معاونی که « کشور ایران » را قبول ندارد در دولت رییسی چه می‌کند ؟

۱۴۰۰/۰۷/۱۰ ۱۲:۴۳:۲۰


به گزارش دیده‌بان ایران ؛ سیدعلی مجتهدزاده با انتشار یادداشتی درباره اظهارات اخیر میثم لطیفی که گفته " ما با نظریه « دولت - ملت » مشکل داریم ؛ نظریه‌ی مورد قبول ما « امام و امت » است !" نوشت : معاون رییس جمهوری و رییس سازمان استخدامی کشور گفته است : « بر خلاف الگوی غربی که حکمرانی را مبتنی بر nation state تعریف می‌کند ، علی المبنا ما با این مشکل داریم و مسئله ما امام و امت است ,» بهتر است نتیجه‌گیری نهایی بحث را همینجا اول کار مطرح کنم و بگویم در حالت عادی این فرد می‌بایست بلافاصله بعد از طرح این موضوع از کار برکنار می‌شد , زیرا معنای انچه که اقای لطیفی گفته این است که ایشان مفهومی به نام « کشور ایران » را قبول ندارد .

به صراحت باید بگوییم که حتی در میان اپوزیسیون برانداز ، انهایی که چنین نظری دارند در اقلیت و محدود به گروه‌های تجزیه طلب هستند , به عبارتی یعنی حرفی که ایشان زده حتی از زبان بخش بسیار زیادی از اپوزیسیون برانداز هم شنیده نمی‌شود , اما چرا او طبیعتا باید برکنار می‌شد ؟ سخنان اقای لطیفی دو حالت بیشتر ندارد ؛ اول اینکه اساسا درباره انچه که گفته اشراف و اطلاع نداشته و از روی کم سوادی حرفی را زده است .

خب مسلما کسی که در این سطح نازل و مبتدی درباره مفهوم حقوقی - سیاسی کلمه ای به نام « کشور » اطلاع نداشته باشد چطور شایسته جایگاه معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان استخدامی کشور است ؟ حالت دوم این است که می‌دانسته چه می‌گوید , در این حالت هم کسی که اعتقادی به مفهوم « کشور » نداشته باشد چگونه می‌تواند معتقد به محتوای ان مفهوم ، ازجمله مسائلی چون « قانون »، « ساختار اداری »، « مناسبات سیاسی » و نظیر اینها باشد ؟ اقای لطیفی از چهره هایی است که اصرار دارند خود را با صفت « انقلابی » معرفی کنند ، اما همان انقلاب هم در چارچوب یک مفهوم حقوقی - سیاسی - جغرافیایی به نام « کشور ایران » معنی می‌دهد , در واقع از این حیث « کشور » به مثابه یک ظرف است که بقیه موارد مانند قانون ، ساختار اداری و حتی نظام سیاسی « مظروف » ان هستند و مشخص است که مظروف بدون ظرف معنی ندارد .

به همین اعتبار کسی که می‌گوید « کشور » را قبول ندارم به طریق اولی محتوای ان و از جمله نظام سیاسی را هم قبول ندارد , با این توصیف از این پس هر روزی که ایشان در ان جایگاه عالی در دولت باشد باید به حال کشور و ملت ایران افسوس خورد , هر چند قابل پیش بینی است که اقای لطیفی و احتمالا برخی نزدیکانش به زودی مساله را به بی انصاف بودن منتقدین و غرض‌ورزی برخی مخالفان سیاسی و این دست چیزها نسبت دهند و حتی طلبکار هم بشوند .

اما واقعیت این است که حرف طرح شده همسو با برخی ایده‌های تجزیه طلبانه است و عدم واکنش اقای رییسی به هیچ عنوان قابل توجیه نیست , خصوصا در شرایطی که دشمنان کشور ایران از چپ راست با ه زینه کردن میلیاردها دلار در طول دهه‌های اخیر در پی خدشه به تمامیت ارضی کشور و زیر سوال بردن ان هستند , در این شرایط بازتاب یافتن صدای انها در دولتی که خود را « انقلابی » هم می‌داند مایه تاسف بسیار است .

کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام.