چه کسانی می‌خواهند سهمی در کابینه اتی داشته باشند ؟ | سیاست دولت فعلی با دولت بعدی فرقی ندارد

۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ۰۹:۴۵:۵۱

حسین کمالی ، دبیرکل حزب اسلامی کار و چهره اصلاح‌طلب بر این باور است که طبیعتا همه کسانی که به نوعی خودشان را در رییس جمهور شدن اقای رییسی شریک می‌دانند می‌خواهند یک سهمی در کابینه اتی داشته باشند .گمانه زنی‌ها بر سر کابینه دولت اینده ، سهم خواهی‌ها ، سرانجام پرونده‌های مهمی چون برجام و fatf از جمله مسائل پیش روی ابراهیم رییسی در جایگاه سیزدهمین رییس جمهور است , حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار بر این باور است که از نظر ایران تحریم ، تحریم است حال هر اسمی داشته باشد از این رو در ارتباط با مسائل هسته ای باید گفت که این دولت با ان دولت هم فرقی نمی‌کند یعنی نه دولت اقای روحانی و نه دولت اقای رییسی و هیچ دولت دیگری نمی‌تواند در این مورد یک سیاست متفاوتی را اتخاذ کند , او با اشاره به گمانه زنی‌ها درباره کابینه رییسی و همچنین سهم خواهی‌ها می‌گوید : طبیعتا همه کسانی که به نوعی خودشان را در رییس جمهور شدن اقای رییسی شریک می‌دانند می‌خواهند یک سهمی در کابینه اتی داشته باشند .

***** * اقای کمالی ! پیش بینی شما از سرانجام پرونده‌های fatf و برجام در دولت اقای رییسی چیست ؟ در رابطه با بحث fatf، یک تفاهم بین‌المللی صورت پذیرفته است و کشورهایی که این را نپذیرند و شفاف‌سازی اقتصادی را مورد پذیرش قرار ندهند ، روابط بانکی و روابط اقتصادی شان در سطح بین‌الملل همیشه زیر سوال و با مشکل مواجه خواهند شد , هر کشوری می‌تواند تا حدودی مقاومت کند و تاخیر داشته باشد ، مثل تجارت جهانی که کشورهایی که دیر به تجارت جهانی پیوستند زیان بیشتری دیدند تا کسانی که زودتر توانستند خودشان را با این مقوله تطبیق دهند ، اینکه کسانی دلخوش به این شدند که به تجارت جهانی نپیوستند و اقتصاد معیشتی و درون‌گرا را مورد توجه قرار دادند یک بحث دیگری است , در رابطه با بحث برجام ، ایران مشکل خاصی ندارد در حقیقت بد عهدی و بد قولی از طرف امریکا صورت گرفته است ، ان چیزی که الان ایران پیگیری می‌کند این است که اگر قرار باشد ایران بپذیرد که امریکا دوباره به برجام برگردد و تاکید اروپایی‌ها روی برجام باشد اما در مورد مسائل حقوق بشر و مسائل موشکی و مسائلی این قبیل بخواهند جداگانه تحریمهایی را برقرار کنند برای ایران فرق نمی‌کند که عنوان این تحریمها چه باشد ، مثلا عنوان ان هسته ای باشد یا حقوق بشری باشد و یا موشکی باشد ، فرقی نمی‌کند چون از نظر ایران تحریم ، تحریم است .

سیاست دولت فعلی با دولت بعدی درباره تحریم‌ها فرقی ندارد ایران می‌خواهد بعد از اینکه این مذاکرات ادامه پیدا کرد و گفت و گوها صورت گرفت تحریمی در کار نباشد اما انها می‌گویند ما تحریم هایی که در رابطه با مسائل هسته ای است را بر می‌داریم و بقیه تحریم‌ها به قوت خودش باقی است و این چیزی است که جمهوری اسلامی تا الان نپذیرفته است , این دولت با ان دولت هم فرقی نمی‌کند یعنی نه دولت اقای روحانی و نه دولت اقای رییسی و هیچ دولت دیگری نمی‌تواند در این مورد یک سیاست متفاوتی را اتخاذ کند , سیاستی که ایران اعلام کرده است این است که کل تحریم‌ها باید برداشته شود و انها می‌گویند یک بخشی از تحریم‌ها برداشته می‌شود و این موضوع اختلافی است که ادامه دارد و تنها بحث برجام مطرح نیست .

اروپایی‌ها و امریکایی‌ها شاید تمایل داشته باشند که به سمت و سوی برجام حرکت کنند و تحریم‌های خودشان را تحت عناوین دیگری اعمال کنند که ایران اینها را تا به حال نپذیرفته است , اینکه اصولگرایان روی کار بیایند برجام و fatf تصویب می‌شود پیش گویی است ! * برخی قبل از انتخابات این بحث را مطرح می‌کردند که اگر اصولگرایان روی کار ایند برجام و fatf تصویب می‌شود و مخالفتهایی که در دولت اقای روحانی انجام می‌شد را اصولگرایان حل می‌کنند , با امدن اقای رییسی احتمال تحقق این گزاره وجود دارد ؟ این به نوعی پیش بینی یا پیش گویی برمی‌گردد ، این به شناخت ما از عملکرد کسانی که امروز مسولیت کار را در دست می‌گیرند ، برمی‌گردد .

به نظر من الان قابل پیش بینی نیست که چه اتفاقی خواهد افتاد ولی مصلحت نظام ما این است که یک دوره سازندگی را اغاز کند ، از تنش‌زدایی تبعیت کند و از هرگونه حرکتهای تند و اسیب زننده به نظام جمهوری اسلامی جلوگیری کند , باید ببینیم رییسی در سیاست خارجی چه سیاستی را دنبال می‌کند * اقای کمالی ! فکر می‌کنید روابط با غرب در دوره اقای رییسی با دست‌انداز و چالش رو به رو شود ؟ این به برنامه ریزی‌ها و سیاست هایی که دولت اتی اتخاذ خواهد کرد ، بر می‌گردد بالاخره واقعیت سیاسی در سطح بین‌الملل ، واقعیت اجتماعی ، واقعیت اقتصادی ، روابطی که در سطح بین‌الملل وجود دارد ، موقعیت ایران در سطح بین‌الملل و ,.

همه اینها در تصمیم‌گیری های اتی موثر است , از این رو باید ببینیم دولتی که روی کار می‌اید چه خط مشی و سیاستی را اتخاذ می‌کند ، البته وزارت خارجه به عنوان مجری سیاستها خارجی نقش اساسی در این مساله دارد یعنی می‌تواند زمینه‌های تصمیمات را فراهم کند و تصمیم گیران را با اطلاعات دقیق به تصمیمات درستی برساند , کسانی که در این مورد تصمیم می‌گیرند در یک بخش هایی مجلس است که تصمیم می‌گیرد ، در یک سری بخش‌ها ، شورای امنیت ملی تصمیم می‌گیرد و در حقیقت یک تصمیم ملی است که همه ارکان نظام درگیر ان خواهد شد و مسولیت ان متوجه کل حکومت و مجموعه نظام جمهوری اسلامی است .

منافع ملی در پرونده هسته ای باید اصل قرار گیرد * به نظر شما احتمال حضور چهره هایی مثل اقای باقری کنی و اقای جلیلی در دستگاه دیپلماسی ، احتمال ادامه همان روش‌های اقای احمدی‌نژاد در پرونده هسته ای است یا فکر می‌کنید اقای رییسی مقتضیات فعلی را درک می‌کنند ان چیزی که وجود دارد این است که قبل از انتخابات به یک گونه حرف زده می‌شود و بعد از انتخابات به گونه دیگر , کسانی که تا قبل از انتخابات دنبال افزایش حقوق کارگران و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان بودند الان دارند شعار اینکه این مسائل برای کشور مشکل درست می‌کند را می‌دهند و می‌گویند که نباید افزایش‌ها صورت پذیرد یعنی دولت جدید هنوز کارش را شروع نکرده ، از سوی محافظه کاران این شعارها مطرح می‌شود , احتمال دارد در سیاست خارجی هم یک چنین وضعیتی را شاهد باشیم ، یعنی تا الان چیزی را گفته‌اند و بعد از این نکات و مسائل دیگری مطرح شود ؛ به هر صورت منافع ملی در این برنامه‌ها باید اصل قرار داده شود .

* بعضی‌ها می‌گویند ممکن است قدرت و اختیارات اقای رییسی در بحث مذاکرات هسته ای بیشتر باشد , به نظر شما با توجه به اینکه رهبری تاکید دارند دیپلماسی و سیاست خارجی فقط در اختیار وزارت خارجه و دولت نیست ، چنین چیزی ممکن است ؟ اگر واقعیت کار را هم بخواهیم ببینیم در کشور ما تصمیم‌گیری در مورد مسائل سیاست خارجی در شورای عالی امنیت ملی و به نوعی توسط شخص رهبری کنترل می‌شود البته رابطه نزدیک بین دولت و رهبری می‌تواند تسهیل کننده امور باشد , گمانه‌ها درباره کابینه رییسی یک کار تبلیغاتی است * پیش بینی شما از کابینه اقای رییسی چیست ؟ یکدست اصولگرا ؟ تندرو ؟ فراجناحی یا .

,, در این لیست هایی که ارائه می‌شود معمولا یک نفر می‌خواهد خودش را مطرح کند و ده ، بیست نفر دیگر را کنار خودش می‌گذارد و مطرح می‌کند .

این لیست‌ها معمولا چندان مورد وثوق و معتبر نیستند یعنی احتمالا کسانی که این لیست‌ها را ارائه می‌کنند حدس می‌زنند که چه کسانی برای چه جاهایی مطرح و قابل طرح هستند و انها را در لیست می‌گذارند و اسم خودشان را هم در کنار انها مطرح می‌کنند ، این کار در حقیقت نوعی خود مطرح کردن بعضی از اعضای همان لیست‌ها است و در حقیقت یک کار تبلیغاتی است اما اینکه اقای رییسی و دوستان و همراهان ایشان برای اینده سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی کشور چه تصمیمی را می‌گیرند و چه کسانی را برای مدیریت کار‌ها انتخاب می‌کنند , طبیعی است که تصمیمی که ایشان می‌گیرد در همراهی با کسانی خواهد بود که در موفقیت ایشان نقش داشتند ، پس با انها گفت و گو خواهد کرد و لیستی را ارائه خواهد داد که تا این لحظه اطلاع دقیقی به دست نیامده است و ان چه که در جامعه مطرح شده همین لیستهایی است که خود افراد منتشر می‌کنند , اصولگرایان از کابینه رییسی سهم می‌خواهند * به نظر شما این نشان از سهم خواهی‌ها است ؟ بله .

طبیعتا همه کسانی که به نوعی خودشان را در رییس جمهور شدن اقای رییسی شریک می‌دانند می‌خواهند یک سهمی در کابینه اتی داشته باشند , * پس کابینه فراجناحی بعید است تحقق یابد و ,.

, در اینده بیشتر مشخص خواهد شد که فراجناحی چه معنایی پیدا می‌کند , در واقع هر چیزی را می‌توان پیش بینی کرد ولی الان برای قضاوت زود است .

ما می‌خواهیم در مورد عملکرد کسانی صحبت کنیم که اظهاراتی متفاوت از گذشته خودشان ارائه می‌دهند , بنابراین اگر ما پیش داوری کنیم و بگوییم این واقعیت ندارد ، در حقیقت شاید انها را وادار کنیم به همان سمت و سویی بروند که قبلا بوده‌اند و اجازه ندهیم که انها یک حرکت فراجناحی و سازنده ای داشته باشد , منبع : خبر انلاین.