اثر بودجه 1401 بر قیمت دلار / ارز نیمایی حذف می‌شود ؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۲:۱۴:۵۶

با عرضه و تقاضا می‌توانیم ، قیمت ارز را تعیین کنیم . این امکان وجود دارد که نرخ بودجه پایین باشد اما عرضه و تقاضا در بازار قیمت بالایی را برای ارز تعیین کند .رفته رفته به ارسال لایحه بودجه سال 1401 به مجلس شورای اسلامی نزدیک می‌شویم , هنوز جزییات زیادی از این لایحه رسانه ای نشده است و قرار است ، اولین بودجه دولت رییسی رشد اقتصادی 8 درصد را تامین و کسری بودجه را کم کند , هر سال دولت‌ها مدعی اصلاح ساختار بودجه می‌شوند اما تا به امروز اصلاح جدی را شاهد نبودیم و قیمت دلاری که در بودجه هر سال مشخص می‌شود ، خیلی واقعی نیست .

در این خصوص جعفر قادری عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با گسترش نیوز گفت : در صورتی که دولت بودجه همراه با کسری زیاد را به مجلس ارائه کند ، نتیجه‌اش افزایش نرخ ارز خواهد بود , به این دلیل که به تورم دامن زده می‌شود , اگر بودجه متوازنی داشته باشیم و میزان استقراض دولت از مردم کاهش پیدا کند ؛ شرایط متفاوت خواهد بود .

باید توجه داشته باشیم که اگر منابع ارزی در پروژه هایی مصرف شود که بر روی نرخ ارز تاثیرگذار باشد و ارزاوری بیشتر داشته باشد ، شرایط خوبی رقم نخواهد خورد , اگر چه در این شرایط نرخ ارز صعودی نمی‌شود اما ارزاوری بیشتر می‌شود , در نتیجه نسبت به سال گذشته نیازمند ارز بیشتری می‌شویم .

قادری ضمن اشاره به قیمت دلار در بودجه سال اینده اظهار کرد : نرخی که در بودجه مطرح می‌شود ، به صورت معمول یک براورد است و قیمت دقیقی برای ارز محسوب نمی‌شود , تنها یک عدد محاسباتی است , ارز به دست امده ، توسط دولت به ریال تبدیل می‌شود .

در نتیجه نرخ موجود در بودجه موضوع قابل توجهی نیست و بازار تابعی از عرضه و تقاضا است , ارز نیمایی در بودجه حذف خواهد شد ؟ وی افزود : با عرضه و تقاضا می‌توانیم ، قیمت ارز را تعیین کنیم , این امکان وجود دارد که نرخ بودجه پایین باشد اما عرضه و تقاضا در بازار قیمت بالایی را برای ارز تعیین کند .

البته بر عکس این موضوع هم صدق می‌کند , ممکن در بودجه قیمت بالایی مشخص شده باشد اما در دولت دستورالعمل‌های ارزی متفاوتی وجود داشته باشد , عضو کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : برای یک سری از اقلام مثل نهاده‌های دامی یا گندم نیاز به ارز نیمایی داریم و اگر این ارز حذف شود ، با مشکلات زیادی رو به رو خواهیم شد .

در نتیجه برای اقلام ذکر شده ، نباید ارز ازاد در نظر بگیریم , قادری در پایان گفت : روند مذاکرات تاثیرگذار بر نرخ ارز است و اگر امیدی به حل موضوعات وجود داشته باشد ، احتمالا تاثیر مثبت بر قیمت ارز خواهد داشت , از سویی تنش‌ها و مشکلات بین ایران و کشورهای غربی نیز تاثیر منفی بر نرخ ارز می‌گذارد .

عوامل تاثیرگذار بر قیمت ارز در روزهایی به سر می‌بریم که عوامل زیادی بر قیمت ارز و خصوصا دلار تاثیرگذار هستند , عواملی مثل بودجه ، مذاکرات برجامی و ازادسازی پول‌های بلوکه شده بر قیمت دلار اثر گذاشته‌اند , از سویی در روزهای ابتدایی دولت هستیم و فضای اقتصادی کشور در ابهام به سر می‌برد .

در کنار این عوامل به صورت کلی بحث نرخ تورم ، نرخ بهره ، نرخ بهره ، مبادلات خارجی ، ثبات سیاسی و عملکرد اقتصادی ، رکود اقتصادی و ,,.

بر قیمت ارز در ایران تاثیرگذار است , به صورت کلی نتیجه مذاکرات تاثیر مثبتی بر قیمت دلار خواهد داشت و اگر در کوتاه مدت نشسته ای برجامی به نتیجه برسد ، کاهش قیمت دلار شیب تندی در پیش خواهد گرفت ,.