اپوزیسیون‌سازی از روسای جمهور

۱۴۰۰/۰۷/۱۲ ۱۹:۲۵:۴۴


فانوس زاگرس ؛ گروه سیاسی : روزنامه شرق نوشت : انچه اخیرا رحیم پور ازغدی به ان اشاره کرده است ، نکته تازه ای نیست ؛ پیش تر رییس اسبق قوه قضاییه نیز گفته بود و برخی دیگر از اصولگرایان هم , « اپوزیسیون خوانی » روسای جمهور سابق تا پیش از پدیده احمدی‌نژاد سابقه نداشت ؛ تنها نمونه ای که به واقع نقش و رخ اپوزیسیون به خود گرفت ، بنی صدر بود , اما به تازگی اصولگرایان اصرار خاصی دارند انتقاد‌ها را به پای چیزی دیگر بنویسند و با اصرار عجیبی روسای سابق جمهور را اپوزیسیون خطاب کنند .

حسن رحیم پور ازغدی اخیرا در یک سخنرانی پیش بینی کرده که حسن روحانی هم قرار است اپوزیسیون شود , او گفته بود : « در یک مقطعی بنی صدر اپوزیسیون بوده و بعد از ان هم هاشمی ، خاتمی و احمدی‌نژاد اپوزیسیون شدند و فکر می‌کنم روحانی هم در حال تبدیل شدن به یک اپوزیسیون است ؛ البته تبدیل شدن این افراد به اپوزیسیون به معنای معیوب بودن سیستم نیست », در عین حال ، او توضیح نداده پس در این صورت باید در چهار یا هشت سال اینده منتظر اپوزیسیون شدن رییسی هم باشیم ؟ سه سال قبل صادق املی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی گفته بود : « متاسفانه برخی نیز که خود سال‌ها در بالاترین مناصب کشور مسئولیت داشته‌اند و امروز باید بزرگ‌ترین پاسخ گوی شرایط فعلی باشند ، فضا را اماده موج سواری دیده‌اند و چهره مخالف و اپوزیسیون به خود گرفته‌اند .

چنان که می‌بینیم این افراد پیاپی سخنانی علیه نظام و به ویژه دستگاه قضایی بر زبان می‌اورند و غافل هستند که مردم بصیر و فهیم ما ، ان‌ها را می‌شناسند و غوغاسالاری انان را نیز دیده‌اند ، بریز و بپاش‌های ان‌ها را هم دیده‌اند , مسئولان قضایی و قضات شریف توجه داشته باشند که ما در برهه حساسی قرار داریم و به واسطه برخی سودجویی‌ها ، اعتماد مردم در بخش هایی مخدوش شده است », همان زمان مشخص بود که مخاطب سخنان او ، محمود احمدی‌نژاد بوده است .

ناصر ایمانی ، فعال سیاسی اصولگرا نیز قبلا در موعد انتخابات‌های گذشته گفته بود مواضعی که احمدی‌نژاد در یکی ، دو ماه اخیر اتخاذ کرده ، نشان می‌دهد که نمی‌خواهد صلاحیتش تایید شود و او در پی شکل جدیدی از اپوزیسیون داخلی است , بااین حال ، انچه ازغدی را درباره روحانی به وادی پیش بینی برده است ، سایت اصولگرای جهان نیوز سال 95 درباره‌اش حکم قطعی صادر کرده و در گزارشی با عنوان « دو لایه متضاد سیاسی حسن روحانی ، نگاهی کوتاه به اپوزیسیون بازی‌های اقای رییس جمهور » نوشته بود : « موضع‌گیری های روحانی در برابر برخی از بیانات مقام معظم رهبری در طول سه سال اخیر در کانون توجهات قرار گرفته و باعث جنجال شده است , مواردی که حتی باعث سوءاستفاده دشمنان و رسانه‌های ضد انقلاب نیز شده‌اند .

در برخی از موارد سرعت این موضع‌گیری بسیار قابل تامل و حتی تعجب انگیز است , به محض اینکه رهبر معظم انقلاب درباره موضوعی اظهار نظر می‌کنند ، حسن روحانی در مقابل ان واکنش نشان داده و در جهت معکوس نظر می‌دهد », این سایت با برشمردن برخی اظهارنظر‌ها و عملکرد‌های روحانی تا ان سال ، نتیجه گرفته بود که « در یکی از اخرین موارد می‌توان به نقد دولت‌های گذشته اشاره کرد .

این موضع‌گیری روحانی نیز القای مخالفت خوانی و ایفای نقش اپوزیسیون با بیانات رهبری را داشت … رفتار‌ها و گفتار‌های این چنینی حاصل هرگونه دستور کار سیاسی یا انتخاباتی هم باشد ، حاصلی جز القای تز دشمنان انقلاب برای جا انداختن دوگانگی در حاکمیت ایران ندارد , روحانی به عنوان رییس جمهور مورد وثوق نظام و مردم ، می‌بایست کارنامه اجرایی قوی و کارامدی عرضه کند تا از قبل ان کشور ایران در منطقه و جهان سرامد شود ، نه انکه با فروکاستن از نقش ریاست جمهوری به اپوزیسیون و بازی در زمین دیگران ، راه توسعه و ابادانی را کج نماید !», اما در همه این سال‌ها رییس جمهوری که بیش از دیگران در معرض اتهام اپوزیسیون قرار گرفته ، محمود احمدی‌نژاد بوده است که درباره‌اش گفته‌اند « پز اپوزیسیون » به خود گرفته است .

ازغدی در حالی ادعای اپوزیسیون شدن روسای سابق جمهوری را مطرح کرده بود که در خودش توان و لزومی برای توضیح دادن درباره مصادیق و نمونه‌ها ندیده است , برای نمونه ، کدام رفتار محمد خاتمی در همه این سال‌ها رنگی از اپوزیسیون داشته است ؟ رییس جمهوری که سال هاست ممنوع التصویر است و کمتر سخنرانی تند و ساختارشکنانه ای از او شنیده یا خوانده شده است ! این به طور مشخص درباره مرحوم هاشمی رفسنجانی هم صدق می‌کند , اگرچه در این سال‌ها نقد‌ها و اعتراض هایی جدی داشت ، اما کنش سیاسی او که سال‌ها یکی از ستون‌های اصلی نظام جمهوری اسلامی بوده است ، هیچ قرابتی با تعریف اپوزیسیون نداشت .

امیر محبیان ، تحلیلگر و روزنامه نگار اصولگرا که این روز‌ها کمتر مصاحبه می‌کند یا می‌نویسد ، سال 91 در روزنامه رسالت در سرمقاله خود به نکته جالبی اشاره کرده بود , او در نوشته خود با عنوان « با روسای جمهور ایران چه کنیم » معتقد بود این رفتار اشتباه اصولگرایان است که روسای سابق جمهور را به وادی اپوزیسیون‌سازی سوق می‌دهد , محبیان با اشاره به سرنوشت بنی صدر ، هاشمی ، خاتمی و احمدی‌نژاد نوشته بود : متاسفانه به گونه ای عمل کرده‌ایم که بیگانگان ، روسای جمهور سابق ما را به چشم طمع گاه سرمایه خود می‌پندارند .

محبیان با اشاره به اینکه قصد ندارد درباره نگاهی که به روسای جمهور شده ، منتقدان را محق یا روسای جمهور را مبرا تلقی کند ، نوشته بود : « ولی پرسش اساسی در این است که اشکال کجاست ؟ چرا جز یک مورد کسی سر به سلامت نبرده است ؟ ایا اشکال در قانون اساسی و ساختار قانونی ماست که از روسای جمهور اپوزیسیون یا شبه اپوزیسیون می‌سازد ؟ یا این امر به خصلت‌های اخلاقی و سیاسی برگزیدگان این منصب یا ناپختگی‌های سیاسی برمی‌گردد ؟ ایا پس از گذشت بیش از 30 سال نباید به این پرسش واضح پاسخ دهیم ؟ پیش از این نیز نگاشته بودم که روسای جمهور کشور که برگزیده یک ملت هستند ، برای ما باید چونان سرمایه هایی ارزشمند تلقی شوند ؛ سرمایه هایی که البته نباید به دور از تیغ‌های نقد باشند ، ولی با انان نیز نباید ان چنان بی برنامه برخورد شود که در مواجهه با جوانان و توصیف تاریخ انقلاب اسلامی دچار گرفتاری شده و دائما بگوییم : بنی صدر رییس جمهور نخستین بود ، ولی بعد ضد انقلاب شد ؛ هاشمی دو دوره رییس جمهور بود ، ولی بعد از راه انقلاب برون افتاد ؛ خاتمی دو دوره رییس جمهور شد ، ولی سکولار و در پی براندازی بود ؛ احمدی‌نژاد هم دو دوره رییس جمهور شد ، ولی هر چند اصولگرا بود ، صدر جریان انحرافی و … هم بود , عرف ان است که در جهان روسای جمهور در مسند قدرت ، سرمایه در گردش هستند و در دوری از مسند ، سرمایه پس‌انداز که در زمان مناسب در جهت منافع ملی به کار می‌ایند , اما ایا ما این سرمایه‌ها را به گونه ای پس‌انداز می‌کنیم که روزی به کار ایند ؟ بگذریم که متاسفانه به گونه ای عمل کرده‌ایم که بیگانگان ، روسای جمهور سابق ما را به چشم طمع گاه سرمایه خود می‌پندارند ».

انتهای خبر /.