مواضع 11 نماینده درباره بورس : از دروغ گویی و اداره عشقی اقتصاد و بورس تا فریاد

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۰:۰۳:۳۸

اعلام مواضع 11 نماینده مجلس درباره وضعیت بورس و انتقاد از شدید و همراه با ادبیاتی چون دروغ گویی ، ماهی و نهنگ ، اداره عشقی ، فریاد و ... موجب شد تا روزی تاریخی برای بازار سرمایه ثبت شود .به گزارش پایگاه خبری بورس پرس ، جلسه صبح امروز مجلس با محوریت بورس و اقتصاد بود و بعد از سخنرانی احسان خاندوزی و مجید عشقی ، 11 نماینده هم درباره بازار سرمایه و دلایل سقوط شاخص و ,,.

اظهارات تند و تیزی کردند , این جلسه به دلیل رویکرد کاملا " منتقدانه و همراه با حمله و گلایه و استفاده از ادبیاتی چون دروغ گویی در اعلام فروش اوراق بدهی ، تعبیر سهامداران ماهی و نهنگ ، اداره عشقی اقتصاد و بورس ، فریادبه مواضع 7 ساله پورابراهیمی و ,.

, موجب شد تا روزی تاریخی برای بازار سرمایه ثبت شود , قولی از طلبه ها براساس این گزارش ، احد ازادی خواه گفت : مگر قرار است بورس نسبت به سایر بازارها ، سوداوری کمتری داشته باشد که وزیر ان را با سایر بازارها مقایسه می‌کند و می‌گوید نسبت به بازار خودرو ، طلا ، سکه و مسکن وضع بهتری دارد ؟ این قیاس به قول طلبه‌ها مع الفارغ است و معنا ندارد .

مردم با اعتمادی که به دولت‌ها داشتند به بازار سرمایه ورود کردند اما بسیاری از خانواده‌ها و سرمایه‌ها در این بازار به علت مشکلات مدیریتی در این نظام از بین رفت و مقایسه این بازار با سایر بازارها دردی از مردم دوا نمی‌کند , با این نظام مدیریتی هر اقدامی انجام شود ، وضع بازار سرمایه تغییری نمی‌کند , چند سئوال مهم از خاندوزی درباره اینده بورس کسری بودجه مجتبی رضاخواه هم گفت : نزول سال گذشته بورس بعد از صعود بسیار ، خطایی بود که دولت قبل انجام داد .

زیرا عموم مردم و حتی انهایی که با بورس اشنایی نداشتند را به حضور در این بازار تشویق کرد , وزیر اقتصاد توضیح دهد که ایا دولت قبل در نزولی شدن شاخص بورس دخالت داشته یا خیر ؟ ایا دولت روحانی با سیاست‌گذاری هایی در بورس به دنبال تامین کسری بودجه بود و ایا دولت فعلی نیز همین هدف را دارد ؟ وزیر اقتصاد توضیح دهد برنامه دولت فعلی که به دنبال تثبیت نرخ ارز است ، برای جبران نزولی شدن بورس چیست ؟ ریل‌گذاری دولت قبل در بازار سرمایه اشتباه بود و اگر اصلاح نشود چه باید کرد ؟ ایا مردم باید تاوان عدم این اصلاح را بدهند ؟ خاندوزی مراقب باشد اوراق بدهی بیش از رقم بودجه به فروش نرسد , به نظر می‌رسد که نرخ سود بانکی افزایش یافته و اگر درست باشد ، بانک‌ها به جای سرمایه‌گذاری در بورس ، نقدینگی را بین خود جابه جایی می‌کنند که در این حالت منجر به نزولی شدن بیشتر بازار سرمایه می‌شود .

ادعای خاندوزی قابل قبول نیست مصطفی طاهری نیز خطاب به وزیر اقتصاد گفت : اگر در بخش‌های مختلف دولت و وزارتخانه‌های اقتصادی ، ادعا شود سیاست‌های وزیران دیگر باعث برهم خوردن نظم بورس است ، قابل قبول نیست , نمایندگان دولت را یکپارچه می‌دانند و وزیر اقتصاد باید هماهنگی این بخش را برعهده گیرد , عوارض ناشی از ساختار غلط ، یکی از دلایل نوسانی بودن بورس بوده و عملکرد معیوب شرکت‌های دولتی در بورس تاثیرگذار است .

انتظارمی رود سال بعد و چند ماه اینده این ساختار معیوب اصلاح و شفافیت مالی باشد , زیرساخت‌ها هم متناسب با رشد سهامداران توسعه نیافت و در برابر رشد سال‌های اخیر سهامداران ، امادگی سخت افزاری و نرم افزاری در بورس ایجاد نشد و برخی شرکت‌ها در ارائه خدمات دچار مشکل شده‌اند , همچنین باید توزیع سود از طریق سامانه سجام باشد .

سهامداران حقیقی باید 10 یا 20 درصد سرمایه را از دست دهند نه یک چهارم سرمایه جلیل رحیمی جهان ابادی با اعلام اینکه حجم نقدینگی بسیار هر بار یکی از بازارهای مسکن ، سکه ، ارز و بورس را با خاک یکسان می‌کند ، گفت : اقتصاد نباید دولتی باشد , چون دولت اراده کرده و پول مردم را با عرضه سهام جمع اوری و پس از انکه نقدینگی را جمع و نرخ ارز را کاهش داد ، قیمت سهام را نزولی می‌کند , نمی توان با سخنرانی مشکلات را حل کرد .

ورود غیرتخصصی به عرصه‌های مختلف هم یکی از مشکلات است , به طور مثال وقتی قیمت زعفران افزایش می‌یابد ، پزشک ، معلم و کارمند به سراغ خرید زعفران می‌روند , این موضوع در مورد بورس هم صادق است و مردم با تشویق صدا و سیما و مسئولان بدون تخصص لازم ، وارد بورس می‌شوند .

سهامداران هم حقوقی اراده کنند ، قیمت را تغییر می‌دهند , ایا تکلیف ارز و قیمت خودرو ، مشخص و اثر تحولات سیاسی بر معیشت مردم کنترل شد ؟ ارتباط سیاست و اقتصاد ناگسستنی است و برای اقتصاد پویا ، درامد و ارز قدرتمند باید با اقتصاد جهانی و دنیا کار کرد , مجلس باید با قانون‌گذاری از سهامداران خرد حمایت کند .

چرا که سهامداران حقیقی و حقوقی متفاوتند و باید برای گروه اول بیمه و تضمین جبران ضرر در نظر گرفته شود , به گونه ای که در صورت ضرر و زیان ، سهامداران خرد تنها 10 یا 20 درصد سرمایه را از دست دهند نه یک چهارم سرمایه , دروغ می‌گویند / سرمایه مردم مانند یخ تابستان محمد حسن اصفری هم در تذکر به دولت و وزیر اقتصاد اعلام کرد : بحران بورس به حدی است که باید همه امور را کنار گذاشت و به این حوزه رسیدگی کرد .

چرا که سرمایه مردم مانند یخ تابستانی در حال اب شدن است , خاندوزی پیش از وزارت دائم توییت می‌کرد و در مورد خروج بورس از وضعیت بحرانی راهکار می‌داد , حالا همان راهکارها را اجرا کند تا مشکلات بورس حل شود .

دولت بداند بورس ، حق‌الناس است اما دلالانی وارد شدند که سرمایه مردم را به تاراج برده‌اند , چرا در خصوص انتشار اوراق به مردم ، گزارش دروغ می‌دهند , بر اساس اسناد خزانه از مهر تاکنون 8 هزار میلیارد اوراق توسط دولت به فروش رسیده اما می‌گویند اوراقی به فروش نرسیده است .

براساس قانون اساسی ، دولت موظف به حفظ اموال مردم است اما در بورس اموال و سرمایه مردم مانند یخ اب می‌شود و حال باید به جای متهم کردن دائم گذشتگان که البته متهم است باید برای اینده برنامه ریزی دقیقی انجام داد , و دولت گزارش دهد که چرا به وعده‌ها عمل نمی‌کند ؟ مواضع وزیر سابق اقتصاد و نماینده فعلی مجلس شمس الدین حسینی که وزیر اقتصاد دولت احمدی‌نژاد و نماینده فعلی مجلس هم است ، اعلام کرد : بازار سرمایه همیشه مهم بوده اما در 2 سال اخیر ، حساسیت مضاعفی پیدا کرد , زیرا کارکرد اصلی ان تامین مالی تولید و فعالیت‌های اقتصادی است .

اما چه ویژگی سبب افزایش حساسیت بورس شد ؟ سال گذشته دلایلی مانند رشدهای اغوا کننده سهام ، دعوت بی وجه مقامات برای حضور مردم عادی و افزایش اصطکاک مالی یا عدم شفافیت اطلاعات سبب شد تعداد زیادی از مردم طبقات متوسط رو به پایین ، پس اندازهای اندک و دارایی‌های ضروری و کالاهای مصرفی مانند خودرو و خانه را فروختند و به بورس اوردند تا سود کنند اما متاسفانه در شرایط تورمی همه دارایی‌ها را از دست دادند , در این شرایط ، مسئولان اقتصادی هر برنامه مدنظر برای بهبود بورس را باید اعلام کنند , اولین سوال این است که بسته سیاست اقتصادی دولت چیست ؟ بازارسرمایه جدا از سایر بازارهای اقتصادی نیست .

مگر می‌شود رشد اقتصادی صفر و تورم کمتر از 50 درصد باشد و به مردم گفته شود بازار سرمایه با نظارت‌های مجلس بهبود پیدا کرده است , نظارت مهم است اما وقت ان است دولت بسته‌های اقتصادی را باز کند اما متاسفانه به این امر توجهی نکرده است , فعالان اقتصادی حتی سهامداران حقوقی نمی‌دانند دولت برای مدیریت اقتصاد چه برنامه ای دارد .

ادامه این وضعیت منجر به بی اعتمادی می‌شود , دولت باید اعلام کند برای حفظ و جلب 40 درصد رشد نقدینگی در حین اجرای برنامه‌های مدیریت نقدینگی چه اقدامی قرار است انجام دهد , 8 ماه از سال گذشته و سال قبل احکام متعددی از قانون بودجه برای تسهیل سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه پیش بینی و اجرا شد و هفته گذشته با شرکت‌های تامین سرمایه نشستی برگزار شد اما بانک مرکزی اجازه اجرای بسته‌ها را نمی‌دهد .

وزیر اقتصاد باید خطوط راهنمای بازار سرمایه را به طور شفاف اعلام کند , همچنین باید برنامه‌های دولت و مسئولان اقتصادی در کاهش و مدیریت ریسک اعلام تا مشخص شود برای پوشش‌های ریسک به ویژه سهامداران خرد و جبران خسارات چه برنامه ای دارند , معلوم نیست شورای عالی بورس چه برنامه ای دارد .

ابهام در نحوه حمایت دولت از ماهی‌های بورس در برابر نهنگ‌ها ! علیرضا سلیمی هم گفت : وزیر اقتصاد در گزارش به معلول‌ها اشاره کرد اما بورس تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند قیمت‌گذاری دستوری ، پیش بینی پذیری اقتصاد ، انضباط پولی ، امنیت سرمایه‌گذاری ، افزایش تولید ، کنترل نرخ ارز و تامین کسری بودجه است که باید توضیح داده شود برای ساماندهی این مسائل چه اقداماتی انجام گرفته و ساز و کار وزارت اقتصاد برای نظارت ، شفافیت و عدالت در بورس چیست ؟ در حالی طبق اصل 137 قانون اساسی ، همه وزرا در برابر تمام مشکلات مسئولیت دارند که سهامداران خرد در برابر سهامداران حقوقی همانند ماهی کوچک در برابر نهنگ هستند و باید مشخص شود دولت چه اقداماتی برای مدیریت و حمایت از سهامداران خرد انجام می‌دهد تا اسیر نهنگ نشوند ؟ دولت قبل با ریل‌گذاری اشتباه بخشی از کسری بودجه را جبران کرد اما وزارت اقتصاد هم باید مشخص کند برای جبران این اقدامات اسیب زا چه برنامه ای دارد , نمی‌توان بازار مسکن ، طلا ، ارز و فولاد را رها کرد و انتظار داشت بورس ساماندهی شود , کاهش شان وزیر اقتصاد در گروه اقتصادی دولت علی بابایی کارنامی هم اعلام گفت : نمایندگان اجازه نمی‌دهند شان وزیر اقتصاد در گروه اقتصادی دولت کاهش یابد و خاندوزی باید پاسخگوی مجلس باشد .

برخی دولت مردان اظهاراتی درباره بورس مطرح می‌کنند که بر بازار تاثیر می‌گذارد , بنابراین بهتر است در اظهارات دقت بیشتری کنند تا باعث نوسان بورس نشوند , سوء تدبیرهای دولت قبل نباید به پای دولت سیزدهم نوشته شود .

کنترل تورم و بهبود بازار سرمایه از جمله موارد مهمی است که باید از طریق هماهنگی بین دولت و مجلس دنبال شود , همچنین باید سیاست‌های اقتصادی دولت جدید اطلاع‌رسانی شود , اداره عشقی اقتصاد و بورس ! کاظم دلخوش اباتری هم اعلام کرد : اقتصاد و بورس ، عشقی اداره می‌شود و وزیر اقتصاد باید مشخص کند چه کسی این حوزه‌ها را اداره می‌کند و چرا نه تنها بورس بلکه سایر بازارها نابسامان است ؟ وزارت اقتصاد به عنوان وزارتخانه مادر باید همه امور اقتصادی را کنترل کند و وزیر اقتصاد هم باید تمام بازارها پوشش دهد .

بورس با فضای مجازی و صفحات شخصی مدیریت می‌شود ! محمدرضا پورابراهیمی هم گفت : وضعیت نظارتی ، هیچ تناسبی با وضعیت فعلی بورس ندارد و در صورت عدم تغییر نباید انتظار داشت تخلفات و اشکالات بازار ، تکرار نشود , بنابراین اولین مولفه در تصمیمات بورس ایجاد ساختار دقیق و متناسب با شرایط بومی است , زمانی تعداد فعالان بورس بیشتر از 200 هزار نفر نبودند اما به دو میلیون نفر رسید و امروزه بخش عمد ه ای از جمعیت ایران به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم حضور دارند .

بازار سرمایه از طریق فضای مجازی و شبکه‌های مجازی مدیریت می‌شود و باید مانع از دستکاری قیمت‌ها بود , شبکه‌های مجازی و صفحات شخصی در تصمیم‌گیری های مردم موثرند اما حوزه نظارتی در کجا قرار گرفته است ؟ بنابراین ساماندهی شبکه‌های مجازی و تغییر مدیریت نظارت بر بازار سرمایه باید جزو اولویت‌های اصلی دولت و وزارت اقتصاد و سازمان بورس باشد , بازار سرمایه نیازمند شفاف‌سازی در مجموعه ارکان از سازمان بورس تا مجموعه نهادهای ذیل است و باید ابزارهای پوشش ریسک فراهم شود .

خاندوزی هم گزارشی از مصوبات شورای عالی بورس در خصوص حمایت از بازار دهد , در این میان قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و فساد شده و بخشی از این رانت و فساد در بورس مشخص است , عرضه سنگین اوراق بدهی دولت هم اثر منفی در بازار سرمایه دارد و نرخ بین بانکی و تامین مالی ، افزایش یافته و وزارت اقتصاد باید بر این موضوع نظارت کند .

فریاد نماینده مجلس به پورابراهیمی محمدجواد کریمی قدوسی پس از پایان سخنرانی پورابراهیمی با فریاد خطاب به وی گفت : 7 سال است این حرف‌ها را می‌زنید ، وزیر هم با شما هماهنگ و وضعیت بورس هم همین است , انتهای پیام.