فیاضی : نقشه تحول در دست بنده است

۱۴۰۰/۰۹/۰۳ ۰۰:۰۷:۴۱

وزیر پیشنهادی اموزش و پرورش گفت : یک مدیر تحول‌گرا هستم و نقشه تحول در دست بنده است . بودجه اموزش و پرورش در سال گذشته 13.4 درصد کل بودجه بوده است .به گزارش ایسنا ، مسعود فیاضی در جلسه علنی امروز ( سه شنبه ) ضمن تشکر از مخالفت و موافقانش گفت : تنها دغدغه ارتقاء اموزش و پرورش است , نزدیک به 50 میلیون از جمعیت کشور با این وزارت خانه در ارتباط هستند , بنده در مرکز پژوهش‌های مجلس هستم و شان نمایندگی را می‌شناسم به همین خاطر در مورد رای نمایندگان خاضع هستم .

وزیر پیشنهادی اموزش و پرورش با بیان اینکه این نهاد ایینه تمام نمای اینده ان کشور است ، گفت : اندیشمندان معتقدند که اگر می‌خواهید اینده نه چندان دور کشوری را ببینید ، به اموزش و پرورش ان نگاه کنید , نباید به این دستگاه هزینه ای نگاه کنیم , هر اتفاقی که در این دستگاه بیفتد سرمایه‌گذاری است .

وی افزود : انقلاب اسلامی ایران ماهیت عقیدتی داشت , بنابراین ، نیرو ، تفکر و اندیشه قلب این نیرو است , وزارت اموزش و پرورش باید محوری‌ترین کانون هر اتفاقی در کشور باشد .

این دستگاه نیروهای انسانی زبده را برای بقیه دستگاه‌ها پرروش می‌دهد , در دفاع مقدس 36 هزار دانش‌اموز و 5 هزار معلم شهید داریم , علی لندی و شهید حججی برای همین مدارس و همین نظام تعلیم و تربیت هستند .

یک سال 6,4 درصد کسری بودجه اموزش و پروش داشتیم فیاضی با بیان اینکه قلب نهاد اموزش و پرورش معلم است ، اظهار کرد : معلم یعنی اندیشه و ، خلاقیت و ابتکار , وقتی معلم درگیر معیشت باشد ، استعدادها به فعلیت نمی‌رسد .

وقتی به رتبه بندی می‌رسیم به هر طریقی هست باید ان را اجرا کنیم , بودجه اموزش و پرورش در سال گذشته 13,4 درصد کل بودجه بوده است و امسال 8.

8 درصد بودجه است , یعنی در یک سال 6,4 درصد کسری بودجه داشتیم .

کشورهای پیشرفته دنیا در این مورد شوخی نمی‌کنند , در هیچ کشور پیشرفته ای سهم اموزش و پرورش از 20 درصد بودجه کل کشور کاهش پیدا نکرده است , وزیر پیشنهادی دولت رییسی برای تصدی وزارت اموزش و پرورش گفت : عدد بودجه اموزش و پرورش بالا رفته اما نسبت پایین امده است .

اگر نسبت پایین نمی‌اید بحث امروز ما این نبود که نمی‌توانیم رتبه بندی را اجرایی کنیم , رتبه بندی قانون امروز و دیروز نیست , بحث رتبه بندی در سال 1390 در سند تحول ، در 1392 در سیاست‌های ابلاغی رهبری و در برنامه پنجم توسعه سال 95 به ان اشاره شده است .

ما رتبه بندی معلمان را عقب انداختیم , باید این مسئله را از اساس حل کنیم , معلم نباید دغدغه معیشت داشته باشد .

اگر قرار است معلم روی فکر و شخصیت کودک و نوجوان کار کند نباید دغدغه معیشت داشته باشد , وی افزود : دانش اموزان نخبه این نظام که علاقه مند به معلمی هستند ، ساختار ندارند , پرنسل اموزش و پرورش که 40 درصد دولت را به خود اختصاص می‌دهند تنها بخشی از دولت هستند که فیش حقوقی شان از حکم کارگزینی انها کمتر است .

اگر این نگاه وجود نداشت ، دانشگاه فرهنگیان دست چندم نبود , سهم بودجه دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی 40 درصد دانشگاه تهران نیست , تهران مهم است اما دانشگاه فرهنگیان از همه جا مهم تر است و به لحاظ بودجه و هیئت علمی ضعیف است .

نسبت استاد به دانشجو نزدیک 80 به یک است , انتظا دارید چه اتفاقی بیفتد ؟ سهمیه دانشجویی دانشگاه فرهنگیان باید از 20 هزار به 50 هزار برسد , این یعنی ساختار .

وزیر پیشنهادی اموزش و پرورش با بیان اینکه یک مدیر تحول‌گرا هستم ، گفت : نقشه تحول در دست بنده است , اموزش در کنار پرورش در عرض هم هستند , اموزش فدای پرورش نخواهد شد .

موظفم سند تحول را اجرا کنم , مجلس باید سال به سال از من سوال کند , وقتی در مرکز پژوهش‌ها بودم ، 25 گزارش سیاستی در مورد اموزش و پرورش منتشر کردم .

فیاضی گفت : اموزش و پرورش و اساسا دولت فعلی اولین دولتی است که در گام دوم تشکیل شده است , بنابراین در همه اجزای ان باید یک نگاه چهل ساله وجود داشته باشد , یعنی باید بگویم که بعد از 10 یا 15 سال چه اتفاقی می‌افتد .

ناراحتی نمایندگان در زمینه اموزش و پرورش از دولت به حق است اما نکته اینجاست که باید کلان نگاه کنیم چرا که بحث یک وزارت خانه با 60 میلیون جمعیت مطرح است , بنده مطرح نیستم , دانش اموزان ما در 22 ماه‌های اخیر سه درصد چاق تر شده اند ما در شرایط کرونایی به سر می‌بریم .

دو سال و اندی است که کلاس درس تشکیل نشده است , دانش‌اموز از نعمت حضور معلم بی بهره است , در بسیاری از مناطق به دلیل نبود زیر ساخت بازمانده از تحصیل داریم .

دانش اموزان ما به لحاظ روحی و جسمی صدمه دیدند , هر دانش‌اموز ما در روز 5 هزار قدم کمتر برمی‌دارد , دانش اموزان ما در 22 ماه‌های اخیر سه درصد چاق تر شده‌اند .

180 هزار معلم کم داریم و هر سال 10 هزار معلم به این تعداد اضافه می‌شود اموزش و پرورش اولویت هایی دارد که صدر ان بحث رتبه بندی معلمان است , رتبه بندی پول پاشی نیست بلکه ایجاد تناسب منطقی بین علم و نظام پرداخت است , من مجری قانون هستم .

هر تصمیمی که مجلس بگیرد ، باید ان را به بهترین نحو انجام دهم , بحران امروز وزارت خانه کمبود نیروی انسانی است , 180 هزار معلم کم داریم .

هر سال 10 هزار معلم به این تعداد اضافه می‌شود و دلیل است 20 هزار ورودی دانشگاه فرهنگیان است و میزان بازنشستگی 30 هزار است یعنی تراز منفی است , وزیر پیشنهادی اموزش و پرورش در ادامه گفت : اگر یک اتفاق رخ دهد می‌توانیم در قالب حق التدریس از ظرفیتهای خوب اموزش و پرورش استفاده کنیم موضوع مورد توجه این است چرا پرداختی‌های حق التدریسی چند ماه بعد انجام می‌شود ؟ پرداخت این موضوع باید در اخر هر ماه انجام شود , وی افزود : در این 22 ماه که تدریس‌های به صورت غیرحضوری بود بسیاری از معلمان و خانواده‌ها دچار مشکل شدند .

به این موضوع نیز باید توجه کنیم , ما می‌توانیم با استفاده از ظرفیت حق التدریسی مشکل نیروی انسانی را برطرف کنیم اگر ردیف بودجه تخصیص یافته برای پرداخت ماهیانه باشد این موضوع رفع می‌شود , وی گفت : متاسفانه معوقات فرهنگیان چند ماه چندماه عقب می‌افتد ما باید توجه کنیم ساماندهی وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان امر مهم است و با رفاه انها ارتباط دارد فرهنگیان باید در طول خدمت از این رفاهیات بهره مند شوند اکنون 96.

5 درصد از بودجه اموزش و پرورش هزینه پرسنل می‌شود ولی برای رفاهیات عددی وجود ندارد که این صندوق می‌تواند کمک کند , وزیر پیشنهادی اموزش و پرورش گفت : در سال گذشته 980 هزار بازمانده از تحصیل داشتیم که اغلب در مناطق محروم بودند , ما در وزارتخانه قرارگاه محرومیت‌زدایی ایجاد خواهیم کرد و برای ان دستیار ویژه هم انتخاب می‌کنیم .

فیاضی در بخش دیگر عنوان کرد : تمرکززدایی بحث بسیار مهمی است تحول باید از پایین به بالا باشد در این حوزه تمرکززدایی باید به این تحول از پایین به بالا توجه داشته باشیم به عقیده من تحول باید در کلاس درس رخ بدهد در واقع ما باید مدیریت ستادی را به مدیریت شبکه ای تبدیل کنیم و در هر استان شبکه ای معلمان خلاق پیدا کرده و انها را فعال کنیم و صرفا ما تنظیم گر و حمایت گر باشیم , فیاضی گفت : قوانین حوزه اموزش و پرورش نیازمند به روزرسانی است بسیاری از قوانین مانند قانون ورزش اجباری برای سالیان گذشته است , در فرایند چاپ و توزیع کتاب درسی فعالیت داشته ام وی گفت : لازم است به برخی مباحثی که در خصوص من گفته شده توضیحاتی ارائه دهم .

عده ای گفتند من در مدرسه نبوده‌ام من 7 سال در مدرسه فعالیت داشتم عده ای گفتند من از خانواده اموزش و پرورش نیستم دوستان در این خصوص باید بگویم که اموزش و پرورش ابعادی دارد که اگر وزیر متخصص ان نباشد موفق نخواهد بود , از جمله این ابعاد معلم کلاس درس ، فهم دانش اموزش ، کمک درسی ، شناخت ستادی ، فرایند چاپ و توزیع کتاب درسی و ,.

, است که بنده در این موارد توفیق حضور و فعالیت داشته‌ام , بنده در کسوت معلمی سالها فعالیت داشتم و در حوزه محتوای پژوهش درسی و موارد کمک درسی نیز فعال بودم همچنین در خصوص زیر ساختها و مباحث فنی از دانشگاه تهران مهندسی عمران دارم و بر 40 ساختمان در تهران نظارت کردم .

چگونه می‌گویند با کار ستادی اشنا نیستم زمانی مدیرکل بودم و همچنین عضو هیات مدیره افست در حوزه سیاستهای کلان نیز تا امروز پژوهشهای مجلس فعالیت داشتم , 25 سال طلبگی کردم وی افزود : برخی می‌گویند من در حوزه انتصابات قولهایی داده‌ام تکذیب می‌کنم هیچ قولی نداده‌ام فقط قول دادم کلاس دانش اموزش در مناطق کشور بدون معلم نباشد من به دنبال مباحث گروهی خانوادگی و فردی نیستم می‌گویند از تجارب دیگران استفاده نمی‌کنم این در حالی است که من دو اتاق فکر تشکیل خواهم داد و از نظرات تمام وزیران سابق استفاده خواهم کرد , در اتاق دیگر نیز از صاحب نظران این حوزه استفاده خواهم کرد .

وی گفت : من 25 سال طلبگی کردم و در خصوص مدرک تحصیلی دو امتحان جامع و تدوین رساله را پشت سرگذاشتم , فیاضی در پایان تاکید کرد : از شما نمایندگان مجلس می‌خواهم این اعتماد را به اینجانب داشته باشید تا بتوانم سند تحول را اجرایی کنیم , انتهای پیام.