پرسش جهان از کرونا ؛ واقعا چقدر کشته ای ؟!

۱۴۰۰/۰۶/۲۴ ۱۵:۴۰:۳۷


سلامت نیوز : نشریه بین‌المللی اکونومیست با تحلیل امار قربانیان کرونا در جهان تفاوت امارهای رسمی و واقعی جان باختگان را تا 4 برابر ارزیابی کرد , به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ، این که می‌دانیم کرونا تاکنون 4 میلیون و 655 هزار انسان را به کام مرگ کشانده ، به اندازه کافی برای ترسیدن از این ویروس کافی است ؛ اما ترسمان چند برابر می‌شود اگر بدانیم که طبق پیش بینی‌ها ، تعداد قطعی این قربانیان تا به امروز ، شاید حدود 4 برابر امار رسمی باشد , هفته نامه بین‌المللی اکونومیست هفته قبل در گزارشی ادعا کرد : « امار واقعی مرگ‌های ناشی از کرونا در جهان با تحلیل‌های خوش بینانه و بدبینانه ، می‌تواند بین 9.

5 تا 18,6 میلیون باشد », البته پیش از این نیز موسسه پژوهشی وابسته به دانشگاه واشنگتن ، در زمانی که امار رسمی مرگ‌های کرونایی جهان 3.

2 میلیون نفر بود ، امار واقعی ان را 6,9 میلیون نفر تخمین زده بود , چرا و چگونه ؟ حالا هفته نامه اکونومیست در گزارشی جدید ، چگونگی دستیابی به این اعداد را هم توضیح داده : « هم اکنون امار رسمی قربانیان این بیماری ، 4.

6 میلیون نفر است اما طبق بررسی امارهای فوت در 156 کشور ، طی بازه‌های زمانی معین و مقایسه ان با امارهای دوره همه‌گیری ، می‌توان به امار 9,5 تا 18,6 میلیون رسید ».

دلیل تفاوت امار رسمی و واقعی هم این موارد اعلام شده است : 1, در بسیاری از کشورهای جهان ، افرادی که تست کرونایشان قبل از فوت مثبت نبوده ، از امار نهایی حذف می‌شوند , 2.

بسیاری از افرادی که بر اثر کرونا فوت می‌کنند ، هرگز مورد تست قرار نمی‌گیرند , 3, برخی بیمارستان‌ها یا ادارات با تاخیر چند هفته ای اقدام به ثبت اطلاعات فوتی‌ها می‌کنند .

4, برخی افراد با وجود این که به دلیل ابتلا به بیماری‌های دیگر فوت کرده‌اند ، اما یک علت فوتشان ترس از مراجعه به مراکز درمانی در دوره کرونا بوده ، پس این ویروس به طور غیرمستقیم در مرگ ان‌ها نقش داشته است , در کنار این دلایل ، این تحلیل هم وجود دارد که عوارض ناشی از کرونا ، از عوامل غیرمستقیم برخی مرگ‌ها در بهبودیافتگان بوده است .

شک و تردید درباره امار قربانیان امریکا و چین در برخی کشورها از جمله امریکا و چین نیز پنهان کاری به عنوان دلیل تفاوت امار اعلام شده است , به عنوان نمونه اسوشیتدپرس در ماه ژوییه ( تیرماه ) گزارش داد که تفاوت زیادی بین امارهای رسمی و واقعی قربانیان کرونا در نیویورک وجود دارد و به تبع ان ، « کتی هوکول » فرماندار جدید نیویورک به یک باره امار فوتی‌های منطقه خود را 12 هزار نفر افزایش داد و گفت : « مانند فرماندار قبلی بر مرگ و میرها سرپوش نخواهد گذاشت », درباره چین نیز طبق نظر پروفسور پاتریک برش ، استاد میکروبیولوژی و مدیر پیشین انستیتو پاستور فرانسه ، « به دشواری می‌توان باور کرد که در یک کشور ، ولو با وجود قرنطینه ، مرگ و میر تا این حد کم باشد ».

تفاوت 11 برابری در امار فوتی‌های رسمی و واقعی هند البته گزارش جدید اکونومیست با اشاره به دلایل ذکر شده ، مصداق هایی هم دارد : - طبق براوردها احتمالا در هند ، طی ماه می‌( اردیبهشت گذشته )، حدود 2,3 میلیون نفر بر اثر جهش دلتا جان باختند ؛ در حالی که امار رسمی ، تعداد ان‌ها را 200 هزار نفر نشان می‌دهد , - در برخی کشورهای درحال توسعه مانند افریقای جنوبی که امار مرگ و میر را به طور منظم تهیه می‌کنند ، فاصله وحشتناکی بین امار رسمی فوتی‌های کرونا و پیش بینی امار واقعی وجود دارد که احتمالا سه جهش مرگبار ویروس در این کشور دلیل ان بوده است .

- در کشورهایی مانند مالزی و فیلیپین فاصله معناداری بین مرگ‌های کرونایی با مرگ‌های معمول وجود ندارد که ممکن است دلیل ان رعایت دقیق فاصله‌گذاری ها باشد , تفاوت امار در ایران همانند بسیاری از کشورها به گفته بسیاری از متخصصان ، ما نیز با تفاوت در امار رسمی و واقعی قربانیان کرونا مواجه‌ایم ؛ موضوعی که دکتر « مسعود یونسیان »، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دلیلش را این طور توضیح داده است : « تعداد زیادی از موارد بیماری را تشخیص نمی‌دهیم ، از طرفی مرگ هایی را هم که به عنوان مرگ قطعی کوید 19 اعلام می‌کنیم فقط همان هایی است که تست شان مثبت شده , نه تعداد مرگ‌ها و نه تعداد ابتلاها واقعی نیست .

البته واقعی نبودن به معنای گزارش جعلی نیست ؛ بلکه باید تعداد تست بیشتری انجام می‌دادیم اما به هر دلیلی این اتفاق نیفتاده است », با این تجربه جهانی ، حالا دیگر نقل قول جنجالی کوروش هلاکویی نایینی ، استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم چندان عجیب نیست که گفته بود : « طبق ان چه خود اقای حریرچی معاون کل وزارت بهداشت گفته ، امار فوتی‌ها را باید 2,5 تا 3 برابر کرد اما من می‌گویم می‌توانید تا هفت برابر بیشتر کنید »؛ یا اظهارنظر دکتر پیام طبرسی رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری که تعداد واقعی فوتی‌ها را دوبرابر امار رسمی ارزیابی کرده بود و در تازه‌ترین اظهارنظر نیز ، صحبت روز گذشته مسعود پزشکیان نماینده کنونی مجلس و وزیر اسبق بهداشت که گفت : « امار واقعی مرگ و میر روزانه کرونا در کشور بالاتر از 1500 نفر است ».

اظهارنظرهایی که طبق تجربه جهانی و گزارش اکونومیست ، به دلیل مشکلاتی همچون کمبود تست‌ها ، تاخیر در اعلام نهایی امار حیاتی ، مشخص نبودن علت قطعی برخی مرگ‌ها و نگرانی از مراجعه بیماران به مراکز درمانی ، خیلی هم عجیب نیست ,.