ناوگان دولت ، دودزاترین ناوگان است

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۲:۱۴:۵۹

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت : قرار بر این بود که ده‌ها هزار ناوگان در اصفهان ، تهران ، خوزستان و البرز تعویض شود اما تنها 235 ناوگان تعویض شده است .سمیه رفیعی در گفت وگو ویژه خبری شبکه دو سیما گفت : از سالی که قانون هوای پاک تصویب شده است ، اقدام واقعی از سوی دولت صورت نگرفته است , به عنوان مثال ماده 17 قانون به انجام معاینه فنی موتورخانه‌های کارخانه‌ها برمی‌گردد , عین 23 دستگاه این ماده را ناقص انجام داده‌اند .

نماینده مردم تهران با بیان اینکه بیش از 129 هزار واحد صنعتی داریم ، گفت : طبق قانون این واحدها باید به صورت لحظه ای پایش شوند , از این 129 هزار واحدها ، بیش از 21 هزار واحد واجد نصب سیستم شده‌اند , از این تعداد فقط 548 دستگاه ، امکانات نصب پایش را نصب کردند .

وی با استناد به مطالعاتی که فراکسیون محیط زیست سال گذشته انجام داد ، گفت : سال گذشته مطالعات نشان داد که ذرات p,m2,5 سرعت انتقال ویروس کرونا را افزایش می‌دهد .

بر همین اساس ، راهکار کوتاه مدت و بلند مدتی را به دولت پیشنهاد کردیم که به هیچ بودجه ای نیاز نداشته است , همه دستگاه‌ها برای اجرای این قانون بهانه اوردند , رییس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به استقبال سید ابراهیم رییسی از قانون هوای پاک گفت : یکی از راهکارها توزیع ترافیک بود که اجرایی نشد .

راهکارها کاملا مشخص است , یکی از چیزهایی که می‌شود بدون بودجه انجام داد این است که دستگاه‌ها دستور العمل‌های لازم را بنویسند , از همه دستورالعمل‌های لازم تنها پنج دستور العمل اجرایی شده است .

رفیعی ادامه داد : کارگروه‌های مختلف‌های هم تشکیل می‌شوند اما به بهانه اقدامات دیگر ، از عمل به قانون هوای پاک فرار می‌کنند , مدیران مختلف برای خوب نشان دادن عملکردشان به توسعه کوتاه مدت رو می‌اورند , مثلا شاخص توسعه صنعت را به بهای افزایش الودگی افزیش می‌دهند .

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد : بیش از انکه همت بودجه ای داشته باشیم ، نیازمند همت اراده‌ها هستیم , در موضوع اب ، صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران گزارش خیلی خوبی ارائه کرد , به نظرم تغییر و تحول فعلی و اراده صدا وسیما باید قاعده همه سازمان‌ها باشد .

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم به لزوم بازنگری در این قانون اشاره کرد و گفت : به قانون و دستورالعمل‌ها ایراداتی وارد است , ما در حال اصلاح قوانین هستیم , ترک فعل‌ها را در دستور کار قرار دادیم و در عین حال ما با دستگاه‌ها جلسات عملیاتی داشتیم .

این در حالی است وظیفه ای در این خصوص نداشتیم , وی با بیان اینکه دودزاترین ناوگان ، ناوگانی است که دولت از ان استفاده می‌کند , این ناوگان شاید 10 درصد از همه ناوگان‌ها باشد اما حدود 40 درصد الایندگی ایجاد می‌کند .

اصفهان ، تهران ، خوزستان و البرز باید هزاران ناوگان را تعویض می‌کردند اما تنها 235 ناوگان تعویض شده است , به عنوان مثال تنها در تهران تنها 20 هزار ناوگان نوسازی شده نیاز داریم تا نیازمند حمل و نقل شخصی نباشیم , در ادامه برنامه پوریا محمدیان ، دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرها مدعی شد که سیمفا ( سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران ) کامل است و اقداماتش را انجام می‌دهد .

این اظهارات با انتقاد سمیه رفیعی همراه بود , رفیعی از ناقص بودن سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران خبر داد و گفت : یکی از دیگر گلوگاه‌های مهم قانون هوای پاک ، وزارت نفت است , ما استاندار ملی سوخت نداریم بر چه اساسی حرف می‌زنیم ؟ در پالایشگاه یورو چهار تولید می‌شود اما در مقصد یورو چند است ؟ وقتی سوخت یورو چهار در لوله ای که مازوت و دیگر سوخت‌ها منتقل می‌شود ، کیفیت سوخت کم می‌شود .

منبع : ایسنا.