پشت پرده مشکل کم ابی خوزستان

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۱۱:۲۶:۵۱


به گزارش تیتربرتر ؛ کشور ما ایران با توجه به خشکسالی‌های اخیر اکثر شهرهایش متاسفانه با معظل خشکسالی مواجهند و شاید بتوان گفت اگر رعایت نکنیم در سالهای اینده شهرهای بیشتر همانند خوزستان و سیستان با مشکل کم ابی مواجه شوند , خوزستان قدمگاه شهداست و جای جایش بوی شهدای عزیز را می‌دهد در سالهای اخیر با خشکسالی هایی که برای این استان وجود داشته مشکل کم ابی‌اش همانند سیستان و بلوچستان بیشتر شده است و باید فکری به حال مردم این دیار کرد , با شروع گرما مشکل کم ابی در این شهر بیشتر نمود پیدا کرد و مردم هم گلایه مند هستند متاسفانه در این شرایط باید همه اگر نمی‌توانیم کمکی کنیم لااقل نمک به زخمشان نپاشیم فردی که با انتشار یک ویدیو از استان اصفهان ، به مردم خوزستان توهین کرده بود ، بازداشت شد .

معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان با اشاره به انتشار این ویدیو گفت : برای این فرد و افراد دیگری که در این برهه زمانی نمک به زخم مردم خوزستان پاشیدند از سوی پلیس فتا پرونده تشکیل شد که روز گذشته بازداشت شد تا به زودی در محاکم قضایی پاسخگوی توهینهای خود باشند , علت اصلی کم ابی خوزستان از چیست ؟ علت اصلی کم ابی خوزستان از چیست ؟ کارونی که روزی برای مردم منطقه شادابی به ارمغان می‌اورد ، حالا روزگارش به عاملی برای گلایه و اعتراض مردم دوست داشتنی ، نجیب و خونگرم خوزستان تبدیل شده است , هرچند خشکسالی طی امسال نسبت به سال‌های قبل بیشتر شده و گریبان تمام کشور را گرفته است اما در استان هایی مثل خوزستان و سیستان و بلوچستان این کم ابی حادتر شده است .

البته بر خلاف بی ابی در سیستان و بلوچستان که به دلیل پایبند نبودن کشور افغانستان به تعهدات بین‌المللی رخ داده ماجرای کم ابی خوزستان بیشتر ریشه در داخل دارد , هرچند رییس جدید قوه قضاییه هم دستور داده است که به مسئله اب خوزستان و مشکلاتی که الان برای مردم به وجود امده است به طور جدی رسیدگی شود اما در این گزارش سعی داریم برخی از دلایل خشک شدن کارون را که تا همین چند سال پیش یکی از رودهای پراب کشور بود ، بررسی کنیم , خشکسالی در خوزستان یا در کل ایران ؟ یکی از مهم‌ترین دلایل خشکسالی در بیشتر نقاط کشور کاهش بارندگی در سال‌های اخیر از جمله امسال بوده است .

در همین زمینه معاون امور اب و ابفای وزیر نیرو چند وقت پیش در برنامه گفت و گوی ویژه خبری با اشاره به این که وضع بارندگی کشور نسبت به سال‌های پیش خوب نیست ، گفت : « نسبت به سال گذشته ، حدود 54 درصد و نسبت به متوسط 52 سال گذشته حدود 40 درصد ، کاهش بارندگی داریم ,» مدیرعامل ابفای خوزستان هم روز شنبه اعلام کرد که حجم ذخایر پشت سدها نیز 50 درصد کاهش داشته و پیش بینی‌ها نشان می‌دهد احتمالا تا ابان بارشی نداریم و برای بارش‌های بعد از ابان هم اطلاعات مثبتی در دست نیست و به همین دلیل حجم پشت سدها کنترل شده و با برنامه خارج می‌شود , نقش سدها در ایجاد مشکل کم ابی یکی دیگر از عوامل خشکسالی ، ایجاد ساخت بی رویه و جانمایی غلط سد اعلام شده است .

کارشناسان اب نیز این موضوع را تایید می‌کنند و تاثیر سدسازی هایی در مکان‌های اشتباه روی رودخانه‌های استان را از عوامل بروز خشکسالی در این استان می‌دانند , مثلا بخش نیسان با 25 روستا ، حدود 10 هزار نفر جمعیت دارد و رودخانه‌های کرخه و نیسان در منتها الیه مصب هورالعظیم از این بخش می‌گذرند , شمال خوزستان نیز در محاصره سدهای بزرگ است ، بخش دهدز در شهرستان ایذه با 100 روستا در فاصله پنج کیلومتری در میان سدهای کارون 3 و کارون 4 قرار دارد ؛ این بخش که همیشه با مشکل اب مواجه بوده ، با امدن خشکسالی اکنون در شرایط دشوارتری قرار دارد .

پروفسور کردوانی هم در گفت و گویی با ارمان ملی ، ایجاد بی رویه سدها را یکی از عوامل نابودی اب‌های کشور اعلام کرده است , مطالب مرتبط : پیش بینی بحران کم ابی و خشکسالی در تابستان 1400 وضعیت قرمز تامین اب شرب در تابستان 1400 اب کارون چرا جوابگوی کم ابی مردم خوزستان نیست ؟ اب کارون چرا جوابگوی کم ابی مردم خوزستان نیست ؟ شهروندان خوزستانی معتقدند اجرای طرح‌های انتقال اب سبب کم شدن اب کارون و نرسیدن ان به پایین دست و هورالعظیم می‌شود , دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان چندی پیش به ایسنا گفته بود که در خوزستان چند طرح انتقال اب در جریان است : « هم اکنون طرح کوهرنگ 3 در حال اجراست .

تونل یک و 2 بهشت اباد نیز سال هاست که در حال انتقال اب به رودخانه زاینده رود و اصفهان هستند , طرح خراسان به مقصد یزد و کرمان نیز در دستور کار دولت بوده است که امیدواریم اجرا نشود ,» یوسفی نماینده اهواز هم در گفت و گو با خراسان گفت : « وقتی مجوزهای انتقال اب از سرشاخه‌های منابع ابی استان را صادر و 25 شرکت فولادی در فلات مرکزی و مناطق کویری کشور افتتاح می‌کنند ، رسیدن به وضعیت امروز چندان عجیب نیست .

» تاثیر کاشت نیشکر و برنج بر کم ابی خوزستان کشت محصولات پرهزینه و اب بری مانند نیشکر و برنج یکی دیگر از مسائلی است که کارون را دچار خطر جدی کرده است , بررسی‌ها نشان می‌دهد به طور متوسط برای هر هکتار 35 هزار متر مکعب ، اب مصرف می‌شود , استاندار خوزستان هم در تازه‌ترین اظهار نظرش به ایرنا گفته : « متاسفانه شلتوک کاران استان اب‌های تخصیص یافته به بخش شرب استان را مصرف می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که اب به پایین دست برسد .

» تاثیر مدیریت کارها بر معظل کم ابی چقدر است ؟ همان طور که تا کنون خوانده‌اید مجموعه عواملی در خشکسالی خوزستان نقش داشته‌اند اما نباید از ضعف مدیریت در خوزستان هم غافل شد , در بسیاری از استان‌های کشورمان مانند ، خراسان جنوبی ، یزد ، اصفهان ، سمنان ، کرمان و ,.

, میزان بارندگی به مراتب کمتر از خوزستان بوده اما با وجود این که این استان‌ها از منابع عظیم اب هم به دور بوده‌اند و دچار وضعیت خشکسالی بدتری هستند ، مشکل اب شرب به این میزان ندارند , این استان در مسائل دیگر مانند گاز هم دچار مشکل است که به نظر می‌رسدبه دلیل ضعف مدیریت داخلی درگیر چنین مشکل هایی شده است .

طرح‌های اکتشاف نفت چه تاثیری بر کم ابی خوزستان دارند ؟ در کنار این‌ها باید به مقصران دیگری که در خشک شدن تالاب هور العظیم نقش داشته‌اند هم اشاره کرد , برخی کارشناسان معتقدند خشک شدن سریع این تالاب به دلیل تقسیم ان به چند حوضچه برای اکتشاف نفت بوده است , در این میان ، وزارت نفت مدعی است که بررسی و مقایسه تصاویر ماهواره ای مربوط به تالاب هورالعظیم در سال‌های 1970، 1990 و 2000 میلادی نشان می‌دهد که بیشترین ضربه بر پیکر این تالاب ناشی از اجرای برنامه‌های سدسازی در دو کشور ترکیه و عراق بوده است .

بهترین راه حل برای مشکل کم ابی خوزستان چیست ؟ بهترین راه حل برای مشکل کم ابی خوزستان چیست ؟ در کوتاه مدت راهی به جز تخصیص حقابه به پایین دست وجود ندارد و در کنار رسیدگی به اب تک تک روستاهای پایین دست باید به کیفیت اب هم رسیدگی شود , به کشاورزان خسارت پرداخت و برای تامین اب دامداران هم برنامه ریزی شود , اما در بلند مدت باید مانند برخی استان‌ها ، اب شیرین کن در این استان قرار داد و همچنین امایش سرزمینی انجام و صنایع اب بر به استان‌های ساحلی منتقل شود تا نیازی نباشد اب کارون به استان‌های کویری که صنایع اب بر دارند ، منتقل شود .

خوزستان جان ایران است و غیور مردانش مدافعانی هستند که هشت سال جلوی دشمن تا دندان مسلح سینه سپر کردند تا گزندی به ایران نرسد , خوزستان امروز فقط تشنه نیست بلکه به خاطر سوء مدیریت در این سال‌ها با مشکلات دیگری همچون بیکاری و ,.

, هم دست و پنجه نرم می‌کند و بهتر است مسئولان به جای وعده‌های دروغین و شعار درمانی همچون گذشته ، به فکر درمان ریشه ای مشکلات مردمان دوست داشتنی این استان باشند , واکنش محسنی اژه ای به مشکلات ابی خوزستان به دنبال مشکلات ناشی از کمبود اب در استان خوزستان از روز گذشته ( پنجشنبه ) و با پیگیری مستمر حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای رییس دستگاه قضا هیاتی متشکل از نمایندگان ارشد وزارت نیرو و دادستان کل کشور برای بررسی مشکلات پیش امده و علل وضعیت موجود ، صبح امروز ( جمعه ) عازم استان خوزستان شد .

مقرر شده ، هیات اعزام شده پیگیر راهکارهای فوری حل مشکل اب در استان خوزستان شده و نتیجه اقدامات و همچنین دلایل به وجود امدن وضعیت موجود را به ییس قوه قضاییه گزارش کنند , همچنین استاندار خوزستان روز جمعه گفت : هیاتی از سوی دولت به زودی برای بررسی خسارات ناشی از تنش ابی به این استان سفر خواهد کرد , قاسم سلیمانی دشتکی تصریح کرد : روز گذشته با دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و نیز اردکانیان وزیر نیرو و رحمانی فضلی وزیر کشور در خصوص مشکلات ناشی از خشکسالی و تنش ابی در استان به صورت مفصل صحبت کردم و خواستار مساعدت انان در این زمینه شدم .

استان خوزستان با جمعیتی در حدود پنج میلیون نفر است که منبع اصلی تامین اب ان دو رودخانه کرخه و دز هستند که اکنون به دلیل خشکسالی این رودها با کاهش شدیدی اورد مواجه شده‌اند , مطالب مرتبط : اموزش ، سازگاری با کم ابی و توسعه پایدار ایران دارای رتبه سوم جهان در بحران اب گرداورنده : مهرنوش جمالی.