عباس عبدی : مواضع امریکایی‌ها در مورد مذاکرات قابل قبول نیست / توافق با غرب باید شامل همه موارد منطقه ای باشد !

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۱:۴۵:۲۱

فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه توافق با غرب باید شامل همه موارد منطقه ای باشد گفت : اگر همین وضع ادامه پیدا کند و شاهد تحولی در عرصه سیاست نباشیم ، به گمانم بیش از اینکه محافظه کار یا رادیکال شوند ، منفعل می‌شوند .به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس ، روزنامه صبح نو گفت وگویی با عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب انجام داده است که بخش‌های مهم ان در ادامه می‌اید , اگر وضعیت فعلی ادامه پیدا کند ، اصلاح‌طلبان منفعل می‌شوند - اینده جریان اصلاحات متاسفانه تا حدی تابع سیاست‌های حاکم شده است , اگر شاهد ادامه همین روند در سیاست‌های کلان کشور باشیم ، اصلاح‌طلبی عملا تضعیف می‌شود و مسیر برای شیوه‌های دیگر سیاست‌ورزی گشوده تر خواهد شد ولی اگر تغییری در روند سیاست‌های کلی کشور دیده شود ، به گمانم اصلاح‌طلبان فرصتی خواهند داشت تا با بازسازی خود در سه سطح راهبردی ، تشکیلاتی و کنشگران ، به جامعه کمک کنند تا از این شرایط خارج شود .

- بدون تغییر در سه سطح پیش گفته هیچ تحول جدی در اصلاح‌طلبان ایجاد نخواهد شد و بیشتر به حاشیه خواهند رفت ؛ البته به حاشیه رفتن ان‌ها نیز به نوعی بازتاب وضعیت عمومی کشور نیز خواهد بود , - اگر همین وضع ادامه پیدا کند و شاهد تحولی در عرصه سیاست نباشیم ، به گمانم بیش از اینکه محافظه کار یا رادیکال شوند ، منفعل می‌شوند و این برای جامعه خطرناک تر از محافظه کاری یا رادیکالیسم است , جریان اصلاحات باید در برابر عملکرد خودش پاسخگو باشد - بخشی از تغییر رویکرد اصلاح‌طلبان محصول عملکرد دولت روحانی هم هست ولی مسولیت این امر بیش از انکه متوجه روحانی باشد ، متوجه اصلاح‌طلبان بود ؛ زیرا راهبرد اصلاح‌طلبانه نباید تابع نیروهای واسطه باشد .

- نارضایتی مردم در درجه اول از فرایند مدعی اصلاح‌گری و نحوه ورود اصلاح‌طلبان به این فرایند است و روحانی نمی‌تواند نقش اصلی را داشته باشد , جریان اصلاحات باید در برابر عملکرد خودش پاسخگو باشد و این ربطی به روحانی ندارد , مساله اول ایران در عرصه سیاست اصلاحات ساختاری نیست - درباره موضوع « اصلاحات ساختاری » تاج زاده این نکته قابل توجه است که میان دو مساله سیاست و تحلیل باید تمایز قائل شد .

- مساله سیاست چیزی فراتر از تحلیل و نظر است , ایا باید با ساختار مقابله کرد یا از طریق تفاهم و همدلی درباره اصلاحات به تفاهم رسید ؟ ایا مقابله ای که مستلزم تنش و دوری نیروها از یکدیگر باشد ، در عمل نقض غرض نخواهد شد ؟ به تعبیر دیگر ، ایا شیوه سیاسی مبتنی بر تقابل به نتیجه عکس ان منجر نخواهد شد ؟ - اگر از این حیث نگاه کنیم مساله اول ایران در عرصه سیاست اصلاحات ساختاری نیست ، چون پیگیری چنین هدفی الزاما با شیوه هایی از سیاست‌ورزی همراه خواهد شد که نتیجه ان خلاف اصلاحات از هر نوعش خواهد بود , مساله اول چگونگی رسیدن به تفاهم است ؛ اینکه همه در یک کشتی هستیم .

مساله امروز ، وضعیت کلی و خطیر ایران است , پس باید نسبت به شیوه سیاسی انتخاب شده حساس بود , مواضع رادیکال عده ای از اصلاح‌طلبان هزینه دارد نه منفعت - مواضع رادیکال عده ای از اصلاح‌طلبان برای انان و برای هیچ کس دیگر منفعت شخصی ندارد ، بلکه هزینه دارد .

- بخشی از این مواضع محصول برداشت از به بن بست رسیدن اصلاح‌طلبی در جامعه است , بخشی نیز به دلیل ضعف تشکیلاتی و رهبری اصلاح‌طلبان است ؛ البته مواضع تفریطی هم می‌تواند به همان اندازه زیان بار باشد , از این حیث تفاوتی میان دو نوع موضع نمی‌کند .

توافق با غرب باید شامل همه موارد منطقه ای باشد ! - مواضع امریکایی‌ها در مورد مذاکرات و برجام قابل قبول نیست ولی مشکل اصلی جای دیگری است , توافق با غرب باید شامل همه موارد منطقه ای باشد , اگر باشد ، برجام هم در دل ان راحت حل خواهد شد ولی اگر فقط محدود به هسته ای شود ، به نظرم قابل حل نیست .

- قبلا هم که روی برجام توافق شد ، به نوعی قرار بود شامل سایر امور نیز شود که ایران نپذیرفت و برجام به سرنوشت حاضر دچار شد , سه اقدام مثبت و سه ضعف دولت سیزدهم - به نظرم دولت اقای رییسی در ماه عسل است و این وضع تا بهمن و اسفند ادامه خواهد داشت , دو اقدام مثبت داشته است و شاید بهتر است بگویم سه اقدام که سومی عدم اقدام است و سه ضعف اساسی .

دو اقدام مثبت یکی سفرها و حضور در مردم , دیگری بهبود مساله واکسیناسیون و سومی که عدم اقدام بود و مثبت است ، استفاده نکردن از ادبیات تند چه در داخل و چه در امور خارجی , - سه ضعف اساسی ان فقدان یک راهبرد سیاسی و اقتصادی روشن در سه حوزه امور بین‌الملل ، سیاست داخلی و اقتصادی است .

واقعا هر چه فکر می‌کنم که در این سه زمینه چه در سر دارند ، راه به جایی نمی‌برم , سیاست روحانی موجب شکاف میان خودش و دیگران می‌شد - همان زمان که اقای رییسی تحلیف را به جا اورد و به دیدار کارکنان بهشت زهرا ( س ) رفت و سپس عازم خوزستان شد ، برخی افراد ان را تخطئه کردند و نمایشی دانستند , بنده یک یادداشت نوشتم و از این رفتار دفاع کردم .

- رفتار اقای روحانی را هم در این زمینه مفید نمی‌دانستم , نمونه ان برخوردش با مردم یا حتی کارگزاران خودش یا رقبا , چندبار هم در نوشته‌ها یا مصاحبه‌ها متذکر شدم .

سیاست وی از این نظر موجب شکاف میان خودش و دیگران می‌شد , یکی از کارکرد سیاست مدار همین است که اجازه ندهد این شکاف ایجاد یا تعمیق شود , وعده‌های رییسی بدون تحقق برجام امکان‌پذیر نیست ! - امیدوارم دولت موفق شود .

هر کمکی هم بتوان باید انجام دهیم , من انتظار تحقق وعده هایش را ندارم چون انجام بیشتر ان‌ها امکان‌پذیر نیست ، به ویژه اگر برجام را حل نکند , فقط انتظار دارم که وضع از اینکه هست بدتر نشود .

- متاسفانه باید گفت که مساله تورم به نقطه حساسی رسیده و هر ان ممکن است فنر ان از جا دراید و به صورت تصاعدی بالا رود , امیدوارم چنین نشود , انتهای پیام /.