بانک هایی که تسهیلات ساخت مسکن ندهند به دستگاه قضا معرفی می‌شوند

۱۴۰۰/۰۹/۲۱ ۱۳:۵۷:۲۰


به گزارش خبرنگار مهر ، اگرچه عمر 100 روزه دولت نمی‌تواند زمان مناسبی برای سنجش عیار ادعای مسکنی دولت و بررسی اقدامات وزارت راه و شهرسازی و دیگر دستگاه‌های مرتبط با احداث 4 میلیون مسکن طی 4 سال اینده باشد ، اما مهم‌ترین ابزار سازندگان و همچنین متقاضیان واحدهای مسکونی ذیل طرح نهضت ملی مسکن ، اعطای تسهیلات ساخت از محل دو قانون بودجه امسال و جهش تولید مسکن مبنی بر اعطای تسهیلات 360 هزار میلیارد تومانی است , بانک مرکزی : ایین نامه اجرایی تسهیلات 360 هزار میلیارد تومانی و سهم هر بانک ابلاغ شد بنا بر اعلام بانک مرکزی ، تا کنون هم ایین نامه اجرایی تبصره 18 قانون بودجه 1400 در خصوص سهمیه هر بانک از محل تسهیلات 360 هزار میلیارد تومانی ساخت مسکن ، تعیین و به انها ابلاغ شده و هم ایین نامه اجرایی قانون جهش تولید مسکن را شورای پول و اعتبار تصویب و از طریق بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ کرده است , اما تا کنون خبری از پرداخت این تسهیلات نیست و گفته شده تنها بانک عامل بخش مسکن از محل اورده‌های متقاضیان طرح ملی مسکن و همچنین منابع تسهیلاتی که برای طرح اقدام ملی مسکن تامنی شده بود ، حساب سازندگان را شارژ کرده است .

معاون مسکن وزیر راه : ادغام تسهیلات مسکن ملی با نهضت ملی به خصوص که بر اساس اعلام محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ، دو طرح اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن با هم ادغام شده‌اند و لذا همه کسانی که در طرح اقدام ملی ، تسهیلات ساخت واحد مسکونی مورد نظر خود را دریافت می‌کنند ، از شرایط تسهیلات یارانه ای نهضت ملی مسکن بهره مند خواهند شد , وزیر راه : بانک هایی که تسهیلات مسکن ندهند ، جریمه مالیاتی می‌شوند از سوی دیگر رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی نیز بر اساس قانون جهش تولید مسکن از جریمه مالیاتی بانک هایی که از پرداخت تسهیلات 360 هزار میلیارد تومانی سر باز بزنند ، خبر داده است که به نظر می‌رسد ضمانت اجرایی این قانون باشد ؛ اما لازم است ضمانت‌های محکم‌تری در این خصوص اتخاذ شود , نماینده مجلس : تا کنون هیچ بانکی وام 360 هزار میلیارد تومانی را پرداخت نکرده است رمضانعلی سنگدوینی نماینده مجلس یازدهم در گفت وگو با خبرنگار مهر ، اعطای تسهیلات بخش مسکن را لازمه تحقق وعده رییس جمهور دانست و گفت : ضمانت اجرایی ان نظارت مجلس و دستگاه‌های نظارتی هستند .

هنگامی که مجلس در بودجه ، بانک مرکزی را مکلف می‌کند که چنین تسهیلاتی دهد ، بانک مرکزی هم باید بانک‌ها را موظف کند تا این کار صورت گیرد , اگر بانک‌ها و مجموعه‌های دولتی به این طرح عمل نکنند ، مجلس و دستگاه قضا به این امر ورود پیدا کرده و با خاطیان برخورد می‌کند , با تورم موجود امکان ساخت و ساز نیست عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود : این که دولت مردم را تشویق به ساخت وساز کند قابل تقدیر است اما با این تورم ایا شدنی است ؟ درست است که برای این کار تسهیلاتی را برای مردم و مسکن ساز در نظر گفته است اما ایا مردم توان باز پرداخت سود 17 یا 18 درصد را دارند ؟ نیاز مسکن از نیازهای اساسی مردم است ولی با توجه به این گرانی و تورم تسهیلات تعلق گرفته دردی از مردم را دوا نمی‌کند .

دولت مسکن ساز نیست / ‬ باید شرایط را برای بخش خصوص تسهیل کند وی ادامه داد : دولت نمی‌تواند به تنهایی مسکن بسازد و راه برون رفت از این شرایط ، واگذاری به بخش خصوصی است , دولت موظف است شرایطی را ایجاد کند تا مسکن ساز ترغیب به ساخت و ساز شود و در موازات ان خریدار هم بتواند مسکن مورد نیازش را خریداری کند و بازپرداخت‌ها را انجام دهد , دولت باید وامی دهد که توان بازپرداخت ان وجود داشته باشد .

سود بانکی را کم و یا مدت بازپرداخت را طولانی کند , اگر چنین وعده ای نباشد منتظر رونق مسکن نباید بود , شرایط وام ، باید قرض الحسنه باشد که در بانک‌های ما از این مسائل خبری نیست ، بانک مرکزی باید کمک کند .

نهضت مسکن‌سازی ، اشتغال در پی دارد نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی به مسئله‌ی اشتغال‌زایی هم اشاره و اظهار کرد : به دنبال ساخت مسکن نیازمند ماشین‌الات ، سیمان ، اهن ، کارگر ، مهندس و … می‌شویم که این یعنی ایجاد شغل , کارخانه سیمان ، فولاد و پنجره‌سازی و سایر کارخانه‌های مرتبط در کنار هم شروع به فعالیت بیشتر می‌کنند و شغل‌ها هم مستمر می‌شود , با ساخت مسکن 250-200 شغل راه می‌افتد و این خیلی در اقتصاد کشور مهم است .

این مسئله در سفره مردم تاثیرگذار است و به دنبال ان امر ازدواج که در جامعه ما کم رونق شده است ، رونقی به خود می‌گیرد , تا کنون هیچ واحدی ساخته نشده سنگدوینی در پاسخ به این سوال که « ایا وعده‌ی ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال شدنی است ؟» بیان کرد : همه‌ی ظرفیت‌ها در کشور باید همکاری کنند این که بگوییم فقط وظیفه‌ی دولت است صحیح نیست ؛ باید بخش خصوصی ، بانک‌ها و همه‌ی دستگاه‌ها همکاری لازم را داشته باشند تا این وعده اتفاق بیافتد , علی الخصوص بخش خصوصی ؛ اگر ما شرایط و امکانات را فراهم کنیم بخش خصوصی می‌تواند 4 میلیون مسکن را در چهار سال بسازد ولی اگر فقط در زبان گفته شود ، این امر محقق نمی‌شود .

امسال گفتیم یک میلیون مسکن باید ساخته شود ، الان چند واحد ساخته شده است ؟ اصلا مسکنی ساخته‌ایم ؟ خیر ؛ نساختیم ! ما نیازمند این هستیم که همه‌ی امکانات در کشور به این سمت سرازیر شود ,.