تمایل تهران برای ازسرگیری مذاکرات وین

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۸:۴۹:۰۸

تنظیمات ویجتنویسنده : النار باینظراف دیپلماسی ایرانی : تهران خواهان ادامه مذاکرات پیرامون توافق هسته ای در وین است , کاظم جلالی ، سفیر ایران در روسیه ، تصریح کرده که اولویت تهران ، لغو تمامی تحریم‌های اعمالی از سوی امریکاست , میخاییل اولیانوف ، نماینده ویژه روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین ، گفته است که تاخیر در برگزاری مذاکرات به نفع هیچ کس نیست .

کارشناسان معتقدند که تا قبل از احیای توافق هسته ای ، ایران به افزایش توان هسته ای‌اش ادامه خواهد داد تا با موضع قدرتمندتری به میز مذاکرات بازگردد , به گفته کاظم جلالی ، با به قدرت رسیدن دولت جدید در ایران ، مساله ازسرگیری مذاکرات در دستور کار قرار گرفته است , ایران ضمن اگاهی از اهمیت زمان ، ارزیابی و مطالعه لازم را انجام می‌دهد تا گفت وگوها ادامه یابند .

کاظم جلالی معتقد است که به خاطر مطالبات بیش از حد کشورهای غربی ، مذاکرات نتیجه ای به همراه نداشت ، در غیر این صورت ، زودتر از اینها ، توافق حاصل شده بود , کاظم جلالی می‌گوید که لغو تحریم‌های غیر قانونی همواره ، اولویت اصلی ایران بوده است , به گفته او ، زمانی که امریکا گام‌های موثری برای لغو تحریم‌ها بردارد ، ایران براساس مفاد 26 و 36 توافق هسته ای ، به فعالیت‌های هسته ای‌اش پایان خواهد داد .

دولت جدید ایران برای تشکیل تیم جدید مذاکره کننده به زمان نیاز دارد , تهران با جدیت روی این موضوع کار می‌کند , به گفته میخاییل اولیانوف ، از روسیه درخواست نشده تا نقش میانجی را در روند مذاکرات ایفا کند .

اواخر ماه سپتامبر ، به احتمال زیاد در چارچوب نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد ، گفت وگوهایی در خصوص توافق هسته ای انجام خواهد شد , عدلان مارگویف ، تحلیلگر انستیتوی مطالعات بین‌الملل ، معتقد است : « دولت رییسی به زمان نیاز دارد تا تصمیم بگیرد که چه کسانی باید در مذاکرات حضور یابند , با توجه به وضعیت اقتصادی نابسامان ایران ، باید تحریم‌ها لغو شوند و سریعا فروش نفت از سر گرفته شود .

از این رو ، دولت رییسی به دنبال از سر‌گیری مذاکرات هسته ای است », رجب صفراف ، مدیر مرکز مطالعات ایران معاصر نیز معتقد است : « مذاکرات وین متوقف شد ، زیرا دولت قبلی می‌خواست با لغو تمامی تحریم‌های اعمالی به فعالیت خود پایان دهد و عجله داشت ، اما موضع سخت امریکا مانع از ان شد , روحانی می‌خواست ، این موفقیت از ان دولتش شود و از این رو ، حاضر به نشان دادن نرمش در برابر امریکایی‌ها بود .

اما این امر میسر نشد ، زیرا تهران به دنبال لغو تمامی تحریم‌ها بود », به اعتقاد رجب صفراف ، فعلا گذشت زمان به نفع تهران است , ایران وارد طراحی جدید در عرصه هسته ای شده و سطح غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده است .

غرب به این موضوع واقف است : هر گونه مکثی می‌تواند ، روند برگشت ناپذیری را به همراه داشته باشد و حتی زمانی فرا برسد که دیگر تهران برای برگزاری مذاکرات تمایلی نداشته باشد , منبع : ایزوستیا ( روسیه ) / تحریریه دیپلماسی ایرانی /11.