« اصلاحطالبان » ایران داشتیم وقتی طالبان مد نبود / از دیوار کشی اصلاح‌طلب‌ها در دانشگاه تا مخالفت خاتمی و معاونش با ویدیو و عینک !

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۱۹:۴۲:۰۵

در دهه شصت در برخی از کلاس‌های دانشگاه تهران دیوارکشی شد ، فاطمه طباطبایی همسر حجت‌الاسلام سیداحمد خمینی ( عروس امام خمینی ) ان زمان دانشجوی رشته فلسفه دانشگاه تهران بود ؛ او در خاطرات خود عنوان کرده است : « یک روز ما رفتیم دیدیم که وسط این کلاس بزرگ تیغه کشیده‌اند . در ورودی یکی بود ولی وسط ان را تخته زده بودند و ...»به گزارش شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا ؛ این روزها همه حواس رسانه‌های جهانی متوجه تحولات عجیب و غریب و لحظه ای افغانستان است ، تحولاتی که انی اتفاق می‌افتند و دامنه گسترده ای از دگرگونی مدیریتی ، حکومتی و اجتماعی را دامن زده است ، رفتارهای افراطی مشمئزکننده ای که گویا صفحات تاریخ را برعکس ورق می‌زنیم , این روزها جمود فکری طالبان در قامت دیوارکشی بین دانشجویان پسر و دختر نقل محافل شده و شاید برای جوان نسل نو انقلاب اسلامی خنده دار باشد اما این قسمت از رفتارهای ارتجاع گونه طالبان عینا در اوایل انقلاب اسلامی ایران توسط یک گروه فکری سیاسی اشنا انجام شد ، رفتارهای افراطی که با موضع تند رهبر کبیر انقلاب اسلامی مواجه و بساط ان‌ها جمع شد , بهتر است شروع این ماجرا را از زبان خودشان بخوانیم جایی که فاطمه هاشمی رفسنجانی در گفتگو با روزنامه اعتماد بعد از مصاحبه انتقادی موسوی خویینی‌ها درباره مرحوم هاشمی رفسنجانی می‌گوید : « اگر قرار بر موشکافی برخی موضوعات باشد ، قطعا حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد .

طبیعتا هر حرفی هم پاسخی به همراه خواهد داشت , اساسا چه لزومی دارد که این قدر به گذشته بازگردیم ؟» بنظر در این بخش از صحبت ، فاطمه هاشمی از تهدیدی به نام بازنگری گذشته صحبت می‌کند , وی در ادامه می‌گوید : « اگر به سوابق احزاب اصلاح‌طلب نگاه کنید ، اغلب چپ‌های تند اول انقلاب بودند .

یک روز مخالف امریکا بودند و از دیوار سفارت امریکا بالا رفتند و یک روز صحبت از مذاکره با امریکا را به میان اوردند ,» فاطمه هاشمی با حمله به خویینی‌ها ادامه داد : « بخشی از صحبت‌های ایشان صحت نداشت , همیشه اعتدالیون از اقدامات ایشان ناراحت بودند .

اولین اقدام تندروانه ایشان سازماندهی تسخیر سفارت امریکا بود یا مسائلی که در مکه رخ داد یا موضوعات قضایی دهه شصت ,,.

اگر از ابتدای انقلاب بررسی کنید ، متوجه می‌شوید که تندروی‌ها از سوی چه کسانی صورت گرفته است ,,.

» رفتارهای رادیکال و افراطی چپ‌های اول انقلاب یا اصلاح‌طلبان کنونی اما فراتر از این حرفاست ، رفتارهای دقیقا شبیه به طالبان کنونی ! اکبر پونز ! هر چند از سوابق انقلابی و مبارزاتی اکبر گنجی اطلاعات دقیقی وجود ندارد اما بسیاری از انقلابیون ، گنجی را جزو ان گروه از انقلابیون می‌دانند که در ابتدای پیروزی انقلاب برخوردهایی بسیار تند و افراطی داشتند , محمدحسین صفارهرندی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره چنین می‌­ گوید : " اکبر گنجی که امروز ادعا می‌کند ان روزها دنبال دخترهایی می‌گشت که چند تار مو از زلف شان بیرون زده و به روی ان‌ها اسید می‌پاشید و این که به او اکبر پونز می‌گفتند برای این بود که به پیشانی دخترهای جوانی که پوشش متفاوتی داشتند پونز می‌چسباند , او از چهره‌های اصلی اصلاح‌طلبان و از نفرات برگزیده حلقه کیان ، تیم نزدیک به محمد خاتمی بود .

شکارچی گراز مرحوم امیرحسین فردی ، مدیرمسئول کیهان بچه‌ها ، « مخملباف دهه 60» را به خوبی روایت کرده است : «[ مخملباف ] طبع بسیار تندی داشت , خشونت کلامش بسیار بالا بود , در سال 58-59 با اقای مخملباف در حوزه هنری اشنا شدم .

روزی در اتاقم نشسته بودم ، دیدم یکی عربده می‌کشد و فحش‌های رکیک می‌دهد , امدم بیرون دیدم محسن است , داشت به یک دانشجوی پسر جوان که رنگش پریده و می‌لرزید ناسزا می‌گفت .

به حکم وظیفه‌ام گفتم محسن جان چه شده ، گفت : کلاهت را بگذار بالاتر , می‌پرسی چی شده ؟ این فلان فلان شده داشت با ان دختر پشت درخت‌ها حرف می‌زد ! گفتم اینها دانشجو هستند بالاخره همیشه حرف زده‌اند بعد از این هم حرف خواهند زد , گفت : یا جای من در حوزه است یا جای اینجور کارها .

گفتم هر جور خودت راحت‌تری , خلاصه وسایلش را جمع کرد و رفت , دوستان فشار روی فشار که دوباره [ مخملباف را ] دعوتش کن .

گفتم این کار را نمی‌کنم , دوباره برگشت اما من به خاطر فضای خیلی خشن حزب اللهی که اینها شروع کردند از حوزه [ هنری ] رفتم » مرحوم فردی پس از سال 1384 هم که مخملباف از ایران مهاجرت کرد و سپس در سال 88 همنوا با سازمان مجاهدین خلق علیه نظام و انقلاب موضع‌گیری می‌کرد ، طی یادداشتی خطاب به او نوشت : « همکارانم عکس پاپیون دارت را نشانم دادند تا من عصبانی بشوم ، اما نه تنها عصبانی نشدم ، بلکه خنده‌ام هم گرفت , می‌دانی چرا ؟ برای اینکه هیچ وقت نتوانستم تو را جدی بگیرم .

یادت هست با موتور تو خیابان‌های تهران راه می‌افتادی تا عناصر فراری سازمان مجاهدین خلق را شناسایی و معرفی کنی ؟ می‌گفتی من تو زندان با اینها بودم و می‌شناسمشان , شده بودی شکارچی گراز , دنبال مسعود رجوی می‌گشتی ، حالا خوب تو فرانسه به هم رسیدید ! بازی روزگار را می‌بینی ؟ تو و مسعود رجوی ، به هم پیوند خوردید ! ان هم احتمالا تو پاریس ! فکرش را می‌کردی کارت به اینجاها بکشد ؟» او کسی که بود که روزی ارزوی شهادت داشت و در نهایت به دریوزگی برای صهیونیست‌ها رسید .

دیوارکشی در کلاس‌های دانشگاه در دهه شصت در برخی از کلاس‌های دانشگاه تهران دیوارکشی شد , فاطمه طباطبایی همسر حجت‌الاسلام سیداحمد خمینی ( عروس امام خمینی (ره) ) ان زمان دانشجوی رشته فلسفه دانشگاه تهران بود , او در خاطرات خود عنوان کرده است : « یک روز ما رفتیم دیدیم که وسط این کلاس بزرگ تیغه کشیده‌اند .

در ورودی یکی بود ولی وسط ان را تخته زده بودند و از در ورودی ما وارد می‌شدیم پسرها سمت چپ می‌رفتند ان طرف می‌نشستند و دخترها روبروی در می‌نشستند ,» فاطمه طباطبایی موضوع را به اطلاع امام خمینی (ره) رساند , امام به فرزندش احمداقا دستور داد تا با دانشگاه تماس بگیرد و بگوید سریع تیغه را بردارید .

پس از ان ایت الله خامنه‌ای رییس جمهور وقت نیز به دستور امام خمینی (ره) در نماز جمعه به این مطلب اشاره کردند و فرمودند : « این سیاست جمهوری اسلامی نیست ,» دیوارکش‌ها که بودند ؟ رهبر انقلاب سال 82 و در دوران اصلاحات ، در دیدار با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع دیوار کشیدن در دانشگاه‌ها در دهه 60 پرداختند و فرمودند : « این اقایانی که حالا دست اندرکار اردوی مختلط‌اند ، همان کسانی هستند که سال 63-64 توی کلاس‌ها دیوار کشیدند , بنده به دستور امام رفتم در نمازجمعه گفتم این کار بد است .

خوب من نمی‌فهمم چطور اینها اینجور عوض می‌شوند , صد و هشتاد درجه راهشان را عوض می‌کنند , امام به من گفتند این چه کاری هست .

ما رفتیم در نمازجمعه تهران گفتیم که این کار ، کار مناسبی نیست , دیوارکشی حرف ما و انقلاب نیست ,» فاطمه طباطبایی در خاطرات خود عنوان کرده است که این اقدام ظاهرا توسط انجمن اسلامی دانشگاه تهران انجام گرفت .

اعضای انجمن ان زمان تمایلات چپ گرایانه داشتند و علاوه بر گرایش به چپ ، مواضع ایدئولوژیک و انقلابی هم داشتند و متمایل به عدالت خواهی بودند ؛ اما در دهه 70 و در دوران سازندگی و اصلاحات ، تمایلات ایدئولوژیک اعضای انجمن اسلامی کاهش و به تدریج تفکرات رادیکال پیدا کردند و به تعبیر رهبر انقلاب ، صد و هشتاد درجه تغییر یافتند , اعضای چپ انجمن اسلامی در دهه 60، در میانه دهه 70 به حامیان و اعضای جبهه اصلاحات و برخی به اپوزیسیون تبدیل شدند , عینک مظهر غرب است ! محمدطه عبدخدایی معاون خاتمی در وزارت ارشاد نیز سال گذشته به برخی از رفتارهای افراطی اصلاح‌طلبان در دهه 60 اشاره کرد .

او گفت : « اقای میرلوحی ( محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران و فعال سیاسی اصلاح‌طلب ) که دانشجوی هند بود ، بعد می‌­‌اید رییس کمیته تهران می‌­ شود و می‌­ رود پیست اسکی دیزین و شمشک دستور می‌­ دهد تمام عینک ­‌های دودی را جمع کنند ! چون این مظهر غرب است !» او در خصوص مخالفت خاتمی و تاجزاده با ازادی ویدیو گفت : « در جلسه معاونین این را مطرح کردم که چرا ما این کار را می‌کنیم ؟، اقای تاج ­ زاده روبه روی من بود ، گفت : اقا رفته فرنگ متجدد شده ! و یک سری اقایان ما را هو کردند که چنین سخنی را گفتیم , بعد اقای خاتمی گفت : پس مواد مخدر را هم ازاد کنیم ! من گفتم : مواد مخدر ماهیتش مشکل دارد , پس شما دوربین عکاسی را هم ممنوع کنید چون ممکن است با دوربین عکاسی عکس ­‌های مستهجن گرفته شود .

» زن کشی اصلاح‌طلبان ! محمدعلی نجفی یک چهره شناخته شده اصلاحات است که همواره در مسئولیت‌های مختلف اجرایی ، حزبی و سیاسی به این جریان وفادار بوده است , ابعاد زندکی او البته تنها حزبی و سیاسی و اجرایی نبوده است و زندگی شخصی او حواشی بسیاری را هم برای خودش و هم برای جریان اصلاحات به دنبال داشت , میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی بود که در خرداد سال 98 با شلیک گلوله در خانه‌اش به قتل رسید .

جسد او در حمام منزلش در طبقه هفتم برج ارمیتا در سعادت اباد پیدا شد و چند ساعت بعد محمدعلی نجفی با مراجعه به پلیس به قتل همسر دومش با اسلحه اعتراف کرد , قتل‌های زنجیره ای قتل‌های زنجیره ای در سال 77 و در دوران اصلاحات یکی دیگر از میراث ننگ باقی مانده از مدیریت اصلاح‌طلبان در کشور بود , این واقعه لکه ننگی در تاریخ عملکردی اصلاح‌طلبان بود که هیچگاه گره‌های تاریخ ان باز نشد اما براساس تحقیقات صورت گرفته مشخص شد بسیاری از امران این وقایع تلخ از چهره‌های اثرگذار در درون جریان اصلاح‌طلب بودند و تا سالها بعد نیز به عنوان تئوریسین در درون این جریان نقش افرینی داشتند .

انتهای پیام / ک.
افغانستان مکه ایران تهران فرانسه پاریس روبروی نمازجمعه پیست اسکی دیزین شمشک فرنگ برج ارمیتا سعادت اباد اصلاحطالبان ایران طالبان دانشگاه تهران شبکه اطلاع رسانی راه دانا امریکا سفارت امریکا سازمان مجاهدین صهیونیست جمهوری اسلامی شورای عالی انقلاب فرهنگی انجمن اسلامی دانشگاه تهران انجمن اسلامی وزارت ارشاد شورای شهر تهران هند خاتمی فاطمه طباطبایی حجت الاسلام سیداحمد خمینی امام خمینی رهبر کبیر انقلاب اسلامی فاطمه هاشمی رفسنجانی موسوی خویینی هاشمی رفسنجانی فاطمه هاشمی خویینی اکبر پونز اکبر گنجی گنجی محمدحسین صفارهرندی کیان محمد خاتمی امیرحسین فردی مخملباف اقای مخملباف محسن محسن جان مسعود رجوی امام خمینی ره احمداقا ایت الله خامنه ای رهبر انقلاب محمدطه عبدخدایی اقای میرلوحی محمود میرلوحی تاجزاده اقای تاج زاده اقای خاتمی محمدعلی نجفی میترا استاد وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیرمسئول کیهان بچه ها رییس جمهور معاون خاتمی رییس کمیته تهران انقلاب اسلامی انقلاب اسلامی ایران انقلاب