حسین شریعتمداری خطاب به علی باقری : اینکه گفتید « تحریم‌های غیرقانونی امریکا » یک برداشت غلط در پی دارد | انگار بخشی از تحریم‌های امریکا « قانونی » است و لغو انها در دستور کار تیم هسته ای نیست

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۲:۱۶:۱۴

حسین شریعتمداری ، مدیر مسئول روزنامه کیهان در مطلبی با عنوان « برادرانه با دکتر باقری » نوشت که این روزها برخی از مسئولان وزارت امور خارجه کشورمان درباره مذاکرات هسته ای از واژه‌ها و عباراتی استفاده می‌کنند که در معنا و مفهوم می‌توانند بیش از یک مصداق داشته باشند . این واژه‌ها که در ادبیات سیاسی به « واژه‌های دو پهلو » شهرت دارند ، زمینه مناسبی برای تحریف در اختیار حریف می‌گذارد .حسین شریعتمداری ، مدیر مسئول روزنامه کیهان در مطلبی با عنوان « برادرانه با دکتر باقری » نوشت که این روزها برخی از مسئولان وزارت امور خارجه کشورمان درباره مذاکرات هسته ای از واژه‌ها و عباراتی استفاده می‌کنند که در معنا و مفهوم می‌توانند بیش از یک مصداق داشته باشند , این واژه‌ها که در ادبیات سیاسی به « واژه‌های دو پهلو » شهرت دارند ، زمینه مناسبی برای تحریف در اختیار حریف می‌گذارد , متن یادداشت شریعتمداری به شرح زیر است : 1- این روزها برخی از مسئولان وزارت امور خارجه کشورمان درباره مذاکرات هسته ای از واژه‌ها و عباراتی استفاده می‌کنند که در معنا و مفهوم می‌توانند بیش از یک مصداق داشته باشند .

این واژه‌ها که در ادبیات سیاسی به « واژه‌های دو پهلو » شهرت دارند ، زمینه مناسبی برای تحریف در اختیار حریف می‌گذارد و از این روی ، دقت در انتخاب واژه‌ها و کلمات ، مخصوصا در جریان مذاکرات از ضرورت و اهمیت ویژه ای برخوردار است و از انجا که امریکا در محافل و مجامع حقوقی ، به بهره‌گیری گسترده از واژه‌های دو پهلو ( جنگ کلمات ) شهرت دارد ، توجه به این نکته و دقت در استخدام واژه‌ها اهمیت ویژه ای دارد , امریکایی‌ها در مذاکرات منتهی به برجام ، بارها از این ترفند استفاده کرده و از همین رهگذر کلاه گشادی برای برنامه هسته ای کشورمان تدارک دیده و در متن برجام گنجانده‌اند ! به عنوان نمونه ، خانم وندی شرمن ، مذاکره کننده ارشد امریکا 21 ماه بعد از تصویب برجام ، طی سخنانی در اندیشکده « ودرویلسون » و در حضور کاترین اشتون با افتخار ! می‌گوید ، طرف ایرانی خواستار لغو تحریم‌ها بود و ما در متن توافق از کلمه lift که به معنی « توقف موقت » است استفاده کردیم اما طرف ایرانی lift را به معنای « خاتمه دادن » تلقی می‌کرد و اینطور بود که تحریم‌ها فقط تعلیق می‌شد و ان هم نه همه تحریم‌ها بلکه تحریم‌های مربوط به مقابله با تروریزم و یا تحریم‌های مربوط به نقض حقوق بشر و یا تحریم‌های مربوط به اشاعه و یا انتقال تسلیحات باقی می‌ماند , وندی شرمن سپس درحالی که لبخند موذیانه ای بر لب دارد می‌گوید « یکی از کارهایی که شخص در دیپلماسی انجام می‌دهد این است که توجه کند زبان اهمیت دارد ».

2- دیروز جناب اقای دکتر باقری ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در تشریح اهداف ایران در مذاکرات پیش روی (8 اذر ) تاکید داشتند که « لغو موثر تحریم‌های غیرقانونی امریکا یک ضرورت و اولویت اصلی مذاکرات پیش رو است »! استفاده جناب ایشان از عبارت « تحریم‌های غیرقانونی امریکا »! می‌تواند این تلقی و برداشت غلط و مورد سوءاستفاده حریف را در پی داشته باشد که انگار تحریم‌های امریکا علیه ایران شامل دو بخش « قانونی »! و « غیر قانونی » است ! چرا که وقتی از قید « غیر قانونی » استفاده می‌شود ، معنای دیگر ان می‌تواند ، این باشد که بخشی از تحریم‌های امریکا علیه ایران ، قانونی ! است و لغو انها در دستور کار تیم هسته ای کشورمان نیست ! بی تردید جناب دکتر باقری چنین منظوری نداشته‌اند و با توجه به تصریح چند باره رهبر معظم انقلاب بر لغو همه تحریم‌ها ، نمی‌توانند منظور دیگری داشته باشند , با این حال ، انتظار ان است که جناب دکتر باقری نیز از عبارت لغو همه تحریم‌ها استفاده کنند تا راه بر سوءاستفاده حریف بسته باشد , 3 – و بالاخره اشاره به بخشی از نظرات صریح حضرت اقا در این خصوص ضروری و راهگشاست .

ایشان می‌فرمایند : « ان طرفی که حق دارد برای ادامه کار برجام شرط معین کند ایران است , علت هم این است که ایران از اول به تمام تعهدات برجامی خودش عمل کرد ، جمهوری اسلامی به تمامی تعهدات برجامی عمل کرد ؛ انها نقض کردند , ما حق داریم برای ادامه برجام شرط بگذاریم و این شرط را هم گذاشتیم و گفتیم و هیچ کس هم از ان عدول نخواهد کرد ؛ و ان این است که اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی - که چند تعهد ان را لغو کرده - برگردد ، باید امریکا تحریم‌ها را کلا لغو بکند ؛ ان هم نه به زبان و روی کاغذ که بگوید لغو کردیم ؛ نه ، بایستی در عمل تحریم‌ها را لغو کنند و ما راستی ازمایی کنیم و احساس کنیم که درست تحریم‌ها لغو شده ، ان وقت ما هم به این تعهدات برجامی برمی‌گردیم ؛ این سیاست قطعی جمهوری اسلامی است و مورد اتفاق مسئولان کشور هم هست و از این سیاست بر نخواهیم گشت ».

« ان طرفی که حق دارد برای ادامه کار برجام شرط معین کند ایران است , علت هم این است که ایران از اول به تمام تعهدات برجامی خودش عمل کرد ، جمهوری اسلامی به تمامی تعهدات برجامی عمل کرد ؛ انها نقض کردند , ما حق داریم برای ادامه برجام شرط بگذاریم و این شرط را هم گذاشتیم و گفتیم و هیچ کس هم از ان عدول نخواهد کرد ؛ و ان این است که اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی - که چند تعهد ان را لغو کرده - برگردد ، باید امریکا تحریم‌ها را کلا لغو بکند ؛ ان هم نه به زبان و روی کاغذ که بگوید لغو کردیم ؛ نه ، بایستی در عمل تحریم‌ها را لغو کنند و ما راستی ازمایی کنیم و احساس کنیم که درست تحریم‌ها لغو شده ، ان وقت ما هم به این تعهدات برجامی برمی‌گردیم ؛ این سیاست قطعی جمهوری اسلامی است و مورد اتفاق مسئولان کشور هم هست و از این سیاست بر نخواهیم گشت ».

منبع : انتخاب.