افزایش قیمت بنزین / بنزین لیتری 11 هزار تومان می‌شود ؟

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۲۲:۵۷:۲۵


به گزارش شمانیوز : ماجرای افزایش قیمت بنزین به 11 هزار تومان چیست ؟ قرار است در دولت رییسی بنزین گران شود ؟ هفته گذشته مجلس از طرحی رونمایی کرد که بر اساس ان یارانه پنهان را حذف کند , طرحی که اگر اجرایی شود باید قیمت بنزین ، ازاد و حداقل سه برابر قیمت کنونی شود , اما ایا این طرح اجرا می‌شود و باید منتظر بنزین 11 هزار تومانی باشیم ؟ ابوالفضل ابوترابی ، عضو کمیسیون شورا‌های مجلس هفته گذشته گفته بود طرحی را به جریان انداخته که بر اساس ان ، حذف یارانه‌های نقدی و یارانه‌های پنهان به رفراندوم گذاشته شود .

انچه دیگران می‌خوانند : طرحی که احتمالا در تلاش است تا یارانه پنهان انرژی ( یارانه سوخت و به خصوص بنزین ) را حذف و به یارانه‌های نقدی اضافه کند , این طرح هنوز به صحن مجلس هم نرسیده و امضا‌های بسیاری نیاز دارد , اما اگر اجرا شود ، قیمت بنزین و مبلغ یارانه چقدر می‌شود ؟ برخی می‌گویند باید منتظر بنزین 11 هزار تومانی باشیم .

این گفته درست است ؟ اولین چیزی که در این طرح عنوان شده است ، ماجرای حذف یارانه‌های پنهان است , اگر قرار بر حذف یارانه پنهان انرژی باشد ، باید قیمت بنزین واقعی شود , قیمت واقعی بنزین در منطقه خلیج فارس حدود 38 تا 40 سنت است که با قیمت دلار ازاد به حدود 10 تا 11 هزار تومان می‌رسد .

اگر قرار بر واقعی شدن قیمت بنزین باشد ، هر لیتر بنزین باید حدود 10 تا 11 هزار تومان شود , این در حالی است که اکنون قیمت هر لیتر بنزین سهمیه ای در ایران 1500 تومان و قیمت بنزین ازاد سه هزار تومان است , یعنی دولت روی هر لیتر بنزین سهمیه ای حدود 9 هزار تومان و روی قیمت بنزین ازاد حدود 8 هزار تومان یارانه پنهان می‌دهد .

سهمیه ماهانه بنزین خودرو‌ها 60 لیتر است , یعنی در این حالت ، مالک هر خودرو ماهانه 560 هزار تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد , اگر خانواده ای سه خودرو داشته باشد ، ماهانه 1.

5 میلیون تومان یارانه پنهان انرژی از دولت می‌گیرد , یارانه ای که افراد فاقد خودرو از ان محروم هستند , با این تفاسیر اگر دولت بخواهد قیمت بنزین را واقعی کند ، قیمت بنزین باید به حدود 10 تا 11 هزار تومان برسد .

چون در این حالت تنها کسانی از یارانه بنزین استفاده می‌کنند که خودرو دارند , اما مساله این است که سال 98 قیمت بنزین ازاد به سه هزار تومان رسید و باعث اعتراضات گسترده شد , حالا مشخص نیست که ایا جامعه بنزین 11 هزار تومانی را می‌پذیرد یا نه .

یارانه 2 میلیونی در راه است ؟ البته مجلس گفته در قبال واقعی شدن قیمت بنزین می‌خواهد یارانه‌ها را هم افزایش دهد , اگرچه مشخص نیست که مبلغ یارانه‌ها چه تغییری کند و به چه کسانی پرداخت شود , اما یک محاسبه جدید برای مبلغ یارانه وجود دارد .

اینکه دولت کل یارانه پنهانی را که سالانه پرداخت می‌کند ، حذف کند و معادل ان را به خانوار‌ها یارانه نقدی بدهد , بر اساس گزارش « اژانس بین‌المللی انرژی » ایران سالانه حدود 86 میلیارد دلار ( معادل حدود 2 هزار تریلیون تومان ) یارانه مصرف سوخت پرداخت کرده است , این عدد به این معناست که سهم هر ایرانی از یارانه پنهان انرژی روزانه 65 هزار تومان است و در ماه به عددی نزدیک دو میلیون تومان می‌رسد .

یعنی بنزین 11 هزار تومانی باید با یارانه ماهانه دو میلیون تومانی همراه شود , محمد باقر نوبخت هم چندی پیش گفته بود دولت سالانه 1400 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می‌دهد , اگر مبنا گفته نوبخت باشد ، سهم هر ایرانی از این یارانه روزانه 45 هزار تومان است .

یعنی یک روز یارانه پنهان هر فرد معادل یک ماه یارانه نقدی است , مجموع ماهانه یارانه پنهان ماهانه برای هر فرد یک میلیون و 350 هزار تومان است , بنزین سهمیه ای 1500 تومان ، بنزین ازاد 3000 تومان بنابر اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ، از ساعت صفر روز 24 ماه ابان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز اغاز شد .

بر این اساس ، قیمت بنزین سهمیه ای 1500 تومان و بنزین ازاد 3000 تومان شد , اطلاعیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی بدین شرح است : شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران به اطلاع عموم هموطنان عزیز می‌رساند که براساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم سه قوه ، از ساعت صفر روز 24 ماه ابان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز به ترتیب بیان شده در این اطلاعیه انجام می‌شود , میزان سهمیه بنزین هر نوع خودرو به ترتیب زیر است : جدول تیپ خودروهای مشمول سهمیه 2) - قیمت بنزین معمولی سهمیه ای از قرار هر لیتر 1500 تومان خواهد بود .

- قیمت بنزین معمولی غیر سهمیه ای از قرار هر لیتر 3000 تومان خواهد بود , - قیمت بنزین سوپر از قرار هر لیتر 3500 تومان خواهد بود , 3) از ساعت صفر روز 24 سهمیه کامل ماه ابان سال 1398 همه خودروها به کارت سوخت شخصی ان‌ها واریز شده و سهمیه خودروهای شخصی به مدت 6 ماه قابل ذخیره است .

استفاده از سهمیه سوخت صرفا با استفاده از کارت هوشمند سوخت شخصی میسر خواهد بود , 4) کسانی که تاکنون به هر علت کارت سوخت شخصی خود را دریافت نکرده‌اند ، از ساعت اجرای طرح ، سهمیه سوخت ایشان محفوظ است و از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشند , افرادی که کارت سوخت ندارند ، شامل کسانی که تاکنون درخواست المثنی نداده‌اند ، کسانی که درخواست داده و هنوز کارت سوخت خود را دریافت نکرده‌اند و همچنین کسانی که کارت سوخت برایشان صادر شده ولی در باجه معطله شرکت ملی پست است ، سهمیه همه انها از همین امروز محفوظ و ذخیره خواهد شد .

5) نرخ cng بدون تغییر خواهد بود , 6) برای مسافربرهای بر پایه اینترنت ( اسنپ و تپ سی ) مشروط بران که نرخ‌های خود را از مقادیر مصوب ، به تشخیص وزارت کشور تغییر ندهند ، اعتبار معادل سهمیه مصوب تعلق خواهد گرفت , برای تامین سوخت خودروهای مسافر برخطی و بین شهری ، اژانس‌های مسافربری و اموزشگاه‌های رانندگی تمهیدات لازم اتخاذگردیده است که متعاقبا اعلام خواهد شد .

7) به منظور رفاه حال دارندگان خودروها با اولویت وانت بارها مقررگردید وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور ظرف مدت یک ماه ضوابط تشویقی برای توسعه مصرف cng در خودروها را تنظیم و به تصویب شورای اقتصاد برسانند , 8) همچنین به خودروهای همه دستگاه‌های اجرایی دولتی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری ، سهمیه بنزین تعلق نمی‌گیرد و این خودروها باید با قیمت هر لیتر 3000 تومان نسبت به دریافت بنزین اقدام کنند , 9) قیمت نفت گاز با کارت سوخت جایگاه دار بدون تغییرخواهد بود .

افزایش قیمت اقتصاد بنزین دولت سهمیه بندی بنزین کپی شد.