خطیب زاده در نشست خبری : مذاکرات وین در داخل وزارت خارجه پیگیری می‌شود / حریم هوایی خود را هیچ وقت به روی جمهوری اذربایجان نبستیم

۱۴۰۰/۰۷/۱۹ ۱۱:۰۰:۲۱

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت : درخواستی برای ارائه سوخت به هواپیمای وزیر خارجه ایران در لبنان مطرح نشده است .« سعید خطیب زاده » سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز ( دوشنبه ) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح اخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد , وی در پاسخ به سوالی درباره سفر امیرعبداللهیان به لبنان و امادگی ایران برای کمک به لبنان گفت : ما و لبنان روابطمان را براساس خواست طرف ثالث تنظیم نکردیم , سخنگوی وزارت امور خارجه درباره هواپیمای امیرعبداللهیان در سوخت‌رسانی در لبنان دچار مشکل شده است نیز اظهار داشت : خبرسازی است و سفر امیرعبداللهیان به سوریه از قبل تنظیم شده بود .

برخی دوست ندارند این سفرها موفقیت خود را داشته باشد و این حواشی درست می‌شود , هیچ درخواستی برای سوخت‌گیری در لبنان نداشته است , خطیب زاده درباره انتخابات در عراق ادامه داد : از برگزاری موفقیت امیز انتخابات در عراق استقبال می‌کنیم .

وی درباره گروهک های تروریستی در خاک عراق اظهار داشت : بارها به دوستان در دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان عراق گفته‌ایم که این با حسن همجواری و حسن همسایگی همخوانی ندارد , این وضعیت قابل ادامه دادن نیست و این پایگاه‌ها باید جمع شوند , این پایگاه‌ها باید جمع شوند و این‌ها نمی‌تواند منبع ناامنی علیه ما باشند هم اقلیم می‌داند و هم دولت مرکزی عراق .

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات اخیر ظریف در مورد تحریم‌ها بیان کرد : همه را دعوت می‌کنم به عدم انتخاب گزینشی از نکاتی که گفته می‌شود , وزارت خارجه وزارتخانه تخصصی است , ظریف در مقام وزیر خارجه چند باری این موضوع را توضیح داد .

برداشتی که الان ارائه کردید برداشت دقیقی از فرمایشات ایشان نیست , انچه مسلم است این است که در ادامه مسیر باید از این فضاسازی‌ها عبور و اجازه دهیم دولت جدید در مسیر خودش گفت وگوهای وین را پیش ببرد , خطیب زاده درباره برگزاری نشست همسایگان در خصوص افغانستان در تهران گفت : ما اولین جلسه ای که به صورت برخط وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان برگزار کردند توافق شد نشست بعدی با حضور وزرای خارجه در تهران داشته باشیم .

این منوط به اماده شدن مقدمات است , این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد : این موضوع در دستورکار و پیگیری است و نمی‌دانیم چه زمانی امکان برگزاری حضوری را در تهران خواهیم داشت , در همان نشست توافق شد روسیه به این جمع اضافه شود و به پیشنهاد ایران روسیه هم در ان نشست حاضر خواهد بود .

دعوت روسیه از ایران برای شرکت در نشستی درباره افغانستان در این کشور در دست بررسی است و پاسخ خود را خواهیم داد , وی درباره سفر امیرعبداللهیان به سوریه نیز اظهار داشت : روابط ایران و سوریه وارد فاز راهبردی شده است , ابعاد روابط ایران و سوریه مختلف است و جنس روابط راهبردی الزامش این است که در همه ابعاد اعم از اقتصادی ، فرهنگی و نظامی و .

,, این روابط برقرار شود .

خطیب زاده افزود : بخش خصوصی ما چند وقت پیش نمایشگاه در سوریه داشت و الان این مطالبه را دارد توافقاتشان در ابعاد مختلف عملیاتی شود , ماموریت خاصی هم به سفیر داده شده و این سفر هم تمرکز ویژه ای را در خصوص این موضوع داشته است , سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره مذاکرات ایران و عربستان نیز بیان کرد : توافقات هیات اعزامی ایران با عربستان این بوده که در فضای عمومی این مذاکرات پیگیری نشود .

خطیب زاده عنوان کرد : چهار دور مذاکره با عربستان در بغداد انجام شد و اخرین دور زمانی بود که ما در نیویورک بودیم , این تماس‌ها بدون انقطاع بین دو طرف و ارسال و دریافت پیام‌ها ادامه داشته و دارد , بیشترین تمرکز درباره موضوعات دوجانبه و منطقه ای و به تخصص حوزه خلیج فارس بوده است و یمن هم بخشی از این گفت وگوها بوده است .

سرنوشت یمن از طریق مردم یمن و اراده انها تعیین می‌شود , ان چه عربستان باید انجام دهد توقف جنگ و محاصره ظالمانه و شرایطی است که به تراژدی انسانی منجر شده است , تلاش داریم روابط ایران و عربستان به ارامش و صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس کمک کند .

سخنگوی وزارت خارجه درباره روابط ایران و جمهوری اذربایجان گفت : این روابط طبیعی است و به هم زدن ان غیرطبیعی است , روابط دو کشور از منطق درستی پیروی کرده است , در عین حال نگرانی‌های ایران گفته شده و این در چارچوب حسن همجواری و روابط خوب ایران و اذربایجان است .

دوستان در باکو گفته‌اند این نگرانی‌ها را برطرف می‌کنند , در برخی نکات و موضوعات انتظاری که از طرف اذربایجان داشتیم براورده نشده است , ما در قبال اذربایجان رفتار برادرانه ای داشتیم .

وی افزود : به طرف اذربایجانی گفتیم در مسیر ارامی برخی نگرانی‌های ایران برطرف شود , حریم فضایی و هوایی خود را هیچ وقت به روی اذربایجان نبستیم زمین باز است و مراودات انجام می‌شود و رفت و امدها صورت می‌گیرد و دو طرف نباید اجازه دهند طرف‌های ثالث بر روابط تاثیر بگذارند , خطیب زاده درباره نشست بعد ایران و عربستان و این که ایا سقف زمانی برای ان در نظر گرفته شده است ؟ نیز اظهار داشت : بغداد تا به امروز میزبان خوبی بوده و تا زمانی که امکان وجود داشته باشد ضرورتی بر تغییر محل گفت وگوها وجود ندارد .

گفتگوها به مسیر جدی‌تری وارد شده است , نقشه راه و مسیری در حال گفت وگو است , ایران تداوم سیاستش همواره وجود داشته و معتقد است گفت وگوها بین کنشگران منطقه ای و ایران و عربستان می تواند یکی از ستون‌های صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس باشد .

وی درباره به رسمیت شناختن طالبان هم گفت : ما با افغانستان روابط مردمی و تجاری بسیاری خوبی داریم و یکی از ویژگی‌های روابط تجاری ایران و افغانستان مردمی بودن و بخش خصوصی بودن این روابط است , سفر استاندار خراسان برای اطمینان از ادمه مروادتی بود که بسیاری خواست مردم افغانستان است , با همه طرفل‌ها در افغاانستان به شمول طالبان در تماس هستیم و زود است درباره دولت فراگیر افغانستان اظهارنظر کرد .

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات وین و ترکیب تیم مذاکره کننده نیز گفت : مذاکرات وین انجام می‌شو د و در داخل وزارت خارجه پیگیری می‌شود , هیچ متن و توافقنامه جدیدی قرار نیست مذاکره شود و اینکه در وزارت خارجه ترکیب تیم چطور باشد قبلا از بانک مرکزی ، نفت و ,.

, باشد و این بار همین خواهدبود , مهم این است که تداوم از حیث گفت وگوها انجام خواهد شد .

این دیپلمات ارشد ایرانی همچنین گفت : شبانه روز دوستان ما در حال مرور مباحث هستند , ما یک ساعت را بعد از این که فرایند بررسی داخلی درباره مذاکرات به جمع بندی برسد از دست نخواهیم داد که تاریخ را نهایی کنیم و روزهای اتی روزهایی خواهد بود که تعاملات بیشتری را در حوزه برجام و گفت وگوهای وین شاهد خواهید بود , خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره اظهارات مرکل صدراعظم المان و اینکه خواستار بازگشت فوری ایران به مذاکرات شده است ، اظهار داشت : صدراعظم المان و کشورهای اروپایی توجه داشته باشند که اگر بی عملی اروپا نبود جسارت ترامپ نمی‌توانست اتفاق بیفتد که ترامپ از برجام خارج شود و تمام پایتخت‌های اروپایی به شمول برلین تماشاچی باشند .

طرف‌ها به وین می‌ایند با این درک بیایند که راه فراری برای اجرای تعهداتشان ذیل برجام ندارند باید اطمینان به ایران بدهند که هیچ طرفی نقض برجام را نخواهد کرد و به بهانه‌های واهی تعهدات خود را زیر پا نمی گذارند , وی بیان کرد : المان بسیاری از توافقات در دوره برجام را انجام نداد و مطمئن هستم صدراعظم المان از همه جزییات خبر دارد و اگر نباشد وزارت خارجه المان هم این موارد را به اطلاع وی خواهند رساند , وی درباره اقدام تروریستی در قندوز نیز اظهار داشت : انچه در قندوز رخ داد اقدام تروریستی بی سابقه بود و به اشد وجه محکوم می‌کنیم و معتقدیم طالبان مسئولیت حفظ امنیت را دارد .

ایران بارها گفته است باید افغانستانی داشته باشیم که عاری از خشونت و تروریسم باشد , مردم نجیب افغانستان از تروریسم و کشتار خسته هستند , خطیب زاده عنوان کرد که افغانستان را کنشگری سازنده در روابط بین‌الملل می‌دانیم .

سخنگوی وزارت خارجه درباره رزمایش جمهوری اذربایجان در خزر اظهار داشت : منطقه احتیاج به ارامشی دارد و همه طرف‌ها باید به این مسئله توجه دارند , زمانی که می‌خواستیم رزمایش برگزار کنیم به همه کشورها و از جمله اذربایجان اطلاع داده بودیم , اینها بدیهیات همسایگی است .

وی درباره مناسبات تهران و باکو نیز گفت : تمامی اجزای یک رابطه راهبردی و مشارکت جامع را با اذربایجان داریم , امیدواریم این روابط بیش از پیش گسترش یابد و نقش وزارت خارجه‌های دو کشور در این حوزه بسیار حائز اهمیت است , سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت : با یک مسیر گفت وگو باید تلاش کنیم یک دولت فراگیر را در افغانستان شاهد باشیم و این نقشی است که ایران و همسایگان باید ایفا کنند .

نقششان فرستادن گروه‌های خاص به ان کشورها نیست بلکه نقششان تلاش برای گفت وگوهای اصیل بین الافغانی است , در این راه اخبار جعلی زیاد است و گروه هایی برای مشوه کردن چهره گروه دیگری اقدامات می‌کنند و در این مدت فرا گرفتند چگونه می‌توانند از ابزار دیپلماسی عمومی استفاده و اهداف نادرست خود را جلو ببرند , به گزارش فارس ، خطیب زاده درباره تصویب کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر هم گفت : این مذاکره و توافق شد و ان چه امضا می‌شود از زمان امضا روح توافقنامه برای امضاکنندگان به نوعی لازم الاجراست .

بر همین اساس می‌گوییم همه طرف‌ها باید به ان چه امضا کردند پایبند باشند , مراحل تصویب در هر کشوری مراحل خاص خود را دارد , وی ادامه داد : پارلمان جمهوری اسلامی ایران مسیر خودش را دارد .

باید اجازه دهیم مسیر دموکراتیک خودش را در داخل ایران طی کند , برخی کنوانسیون‌ها را درباره برخی کشورها داریم که سال‌ها طول کشیده مراحل تصویب را طی کنند و هیچ وقت هم تصویب نشده است , وی همچنین در این نشست خبری روز حافظ را گرامیداشت .

.