واقعیت این است که خرید واکسن با تلفن حل نمی‌شود / سرمایه‌گذاری روی واکسن برکت فعلا به نتیجه نرسید

۱۴۰۰/۰۷/۰۹ ۲۲:۰۷:۱۲

در کلاب هاوس امشب خبرانلاین ، موضوع " از واکسن تا برجام ؛ روحانی چه کرد ؟ رییسی چه کرد ؟ " مورد نقد و بررسی افراد مختلف قرار گرفت .به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ، عنوان بحث و گفت و گوی امشب کلاب هاوس خبرگزاری خبرانلاین « از واکسن تا برجام ؛ روحانی چه کرد ؟ رییسی چه کرد ؟» است که چهره‌های مختلف سیاسی ، صاحب نظران اقتصادی و بین‌المللی و تحلیلگران رسانه ای نظراتشان را ارائه کردند , ایا تولید داخلی واکسن می‌تواند دردی را از ما تسکین دهد ؟ علی نظری سردبیر روزنامه مستقل ما اگر دولت رییسی را بشکافیم به احمدی‌نژاد می‌رسیم , باید نقد عریان و شفاف کرد .

بزرگترین کاری که به بازگشت اعتماد عمومی کمک می‌کند شفاف و صریح بودن با مردم است , همه ما وظیفه روشنگری در رسانه داریم و باید همه فعالان سیاسی گفتگو کنند , امروز در دانشکده مطالعات جهان بودم .

با اقای دکتر ظریف یک ساعت و 20 دقیقه گفتگو کردیم , بحث واکسیناسیون هم مطرح شد , اقای ظریف با صراحت گفت زمانی که در زمستان سال قبل مقام معظم رهبری فرمودند ورود واکسنهای انگلیسی و امریکایی ممنوع است ، ما از طریق چین 20 میلیون‌دوزی که تا پایان شهریور امد را خریداری کردیم .

ایشان سربسته گفت در قضیه واکسن بخشهایی از دولت هماهنگ نبودند , من متوجه شدم این حرف مربوط به اقای نمکی و تیمش است که دنباله روی اقای مخبر بودند و تعلل می‌کردند در واردات واکسن تا واکسن برکت برسد , اقای ظریف گفتند 30 میلیون دوز واکسن سینوفارم در ابان ماه وارد می‌شود که تمام کارهایش را انها انجام دادند واکسن کالایی نیست که دو هفته ای بشود وارد کرد .

منهای 4 میلیون‌دوزی که بیان شد ، 20 میلیونی‌دوزی که در پایان شهریور امده و 30 میلیون‌دوزی که در ابان می‌اید به گفته وزیر خارجه دولت روحانی ، توسط دولت سابق خریداری شد , دولت اقای رییسی قول تولید واکسن را داده است , ایا این تولید داخلی می‌تواند دردی را از ما تسکین دهد ؟ واقعیت را باید مردم و رسانه‌ها بدانند درست است واکسن توسط دولت فعلی تزریق می‌شود ولی تمام مراحل خرید واکسنها در دولت قبل انجام شده است .

ما برای نان و جان مردم دعا می‌کنیم , ما قائل به خط و جناح و باند در این فقره نیستیم , ما به اقای رییسی رای ندادیم و قبولش نداریم ولی اگر بتواند مشکل فقر را حل کند ، ما از او حمایت می‌کنیم .

اقای باقری کنی و سعید جلیلی از دوستان ما بودند و سابقه حضور در جبهه هم داشتیم , ولی عملکرد این دو نفر در ماجرای برجام قابل انتقاد است , تحولات 2 ماه اخیر نشان می‌دهد برجام به سرانجام و سیاست خارجی به سامان نمی‌رسد دکتر مهرداد پشنگ پور تحلیلگر امور بین‌الملل واقعیت این است که وقتی منافع ملی باشد فرقی نمی‌کند چه کسی واکسن را اورده باشد .

این موضوع ساده انگاری است و اتفاقی که در دو ماه قبل افتاد ، دیدنی است , ضرب المثلی داریم که گفتند برو کلاه بیار ، سر اورد , اگر قائل به این باشیم که سیاستهای کلی در جای دیگر در بالادست نظام تعیین می‌شود ، باید در اجرای این سیاستها هم دقت کنیم .

بزرگترین نگرانی این است که گروهی که عهده دار اجرا شود ، این کار را بلد نباشند , در دو ماه اخیر انقدر ساده انگاری در سیاست خارجی شده که ادم خنده‌اش می‌گیرد , یک نفر از دوستان روزنامه نگار قرار دادن پای وزیر خارجه روی پای دیگر را رمزگشایی کرده است .

کیهان ضد امریکایی‌ترین سخنرانی را مربوط به اقای رییسی می‌داند , دو غایتی را درست کرده‌اند که دو روی یک سکه هستند , این تیم نمی‌داند سیاستهای بالادستی را چطور اجرا کند .

خود این موضوع باعث مشکل درمذاکرات می‌شود , اقای ظریف به بار فرهنگی واژه‌ها اشنا بود , واقعیت قضیه این است که خرید واکسن با تلفن حل نمی‌شود یا عضویت در شانگهای با یک سفر انجام نمی‌شود .

این ساده انگاری در روابط بین‌المللی مصداق این است که تیم اقای رییسی نمی‌داند چه باید کند , نشانه هایی در این 2 ماه دیدیم که نشان می‌دهد نباید توقع داشته باشیم برجام به سرانجام و سیاست خارجی به سامان برسد , دولت اقای رییسی به خوبی می‌داند در سیاستهای هسته ای چه می‌خواهد کند احسان ارحمند حقیقی عضو حزب ندای ایرانیان و اصلاح‌طلب من منتقد دولت رییسی هستم ولی تصور می‌کنم بر خلاف دوستان ، دولت اقای رییسی به خوبی می‌داند در سیاستهای هسته ای چه می‌خواهد کند .

دولت یک سیاست اتلاف وقت را در پیش گرفته تا ایران به شرایط و دستاوردهای ویژه ای برسد تا از کارتهای خود برای تداوم توافق اینده استفاده کند , در زمان وزارت اقای ظریف ، بحث مطرح بود تنها تضمین برجام تنیده شدن اقتصاد کشور درامور بین‌الملل و غرب است , دولت رییسی می‌گوید باید با شرق پیوند ایجاد کند .

به همین جهت نیازمند کارتهایی است که توافق اینده متکی به این کارتهای برنده باشد , این کارتها در حوزه پیشبرد چرخه غنی‌سازی است , نباید عجله برای گشایش مدارس و دانشگاه‌ها داشته باشیم دکتر ارش علایی درمانگر و پزشک خیلی وقتها به خاطر ایرانی بودن نمی‌توانیم مسایل ایران را به درستی تحلیل کنیم .

این که بتوان سیستم سلامت را در دو دولت مقایسه کنیم ، چند روش داریم , یک سری شاخص‌ها فرایندها را بررسی می‌کند و برخی شاخصها نتیجه‌ها را بررسی می‌کند , هر وقت رییس دولت عوض می‌شود نگاه به گذشته نمی‌کنیم .

بلکه نگاه به نتایج می‌کنیم , در بحث واکسن در دولت گذشته کارهایش انجام شد ، ان دولت یک اعتبار می‌گیرد ولی نتوانست نتیجه بگیرد , دولت جدید اجازه نهایی را گرفت .

پس هر دو دولت اعتبار می‌گیرند , در برخی کشورها نگاه به واکسن ، علمی و سیاسی بود , کرونا نشان داد سیاست و علم به هم وابسته است .

ان کشورها نگاه کردند دیدند جواب واکسن علمی است ولی به خاطر سیاست ، اشتراک کردند یا واکسن را وارد کردند , کشور ترکیه دارای شعبه تولید فایزر است ولی ترکیه در واکسن چینی هم سرمایه‌گذاری کرد , با فایزر هم مراوده داشت .

نگاه علمی و سیاسی داشت , کشور دیگر اندونزی است , این کشور ساختار بسیار قوی برای تولید واکسن دارد و بسیاری واکسنهای غیرکرونا در اندونزی تولید می‌شود ولی اندونزی نگاه سیاسی‌اش این بود که خودش تولید نکند و بهتر دید برود بخرد .

ما در ایران نگاه علمی اولیه نداشتیم , ایا ما سابقه تولید واکسن داشتیم ؟ بله , انستیتو پاستور و رازی را داشتیم .

تصمیم‌گیری هم مرکز مدیریت بیماریها بود , در تصمیم گیریهای کلان نه به انستیتو پاستور و رازی نگاه شد و نه به مرکز مدیریت بیماری با ریاست محمد مهدی گویا بها داده شد , دکتر گویا یکی از کارکشته‌ترین متخصصان در زمینه کنترل بیماریهاست .

نگاه ایران به بدنه داخلی علمی کشور نبود , باید انستیتو پاستور و رازی نظر می‌دادند , بهتر نبود با کشورهای دیگر مانند چین واردات را از ابتدا پایه‌گذاری می‌کردیم ؟ هر چه سرمایه‌گذاری شد روی واکسن برکت به نتیجه نرسید و ما به جای اول که خرید و واردات واکسن بود بازگشتیم .

باید تابستان سال گذشته خرید را در دستور قرار می‌دادیم ولی الان دسترسی پیدا کردیم , وزارت بهداشت دولت اقای رییسی را نمی‌توان با وزارت بهداشت دولت اقای روحانی مقایسه کرد چون خیلی زود است , مسئله نگران کننده این است که اقای وزیر بهداشت جایی عجله می‌کند .

اگر واکسن باید نتیجه نهایی داشته باشد باید 85 درصد جمعیت واکسینه شوند , اولویت با بزرگسالان است ولی کودکان هم باید زده شوند , باید دو دوز واکسن زده شود و 3 هفته از دوز دوم گذشته باشد .

پس چه عجله ای برای بازگشایی دانشگاهها و مدارس است ؟ بهتر نیست 3 ماه سال تحصیلی به تاخیر بیفتد تا 85 درصد بزرگسالان واکسینه شده باشند ؟ نگرانی داریم که مردم در کنار همدیگر قرار می‌گیرند و بیمار می‌شوند , نباید عجله برای گشایش مدارس و دانشگاه‌ها داشته باشیم , نکته دوم سازمان طب اسلامی و ایرانی است که به افراد سطح 2 حوزه مجوز ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و اموزش پزشکی می‌دهند که باید تکلیف این طرح در مجلس مشخص شود .

فکر نمی‌کنم معممین وارد کار طبابت یا نظارت بر طبابت شوند , تجربه ای داریم که اگر تیم جدید در نظام سلامت مستقر می‌شود ، نیروهای جدید با نیروهای قدیم صحبت کنند ببینند چه کرده‌اند , نه این که نیروی جدید در به در دنبال تاریخچه خرید واکسن باشد .

وزیر گذشته با وزیر حاضر در 3-4 ماه دوره انتقالی را طی کنند , اینها که دشمن همدیگر نیستند , هدف هم که یکی است .

در این صورت عزل و نصب‌های یک شبه را دیگر نخواهیم داشت , در بدنه سپاه دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان بقیه الله را داریم و استادان علمی بسیار خوبی داریم , پس چرا مساله ویروس‌یاب مستعان به بدنه علمی ان سازمان هماهنگ و معرفی نشد ؟ وقتی جامعه به بدنه علمی بهداشتی خود اطمینان داشته باشیم ، هرگز برنامه واکسیناسیون دغدغه نداشته است ، وقتی نگاه غیرعلمی باشد ، باور مردم به نظام بهداشت کم می‌شود .

مردم می‌پرسند واکسنها تقلبی است ؟ اب نبود ؟ این نگاه عدم اطمینان به نظام بهداشتی سالها باقی می‌ماند و برای سلامت عمومی مشکل ایجاد می‌کند , پشنگ پور فعال سیاسی این که سیاست اقای رییسی در تاخیر در برجام و اتلاف وقت دو پیامد دارد , یکی ضرر روزانه اقتصادی است که بسیار هنگفت است و خلاف منافع ملی است .

اتلاف وقت باعث منتفی شدن کارکرد برجام می‌شود , این که بگوییم اختلاط ما با شرق تضمین کننده منافع ما است ، اشتباه بزرگ است , نماینده روسیه در اژانس بین‌المللی توییت زده طرف ایرانی هر چه بخواهد می‌تواند زمان بگیرد ولی باعث غیرسازنده شدن فضای مذاکرات وین می‌شود .

نگاه شرق معلوم است که کسی وقت تلف نمی‌کند و شکار لحظه می‌کنند , وزیر خارجه روسیه امروز گفته ایرانی‌ها تضمین می‌خواهند امریکا خارج از برجام نشود , هیچ تضمینی نمی‌شود داد مگر بالا بردن منفعت حضور طرفین در قرارداد و بالا بردن هزینه خروج از توافق را داریم .

هر قراردادی نیاز به ضمانت اجرا دارد ولی مانع از نقض قرارداد نمی‌شود , بنابراین تنها تضمینی که می‌شود برای توافق ایجاد کرد بالا بردن حضور اطراف در معاهده و مضرات خروج از توافق است , این دولت تن به برجام نمی‌دهد اگر هم بدهد کابوس قطعنامه 598 می‌شود علی نظری سردبیر روزنامه مستقل تحلیل ما در جلسه اقای ظریف امروز این بود که ما مدتها در دولت اقای رییسی مذاکره ای نخواهیم داشت .

ایشان تایید کرد و گفت وقتی باقری کنی عضو ارشد تیم مذاکره کننده باشد از او و امثال ایشان مذاکره در نمی‌اید , رهبری دستور دادند سیاست ما نه جنگ است و نه مذاکره , تا مرز جنگ رفتیم ولی سیاست پخته نظام موجب احتراز از جنگ شد .

اما چون رهبری فرمودند نه جنگ و نه مذاکره مطمئن هستم مذاکره ای در بین نخواهد بود , در ملاقات با اقای عبدالهیان هم او پاسخ داد ما مذاکره مشروط با امریکا داریم اولا باید تمام تحریمها را تعلیق کنند , ما 3 ماه راستی ازمایی کنیم ببینیم تحریمها برداشته شده است یا نه .

که در واقع این وعده سرخرمن است و بهانه ای برای مذاکره نکردن است , درباره برجام هم معتقدم این دولت تن به برجام نمی‌دهد اگر هم بدهد کابوس قطعنامه 598 می‌شود که مرداد 67 را خواهیم داشت , ما زیر بار مذاکره قطع جنگ در سال 60 نرفتیم و در سال 67 به جام زهر اکتفا کردیم .

نرمش قهرمانانه در برجام می‌بینم ولی در روزی که خیلی دیر شده است , ما روزی 120 میلیون دلار در شرایط کنونی داریم ضرر هسته ای و عدم توافق در برجام را می‌دهیم , امیدوارم پیش بینی‌ام درست نباشد و دولت اقای رییسی برجام را احیا کند .

2323.