وضعیت قرمز در بازار سرمایه / وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

۱۴۰۰/۰۷/۲۲ ۱۴:۲۸:۰۰


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ، ب ورس اوراق بهادار تهران در شهریور و مهر سال جاری با وضعیت بغرنجی مواجه شده است , در شرایطی که بسیاری از سهامداران به دولت سیزدهم امید بسته بودند تا زیان‌های گذشته انها را جبران کند ، بازار در 50 روز گذشته باز هم وارد فاز زیان بیشتر شدند , سازمان بورس در ماه‌های گذشته بیشتر نظاره گر اتفاقات در بازار سرمایه بوده است .

ورود نهادهای نظارتی بالادستی به ترک فعل‌های صورت گرفته در ماه‌های گذشته می‌تواند حقایق بسیاری را روشن کند , بسیاری از کارشناسان کاهش قیمت دلار و انتشار اخباری پیرامون برگزاری مذاکرات در وین را عامل اصلی ریزش بازار می‌دانند ، اما به نظر می‌رسد ، بازار سرمایه در این روزها با مشکلات بیشتری از نرخ ارز روبروست , تعارض منافعی که در بورس وجود دارد موضوعاتی که نهادهای بالادستی باید مورد توجه قرار دهند ، تعارض منافع موجود در سازمان بورس و شرکتهای زیرمجموعه ان است .

برخی مدیران فعلی در سازمان بورس در شرکت‌های بورسی نیز عضو هیات مدیره هستند و این مساله تا حدود زیادی بورس را با مشکل مواجه کرده است , البته در این زمینه که مدیران سازمان بورس نمی‌توانند همزمان عضو شرکت دیگری باشند ، خلاء قانونی وجود دارد , به عبارت دیگر در قوانین و مقررات اصول بازار سرمایه در ماده‌های 10، 14، 16، 17 و 18 به صورت مستقیم و غیرمستقیم تلاش هایی برای مدیریت تضاد منافع در بازار بورس شده است .

خلاصه این موارد می‌گوید اعضای هیات مدیره ارکان مختلف بورس و افراد تحت تکلف انها نباید کد بورسی داشته باشند و اعضای هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار حق عضویت همزمان در نهاد‌ها و شرکت‌های غیر را ندارند , در این قوانین در مورد اشتغال همزمان اعضای شورای عالی بورس ، بورس انرژی ، فرابورس ، بورس کالا و … چیزی گفته نشده است , معاملات الگوریتمی بلای جدید بر سر بورس از دیگر سو ، باز بودن دست برخی از افراد و گروه‌ها در استفاده از معاملات الگوریتمی صدای بسیاری از سهامداران را دراورده است .

انجام معاملات به شیوه غیر دستی و کامپیوتری در شرایطی که بازار با صف فروش همراه است ، می‌تواند به یک چالش جدید برای بورس تبدیل شود , مدیریت سازمان بورس می‌بایست در مورد استفاده کنندگان از این الگوریتم‌ها شفاف‌سازی کند , در صورتی که وجود این معاملات الگوریتمی توسط افراد یا شرکت هایی غیر از شرکت‌های بازارگردانی مشخص شود ، باید با انها برخورد جدی شود .

طبق اخرین دستورالعمل که در مهرماه سال 99 ابلاغ شده است ، تنها شرکت‌های بازارگردانی مجاز به استفاده از این معاملات هستند , بورس سراسر قرمزپوش شد ! بورس در معاملات این هفته خود تنها در روز دوشنبه با 3800 واحد رشد مواجه شده است , از ابتدای هفته بورس با کاهش حدودا 70 هزار واحدی مواجه شده است .

از ابتدای شهریور ماه ریزش امروز بورس یک رکورد محسوب می‌شود , کاهش 38 هزار واحدی بورس را می‌توان نتیجه مشخص نبودن برنامه‌های مدیران سازمان بورس برای بازار سرمایه دانست , از اخباری که در روزهای اخیر در حال دست به دست شدن است ، موضوع تغییر هیات مدیره سازمان بورس و به تبع ان تغییر رییس این سازمان است .

در صورتی که وزیر اقتصاد به عنوان رییس شورای عالی بورس برای ساماندهی بورس اقدام فوری و عاجل نکند ، ممکن است افراد سودجو بازهم از وضعیت نزولی بورس سوء استفاده کرده و اعتراضات به وضعیت بازار سرمایه دوباره شعله ور شود , سهامداران همچنان امیدوار هستند سهامداران حقیقی و خرد در بازار سرمایه با انتخاب ایت الله رییسی امیدوار شده بودند تا بازار سرمایه به یک وضعیت متعادل بازگردد , بازار سرمایه نیز به دلیل از خردادماه تا اوایل شهریورماه از شاخص 1 میلیون و 100 هزار واحدی به شاخص 1 میلیون و 600 هزا ر واحدی رسیده است .

اما عدم وجود مدیریت در بازار سرمایه ، روند متعادل 3 ماه بورس را به یک روند نوسانی تبدیل کرد که بازار در این مدت با ریزش 200 هزار واحدی شاخص کل مواجه شده است , وضعیت بازار در روز سه شنبه بازار سرمایه در روز سه شنبه باز هم با خروج 1205 میلیارد تومان پول سهامداران حقیقی روبرو شد , تعداد شرکت هایی که در صف‌های خرید معامله شدند ، 11 شرکت و شرکت‌های حاضر در صف فروش به 208 شرکت رسید .

تعداد شرکت هایی که در دامنه و رنج مثبت معامله می‌شدند 83 شرکت و شرکت‌های حاضر در بخش منفی نوسان نیز 371 شرکت بوده‌اند , انتهای پیام / ب شما می‌توانید این مطلب را ویرایش نمایید این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید منبع.