روحانی یک خزانه خالی تحویل رییسی داد

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۲:۱۳:۳۳

نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : بدون اغراق باید گفت که اقای روحانی یک خزانه خالی را تحویل اقای رییسی داده است و این بهم ریختگی هایی که اکنون در مملکت مشاهده می‌شود دستپخت دولت تدبیر و امید است .نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : بدون اغراق باید گفت که اقای روحانی یک خزانه خالی را تحویل اقای رییسی داده است و این بهم ریختگی هایی که اکنون در مملکت مشاهده می‌شود دستپخت دولت تدبیر و امید است , مشروح گفتگو با نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به شرح زیر است : در خصوص بورس که جزو دغدغه‌های امروز مردم است باید چه اقداماتی صورت بگیرد و دولت در کمیسیون اقتصادی چه قدم هایی را در این زمینه بر داشته است ؟ موسوی : استحضار داشته باشید که تقریبا دو سوم جمعیت کشور یعنی 55 میلیون نفر از 85 میلیون نفر جمعیت ایران در سازمان بورس سرمایه‌گذاری کردند و سهام دارند , دولت باید برای این افراد فکری اساسی کند و زیرساخت‌های ان را فراهم کند .

در دولت گذشته اقای روحانی وعده دادند که بورس محل خوبی برای سرمایه‌گذاری است و اگر به دنبال جانمایی برای سرمایه هایتان هستید ، بورس خوب است و بنده تعهد می‌دهم : اما دیدیم بعد از مدتی شاخص‌ها دچار افت شد و دلهره و تزلزلی در دل مردم و اذهان و افکار عمومی جامعه ایجاد کرد و در نتیجه یک عده متضرر شدند و عده ای هم سهام خود را به ثمن بخس فروختند , گروه هایی متضرر شدند که از دهک‌های پایین جامعه بودند , با 500 میلیون الی 1 میلیارد وارد بورس شدند .

در بورس ، شرکتی مثل فولاد مبارکه ضرر نمی‌کند چرا که حداقل ترنور مالی ان 20 الی 30 هزار میلیارد تومان است , وقتی به بورس لنگر انداخته ، ضرر ان هم مهم نیست و سود ان هم بی نهایت است , فردی می‌گفت که 4 نفره حدود یک میلیارد وارد بورس کردیم و خرید سهام انجام دادیم و سرمایه‌گذاری کردیم و بعد از افت شاخص‌ها ، با هم درگیر شدیم و اکنون در حال رفت و امد به دادگاه هستیم .

این مسائل اختلافاتی را در بین احاد جامعه و خانواده‌ها و فامیل ایجاد کرده است و این به صلاح دولت و کشور نیست , کمیسیون اقتصادی مجلس برنامه‌های قابل توجهی را جهت تنظیم و جبران ضرر سهام گذاران بورس از جمله « اوراق تبعی » پیشنهاد و مصوب کرده است تا بخشی از ضررهای سهام گذران را جبران کند , نتیجتا باید قبول کنیم انهایی که متضرر شدند ، مردم هستند و جبران مافات را باید برای مردم داشته باشیم .

اگر دولت اقدامی صورت ندهد حتما نارضایتی هایی از سوی مردم شاهد خواهیم بود , اخیرا شهرداری تهران یکی از ساختمان‌های سازمان بورس را پلمپ کرد که این زنگ خطری است برای وزارت اقتصاد و دارایی و متولیان بورس که به خود بیایند و به سهام گذاران کشور پاسخگو باشند , * بانک مرکزی باید مستقل از دولت اداره شود فارس : در مورد ارز 4200 تومانی بحث هایی وجود دارد .

شما قبلا تاکید کرده بودید که ارز 4200 تومانی باید حذف شود , اگر از فردا ارز 4200 تومانی برداشته شود ، باز هم شاهد افزایش قیمت خواهیم بود ؟ موسوی : تلاش می‌کنیم که شاهد افزایش قیمتی نباشیم , اولا بانک مرکزی باید مستقل از دولت اداره شود .

هر زمان که مستقل نیست ، پستویی برای دولت و حیاط خلوتی برای یک عده نورچشمی ایجاد می‌شود , بنابراین اگر قرار باشد ارز 4 هزار و 200 تومانی برقرار باشد بانک مرکزی باید شفاف‌سازی کند که این ارزها به چه کسانی و برای چه کالاهایی تخصیص یافته است که این شفافیت ، ورود دست‌های کثیف و الوده و سوداگران و مافیا را قطع کند , * بیش از بیست میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور باز نگشته است مشکلی که اکنون داریم در زمینه معیشت مردم و کالاهای اساسی است .

بالای بیست و اندی میلیارد دلار از صادرات غیر نفتی به کالاهای اساسی صورت گرفته و ارز ان به کشور باز نگشته است , حتی یک عده به دادگاه رفته و احضار شدند , شرکت‌های عده ای از این صادرکنندگان ابطال شده است اما در هر صورت 20 الی 23 میلیارد دلار به کشور بازنگشته است و معیشت مردم را دچار تنگنا کرده است .

* حذف ارز 4 هزار و 200 تومانی برای پایان بخشیدن به مافیای کالا است مردم ما نجیب ، شهید داده و انقلابی ، ولایی هستند , رهبری با عظمتی داریم که در دنیا بی نظیر است و رهبران دنیا به شخصیت و احاطه و علم و فقاهت و سیاست صحیح و معنویت رهبر معظم انقلاب اذعان دارند , قابل قبول نیست که بعد از 42 سال از انقلاب بگذرد و در گام دوم قرار داشته باشیم و معیشت مردم در تنگنا باشد .

چرا باید چند نفر دردانه و نورچشمی صادرات انجام دهند ؟ گرفتاری ما امروز اینها هستند , من تاکید کردم که اساسا بانک مرکزی باید از تحت سیطره دولت کنار برود , به بیان روشن اگر دولت از بانک مرکزی پایش را کنار بکشد و بانک مرکزی ایران نیز باید مثل بانک‌های مرکزی دیگر کشورها در دنیا مستقل شده و دولت فقط نظارت کند .

چرا که هر جا عدم شفافیت باشد ، رانت ، فساد و مافیا به وجود خواهد امد , در ارز 4200 تومانی نیز تاکنون رانت ، اختلاس و رفیق بازی بوده است , اگر ارز 4200 تومانی حذف شود ، تورم ، گرانی و قدرت‌های مافیای کالا را نخواهیم داشت و اینها نخواهند بود .

حذف ارز 4200 تومانی موافقان بسیاری در مجلس دارد و اگر در صحن علنی مجلس مطرح شود ، رای بالایی خواهد اورد , فارس : به نظر شما دولت جدید به سمت مستقل شدن بانک مرکزی پیش می‌رود ؟ ایا صحبتی در این خصوص شده است ؟ موسوی : در ارتباط با استقلال بانک مرکزی ، این تضمین را می‌دهم که اگر استقلال بانک مرکزی و انتزاع ان از دولت به عنوان طرح در مجلس مطرح شود ، بیش از 200 رای می‌اورد , فارس : چرا دولت لایحه نمی‌دهد ؟ موسوی : طبیعی است که دولت لایحه ندهد ، چون نمی‌خواهد بانک مرکزی را از دست بدهد .

مگر اینکه دولت ایت الله رییسی و کابینه ان که به ان اعتماد و اعتقاد و باور داریم ، پیشنهاد دهند یا پیشنهاد ما را به عنوان کمیسیون تخصصی اقتصادی مجلس قبول کنند ، اتفاق مبارکی در جهت اینکه بانک مرکزی مستقل از دولت بشود ، خواهد افتاد , اگر بانک مرکزی مستقل شود فساد ، رانت ، رفیق بازی و فامیل بازی هم ریشه کن می‌شود , فارس : اقای موسوی ! نظرتان درباره پاسخ اقای واعظی رییس دفتر اقای روحانی به اقای نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه وقت چیست .

شما در جریان هستید که اقای واعظی به نقل از اقای روحانی در پاسخ به درخواست اقای نوبخت تاکید کرده بود که خزانه خالی است و بودجه ای در خزانه وجود ندارد , برخلاف دولت‌های گذشته اقای رییسی در خصوص اینکه چه چیزی از اقای روحانی تحویل گرفته است ، سکوت کرده و نجابت به خرج می‌دهد و این در حالی است که اقای روحانی وقتی سر کار امدند از تریبون‌های مختلف این مسئله را عنوان میکرد که ما یک شهر سوخته و خرابه ای را از دولت محمود احمدی‌نژاد تحویل گرفتیم بنابراین این نیاز احساس می‌شود که با توجه به مطالبه‌گری حامیان دولت سابق از دولت نوپای اقای رییسی ، اساسا با چه بودجه و ظرفیتی اقای رییسی شروع به کار می‌کند و دولت را تحویل می‌گیرد , امروز دو ماه از ریاست جمهوری اقای رییسی نگذشته اما می‌بینیم که مردم می‌گویند این بود دولت شما و این بود دولت مردمی و این بود کارهایی که می‌خواستید انجام بدهید .

مجلس را می‌کوبند و ,,.

,, شرایطی که امروز اقای رییسی تحویل گرفته است کمتر از شرایط زمان جنگ نیست .

این اتفاقات و دستبردی که بودجه مملکت خورده شده است , اقای سیف و اقای عراقچی در جریان ارز 4200 تومانی به زندان محکوم شدند , نمایی از وضعیت دولت اقای رییسی بفرمایید .

موسوی : ابتدا از قوه قضاییه و قاضی القضات ان اقای اژه ای به دلیل برخورد قاطع با اقایان سیف و عراقچی و احکام انان در تخلفات ارزی 4200 تومانی تشکر می‌کنم چرا که در این زمینه بسیار قاطع عمل کردند , دولت ایت الله رییسی دولتی جدید الاتاسیس بوده و تازه دو ماه است که رسما کار خود را اغاز کرده است , بدون اغراق باید گفت که اقای روحانی یک خزانه خالی را تحویل اقای رییسی داده است و این بهم ریختگی هایی که اکنون در مملکت مشاهده می‌شود دستپخت دولت تدبیر و امید است .

همه قوا ( مجریه ، مقننه و قضاییه )، متخصصین ، اقتصاددانان کشور ، اساتید دانشگاه‌ها ، افرادی که در شرکت‌های دانش بنیان تلاش می‌کنند و نیروهای قوی و جوانان انقلابی باید پای کار بیایند و به دولت برای حل مشکلات کمک کنند , امروز نوسانات نرخ کالاهای اساسی و گرانی در دیگر اقلام مردم را عصبی و کلافه کرده است ، بنابراین باید دولت در این زمینه اقدامات اساسی صورت دهد اما این به معنی این نیست که یک شبه می‌توان مشکلات را حل کرد , باید برای حل مشکلات حوزه معیشت و اقتصادی باید از خود مردم کمک گرفت .

اقای رییسی خرابه ای بسیار عریض و طویل را از دولت گذشته تحویل گرفته که برای بازسازی این خرابه باید زیرساخت اقتصاد را مرمت و تعمیر کرد , فارس : همانگونه که شما هم به ان اشاره کردید اعتماد مردم به دولت مخدوش شده و مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی ) هم بر ان تاکید داشتند که باید این قضیه جبران شود , شما در مسئله حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت کشور شاهد بودید که برخی از مردم بدون توجه به حمله سایبری این قضیه را مقدمه ای بر گران شدن بنزین عنوان کردند و دستگاههای مختلف در رد این شایعه اطلاعیه هایی نیز دادندبه نظر شما دولت اقای رییسی در زمینه بازگرداندن اعتماد مردم به دولت چه کارهایی باید صورت دهد .

موسوی : مردم به این دولت مردمی ایت الله رییسی اعتماد کردند و باور کردند که اقای رییسی و تیم و کابینه وی می‌تواند و با این نیت به میدان امدند , در این دوران ویروس همه‌گیری کوید 19 اعتماد کرده و رای دادند , ایت الله رییسی و تیمشان باید بسیار مراقب باشد که این اعتمادها از ناحیه مردم ظرفیت بزرگ و موهبت الهی است که این موهبت الهی و محبت مردم را باید طوری حفظ کند که به صورت یک امانت باشد تا به سرمنزل مقصود برساند و اعتماد مخدوش شده مردم را بازسازی کنیم .

ما مردمانی داریم که در مقاطع حساس همچون 8 سال جنگ تحمیلی موفقیت‌های چشمگیری را برای انقلاب به ارمغان اورده‌اند , در مورد تحریم‌ها باید بگوییم ما به دو نوع تحریم رو به رو هستیم نخست تحریم خارجی و دوم خود تحریمی , کشور در دولت روحانی به دلیل خودتحریمی ضررهای هنگفتی را به مردم وارد کرد .

فارس : یعنی چه اتفاقاتی باید می‌افتاد که نیفتاد ؟ موسوی : کشور ما دارای نعمت‌های خدادادی بسیاری است که سبب شده که ما در زمره کشورهای غنی دنیا قرار بگیریم , ما کالاهایی را در درون کشور داشتیم و داریم که نیاز به واردات انها نبوده و نیست اما متاسفانه در دولت قبل شاهد واردات این دست از اقلام و کالاها بودیم , انتظار از دولت سیزدهم این است که تیم همکاران خود را قوی تر کند .

اکنون شاهد مشکلات عدیده ای در حوزه اشتغال ، معیشت ، کالای اساسی ، زیرساخت‌های کشور خصوصا در استان‌های محروم هستیم و دولت اگر اراده کند می‌تواند این مشکلات را مرتفع سازد , دولت اقای رییسی باید خرابی‌های دولت تدبیر را تعمیر کند تا انشاءالله شرمنده مردم نباشیم , در ارتباط با بنزین و سوخت خودروهای مردم ، اجازه بدهید صحبتی نکنم .

در یک جمله می‌گویم که سال اینده 1401 قیمت بنزین تغییر نخواهد یافت , مجلس اجازه نمی‌دهد و ما به عنوان مجلس برای افزایش قیمت بنزین مخالفیم , دولت هم پیشنهاد افزایش بنزین نداده است .

فارس : جناب موسوی با توجه به حضور شما در عملیات‌های مختلف جبهه‌های حق علیه باطل که خودتان هم به درجه جانبازی نائل شدید اگر نکته ای و خاطره ای باقی مانده بفرمایید , موسوی : من خاطره ای را از زمان جنگ برای شما تعریف می‌کنم ؛ در عملیات والفجر 8 و ازادسازی شهر فاو ترافیک عجیبی پشت سیم‌های خاردار برای رفع سد معبر در منطقه مین‌گذاری شده راه افتاده بود , رزمندگان جوان با التماس فرمانده خود را قسم می‌دانند که اجازه دهند انها بر روی سیم‌های خاردار و مین‌ها بروند و سد معبرها را رفع کنند و فرمانده هم مبهوت و حیران انها را نگاه می‌کرد و با اصرار و التماس انها در نهایت می‌پذیرفت و چند دقیقه بعد رزمندگان ما مثل گلی پر پر می‌شدند و به شهادت می‌رسیدند تا لشکر بتواند حملات خود به دشمن را ادامه دهد .

امروز کسانی که مسئولیت‌های مهم را می‌پذیرند و بر کرسی‌های مختلف ریاست تکیه می‌زنند بدانند که چه وظیفه و رسالت خطیری بر عهده انهاست , اگر توانایی لازم را ندارند نیاز نیست فلانی و فلانی را قسم جلاله دهند تا سمتی بگیرند , کشور در شرایطی قرار ندارد که عده ای برای رزومه‌سازی مسئولیت‌های مهم و کلیدی را اشغال کنند و کاری هم از پیش نبرند .

بدانید که باید به زودی در محضر مردم ، امام شهدا پاسخگو باشید و بگویید چه کردید , منبع : انتخاب.