قیمت مسکن تا شهریور 1400 کاهش پیدا می‌کند ؟

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۱۹:۳۰:۳۱


به گزارش تیتربرتر ؛ قیمت مسکن شاید بیش از چندین برابر شده و توان خرید ان برای گروه زیادی از هموطنان از بین رفته و این افزایش قیمت همچنان ادامه دارد و شاید بتوان گفت امیدی برای کاهش ان برای مردم نیست , رییس اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از دستورالعملهای ستاد کرونا مبنی بر تعطیلی و بازگشایی مکرر دفاتر املاک گفت : در شرایطی که معاملات در رکود شدید به سر می‌برد تعطیلات کرونایی وضعیت معیشتی مشاوران املاک را بدتر کرده و بسیاری از همکاران ما به رانندگی تاکسی‌های اینترنتی ، میوه فروشی و حتی دستفروشی رو اورده‌اند , چرا خانه ارزان نمی‌شود ؟ چرا خانه ارزان نمی‌شود ؟ مصطفی قلی خسروی اظهار کرد : از حدود 10 روز قبل برای چندمین بار در سال جاری دفاتر مشاور املاک به دستور ستاد ملی کرونا تعطیل شده و امروز مجددا این تعطیلات را تا یکشنبه تمدید کرده‌اند .

سال گذشته هم این وضعیت را داشتیم , افراد شاغل در صنف ما با توجه به استفاده از تلفن و فناوری‌های جدید ، کمترین ارتباط حضوری با متعاملین را دارند ؛ در حالی که مشاغل دیگر که فضای کار انها بسیار شلوغ تر از دفاتر املاک است تعطیل نشده‌اند , وی افزود : این تعطیلات و بازگشایی‌های مکرر شدیدا در وضعیت معیشتی مشاوران املاک تاثیر می‌گذارد .

حدود 90 درصد همکاران ما طی یک سال اخیر راننده تاکسی‌های اینترنتی شده یا وارد مشاغل کاذب شده‌اند , رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه ما مولد مالیاتی و مولد اقتصادی هستیم و به کنترل قیمتها در بازار مسکن کمک می‌کنیم گفت : وقتی دفاتر املاک بسته باشند هرکس هر قیمتی دلش می‌خواهد برای خانه خودش تعیین و در سایتها درج می‌کند , در حالی که اکثر همکاران ما درخصوص قیمتهای کارشناسی و واقعی به فروشندگان ، مشاوره می‌دهند و به ارزانی کمک می‌کنند .

از طرف دیگر رونق اقتصاد به رونق بازار مسکن بستگی دارد ؛ چرا که 172 شغل کلیدی به صنعت ساختمان وابسته است , خسروی تاکید کرد : از ستاد کرونا انتظار داریم با توجه به ارتباط کم مشاوران املاک با مراجعه کنندگان ، ما را جزو صنوف گروههای شغلی یک قرار دهد ؛ چرا که صنف مشاوران املاک در حال نابودی است و باید فکری برای این وضعیت کرد , وی در واکنش به انتقادات برخی مسئولان وزارت راه و شهرسازی از صنف مشاوران املاک گفت : اگر بخش دولتی به مهمترین وظیفه خود در تولید و عرضه مسکن بپردازد گرانی‌ها تا این حد در بازار مسکن ایجاد نمی‌شود .

مسکن اجتماعی که از روی کاغذ فراتر نرفت , سپس مسکن ملی را مطرح کردند و از سال 1398 قول دادند 400 هزار واحد را تا دو سال به اتمام برسانند , الان چیزی که در عمل افتتاح کرده‌اند کمتر از 40 هزار واحد است .

یعنی به 10 درصد وعده خود هم عمل نکردند , بعد می‌ایند از مشاوران املاک انتقاد می‌کنند , رییس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد : نه بازار مصالح ، نه قیمت‌گذاری و نه سیاست‌گذاری ، هیچ کدام در اختیار اتحادیه مشاوران املاک نیست .

یک واقعیت این است که تعداد مسکن در شهر تهران ، کمتر از تقاضا است که علت اصلی ان به کاهش ساخت و ساز ناشی از سیاستهای اشتباه مسئولان برمی‌گردد , اما طی سالهای اخیر به محض اینکه مسکن گران می‌شد پیکان انتقادات را به سمت ما می‌گرفتند , به نظرم این رفتار مسئولان نوعی شانه خالی کردن از مسئولیت است .

بی برنامگی خودتان را گردن دیگران نیندازید , خسروی درباره پیش بینی وضعیت اینده بازار مسکن گفت : در حال حاضر فقط می‌توانیم امیدوار باشیم که دولت رییسی وعده احداث سالیانه یک میلیون واحد را محقق کند تا ثبات قیمتی که هم اکنون در بازار مسکن ایجاد شده به هم نخورد , امیدواریم یک وزیر کارامد در حوزه راه و شهرسازی ، زمام امور را به دست بگیرد و ساخت و ساز افزایش پیدا کند .

خبر جدید از وام ودیعه مسکن خبر جدید از وام ودیعه مسکن محمد اسلامی اظهار داشت : تاکنون 28 هزار و 800 واحد مسکونی از طرح اقدام ملی مسکن به بهره برداری رسیده است , مهم‌ترین بخش از اظهارات وی را در ادامه می‌خوانید : برای طرح اقدام ملی مسکن 50 هزار هکتار از اراضی وزارت جهاد کشاورزی را در اختیار گرفته‌ایم و وام ساخت مسکن را از 100 میلیون تومان به 250 میلیون تومان افزایش داده‌ایم که بیش از 50 درصد هزینه ساخت مسکن را پوشش می‌دهد , با شناسایی یک میلیون و 300 هزار واحد خالی ، مشخصات ان‌ها را در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داده‌ایم و قانون جدید مالیات بر خانه‌های خالی درباره ان‌ها از مرداد امسال اجرایی شود .

نکته ویژه قانون جدید مالیات بر خانه‌های خالی ، مالیات مضاعف بر خانه‌های خالی حقوقی است که دو برابر خانه‌های حقیقی دریافت می‌شود , تاکنون سه میلیون نفر در سامانه جامع املاک و اسکان نام‌نویسی کرده‌اند که به دلیل شرایط کرونا تا پایان شهریور مهلت نام‌نویسی خانوارها در این سامانه تمدید شده است , البته وضعیت مسکن حدود 25 میلیون خانوار را شناسایی کرده‌ایم که این وضعیت برای ان‌ها به صورت پیامک ارسال می‌شود تا ان را تایید یا رد کنند .

بورس مسکن را نیز راه اندازی کردیم و خودمان نیز به عنوان خط شکن ؛ تعدادی مسکن در ان قرار دادیم تا دستگاه‌های دیگر نیز خود را در این بورس بفروشند , دولت سیزدهم اعلام کرده است می‌خواهد سالانه یک میلیون مسکن بسازد که زمین ، زیرساخت‌ها و نظام مهندسی ان اماده است ، اما تعداد متقاضیان باید بررسی شود , در طرح اقدام ملی مسکن برای 400 هزار واحد مسکونی جانمایی شده است .

در شهر پردیس 15 هزار مسکن مهر تحویل داده شده است ، اما صاحبان ان‌ها نیاز ندارند و در ان‌ها ساکن نشده‌اند , 7 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری زیرساختی در پردیس انجام داده‌ایم و امکانات بسیاری در ان احداث کرده‌ایم ، اما تا زمانی که صاحبان واحدها در ان ساکن نشوند ؛ این شهر اباد نمی‌شود , در دولت‌های یازدهم و دوازدهم 11 هزار کیلومتر یعنی سالانه به طور میانگین ؛ یک هزار کیلومتر ازادراه و بزرگراه ساخته‌ایم .

بیشتر نقاط حادثه خیز جاده‌ها را نیز بهینه‌سازی کرده‌ایم و در ماه‌های اینده 500 کیلومتر بزرگراه نیز که در مرحله اسفالت است به شبکه راه‌های کشور افزوده می‌شود , امسال 10 هزار میلیارد تومان برای وام ودیعه مسکن پیش بینی شده و برای افرادی است که تاکنون دریافت نکرده‌اند , در سال 99 حداقل 65 درصد میزان اثاث کشی بر اساس قانون اجاره بها کاهش داشته و این امار در شهرهای دیگر غیر از تهران بالای 80 درصد بوده است .

تاکنون 250 هزار خانوار ثبت نام کرده‌اند و این وام برای افرادی است که تاکنون دریافت نکرده‌اند و سقف این وام برای تهران به 70 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است , دلیل اصلی پرداخت این وام این است که مردم اثاث کشی نکنند و ما زمین 99 ساله برای ساخت واحد اجاره ای می‌دهیم , مطالب مرتبط : لیست شهرهای قابل ثبت نام در طرح مسکن ملی خرداد 1400 زمان بازپرداخت طرح ملی مسکن در سال 1400 از وام مسکن روستایی چه خبر ؟ اخیرا وزیر راه و شهرسازی گفته وام مسکن تا 50 درصد قیمت مسکن را هم پوشش می‌دهد .

نهایت سقف وام مسکن هم اکنون 240 میلیون تومان است و این اظهارات وزیر راه و شهرسازی ابهاماتی را به همراه داشت که ایا او حداقل از امارهای رسمی منتشر شده درباره قیمت مسکن مطلع نیست که این طور اظهارنظری کرده است ؟ طبق اخرین امار اعلام شده از سوی بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن در تهران حدود 30 میلیون تومان است که حتی اگر متقاضی یک خانه 40 متری بخواهد بخرد حداقل 1,2 میلیارد تومان باید خرید خانه هزینه کند , از نگاه برخی سخنان اخیر وزیر راه و شهرسازی هم می‌تواند سیگنال مثبتی درباره افزایش وام مسکن باشد .

در همین حال انتشار اخباری در مورد احتمال افزایش سقف وام خرید مسکن ، به هجوم برخی سفته بازان برای خرید اوراق تسهیلات مسکن و فروش انها با قیمت‌های بالاتر در ماه‌های اینده منجر شده است , خبرگزاری مهر در این مورد نوشته است : انتشار اخباری در خصوص احتمال افزایش سقف وام خرید مسکن سبب شده تا معاملات این روزهای اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن ، با افزایش شدید عرضه مواجه شود , علاوه بر این ، دیروز پس از سال‌ها میزان وام نوسازی مسکن روستایی دو برابر و معادل 100 میلیون تومان شد .

حمید رضا سهرابی ، مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن درباره جزییات پرداخت وام 100 میلیون تومانی نوسازی مسکن روستایی توضیح داده است که شش بانک از جمله مسکن ، تجارت ، صادرات ، رفاه ، کشاورزی و ملت از سمت بانک مرکزی دستورگرفته‌اند که این وام را پرداخت کنند و پیگیری‌ها برای پرداخت این وام از بانک‌های ملی و سپه هم ادامه دارد , از سوی دیگر همچنین سقف وام مسکن پرداختی به کارکنان و بازنشستگان عضو صندوق نفت به منظور کمک به تامین مسکن تا 550 میلیون تومان افزایش یافته است , اما در حال حاضر سقف وام مسکن چقدر است و برای بهره مندی از ان چقدر باید هزینه کرد ؟ زوج‌های تهرانی می‌توانند تا سقف 240 میلیون تومان شامل 100 میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن برای هر نفر و 40 میلیون توان وام جعاله دریافت کنند ؛ بنابراین زوجین باید 400 برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه ان 23 میلیون و 960 هزار تومان می‌شود که همراه با هزینه چهار میلیون و 792 هزار تومانی وام جعاله که برای ان باید 80 ورق تسهیلات مسکن خریداری کنند در مجموع باید 28 میلیون و 752 هزار تومان پرداخت کنند .

برخی مشاوران املاک می‌گویند انتظارات تورمی در بازار مسکن تعدیل شده است ، اما کمبود فایلهای نوساز می‌تواند اثرات تورمی بر کل بازار ایجاد کند , افزایش 3 درصدی قیمت در خردادماه هرچند بنا به گفته کارشناسان اهمیت چندانی ندارد اما امارها از رشد قیمت در مناطق پرتقاضا ، به ویژه در نیمه جنوبی تهران حکایت دارد , انچه دیگران می‌خوانند : پیش بینی قیمت مسکن در هفته دوم مرداد 1400 شرایط دریافت وام 100 میلیون تومانی مسکن روستایی در تیر 1400 گرداورنده : مریم بالوی فیلی.