اگر دولت مساله فروش نفت را حل کند دنبال برجام نمی‌رود / رگه‌های فرقانیسم را در برخی دوستان انقلابی حس می‌کنم

۱۴۰۰/۰۷/۰۹ ۲۱:۴۴:۲۷

در کلاب هاوس امشب خبرانلاین ، موضوع " از واکسن تا برجام ؛ روحانی چه کرد ؟ رییسی چه کرد ؟ " مورد نقد و بررسی افراد مختلف قرار گرفت .به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ، عنوان بحث و گفت و گوی امشب کلاب هاوس خبرگزاری خبرانلاین « از واکسن تا برجام ؛ روحانی چه کرد ؟ رییسی چه کرد ؟» است که چهره‌های مختلف سیاسی ، صاحب نظران اقتصادی و بین‌المللی و تحلیلگران رسانه ای نظراتشان را ارائه کردند , برخی حامیان دولت می‌گویند عضویت ایران در شانگهای با یک تلفن انجام شد امیر پسنده پور فعال سیاسی درباره برجام بهتر است پیش درامدی با بحث شانگهای داشته باشیم , برخی حامیان دولت می‌گویند عضویت ایران در شانگهای با یک تلفن انجام شد در حالی که اینطور نیست .

درباره برجام هم تصمیم قطعی و نهایی تا به امروز گرفته نشده است , از تصمیم تیم مذاکره کننده یا راهبرد وزارت خارجه این را می‌توان دید , درباره مذاکرات وین هم یک مناقشه بزرگ می‌بینیم .

طرفین اصلی دعوا ایران و امریکا هستند و این بدعت که گذاشته شد تا مذاکرات با حضور دیگران باشد و به صورت غیرمستقیم با امریکا گفتگو کنیم هم مناقشات را باقی می‌گذارد و هم مذاکرات طولانی خواهد کرد , این طرز گفتگو فقط در حد مقدمه باقی می‌ماند , مذاکره برای رسیدن به تغییر موضع و داشتن دست بالاتر است ولی ایالات متحده از الان به فکر پلن‌های b-c است و عدم مذاکره مقداری قابل توجه است .

در دولت اقای رییسی تاکنون ما چیزی ندیدیم ولی اگر نتیجه ای گرفته شود بنا به بنیانی است که از قبل گذاشته شده است , سیاستهای اصلی و راهبردی توسط شورای عالی امنیت ملی تعیین و تدوین می‌شود و دیپلماتها فقط مذاکره می‌کنند , امیدوارم این مساله حل شود چون ساختارهای اقتصادی دیگر کشش و توان بیش ازاین ندارد .

درباره واکسن هم اشکار است اتفاق امروز مرهون اقدامات گذشته است , ثبت سفارش و انتقال پول در زمانهای قبل انجام شده و امیدواریم سریعتر انجام شود , در موضوع واکسن از بحث و جدلها باید دور شویم چون منافع ملی و جان و امنیت جانی مردم مطرح است .

س ) گزاره ای مطرح است که ظاهرا صحیح است , در حوزه سیاست خارجی دولتها اجراکننده تصمیمات نهادهای بالادستی هستند و این توسط مقام معظم رهبری هم اعلام شده است , با توجه به این موضوع سیاست خارجی ما چقدر متاثر از تغییر دولتهاست ؟ مذاکرات 4+1 یا برجام یا fatf چقدر در اختیار دولت فعلی و چقدر مربوط به نهادهای بالادستی است ؟ در همه کشورها دکترین امنیت ملی در سطوح بالاتر تهیه و تدوین می‌شود و زمان طولانی‌تری را دارد .

تصمیم خروج امریکا از افغانستان از دوره اوباما گرفته شد و دولتهای بعدی مکلف به اجرای سیاستهای کلی هستند , ایران هم مستنثی نیست , ما بعد از ترور شهید سلیمانی در حوزه امنیت ملی با تغییری مواجه شدیم که سایه بر سر برجام هم دارد .

رفتن و امدن دولتها تغییری در راهبرد ندارد , شاید در تاکتیک و روش تغییر کنیم ولی در راهبرد یکسان عمل می‌کنیم , تبار شناسی تفکرات تیم مذاکره نشان می‌دهد می‌خواهیم از موضع دیگری وارد شویم .

اگر راهبرد رفع مناقشه باشد ، تغییر تاکتیک خیلی موثر نیست , سیاست خارجی در جای دیگری به جز دولت تعریف می‌شود و پس از ترور شهید سلیمانی سعی می‌کنیم با برگ برنده در میز مذاکره اماده شویم چون امنیت ملی ما باید اولی بر هر چیزی باشد , س ) برخی معتقدند تصمیماتی که در زمان دولت قبل توسط برخی جریانات و نیروهای سیاسی باعث جبهه بندی می‌شد در دولت اقای رییسی نیست .

این مساله وجود خارجی دارد ؟ این اتفاق مطلوب است و شما در راستای امنیت کشور این اتفاق را مثبت ارزیابی می‌کنید ؟ این که برخی روزی با بخشی از حاکمیت به تقابل بپردازند و با دولت بعدی بر سر همان موضوع به اشتراک برسند ، باعث تضعیف کشور نمی‌شود ؟ بدون حل و فصل مسایل تحریم و مناسبات بانکی هیچ اتفاقی در پیمان شانگهای نمی‌افتد فیاض زاهد تحلیلگر سیاسی علی رغم اینکه تصمیمات اصلی نظام سیاسی از جمله مسایل هسته ای در سطوح عالی تر گرفته می‌شود ، رقابتها در داخل حاکمیت شکل گرفت , حتی دولت نتوانست در گفتگو با دولتهای دیگر ، از فشارهای داخلی بهره برداری کند , این تبدیل به رقابت لجام گسیخته و کور و از سر عدم درک و فهم از منافع ملی شد .

رییس جمهور وقت و تیم مذاکره همواره مراقب بودند فلان شخصیت یا امام جمعه پشت سر انها چطور رفتار می‌کنند یا روزنامه کیهان چه می‌نویسد , معنی این حرف ان نیست همه در غرب یا امریکا از یک راهبرد تبعیت می‌کنند , دسته بندی‌ها در انها هم وجود دارد .

اساسا در یک حوزه ، تعاریف تا حدی مشخص شده که نباید از ان خطوط بگذرند , این منافع ملی است , ما با این رویه روبرو نیستیم و به ما صدمه زد و در دولت اقای رییسی این مزاحمتهای کاهش می‌یابد .

ولی معنی‌اش این است که دولت رییسی مورد نقد و پرسش قرار نمی‌گیرد ؟ اتفاقا دولت محکمتر مورد پرسش قرار می‌گیرد , اصلاح‌طلبان و رقبای دولت سایت و روزنامه دارد و اظهارنظر می‌کنند , الان در موضع شبه اپوزیسیون قرار می‌گیرند و حرف انها مورد توجه قرار می‌گیرد .

در درون دولت و حاکمیت سعی می‌شود با اپوزیسیون درون نظام این القا را برساند که موضع ما به شما نزدیک است , اینطور نیست که یادداشتهای و مصاحبه‌های شما مورد توجه قرار نگیرد , اتفاقا تلاش می‌شود با منتقدان نوعی همراهی یا جلب نظر یا سکوت باشد که این نوعی ایجاد نیرو می‌کند .

هر چیزی در درون خود ، ضد خود را پرورش می‌دهد , کسانی که پست نگرفته و انتظاراتشان براورده نشد و خودشان را محق تر می‌دانند هم هستند , این انتخابات فراتر از پیش بینی‌ها بود .

مسایل لاریجانی ، پزشکیان ، جهانگیری و شریعتمداری قبل از انتخابات تحلیل نمی‌شد , در سطح حاکمیت به رییسی ازادی عمل در عرصه بین‌المللی می‌دهد , راهبرد دولت روحانی و شخص حسن روحانی به عنوان رییس جمهور که با رهبری ملاقات می‌کرد ، معتقد به حل و فصل منازعه بین‌المللی بود .

طبیعی بود در این زمینه به دنبال کاهش تنش و رفتن به سمت سرمایه پذیری بین‌المللی و ایجاد تعادل بین روسیه ، چین ، اروپا و امریکا بود , در دولت رییسی این متفاوت است , پیوستن ایران به پیمان شانگهای چرا در ابتدای دولت اقای رییسی محقق شد ؟ تاجیکستان چقدر درعرصه اجماع بین‌المللی در پیمان شانگهای قدرت دارد ؟ اقای رحمان اف بدون اجازه پوتین اب می‌خورد ؟ نه ، امکان‌پذیر نیست .

این که تاجیکستان مخالفت با ایران را حذف می‌کند نتیجه گل سرخ روسیه است , دادن اعتبار از سوی روسیه به ایران ، را می‌توان به دولت اقای رییسی منتسب کرد , در تمام این سالها دولتها تلاش کردند ایران به عضویت پیمان شانگهای دربیاید .

بدون حل و فصل مسایل تحریم و مناسبات بانکی هیچ اتفاقی در پیمان شانگهای نمی‌افتد ولی حتما پرستیژ و اعتبار ایران را بالا می‌برد , معنای پیوستن ایران چراغ سبز جامعه بین‌المللی به حضور ایران است , چینی‌ها اگر از سوی امریکا مطمئن نبودند ، موافق با پیوستن ایران نمی‌شدند .

نکته اینجاست نمی‌توان باور کرد در تحلیل روابط مان با چین ، دچار نوعی دست بالاگرفتن هستیم , روابط ما با چین بسیار مهم است ولی از لحاظ اقتصادی تعیین کننده نیست , حجم روابط اقتصادی چین با عربستان را ببینید .

چین برای ایران اهمیت قائل است و نقش ایران برای او حیاتی است ولی ایران را به سایر دولتهای خلیج فارس ترجیح نمی‌دهد , اساسا کشتی‌های ما به بنادر اصلی چین نمی‌روند و به بندرهای پرت می‌روند , میزان خرید نفت چین از ایران منوط به مذاکرات وندی شرمن است .

ایران اگر مطمئن باشد دولت چین از ایران نفت در سطح معقول 1,5 میلیون بشکه نفت در روز بخرد ، معنایش این است که ایران دیگر بهیچوجه به برجام برنمی‌گردد , چون فکر می‌کند در غنی‌سازی اورانیوم امکان برگشت ندارد .

اگر من جای مقامات ایران بودم و این همه هزینه می‌کرد حتما سراغ بمب اتم می‌رفتم چون در منطقه ای هستم که شاه به اکبر اعتماد گفت من نیروگاه اتمی می‌خواهم بسازم , اعتماد می‌گوید می‌خواهیم بمب اتم بسازیم , شاه قدم زد و فکر کرد و پاسخ درستی نداد .

شاه تکلیفش معلوم نبود , کشوری که میلیاردها دلار منابع دارد و میلیاردها دلار هزینه برای نیروگاه اتمی بوشهر می‌کند در حالی که نیروگاه‌های حرارتی بسیار بزرگ داریم ، بعد از این هزینه چرا باید نیروگاه اتمی داشته باشیم ؟ امارات دومین نیروگاه اتمی‌اش صدسال از ما جلوتر است , اگر قرار بود این همه هزینه برای برق اتمی کنیم در حالی که هند و پاکستان بمب اتم دارد .

پرونده هسته ای ایران ملی نیست , شما نمی‌توانید این همه هزینه کنید ولی بمب نداشته باشید ولی همه بمب دارند , اگر دنبال بمب اتم نیستید ، پروژه‌های ما چیست ؟ اگر ایران بتواند مساله فروش نفت را حل کند دولت رییسی دنبال برجام نمی‌رود .

دولت امریکا هم تا حدی تحمل می‌کند و بعد از برجام خارج می‌شود , این خروج با طرح امنیتی اسراییل سازگارتر است , ایران با روسیه هم بسیار بازی کرده است .

توصیه به تیم دیپلماسی دولت جدید می‌کنم نباید طرف شرقی شما بداند ما قرار است به شرق بپیوندیم , حتما باید از کارت غرب هم استفاده کنیم , س ) توییتی دو روز پیش زدید درباره واکسن و وعده اقای مخبر درباره تولید 50 میلیون دوز برکت تا اخرشهریور و این که تاکنون 6 میلیون دوز برکت تحویل شده است .

مایل هستید دلایل اقای مخبر درباره این مساله را بگویید ؟ محمد مهاجری عضو شورای سردبیری خبرانلاین یک توییتی خطاب به اقای مخبر زدم ، بحثهای یکی دو ماه اخیر مطرح شد که رشد فزاینده واکسیناسیون داریم , این را باید به نفع چه دولتی مصادره کرد ؟ انگیزه داشتم درباره این موضوع بیشتر کنکاش کنم ولی چون دیدم این فرایند به نفع جامعه است ، چه فرقی می‌کند چه دولتی این کار را کرده است , در فضای تجارت بین‌الملل اینطور نیست الان یک هواپیما بفرستید چین و پر واکسن کنند و پس بفرستند .

اتفاقات در شرق این فرایند سخت تر از غرب است , پول این واکسنها پرداخت شده است , ما در تحریم بانکی هستیم نه دارویی ولی تا پول دارو را نپردازیم کسی برای ما واکسن نمی‌فرستد .

وقتی برخی از دلارهای نفتی و مطالبات ما در عراق و کره جنوبی ازاد شد این فرایند سرعت گرفت , بحث این است چرا برخی چیزها در دولت روحانی حرام بود الان حلال شد , واردات واکسن ، برجام و fatf ان موقع حرام بود الان حلال شد .

دولت رییسی می‌گوید اسمش را نیار ، خودش را بیار , چرا اسم fatf و برجام را می‌برید ؟ کارش را بکنید , درباره این که فرایندهای بین‌المللی همانطور مانند دولت قبلی پیش می‌رود ما باید به داستان غضنفر و مارادونا توجه کنیم .

برخی گل به دروازه خودی می‌زنند و غربیها هم منتظرند تا بازی دربیاورند , درباره توییتی که درباره اقای مخبر داشتم ، جلسه ای 2-3 ماه قبل با 5 نفر از رسانه نگاران و چند نفر از مسئولان بنیاد برکت بودند , از اقای مخبر پرسیدم چرا واکسنها به موقع تولید نشد ؟ الان به واسطه ای به من گفتند اجازه بدهید مدتی بگذرد تا دلایل را اعلام کنیم .

امیدوارم دلایل او باعث شود تهمتها به دولتهای قبل و فعلی زده شده با توضیحات او روشن شود , اگر توضیحاتش کامل و واضح نبود محتوای جلسه را عرض می‌کنم , س ) شراب با تو حلال است و اب بی تو حرام .

برخی اصولگرایان می‌گویند برجام ، روابط با غرب و fatf در بازه‌های زمانی با مخالفت اصولگرایان مواجه می‌شود , مردم حس دوگانه دارند که اگر قرار به حل مشکلات باشد ، خیلی هم خوب است , چرا در 8 سال گذشته این اجازه داده نشد ؟ چرا مردم را تحت فشار گذاشتند ؟ درباره واکسیناسیون ، وزیر بهداشت فعلی نامه به مقام معظم رهبری امضا می‌کند که نباید واکسن وارد شود ولی الان چون خودشان تصدی وزارت بهداشت را دارد ، به سمت واردات واکسن رفته است .

قطعا خوشحالیم واکسن وارد می‌شود ولی چرا یکسال پیش این فرصت داده نشده ؟ رگه‌های فرقانیسم را در برخی دوستان که اسم قلابی انقلابی روی خود گذاشته‌اند حس می‌کنم محمد مهاجری عضو شورای سردبیری خبرانلاین ما در زندگی خصوصی خود هم این را داریم که دیگری ناتوان است و من توانا هستم , برخی ما اصولگرایان فکر می‌کنیم دیگران مرتد و کافر و وطن فروش و غرب زده هستند و ما عین انقلابی‌گری هستیم , در برخی دوستان انقلابی خودمان می‌بینم که تکرار فرقانیستم هستند .

فرقان یک گروه ضدمذهبی نبود , رهبر فرقان طلبه بسیار باسوادی بود , رگه‌های فرقانیسم در برخی دوستان که اسم قلابی انقلابی را روی خود گذاشته‌اند حس می‌کنم .

اصلاح‌طلبان الان دستشان به کدام دم گاو بند است که بتوانند کاری کنند ؟ از نگاه طالبانی وحشت دارم ولی نگاه غرب‌گرا وحشت ندارد چون کاری نمی‌تواند بکند , اگر روزی دستم به وزارت بهداشت کنونی برسد از او می‌پرسم کدام دروغگویی به شما گفت با تولید واکسن داخلی از واکسن خارجی بی نیاز می‌شوید و دهها هزار نفر کشته شدند ؟ بسیاری پزشکان دروغ به مقامات گفتند که باعث مرگ هزاران نفر شد , صدام عده ای را به شهادت رساند و دشمن بود .

برخی اقایان از او کمتر جنایتکار نیستند با وجودی که در لباس دوست هستند , 2323.