استیضاح رییس جمهور را کلید بزنید

۱۴۰۰/۰۷/۱۲ ۰۷:۵۵:۳۶

توکلی در گفت و گویی اظهار کرد که صدردصد موافق استیضاح روحانی است چرا که " رییس جمهور در حال نزدیک کردن کشور به لبه پرتگاه است . هر کشوری در دنیا به بحران ارزی می‌خورد کاهش ارزش پول ملی‌اش بین 25 تا 50 درصد می‌شود ، اما در ایران وضعیت فاجعه است ."مجلس یازدهم به دنبال طرح سوال از رییس جمهور است , تعداد زیادی از نمایندگان به دنبال کشاندن حسن روحانی به پارلمان برای پاسخگویی به 5 سوال اقتصادی‌اند , این اولین بار نیست که مجلس طرح سوال از روحانی را به جریان می‌اندازد او در مجلس پیشین نیز به پارلمان رفت و به سوالات نمایندگان پاسخ گفت ، اما حالا در مجلس یازدهم اوضاع متفاوت است .

نمایندگان با استناد به مفاد اصل 88 قانون اساسی و مواد 210 و 211 ایین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سوالاتی در پنج محور مطرح کرده‌اند که عبارتند از : چرا و به چه دلیل قیمت‌های ارز خارجی به سرعت در حال افزایش و ارزش پول ملی در حال کاهش است ؟ علت از هم گسیختگی اوضاع بازار مسکن ، خودرو و تورم عجیب و غریب چندصد درصدی بازار مسکن چیست و چرا دولت طی هفت سال گذشته هیچ اقدام جدی برای تامین مسکن مردم و کنترل قیمت و کیفیت خودرو انجام نداده است ؟ در کجای برجام اشتباه استراتژیک مرتکب شدید که امریکا بدون کوچکترین هزینه از این توافق خارج و اروپا هم با پررویی تمام همچنان خواستار اجرای کامل برجام از سوی ایران است ، بدون انکه خود به تعهداتش عمل کند ، حتی در حد عملیاتی کردن طرح حقیرانه اینستکس , قرار شد دولت به خاطر مشکلات ناشی از بیماری کرونا به واحد‌های تولیدی و بخش‌های اسیب دیده وام اعطا کرده و کمک نماید , اما صدای اعتراض همه بخش‌ها بلند است .

دولت در این زمینه چه کاری کرده و چقدر کمک کرده است ؟ از فروردین 97 که قیمت دلار دولتی 4 هزار و 200 تومان اعلام شد تا امروز چند میلیارد دلار به این قیمت عرضه شده است ؟ به چه کسانی داده شده و سرنوشت این دلار‌ها چه شده است و چه تاثیری بر کنترل تورم داشته است ؟ پاسخ دادن به این سوالات کلی که طیف وسیعی از مسائل را در بر می‌گیرد احتمالا زمان زیادی را می‌طلبد , هیات رییسه مجلس هنوز طرح سوال را اعلام وصول نکرده است ، اما گفته می‌شود احتمالا این اتفاق روز چهارشنبه رخ خواهد داد , روایت‌های مختلفی از تعداد امضا کنندگان طرح سوال از رییس جمهور منتشر شده است .

ناصر موسوی لارگانی دیروز در گفتگو با مهرگفت : " تاکنون 125 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح سوال از رییس جمهور را امضا کرده‌اند ," او تاکید کرد که قطعا تعداد امضاکنندگان افزایش خواهد یافت , تا عصر دیروز برخی گزارش‌ها از این حکایت داشت که تا 200 نفر طرح سوال را امضا کرده‌اند .

علی خضریان نماینده تهران این امار را ارائه کرد , سوال از رییس جمهور در مجلس تازه کار یازدهم می‌تواند حواشی زیادی را ایجاد کند , این موضوع به خوبی در جلسه روز یکشنبه مجلس با حضور محمد جواد ظریف نمایان است .

جلسه روز یکشنبه مجلس در واقع نقطه اغاز یک تقابل تمام عیار میان دولت و مجلس بود , اگر این تقابل به نحوی کنترل نشود می‌تواند خیلی بیشتر هم اوج بگیرد , در جلسه یکشنبه حتی بحث استیضاح رییس جمهور نیز مطرح شد .

با این سطح از تنش قطعا حضور روحانی در مجلس برای پاسخگویی به طیف وسیعی از سوالات می‌تواند فضای متشنجی را در پی داشته باشد , نمایندگان مجلس یازدهم نشان داده‌اند که به هر نحوی می‌خواهند مطالبات انتخاباتی خود را از دولت پیگیری کنند , به عقیده ناظران بسیاری از نمایندگان با شعار‌های بلندپروازانه اقتصادی و سیاسی به مجلس راه یافته‌اند و حالا تحت فشار رای دهندگان قرار دارند .

به همین دلیل با شتاب بالایی به دنبال مواخذه دولتند , در همین حال برخی از همین نمایندگان در حال اماده‌سازی طرح‌های فوری برای درمان بحران اقتصادی در کشورند , هنوز جزییات بسیاری از این طرح‌ها روشن نیست ، اما گذشت زمان عیار ادعای مجلس یازدهم برای حل بحران اقتصادی خواهد بود .

تجربه طرح سوال از رییس جمهور این اولین بار نیست که طرح سوال از روحانی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد ، سال 97 نیز پس از بحران ارزی شدیدی که کشور درگیر ان شد رییس جمهور برای پاسخگویی به 5 سوال به مجلس احضار شد , در کل سوال از رییس جمهور همیشه مسئله پر چالش برای مجالس مختلف بوده است , این چالش‌ها در حال حاضر بیشتر هم خواهد بود چرا که حسن روحانی حدود یک سال دیگر در مسند ریاست جمهوری قرار دارد و این شائبه سیاسی بودن طرح سوال را در پی دارد .

برخلاف مجلس یازدهم که یکدست اصولگراست ، هیچ گروه سیاسی در مجلس دهم اکثریت مطلق را در دست نداشت , شاید به همین دلیل سوال از رییس جمهور در ان زمان چالش کمتری ایجاد کرد , البته در ان مجلس علی لاریجانی جلسه طرح سوال را مدیریت کرد و حالا دیگر خبری از او نیز نیست .

اما حالا ممکن است سوال از رییس جمهور دامنه‌دار شود و بحث استیضاح هم مطرح گردد , روز یکشنبه نماینده خمینی شهر این موضوع را در صحن علنی مطرح کرد , او گفت : " گوش دادن به حرف‌های وزرا بی فایده است استیضاح رییس جمهور را کلید بزنید " پیشتر نیز نمایندگان دیگری درباره استیضاح حرف زده بودند .

د فاع توکلی از استیضاح در خارج مجلس نیز سیاستمدارانی هستند که از طرح استیضاح دفاع می‌کنند , یکی از ان‌ها احمد توکلی است , توکلی در گفت و گویی اظهار کرد که صدردصد موافق استیضاح روحانی است چرا که " رییس جمهور در حال نزدیک کردن کشور به لبه پرتگاه است .

هر کشوری در دنیا به بحران ارزی می‌خورد کاهش ارزش پول ملی‌اش بین 25 تا 50 درصد می‌شود ، اما در ایران وضعیت فاجعه است ," او در پاسخ به این سوال که منابع دولت محدود است و نمی‌تواند ارز به بازار تزریق کند ، گفت : " دست دولت اول بسته نبود , 100 بار به اقای روحانی گفتند که دستت بسته می‌شود ، اما او اعتنا نکرد .

" راه حل او برای حل بحران این است : « اگر می‌خواستند این اتفاق نیفتد باید سریع دلار به بازار تزریق می‌کردند تا عطش بازار بخوابد و جلوی سوداگری گرفته شود , البته این برای کشور هایی است که حجم قابل توجهی ارز در اختیار برای مداخله در بازار داشته باشند , کاری که مکزیک در زمان پیمان « نفتا » و کره جنوبی در سال 97 کردند .

البته اگر کشوری منابع لازم را برای پمپاژ ارز به بازار نداشته باشد باید طرف تقاضا را کنترل کند و اگر نشد باید طرف تقاضای ارز را اداری کنترل کند , کما اینکه این کار در زمان جنگ انجام شد ,» توکلی می‌گوید " دولت از 21 فروردین 97 تا اواسط مرداد همان سال 18 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی را با عنوان تهیه کالا‌های و نیاز‌های اولیه جامعه و 65 تن طلا را با تزریق به بازار بر باد داد این کار چه معنایی داشت ؟ در واقع خودش دست خودش را خالی کرد .

نمی‌گوییم خیانت کردند ، اما این کار مصداق بارز خیانت بود ," قطعا احمد توکلی تنها سیاستمدار اصولگرا نیست که امیدوار است استیضاح به جریان بیافتد , باید دید مجلس یازدهم در اغاز به کارش به این سمت حرکت می‌کند یا نه ؟ روند کنونی مجلس نشان از اشتیاق نمایندگان برای استیضاح روحانی دارد اما ممکن است مصالح ملی و دخالت‌های خارج از مجلس مانع از این اتفاق شود .

منبع : فرارو.