سریال هایی که بیشترین جوک‌ها برایشان ساخته شد

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۶:۳۶:۳۵


درست است که سریال‌ها از سه دهه قبل تا الان در هر دوره یکی از مهمترین منابع تولید جوک بوده‌اند ، اما خیلی از این جوک‌ها در همان دوره ادبیات شفاهی باقی مانده‌اند ؛ یعنی الان خیلی سخت یادمان می‌اید چه بوده‌اند و در چه شرایطی ساخته شده‌اند , درست است که سریال‌ها از سه دهه قبل تا الان در هر دوره یکی از مهمترین منابع تولید جوک بوده‌اند ، اما خیلی از این جوک‌ها در همان دوره ادبیات شفاهی باقی مانده‌اند ؛ یعنی الان خیلی سخت یادمان می‌اید چه بوده‌اند و در چه شرایطی ساخته شده‌اند , از یک جایی به بعد ، یعنی در همین چندسال اخیر ، جوک‌های این چنینی هم یک جورهایی شناسنامه پیدا کرده‌اند یا به عبارتی در تاریخ ثبت شده‌اند ؛ مثلا اگر همین الان کلید واژه‌های دودکش و جوک را کنار هم سرچ کنید ، قطعا به چند جوک درست و حسابی می‌رسید یا از کنار هم گذاشتن جوک و در حاشیه ، جوک و مادرانه یا .

,, به نتایج جالبی می‌رسید .

• ستایش پخش ان چه مدت ادامه داشت ؟ فصل اول ستایش یک سال به طور هفتگی ادامه داشت و فصل دوم هفت ماه روی انتن بود , بازار جوک‌سازی کی داغ شد ؟ با اینکه « ستایش 1» یک سال روی انتن بود ، اما عمده شوخی‌ها و بازتاب ان در شبکه‌های اجتماعی ، از زمان « ستایش 2» شروع شد , البته باید این را هم بگوییم که زمان « ستایش 1» هم چنین شوخی هایی با حشمت فردوس و خود ستایش وجود داشت ، اما در فصل دوم به دلیل گسترش شبکه‌های اجتماعی بیشتر به چشم امد .

با چه چیزی شوخی شد ؟ خبر ساخته شدن فصل دوم این سریال ، خودش به تنهایی بحث جالبی در شبکه‌های اجتماع به راه انداخت , گریم نرگس محمدی برای تبدیل شدن به زنی 20 سال بزرگتر از فصل اول ، از نکات قابل توجهی بود که شوخی با این سریال را باب کرد , استفاده از مهدی سلوکی ، بازیگر نقش برادر ستایش در فصل اول برای نقش بزرگی‌های پسرش در فصل دوم و گره‌گشایی های اشتباهی که در سریال وجود داشت ، همگی باعث شد میزان این شوخی‌ها بیشتر شود .

چه جوک هایی ساخته شد ؟ - من به این حرف که می‌گه بچه حلال زاده به داییش می‌ره اعتقاد نداشتم تا اینکه سریال ستایش شروع شد ,,.

این دیگه نرفته ,,.

اینو copy,paste کردن !! - وسایل لازم برای 30 سال پدر شدن : یک عدد عینک گرد معمولی و دیگر هیچ ,.

, باور نداری از ستایش بپرس ,.

, - اسمت چیه ؟ ستایش ! ستایش 1 یا ستایش 2؟ اینم حال و روز این روزهای من موقع معرفی خودم !!! - سریال ستایش 2 شروع شده , چهار قسمت رفته دو نفر مردن تاحالا .

,, با توجه به سری قبلی ، فکر کنم تا قسمت اخر همه بمیرن .

• مادرانه پخش ان چه مدت ادامه داشت ؟ مادرانه ، سریال رمضانی شبکه یک در سال 92 بود و یک ماه تمام هرشب روی انتن می‌رفت , البته این را هم اضافه کنیم که سریال‌های رمضانی اصولا بیشتر دیده می‌شوند و واکنش‌ها به انها بیشتر است , بازار جوک‌سازی کی داغ شد ؟ از نیمه دوم سریال که کم کم بحث ماجرای عاشقانه میان اردلان و مردم به میان امد و نقش اقامحمدجواد ، برادر زن قبلی اردلان در سریال پررنگ تر شد ، شروع کردند به جوک ساختن .

با چه چیزی شوخی شد ؟ اوایل فقط با تکیه کلام‌ها و جملات عاشقانه اردلان شوخی می‌شد ، اما از یک جایی به بعد مردم بعد از دیدن هر قسمت نسبت به اتفاق‌های ان قسمت واکنش نشان می‌دادند و جوک می‌ساختند ؛ جوک هایی که ان قدرها هم خنده دار نبودند , چه جوک هایی ساخته شد ؟ - اقای بابای شما هم مثل منه ایا ؟؟؟ از وقتی که مادرانه رو می‌ده ، هرچی که می‌گه اخرش می‌گه : « بگو خب » من دیگه نمی‌دونم چی بگم , - یکی هم نیست بهمون بگه : « تو دلم ولوله است واسه خواستنت » اصلا این چه وضعشه ! - اقا این صبحونه ای که امروز گل بانو برای اردلان اورد ، برای حداقل یک هفته من و خانواده کافیه تازه بدون اب پرتقالش .

- نقشی که کوله پشتی رها تو مادرانه داشته ، خود رها نداشته , • دودکش پخش ان چه مدت ادامه داشت ؟ این سریال هم همزمان با مادرانه در رمضان 92 روی انتن رفت و یک ماه هرشب پخش می‌شد , بازار جوک‌سازی کی داغ شد ؟ از اواسط پخش سریال و جاافتادن شخصیت‌ها بین مردم .

با چه چیزی شوخی شد ؟ دودکش از ان دسته سریال هایی بود که بیشتر به واسطه تکیه کلام‌های کاراکترهایش به خصوص فیروز وارد بازار جوک‌سازی شد , درواقع بیشتر از اینکه جوک خاصی برای سریال ساخته شود ، تکیه کلام‌ها بودند که کم کم پایشان به مسائل مختلف اجتماعی باز شد , چه جوک هایی ساخته شد ؟ - به ضرس قاطع می‌تونم بگم که دماگو هستم تا همی از تو امپاس زندگی بیاییم بیرون .

مغلطه‌ام نمی‌کنم , شما هم دیگه انقورت (!) نیا , - اگر کسی برات قمپوز درکرد براش لوغوز (!) بخون تا تو امپاس نری و برات انقورت نیاد .

- به نظرم چند وقت دیگه این دودکش ادامه پیدا کنه کلا باید یا دوبلشو ببینیم یا زیرنویس فارسی , انقدر لغات سخت و نامفهوم به کار بردن ، من می‌رم فیلمو دانلود می‌کنم بعد به صورت صحنه اهسته می‌بینم یه دیکشنری هم بغل دستمه ترجمه می‌کنم ,.

, • درحاشیه پخش ان چه مدت ادامه داشت ؟ درحاشیه به طور کلی 35 قسمت روی انتن بود ، اما از انجا که بخش مهمی از ان در تعطیلات نوروز پخش شد ، مخاطبان گسترده‌تری توانستند ان را تماشا کنند , بازار جوک‌سازی کی داغ شد ؟ از همان قسمت سوم و چهارم که پای زهتاب به سریال باز شد ، بازار جوک‌سازی هم بدجوری داغ شد .

با چه چیزی شوخی شد ؟ حساسیت پزشکان در مقابل این سریال و تکیه کلام‌های زهتاب مهم‌ترین خوراک برای جوک‌های ان زمان بودند , چه جوک هایی ساخته شد ؟ - مدیری هم دیگه شورشو دراورده این قدر به پزشک‌ها توهین کرده ,.

, الکی مثلا ما دکتریم , - یه نیمه گمشده هم نداریم که به همه بگیم : اون واس ماس ، یعنی کلا ماس ماس .

- یارو ساعت شش صبح زنگ ایفون خونمون رو زده , با هزار تا بدبختی بلند شدم می‌گم : بله ؟ می‌گه : این مازراتی سفیده که جلو پارکینگ پارک کرده مال شماس ؟ می‌گم : نه ,.

, برگشته می‌گه : دلت بسوزه واس ماس کلش ماس ماس !! • مورد ویژه : جواد خیابانی « ساعت 1 بامداد امروزه ، نه ، امروز نیس , دیگه رفتیم تو فردا پس الان فرداست ، دیگه نمی‌تونیم بگیم امروز ، الان 1 بامداده فرداس .

,,» خب جواد خیابانی کاراکتر خاصی نیست و توسط هیچ فیلمنامه‌نویسی هم خلق نشده .

خودش به تنهایی اما توانسته به اندازه تک تک کاراکترهای اثرگذار ، در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شود و سروصدا راه بیندازد , جملات کلیدی او زمان گزارش فوتبال ان قدر مورد استقبال واقع شد که حتی مدتی صفحه ای هم به اسم « جملات قصار جواد خیابانی » راه اندازی شد , البته غیر از ان بازار جوک ساختن از روی جملات بدیهی او هم داغ است .

- و بله پدرش مرده , قطعا مرده , قبلا زنده بوده ، ولی الان نیست پس می‌شه گفت مرده و بله مرده و باید تسلیت عرض کرد .

تسلیت عرض می‌کنم امیدوارم پدرت همیشه زنده باشه , نه نه پدرت مرده ، بله مرده پس روحش شاد , - تنها موردی که خیابانی سوتی نداد در سریال پایتخت 3، قسمت رونمایی از پیراهن تیم ملی بود ! • کاراکترها و جوک اقوی همساده یک جورهایی سردمدار بحث‌های انتقادی ، طعنه زدن به مشکلات و سختی‌ها و .

,, است .

معمولا سروکله‌اش وقتی پیدا می‌شود که خرابی ، بی سروسامانی ، ورشکستگی یا موقعیت هایی از این قبیل وجود داشته باشد , - موقعی که سقوط هواپیما یا افتادن اتوبوس در دره اتفاق افتاده بود , عکس هایی از اقوی همساده در هواپیما یا اتوبوس به همراه جملات جالبی منتشر می‌شد : « مسافران ! من چون تو ای اتوبوسو هستم خیالتون راحت باشه .

,, ما به مقصد نخواهیم رسید .

» - زمان ازادشدن بنزین نقل قولی از اقوی همساده و اقای مجری منتشر شد : « مجری اقای همساده شنیدین بنزین ازاد شده ؟ همساده : بله اقو ,,.

ما هر بار که به خودمون می‌گیم دیگه امکان نداره بدتر از این بشه ، مسولان محترم سوپرایزمون می‌کنن ,» - وقتی بحث انصراف از یارانه مطرح شد باز هم سروکله اقوی همساده در شبکه‌های اجتماعی پیدا شد : « اقو ما رفتیم از یارانه انصراف بدیم ، یه نگاه سفیه اندر عاقلی به ما انداختن گفتن اقو ! شما حتما وضعت خیلی خوبه که می‌خوای انصراف بدی ؟ گفتم اقو ما یه ادم معمولی جامعه هستیم , قبول نکردن مارو به جرم مفسد اقتصادی اخلاق در امنیت پولی گرفتن .

الانم در بازداشت به سر می‌بریم ,,.

داغونم‌ها اقو له له هستم ,,.

» - حتی موقع انتخابات هم عکس‌های جالبی از کاندیداتوری اقوی همساده منتشر شده بود : « اقو حالا من می‌گم شما می‌خون ما سه ، چهار تا از ای خاطراتمونو تعریف بکنیم , نهایتا شما تصمیم بگیرین درباره اینکه ما کاندیدا بشیم یا نه !» یا « اقو به طور کل این سوالا غلط بود , ما تصمیم گرفتیم در این مناظره شرکت نکنیم .

,,» درست است که بابا پنجعلی اصولا دیالوگ‌های زیادی ندارد .

اما همان جملات نغز و کوتاهش در شرایط مختلف کاربرد فراوانی دارد , زمانی که مسولی حرفی غیراصولی می‌سزند ، وعده و وعید عجیبی می‌دهد یا وقتی بحث‌های سیاسی یا اظهارنظرهای سردمداران سایر کشورها مطابق میل نیست ، سروکله بابا پنجعلی با همان چند دیالوگ کلیدی‌اش پیدا می‌شود , - وقتی رژیم صهیونیستی مدعی شد که ایران برای دستیابی به بمب اتم تلاش می‌کند و باید به ایران حمله کرد ، عکسی از باباپنجعلی به همراه گویندگان این اظهارنظر منتشر شد که باباپنجعلی در ان می‌گفت : « الکی می‌گه !» یا « بخوابونم تو دهنش ؟!» - موقعی که ضرغامی گفته بود صداوسیما 95 درصد مخاطب دارد ، تصویری از او به همراه باباپنجعلی منتشر شد که زیر نوشته شده بود : « الکی می‌گه !» - زمان ثبت نام کاندیداها برای ریاست جمهوری : تصوری هم از باباپنجعلی منتشر شد که می‌گفت : « نقیییی .

,, منم میام ثبت نام کنم .

,, منم میام » فامیل دور جملات ادیبانه فامیل دور مثل جملات طلایی که به نقل از « کوروش کبیر » و « ارسطو » و .

,, در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود ، میان مردم جایگاه ویژه ای دارد .

سرعت تولید این جملات به حدی رسیده که هربار بعد از پخش هر قسمت کلاه قرمزی ، یک جمله یا دیالوگ طلایی از این کاراکتر در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود , خیلی‌ها هم این جملات را با فونت‌های مختلف در قاب هایی شکیل دسته بندی می‌کنند که ماندگار شود , - بیشترین شکست هایی که تو زندگیم خوردم به خاطر دروغ هایی بود که باید می‌گفتم ، اما نگفتم .

- بعضی‌ها این قدر قشنگ دروغ می‌گن که ادم حیفش میاد باور نکنه , - وقتی خیلی پولدار نباشی ، خوبیش اینه که کسی به خاطر پول طرف نمیاد , بدیش اینکه که کلا کسی طرفت نمیاد .

باباشاه ماجرای باباشاه یک مقدار با بقیه فرق داشت , ان زمان هنوز بحث نوشتن متن کنار عکس‌ها شاید به این شکل مد نشده بود ، ولی تا دلتان بخواهد عکس‌های کله باباشاه را روی تن این و ان می‌انداختند و موقعیت‌های کمیک عجیب و غریب ایجاد می‌کردند , - سر باباشاه روی تن اصغر فرهادی موقعی که داشت اسکار را می‌گرفت .

- عکس باباشاه با علی پروین - تصویر باباشاه به جای مونالیزا بدون لبخند ژکوند - عادل فردوسی پور و احسان علیخانی با کله باباشاه - جنگ ستارگان با حضور باباشاه - باباشاه در رینگ بوکس یا جای جکی جان در فیلم‌های رزمی و ,,.

اخبار فرهنگی - همشهری جوان ، برترنیها گرد اوری مطالب : iranbanou,com.