خشم شدید کیهان از اصلاح‌طلبان / از برجام توقع نداشته باشید اما اقتصاد را به ان گره بزنید

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۶:۴۳:۲۱


ماعتی که در سال 92 مدعی بودند که اگر رییسی یا قالیباف رییس جمهور شود ، دلار 5 هزار تومان شده و شرایطی کشور بحرانی و بغرنج می‌شود ، در ادامه دلار 32 هزار تومانی را به مردم تحمیل کرد , حالا همان طیف ، جداکردن سفره مردم از برجام را به شوخی تشبیه کرده است , به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روزنامه کهیان ، به گزارش « مشرق »، بخشی از جریان اصلاح‌طلب نه تنها معیشت مردم را به مذاکرات هسته ای گره زده است ، بلکه در پی تعمیم این مسئله به دیگر حوزه‌ها و از جمله توان دفاعی و قدرت منطقه ای ایران است .

در دی ماه 1397 در مقطعی که 3 سال از موعد اعلام شده توسط مقامات دولت سابق درخصوص لغو یک باره تحریم‌ها سپری شده بود ، « محمدجواد ظریف » وزیر خارجه دولت روحانی در گفت وگویی اظهار داشت : « هدف از برجام اصلا اقتصادی نبود »! این اظهارنظر با واکنش منفی افکار عمومی مواجه شد , چرا که مقامات ارشد دولت روحانی به دفعات ، همه امور کشور را به برجام گره زده و توافق هسته ای را فتح الفتوح اقتصادی نامیده و بارها وعده سیب و گلابی‌های برجام را مطرح کردند , نکته قابل تامل اینجاست که در ان مقطع رسانه‌ها و فعالین اصلاح‌طلب اصلا به وزیر خارجه دولت سابق اعتراض نکرده و نگفتند که چرا می‌گویید « هدف از برجام اصلا اقتصادی نبود »!؟ اما به غیر از وزیر خارجه دولت روحانی ، دیگر مقامات دولت وی نیز در اظهارات جداگانه تاکید کردند که هدف از برجام اصلا اقتصادی نبود .

برای نمونه ، در ابان 1398 « غلامرضا انصاری » معاون وقت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت : « هدف برجام اقتصادی نبود ,,.

ما در مذاکرات هسته ای به دنبال حق مسلم خود برای غنی‌سازی بودیم , حرف ما این بود که دنیا باید غنی‌سازی ایران را به رسمیت بشناسد , این مسئله برای ما مهم تر از مسائل اقتصادی بود ».

حالا روزنامه اعتماد در شماره 16 ابان ، در مطلبی با عنوان « اگر من در جلسه بودم » نوشته : « جناب رییس جمهور !,,.

امیدوارم نفرمایید که ما نمی‌خواهیم اقتصاد کشور را به برجام و مذاکرات وین گره بزنیم , اینها در واقع به یکدیگر گره خورده‌اند و جداکردنی نیستند ,.

, بدون تعارف بگویم که تا تحریم هست ، کاری از پیش نخواهید برد یا با مشکلات زیادی مواجه خواهید بود », در حقیقت جماعتی که در دولت قبل علی رغم وعده لغو یک باره تحریم‌ها به واسطه برجام ، بعدها ان را انکار کرد و مدعی شد « هدف از برجام اصلا اقتصادی نبود »!، حالا به دولت جدید خرده گرفته که چرا می‌خواهید به « شرطی‌سازی اقتصاد » و گره زدن معیشت مردم به خشم و لبخند مقامات امریکایی و اروپایی پایان دهید ؟ یاداور می‌شود روزنامه اصلاح‌طلب « ارمان » تیر 98 در مطلبی تصریح کرده بود : « متاسفانه برجام به شکلی تنظیم شده که هرگونه بی تعهدی ایران در مقابل برجام همراه با هزینه است و در مقابل اقدامات امریکا و کشورهای اروپایی علیه برجام بدون هزینه و یا با هزینه‌های کمی همراه خواهد بود .

در نتیجه اشکال از ذات برجام است ,,.

هنگامی که توافقی امضا می‌شود که ماهیت ساختاری ندارد و فاقد رویکردهای الزام اور برای طرف مقابل است و در نتیجه احتمال برگشت تحریم‌ها وجود دارد ، طبیعی است که دستاورد قابل توجهی به دست نخواهد امد », جماعتی که در سال 92 مدعی بودند که اگر رییسی یا قالیباف رییس جمهور شود ، دلار 5 هزار تومان شده و شرایطی کشور بحرانی و بغرنج می‌شود ، در ادامه دلار 32 هزار تومانی را به مردم تحمیل کرد , حالا همان طیف ، جداکردن سفره مردم از برجام را به شوخی تشبیه کرده است .

جریانی که در 8 سال گذشته با سوءمدیریت و قصور و تقصیرهای فراوان ، تورم افسارگسیخته را به مردم تحمیل کرد ، در حال حاضر نیز با تمسخر ایده‌های کاربردی و راهگشا ، همچنان در پی استمرار وضعیت خسارت باری است که خود نسخه ان را پیچیده است , همچنین بخوانید رییسی دارد راه روحانی را می‌رود ؟ مهاجری : رییسی حواسش هست که احمدی‌نژاد نشود اگر برجام به نتیجه نرسد ، ماه عسل دولت رییسی قبل از نوروز تمام می‌شود ؟ صدر : بدون برجام و fatf، اقتصاد سروسامان نمی‌گیرد.