طالبی : سریال جدیدم درباره مفاسد اقتصادی است

۱۴۰۰/۰۴/۳۰ ۱۰:۵۱:۰۱

ابوالقاسم طالبی از اغاز پیش تولید سریال جدیدش خبر داد . او گفت موضوع فیلم جدیدش درباره مفاسد اقتصادی است .اتاق خبر 24 : ابوالقاسم طالبی کارگردان سینما و تلویزیون شب گذشته مهمان وحید یامین پور در برنامه تلویزیونی « میدان انقلاب » بود , طالبی گفت : کارهای من در سینما انتحاری نیست ، استشهادیست , هر کسی انگیزه ای برای ورود به سینما دارد ؛ یکی برای شغل یکی برای پول یکی برای شهرت و هرکسی هدفی دارد .

موضوع اثار من سیاسی - اجتماعی است , انگیزه‌های من برای ورود به سینما تغییر نکرده است , خیلی‌ها شاید با فیلم دفاع مقدسی وارد شدند اما بعدا کارهای متفاوتی ساختند .

من از نوجوانی خودم را سرباز امام دانستم و یک « یاعلی » به ایشان گفتم و شروع کردم , انگیزه من این بوده و همچنان پایدار است , به من می‌گفتند حرف هایت ریاکارانه است اما این اعتقاد من است .

بعضی‌ها فکر می‌کنند سینمای ما طاغوتیست ، نه اینطور نیست , 5 درصد از سینماگرهای فعلی مربوط به دوره طاغوت هستند اما بقیه با ریش‌های بلند و برای خدمت به اسلام و محرومین امدند , وی افزود : سیاست مدارهای قدیم یک شلوار و کفش معمولی داشتند با پیراهنی که همیشه روی شلوار بود اما حالا خودروی bmw فرزندشان 4 میلیارد تومان می‌ارزد .

ما اینها را دیدیم , همان اتفاق و تغییر در سینما هم افتاده است , بجز امام و رهبری خیلی‌ها را دیدیم که رویکرد زندگی شان تغییر کرده است .

طالبی گفت : در زمانی که نصف دنیا برای شوروی و بلوک شرق و نصف دیگر برای امریکا و بلوک غرب بود ، امام امد گفت ما هم هستیم ، ما هم جریانیم و بلوکیم , مبنای تفکرات امام این نبود که کاری به کسی نداشته باشیم ، اگر کسی می‌خواهد این را بگوید درست نیست ، خیلی راحت بگوید امام اشتباه کرد اما تحریف نکند , برخی می‌گویند اگر امام زنده می‌ماند عقایدش تغییر می‌کرد ، اینها هم غلط فکر می‌کنند چون هدف اصلیشان توجیه تغییرات خودشان و فرزندانشان است .

این کارگردان ادامه داد : امام پیامی به هنرمندان سینما دادند , در این پیام امده است « تنها هنری مورد قبول قران است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی - صلی الله علیه و اله و سلم - اسلام ائمه هدی - علیهم السلام - اسلام فقرای دردمند ، اسلام پابرهنگان ، اسلام تازیانه خوردگان تاریخ تلخ و شرم اور محرومیتها باشد , هنری زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه داری مدرن و کمونیسم خون اشام و نابودکننده اسلام رفاه و تجمل ، اسلام التقاط ، اسلام سازش و فرومایگی ، اسلام مرفهین بی درد ، و در یک کلمه « اسلام امریکایی » باشد .

» اینها را امام در سال 67 حدود 9 ماه قبل از وفاتشان مطرح کردند , عده ای می‌خواهند خودشان تغییر کنند و برای توجیهش تلاش می‌کنند تا مبانی امام را هم تحریف کنند و تغییر دهند , این حرف‌ها و مبانی امام من را شیفته کرد .

شهید ابراهیم هادی الان معروف است , رزمنده‌ها می‌خواستند به دیدار امام بیایند اما شهید هادی نیامد چون گفت جبهه‌ها خالی می‌شود و نقض غرض است , طالبی گفت : امام سرمایه داری مرفهین بی درد را قبول نداشت ، اسلام منافقین را قبول نداشت .

منافق در همین صنف ما هم هست ؛ از بابک زنجانی بنز می‌گیرد ، از محمد خاتمی خانه می‌گیرد ، با دفتر احمدی‌نژاد وصل می‌شود و اخرش تفکر امریکایی را در فیلم هایش تبلیغ می‌کند ! تکلیف خودتان را روشن کنید , او ادامه داد : رهبر انقلاب در دوره اقای هاشمی علیه تجمل گرایی صحبت‌های مهمی مطرح کردند , ایشان گفتند خودتان را وقف خدمت کنید و توجه کنید که مسئولیت طعمه نباشد .

این گزنده است اما باید در فیلم‌های ما دیده شود ولی بقیه زنگ می‌زنند که اینها را بردارید ، این‌ها را نمایش ندهید , تا الان هیچ برخوردی با من نشده است اما فقط سر « قلاده‌های طلا » کمی با وزارت اطلاعات درگیر شدیم چون می‌گفتند معاون وزیری که با دستگاه‌های جاسوسی ارتباط گرفته باشد نداریم , طالبی گفت : در دیدار هنرمندان با رهبری به ایشان گفتم می‌خواهیم بین 10 پلیس خوبی که نمایش دادیم ، 1 نفر را هم نشان دهیم که رشوه می‌گیرد اما مانع می‌شوند ؛ رهبر انقلاب این نکته را تایید کردند .

در قلاده‌های طلا این حجم از نیروی پاک را نشان دادم اما 1 نفر هم خائن بود ، این را باید تحمل کرد , اگر قرار است از فقر و گرانی و کمبود بگوییم باید از خوبی‌ها و تلاش‌ها هم بگوییم , این کارگردان تاکید کرد : بیشترین اذیت را کسانی می‌کنند که می‌خواهند کمی خودشیرین شوند و قدری خودشان را لوس کنند تا مثلا بگویند به سریال طالبی هم ایراد وارد کردیم .

فیلم « دست‌های خالی » راجع به امام حسین (ع) است با بازی درخشان مرحوم خسرو شکیبایی , جایی در فیلم ، بازیگر به دیگری اشاره می‌کند که اگر می‌خواهی دیوانه نشوی این مشروب را بخور اما طرف مقابل که رزمنده است می‌گوید مستی این جام هم از ماست ! او یک رزمنده است که مست از وصل الهی است , کسی که این سکانس را از فیلم در میاورد یا نمی‌فهمد یا خودلوس کن است .

طالبی ادامه داد : کار جدید من درباره مفاسد اقتصادی است , مشغول ساخت یک سریال درباره مفاسد اقتصادی هستم که الان در مرحله پیش تولید است , خدمت رهبری گفتم تلویزیون شجاعت پخش این کار را ندارد اما ایشان گفتند باید شجاعت پیدا کنند و پخش کنند .

من این را امروز نقل کردم اما حالا صبر کنیم و 2 سال دیگر ببینیم این شجاعت در مجموعه تلویزیون وجود دارد یا خیر , اگر نخواهم این‌ها را بسازم یا از اسلام التقاطی و سرمایه سالاری حرف نزنم باید بروم سراغ روایت عشق‌های مثلثی ؛ چیز دیگری می‌ماند ؟ اتفاقا پر درامد هم هست , وی افزود : ادم هایی که وارد هنر می‌شوند شهرت پیدا می‌کنند .

فضای مجازی هم یک مریضی ایجاد کرده که بعضی خیال می‌کنند خیلی مهم هستند , این دنبال کننده‌های مجازی هم گول زنک ماجرایند , هنرمند حس می‌کند که الان 2 میلیون دنبال کننده دارد و بسیار مهم است .

حضرت امام می‌گوید خدا نکند دنیا به انسان رو بیاورد درحالی که انسان خودش را نساخته باشد ؛ این مسئله هنرمند و غیر هنرمند هم ندارد حتی برای طلبه مشهور شده حوزه علمیه هم این خطر وجود دارد , طالبی گفت : رییس جمهور می‌گوید والله اگر مشکلات راه حل نداشت نامزد نمی‌شدم اما حالا می‌گوید اختیارات بیشتر ؛ خب مگر شما قانون را نخوانده بودی ؟ از اول هم با این قانون باید مشکلات حل می‌شد اما حالا خودمان را بزرگتر از قانون می‌بینیم , این روحیه در هنرمند و سلبریتی هم ایجاد می‌شود و مقابل قانون می‌ایستد و حتی تحمل یک جریمه راهنمایی و رانندگی را ندارد .

من از صنفم دفاع می‌کنم , تصویر یک دختر 20 ساله کل کشور را پر می‌کند ، خب او که خودسازی نکرده و این شهرت طاقت می‌خواهد , قوانین ما باید خودش را دست بالا بگیرد یعنی اگر طرف وارد کلانتری شد همه نروند سراغ سلفی گرفتن .

سلبریتی‌ها به دلیل محبت نیروهای انتظامی و اطلاعاتی احساس امنیت بیشتر می‌کنند که این باعث افزایش توهم مهم بودن شده است , این کارگردان ادامه داد : انتقاد کردن در هنر خیلی راحت تر از دفاع است , وقتی دفاع می‌کنیم به حاکمیت هم وصل می‌شویم اما انتقاد خیلی راحت است .

همانقدر که هنرمند سفارتی داریم ، هنرمندی داریم که هیچگاه پایش به سفارت‌ها باز نشده است , اینده هنر ما بسیار درخشان است , من امروز استعدادهای خوبی را در جشنواره عمار می‌بینم .

در بازیگری بسیار استعداد داریم که سال‌ها در تئاتر کار کردند و زحمت کشیدند , اگر پای این استعدادها باز شود ، سلبریتی‌ها کنار می‌روند , رسانه باید دنبال استعداد باشد نه سلبریتی .

رسانه باید در فهرست بازیگران دنبال استعداد جدید باشد نه سلبریتی , بیشتر این سلبریتی‌ها از تلویزیون مطرح شدند و کمتر کسی را داریم که در خود سینما رشد کرده باشد و انجا مطرح شده باشد ,.