گفت وگو با پهلوان باشی کشور | از ارادت خاص به امام رئوف تا سجده شکر در میادین نبرد

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۴:۳۰:۰۲

جابر صادق زاده پهلوان باشی کشورمان از ارادت خاصش به امام رئوف خبر می‌دهد و درباره یک مسابقه می‌گوید ؛ بعد از مسابقه ، هنگام نماز دیدم اهنگ امام رضا (ع) در سالن طنین‌انداز شد . ناخوداگاه اشکم سرازیر شد ، همه فکر می‌کردند این اشک شوق است ، اما اینطور نبود ، صحبت هایی که بین خودم و امام رضا (ع) بود به خاطرم می‌امد و ناخوداگاه اشکم جاری می‌شد .خبرگزاری فارس مازندران مهدی رضی | جابرصادق زاده نامی اشنا برای ورزشی هاست , ورزشکاری که پهلوانانه زندگی می‌کند و خودش هم به مانند نامش ، همیشه پهلوان است , در رقابت کشتی گیران برای کسب بازوبند پهلوانی سال 1400، فینال سنگین وزن کشتی پهلوانی میان جابر صادق زاده و امیر محمدی برگزار و صادق زاده برای هفتمین مرتبه پهلوان ایران شد .

در فینال وزن‌های 70 و به اضافه یکصدکیلوگرم در حضور رییس جمهور و سیدحمید سجادی وزیر ورزش ، جابرصادق زاده به مصاف امیر محمدی نایب قهرمان سه دوره مسابقات پهلوانی کشور رفت که صادق زاده در همان سه دقیقه نخست با اجرای عقربک ، پشت حریفش را به خاک چسباند و عنوان قهرمانی را از ان خود کرد , نکته جالب توجه اینجا بود که بعد از این مبارزه امیر محمدی چوخه کار بجنوردی که سابقه حضور در پیکارهای جهانی کشتی را نیز دارد صادق زاده را بر روی شانه‌های خود گذاشت و دور افتخار زد , بازوبند پهلوان سال 1400 توسط ایت الله سیدابراهیم رییسی رییس جمهوری ایران بر دستان قهرمان کشتی پهلوانی سنگین وزن این رقابت‌ها بسته شد تا جابر این بار عنوانی متفاوت کسب و دریافت کند .

به همین بهانه به گفت وگویی با « پهلوان باشی » کشور پرداختیم تا بیشتر با این چهره ورزشی اشنا شویم , در ادامه صحبت‌های جابر صادق زاده در گفتگو با خبرگزاری فارس را می‌خوانید : فارس : اقای صادق زاده ، از تکرار این عنوان برای مان بگویید و اینکه پهلوانی و پهلوان ماندن چه حسی دارد ؟ صادق زاده : اولین بار که به این مقام دست پیدا کردم خیلی کم سن بودم و سر پرشوری داشتم ، غرق ابهت عنوان جدیدم بودم و حواسم به مسولیت اجتماعی این عنوان نبود ، بعدها با تکرارش کم کم جایگاهم را درک کردم و هر بار بیشتر از قبل پخته شدم , فارس : قطعا کسب این عنوان مسولیت شما را بیشتر می‌کند ، نظرتان در این خصوص چیست ؟ صادق زاده : هر ورزشکاری علاقه دارد روزی قهرمان شود اما وقتی عنوان قهرمانی کشتی پهلوانی را کسب می‌کنی دیگر نمی‌توانی هرطور که دوست داشته باشی زندگی کنی و باید روی خودت ، منش و رفتارت خیلی کار کنی و کنترل داشته باشی .

تلاشم را می‌کنم تا به خوبی از عهده این مسولیت برایم , * اولین کشتی‌گیری بودم که بعد از مسابقات پهلوانی سجاده نماز پهن کردم فارس : همیشه پس از کسب عنوان به سجده می‌روید ؛ علتش چیست و در ان لحظه چه حسی دارید ؟ صادق زاده : هر عنوانی که تا امروز کسب کرده‌ام لطف و مرحمت خداوند به من بوده ، خداوند به من عزت داده است و من ترجیح می‌دهم همان لحظه روی تشک سجده شکر کنم و حق بندگی را به جا اورم , اولین کشتی‌گیری بودم که بعد از مسابقات پهلوانی ، سجاده نماز پهن کردم و این یک سنت بود که قبل از بازوبند این کار انجام شود .

امیدوارم دیگر قهرمانان ما هم بعد از قهرمانی زمانی که با پرچم دور افتخار می‌زنند ، بتوانند دو رکعت نماز شکر به جا بیاورند , فارس : در مسابقات و کارها بیشتر به چه کسی متوسل می‌شوید ؟ صادق زاده : همیشه سعی می‌کنم ارتباط خوب ذهنی و قلبی‌ام را با خدای مهربان حفظ کنم ، در این مسیر خیلی وقت‌ها از ائمه اطهار مدد می‌گیرم , وقتی وارد گود می‌شوم یا علی می‌گویم و محبت خاندان پیامبر (ص) همیشه در دلم زنده است .

* حاج قاسم مرد تدبیر و عمل بود فارس : این مسابقات با نام سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی برگزار شد ، از پهلوانی و رشادت حاج قاسم چه الگویی می‌توان گرفت و نظرتان در خصوص این پهلوان نامی کشور چیست ؟ صادق زاده : رشادت‌های شهید نامدار حاج قاسم سلیمانی بر کسی پوشیده نیست ، مرد تدبیر و عمل که دغدغه ای جز امنیت و ارامش ملت ایران نداشت ، مدیری ارزشمند که به راحتی نظیرش دیده نخواهد شد , فارس : بازوبند پهلوانی را از دست رییس جمهور گرفتید ! نظرتان در خصوص گرفتن بازوبند از دست ایت الله رییسی چیست ؟ صادق زاده : رسم و ایین کشتی پهلوانی از باستان این گونه بوده است که مسابقه نهایی در مقابل مقامات عالی رتبه برگزار می‌شده و بازوبند هم توسط رییس جمهور بسته می‌شده است ، خیلی خوشحالم که ریاست محترم جمهور این حسن نظر را به کشتی پهلوانی داشتند و موجب برگزاری هر چه باشکوه تر این مراسم شدند , فارس : خیلی‌ها می‌خواهند بدانند جابر صادق زاده از کجا شروع کرده تا به این جایگاه رسیده است ! صادق زاده : من از دوره نوجوانی از باشگاه‌های شهرم قائمشهر با همراهی خانواده عزیزم و مربی‌های مهربانم با تلاش زیاد شروع کردم .

تمام دروان نوجوانی و جوانی من با ساعت‌های طولانی تمرین و ورزش سپری شد , همه ورزشکاران می‌دانند که همیشه استرس و هیجان زمان مسابقات خیلی زیاد است ، هرچند من عاشق همین شرایطم اما خوب صبوری و تحمل بالایی را هم می‌طلبد , * هیچ وقت نا امید نشدم ، دلم به خدا گرم است فارس : مشکلات مالی هم داشته‌اید یا جز قشر مرفه جامعه به شمار می‌ایید ؟ صادق زاده : من در یک خانواده معمولی بزرگر شده‌ام و با افتخار پدرم معلم بازنشسته است ، در شروع ورزش شرایط سختی داشتم ، خدا را شکر به مرور همراه با موفقیت‌ها شرایط مالی هم بهتر شد اما تمام دغدغه من این سال‌ها کشتی و شرکت در مسابقات بوده و فرصتی نداشتم تا دنبال کسب درامد باشم .

فارس : برایتان پیش امده که در زندگی شخصی و ورزشی نا امید شوید اما دوباره برگردید و خودتان را پیدا کنید ؟ صادق زاده : هیچ وقت ناامید نشدم چون اعتقاد دارم قلبی که به خدا دل گرم است ناامیدی در ان جایی ندارد ، اما زمان هایی هم بوده که دل سرد یا خسته شوم ، مخصوصا مواقعی که شرایط زندگی سخت می‌شود یا اطرافیان به خودشان اجازه قضاوت می‌دهند , * ششمین بازوبندم را به شهید سلیمانی تقدیم کردم فارس : به عنوان پهلوان باشی کشور چه پیشنهادی به جوانان این سرزمین دارید ؟ صادق زاده : به همه جوانان توصیه می‌کنم ؛ حتما پرتلاش به دنبال ارزوهایشان باشند و بدانند که با پشتکار و توکل به خداوند هیچ موفقیتی غیر ممکن نیست , فارس : یک مرتبه بازوبند پهلوانی را به موزه امام رضا (ع) تقدیم کردید ؛ چه شد این بار تصمیم گرفتید بازوبند پهلوانی را به سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تقدیم کنید ؟ صادق زاده : چهارمین بازوبند را به حرم مطهر رضوی تقدیم کردم ، در قلبم از امام رضا (ع) مدد گرفته بودم و بعد از براورده شدن نذرم وفای عهد کردم .

ششمین بازوبندم مصادف با شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی شد ، برای بیان احترام ویژه خودم به فداکاری‌های شهید سلیمانی این بازوبند را به خانواده محترمشان تقدیم کردم , فارس : نظرتان در خصوص واکنش خانواده حاج قاسم و ان دست نوشته و تندیس چه بود ؟ صادق زاده : راستش من هدیه‌ام را در برنامه تلویزیونی سال 98 تقدیم کردم و نمی‌دانستم به دست صاحبش رسیده یا نه ، از خانواده بزرگوار سردار حاج قاسم سلیمانی بسیار سپاسگزارم که هدیه برادر کوچک شان را پذیرفتند و این برای من باعث افتخار است , * بزرگ‌ترین افتخارم خادمی امام رضا (ع) است فارس : شما خادم امام رضا (ع) نیز هستید ، از این حس برایمان بگویید ! صادق زاده : احساسم از خادم امام رضا (ع) بودن را نمی‌توانم توصیف کنم ، این بزرگ‌ترین افتخار زندگی من است ، خانواده‌ام و خودم عاشق امام هشتم هستیم و بیشتر از من ، پدر و مادر دین دار و مهربانم به این موضوع افتخار می‌کنند و خوشحال هستند .

فارس : خاطره ای از امام رضا (ع) دارید ؟ صادق زاده : هرچه از اقا امام رضا (ع) بخواهید ، اقا ان را می‌دهد و من واقعا این موضوع را حس کرده‌ام , تا به الان هر چیزی که با دل خواسته‌ام به ان رسیده‌ام , در مسابقات سال 1396 که چهارمین بازوبند پهلوانی را بدست اوردم ، این مسابقات در مشهد مقدس برگزار شد و من در ان مسابقات خیلی استرس داشتم .

دلم را به اقا امام رضا (ع) سپردم و گفتم دوست دارم این بازوبند را به عشق خودتان بگیرم و تقدیم شما کنم , با استرس امدم و زمان وزن کشی قرعه را که اعلام کردند دیدم قرعه 8 نصیب من شد , این برای من یک نشانه بود و دلم را قرص کرد ، فردای ان روز که مسابقات شروع شد یکی یکی حریفانم را شکست دادم و به فینال رسیدم .

انقدر درگیر مسابقه شده بودم که قرار روز قبل فراموشم شده بود , بعد از انکه اول شدم و مسابقه تمام شد ، هنگامی که به نماز ایستادم دیدم اهنگ امام رضا (ع) در سالن طنین‌انداز شد , ناخوداگاه اشکم سرازیر شد و نمی‌توانستم خودم را کنترل کنم ، همه فکر می‌کردند این اشک شوق است ، اما اینطور نبود ، صحبت هایی که بین خودم و امام رضا (ع) بود به خاطرم می‌امد و ناخوداگاه اشکم جاری می‌شد .

خدا را شکر می‌کنم که ان بازوبند را هم به اقا امام رضا (ع) تقدیم کردم و ارزش ان بازوبند را چندین برابر کردم , * اهتزاز پرچم کشورم بر تمام ارزوهایم مقدم است فارس : به کشتی برگردیم ؛ ایا در تمام این سال‌ها به این موضوع فکر نکردید که بار دیگر شانس خود را برای حضور در کشتی ازاد امتحان کنید ؟ به هر حال موفقیت در این رشته نمود بیشتری نسبت به سایر رشته‌ها دارد و مردم قهرمانان ان را بیشتر در یاد می‌سپارند ، به خصوص اینکه رویای کودکی تمام ورزشکاران حضور روی سکوی المپیک است ! صادق زاده : من هم مثل همه ورزشکاران رویای سکوی المپیک را داشتم و دارم اما خدا را شکر کشورم در این ورزش بسیار غنی است و ما تعداد زیادی کشتی گیر درجه یک در تمامی وزن‌ها داریم ، من هم به انتخاب بزرگان احترام می‌گذارم چراکه برافراشته شدن پرچم کشورم بر ارزوهای من تقدم دارد , فارس : بعد سال‌ها افتخارافرینی ایا از سوی کشور و استان خودتان مازندران حمایتی صورت می‌گیرد ؟ صادق زاده : مردم کشورم را دوست دارم ، انها همیشه به من لطف داشته‌اند ، دست مردم مهربان قائمشهر را به گرمی می‌فشارم ، مازندرانی‌ها همیشه حامی کشتی گیران بودند .

فارس : چه انتظاری از مسولان دارید ؟ صادق زاده : انتظار دارم از تجربه و تخصص افرادی مثل بنده در مسیر درست ان و در برنامه ریزی و پیشرفت بیشتر ورزش بهره ببرند و حمایت همه جانبه خودشان را دریغ نکنند , فارس : صحبت پایانی ! صادق زاده : در انتها از همه عزیزانی که در این سال‌ها کنارم بودند خالصانه نهایت تشکر و سپاسگزاری را دارم , گفتنی است ؛ اخرین دوره پیکارهای کشتی پهلوانی قهرمانی کشور 9 دی ماه سال 1398 برگزار و این پیکارها به دلیل شیوع ویروس کرونا سال گذشته لغو شد .

در سال 98 جابر صادق زاده برای ششمین مرتبه صاحب بازوبند پهلوانی کشور شد , او پیش از این در سال‌های 91، 94، 95، 96 و 97 نیز پهلوان ایران شده بود و با کسب ششمین بازوبند پهلوانی ، صاحب لقب « پهلوان باشی » شد , هر کشتی‌گیری که بتواند در رقابت‌های سنگین وزن پهلوانی کشور ، 6 مرتبه صاحب بازوبند پهلوانی شود ، لقب پهلوان باشی را به او می‌دهند .

به گزارش فارس ؛ پیش از این زنده یاد علیرضا سلیمانی با کسب 6 عنوان قهرمانی پهلوانی کشور تنها پهلوان باشی کشور بود , انتهای پیام / 86059/ ح.