نماد نامردی سیاسی در اقتصاد ایران

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۷:۳۳:۲۸


اسپوتنیک - اینکه تحریم‌ها روی اقتصاد ایران تاثیر گذاشته‌اند امری غیر قابل انکار می‌باشد اما اینکه زندگی مردم در ایران بند تحریم‌ها باشد ، مقداری سوال بر انگیز است , ایران جزو معدود کشورهای جهان به حساب می‌اید که حتی اگر کل ارتباط این کشور با جهان قطع شود و نه چیزی صادر شود نه چیزی وارد شود باز هم ایرانی‌ها نباید مشکلی در تامین حد اقل‌های مورد نیاز برای زندگی خود را داشته باشند , بنده اینجا درباره ماشین‌های انچنانی و یا هواپیماها و لوازم لاکچری که بودن نبودنشان تاثیری در بقای انسان‌ها ندارد بحث نمی‌کنم ، بر اساس مطالعات علمی که هم در ایران و هم در کشورهای اروپایی و امریکا انجام شده فقط چهار کشور در جهان وجوددارند که از چنین نعمتی برخوردار هستند ( عدم نیاز به هیچ کالایی از خارج برای بقا ) و یکی از انها ایران است .

فقط برای انهایی که ممکن است سوال در ذهنشان ایجاد شود بقیه این کشورها ایالات متحده امریکا ، برزیل و مصر کبیر ( شامل مصر و سودان و اثیوپی ) هستند , مصر کبیر انقدر می‌تواند غله و مواد غذایی تولید کند که نه فقط خود بلکه کل کشورهای افریقایی و غرب اسیا را تامین کند اما امروزه می‌بینیم به دلیل کارهایی که استعمار انجام داده وضعیت مردم مصر بزرگ در چه شرایطی است , به هر حال خداوند به ایرانی‌ها سرزمینی را عطا کرده که از هر جای ان نعمت‌های سرشاری نصیب مردم ایران کرده و اگر مدیریت صحیح از ان ایرانی‌ها شود ایران نه فقط می‌تواند نیاز خود را از نظر مواد غذایی و نیازهای اولیه حیات انسان‌ها تامین کند بلکه می‌تواند حتی نیاز دیگر کشورهای منطقه را نیز تامین کند .

ایران کشوری است که سرتاسر سال همه فصل‌ها را دارد و ایرانی‌ها هر چه محصول بخواهند در سرتاسر سال می‌توانند برداشت کنند , © cc by 4,0 / tasnim news agancy توافق ایران و اژانس راهی بسوی احیای برجام خواهد بود ؟ شما توجه داشته باشید که علیرغم همه تحریم هایی که امروزه ایران با ان مواجه است هنوز ایران توان صادرات کالا به کشورهای همجوار را دارد و هنوز این ایران است که از انها طلبکار می‌باشد و شرایط زندگی در ایران به حد مردم کره شمالی و یا ونزولا کشیده نشده .

متاسفانه برخی برای محقق کردن منافع و یا سیاست‌های فکری خود حاضر می‌باشند که همه چیز مملکت را قربانی کنند و امروزه می‌بینیم کار به جایی رسیده که حتی این افراد حاضر می‌باشند با زندگی مردم بازی کنند , اینکه به یکباره دولت عوض شده و ده‌ها ملیون دوز واکسن وارد کشور شده و سرعت واکسن زدن به حدود دو ملیون دوز واکسن رسیده خود می‌تواند نمونه ای از یک مدیریت کار امد در مقابل یک مدیریت نا کار امد باشد , ایا تحریم‌ها برداشته شده تا این همه واکسن وارد کشور شود ؟ چطور الان می‌شود قبلا نمی‌شد ؟ یا اینکه برخی برای اینکه مردم و نظام را عاصی کنند و وادار کنند به خواسته انها تمکین کنند تحریم‌ها را بهانه کرده بودند تا کار نکنند و یا اینکه واکسن وارد نکنند ، حتی اگر به قیمت جان تعدادی از مردم باشد .

اصلا واکسن را بی خیال , سیمان را ببنید چگونه قیمت ان برگشت یا اینکه این روزها می‌بینید نه برق قطع می‌شود نه اب نه ,.

, ایا اینها هم به تحریم‌ها مربوط بوده ؟ همین روز گذشته پس از توافق شفاهی میان مدیر کل اژانس بین‌المللی انرژی هسته ای و رییس سازمان انرژی هسته ای ایران به یکباره قیمت دلار چیزی حدود هشتصد تومان در یک روز سقوط کرد ، یعنی ارزی پول ملی چیزی حدود 0,3 درصد در یک روز بالا رفت .

البته پیش بینی می‌شود تا چند روز دیگر سقوط ازاد قیمت ارز شدید تر شود و امروز ظاهرا بانک مرکزی برای کنترل شتاب سقوط قیمت ارز ( که به همان نسبت شتاب بالا رفتن ان می‌تواند بر اقتصاد ضرر وارد کند )، مجبور شده وارد بازار شود , © cc by 4,0 / irna رییسی به مکرون : تحریم‌های ضد ایرانی باید لغو شوند این ماجرا نشان می‌دهد که یک حباب بزرگ در قیمت ارز در مقایسه با شرایط اقتصادی ایران وجود دارد که این حباب فقط با پالس‌های سیاسی خالی می‌شود و نه با تحرک‌های اقتصادی .

و خود ثابت می‌کند که این حباب به دلیل مسایل سیاسی ایجاد شده , قطعا هم این شرایط ربطی به خارج ایران ندارد بلکه برخی درون ایران هستند که از نظر مالی و اقتصادی هم در حد خود دولت قدرتمند می‌باشند و برای اینکه خواسته و اهداف انها محقق شود با بازار ارز بازی می‌کنند تا با فشار اقتصادی دولت را وادار کنند به خواسته انها تمکین کند , اقتصاد ایران می‌تواند با تحریم‌ها مقابله کند اما با نامردی‌های سیاست مداران داخلی بعید است بتواند کند و بدیهی است که اینجا دستگاه‌های حکومتی باید تلاش کنند که به ماجرا ورود کنند .

چند ماه پیش بازار تهران رفته بودم برخی بازاری‌ها می‌گفتند که قیمت‌ها " ترمز بریده " و به سرعت در حال افزایش است ، امروز همان‌ها اظهار می‌داشتند داشتند که رویکرد دولت جدید موجب ان شده که همه چیز در بازار " معکوس بکشد ", از انها سوال کردم مگر دولت جدید چه کار کرده ؟ ایا درامد انچنانی جدیدی کسب کرده ؟ ایا تحریم‌ها برداشته شده ؟ تقریبا همه متفق القول بودند که نه ، هیچ کدام از موارد بالا اتفاق نیافتاده ، اما همین که رییس جمهوری ای سر کار امده که صبح جمعه به محروم‌ترین مناطق کشور سرک می‌کشد تا ببیند در مملکت چه خبر است و فردی نیست که صبح جمعه بیدار شود به یکباره بشنود مملکت کل فیکن شده ، خود کافی است تا همه سرشان به حساب‌اید , ابراهیمی امده که بت‌های نامردهای سیاسی را یکی یکی می‌شکند .

نکات مطرح شده در این مقاله ، نظرات و دیدگاه‌های شخصی نویسنده بوده و الزاما عقاید هیئت تحریریه اسپوتنیک را بازتاب نمی‌دهد ,.