از اخرین وضعیت کرونا در تهران تا ساخت سوله‌های بحران بهشت زهرا ( س )/ مراکز سیار پخش کرونا در پایتخت !

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۴:۴۰:۵۹

عضو شورای شهر تهران توضیحاتی درباره اخرین وضعیت کرونا در پایتخت و جولان سویه دلتای این بیماری ، فساد در شهرداری ، مشکلات حمل و نقل عمومی ، برنامه نوسازی بافت فرسوده ، اختلاف نظر در شورای ششم ، انتصابات و گرانی مسکن ارائه داد .خبرگزاری فارس ، گروه شهری : انتخابات شورای ششم شهر و روستا 28 خرداد سال جاری برگزار شد این انتخابات همزمان با انتخابات ریاست جمهوری بود و مردم تهران با رای قاطع به لیست شورای ائتلاف انقلاب اسلامی به فعالیت 21 نفر در لیست رای قاطع و مثبت دادند , فعالیت شورای شهر ششمی‌ها در پایتخت تقریبا از نیمه مرداد اغاز شد و مهم‌ترین اولویت انها که انتخاب شهردار بود نیز انجام گرفت , اعضای شورای ششم در دومین جلسه خود « علیرضا زاکانی » را با 18 رای از مجموع 21 رای ، به عنوان شهردار تهران انتخاب کردند .

زاکانی بعد از تایید و حکم وزیر کشور ، فعالیت خود را اغاز خواهد کرد و تا ابلاغ این حکم علیرضا جاوید سرپرست شهرداری تهران است , به اعتقاد منتخبین شورای ششم بزرگ‌ترین شکست شورای پنجم انتخاب اشتباه شهردار برای پایتخت و جابجایی‌های مداوم سکاندار صندلی ریاست ساختمان بهشت بوده است , این شکست نه تنها سبب شد شورای پنجمی‌ها به اهداف خود دست نیابند و مطالبات تهرانی‌ها محقق نشود بلکه با مشکلات عدیده ای هم همراه و چالش‌های زیادی برای پایتخت ایجاد شد بر همین اساس شورای ششمی‌ها دقت زیادی در انتخاب شهردار پایتخت به خرج دادند و قرار است زاکانی فعالیت خود را بزودی اغاز کند .

اماکرونا در کشور در حال جولان است و وضعیت تهران هم به لحاظ شیوع این بیماری رو به راه نیست , بهشت زهرا ( س ) ارایش بحرانی به خود گرفته و رکوردهای عجیب و غریب از امار متوفیان کرونا از این سازمان اعلام شده است , مدیریت شهری نقش حمایتی در جهت مقابله با کرونا دارد و اعضای شورای ششم هم نسبت به این موضوع تاکید داشته‌اند .

بیش از 36 هزار تهرانی به دلیل کرونا جان باخته‌اند و اکنون شاید بیش از هر زمانی نیاز به برنامه‌های عاجل جهت مقابله با کرونا باشد , درباره موضوعات مختلف در شهرتهران از جمله اخرین وضعیت کرونا در پایتخت و جولان سویه دلتای این بیماری ، ساخت ارامستان جدید ، فساد در شهرداری ، انتصابات ، مشکلات حمل و نقل عمومی ، برنامه نوسازی بافت فرسوده ، اختلاف نظر در شورای ششم شهر تهران و گرانی مسکن با سید احمد علوی ، عضو شورای شهر تهران به بحث و گفت وگو نشستیم , سیداحمد علوی یکی از اعضای شورای شهر ششم است که 42 سال داشته و تحصیلات خود را تا مقطع دکتری ادامه داده است از مهمترین سوابق علوی مدیرعاملی شرکت نوین عرف ، قائم مقامی شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران و معاونت برنامه ریزی و توسعه اداره کل اموزش‌های شهروندی شهرداری تهران بوده است .

جزییات این گفت وگو به شرح ذیل است : توقف روند افزایشی کرونا در تهران / شهروندان باید در رعایت پروتکل‌ها دقت بیشتری داشته باشند وضعیت کرونا در تهران به دلیل شیوع سویه جدید این بیماری بحرانی شده است , اخرین امار ابتلا و متوفیان کرونا در تهران چه تعداد است و شورای ششم چه برنامه ای جهت مقابله با این مشکل دارد ؟ در زمینه امار رسمی بهتر است به امارهای ستاد ملی مبارزه با کرونا استناد کنیم اما انچه که باید بر ان تاکید کنیم این است که پایتخت وضعیت مناسبی ندارد و تعداد جانباختگانش طبق همین امار از دیگر شهرها بیشتر است , البته روز گذشته مصاحبه ای از رییس بیمارستان امام خمینی (ره) دیدم که در ان خبر از ثابت شدن شرایط و توقف روند افزایشی داده بودند .

در هر صورت شهروندان باید رعایت پروتکل‌ها دقت بیشتری داشته باشند تا از پیک پنجم عبور کنیم , نقش شهرداری در مقابله با کرونا / اختصاص سوله‌های بیشتر برای واکسیناسیون شورای ششم و مدیریت شهری جدید هم قطعا همگام با سایر دستگاه‌ها اقدامات پیشگیرانه را مد نظر قرار داده و شهرداری نقش حمایتی خود را در این راستا انجام می‌دهد , شهرداری تهران برای در اختیار قرار دادن هر چه بیشتر سوله‌های مدیریت بحران برای واکسیناسیون همگانی امادگی دارد و می‌توان هر چه بهتر و جامع تر از امکانات شهرداری برای مقابله با ویروس منحوس کرونا بهره مند شد .

مکان‌یابی ارامستان جدید در حال طی مراحل نهایی / احداث ترمینال امبولانس‌های بهشت زهرا ( س ) مدیران شهرداری اخیرا اعلام کرده‌اند که ظرفیت بهشت زهرا ( س ) در حال تکمیل است وضعیت ارامستان بهشت زهرا و ساخت ارامستان جدید به کجا رسید ؟ در مورد بهشت زهرا ( س ) متاسفانه با توجه به تعداد جانباختگان کرونایی ، اوضاع و شرایط عادی نیست و تعداد زیادی جانباخته را هر روز برای دفن به این ارامستان منتقل می‌کنند , در مورد ساخت ارامستان جدید نیز اقای مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری شهرداری چندی پیش توضیحات کامل دادند , طبق این گزارش مکان‌یابی ارامستان جدید در حال طی مراحل نهایی است .

همچنین سوله‌های بحران بهشت زهرا و مرکز کنترل ترافیک این سازمان به بهره برداری رسید و ترمینال امبولانس‌های بهشت زهرا ( س ) برای انتقال سریع تر در چند نقطه شهر تهران احداث شد , تبدیل اتوبوس‌های پایتخت به مرکز پخش کرونا / لزوم هوشمندسازی شهر جهت مقابله با کوید 19 مهمترین اولویت مدیریت شهری تهران در مقابله با کرونا چیست و چه اقدام جهادی در این راستا مورد توجه قرار گرفته است ؟ مهمترین اقدامی که باید صورت بگیرد و الحمدالله اغاز شده ، واکسیناسیون رانندگان سیستم حمل و نقل عمومی و پرسنلی است که در این بخش ارائه خدمت می‌کنند , در بخشی که مرتبط با شهروندان می‌شود نیز مهم‌ترین اقدام هوشمندسازی شهر در راستای کاهش مسافرت‌های درون شهری و توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو و اتوبوس است .

متاسفانه عدم توسعه ناوگان اتوبوسرانی در این چند سال سبب شد تا درحال حاضر اتوبو س‌ها به مرکز پخش کرونا تبدیل شوند , لزوم اجرای اقدام جهادی برای بهبود وضعیت حمل و نقل عمومی / افزایش 4 برابرای قیمت‌ها کار را پیچیده کرد در این زمینه نیاز به یک اقدام جهادی است البته دولت و مجلس هم باید همراهی کنند , این نکته را هم فراموش نکنیدکه افزایش قیمت ارز سبب شده تا هزینه‌ها طی این 4 سال چند برابر شود و همین کار را برای ما سخت و پیچیده کرده است .

نباید توقع داشته باشیم که با دولت و شهردار جدید همه مشکلات در حوزه حمل و نقل به چشم بر هم زدنی حل شود ما قطعا به دنبال توسعه ناوگان اتوبوسرانی و مترو هستیم و ان شاءالله با همراهی دولت و مجلس این کمبودها برطرف خواهد شد , برنامه علیرضا زاکانی نوسازی بافت فرسوده را تسریع می‌بخشد بخش‌های زیادی از تهران دارای بافت فرسوده است و نوسازی اینبافت مورد توجه مدیران شهری بوده ولی برخی برنامه‌ها در گذشته به خوبی پیش نرفته است , اخیرا هم علیرضا زاکانی شهردار جدید پایتخت برنامه در این راستا مطرح کرده است .

نظر شما در این زمینه چیست ؟ در این زمینه اقای زاکانی شهردار منتخب در شورای شهر برنامه هایی ارائه کردند که نیاز به بررسی و چکش کاری در شورای شهر تهران دارد , به عقیده من این برنامه در صورت تامین منابع می‌تواند سبب سرعت بخشیدن به نوسازی بافت فرسوده شود , در این طرح قرار است که یک محله یک جا و به طور کامل نوسازی شود .

مدیرانی که سفارشی به شهرداری امدند / انتصابات جوانان در شهرداری موضوع استخدام و انتصاب در شهرداری تهران یکی از موضوعات داغ در مدیریت‌های شهری مختلف است , نظر شما درباره انتصابات جدید در شهرداری تهران چیست و این موضوع را چگونه ارزیابی می‌کنید ؟ ببنید باید توجه داشت که انتصابات در شهرداری در 4 سال اخیر کمتر بر اساس شایستگی بوده و مدیران عمدتا سفارشی منصوب شده‌اند , متاسفانه یکی از دلایل خمودگی شهرداری در دوره 4 سال گذشته این بود که اعتماد به بدنه وجود نداشت و اتوبوسی از جایی خارج از شهرداری مدیر به مجموعه تزریق می‌کردند .

این مشکل باید مرتفع شود و جز با اعتماد به بدنه که بخش اعظمی از ان را جوانان تشکیل می‌دهند ، نمی‌توانیم شهر را از خواب 4 ساله بیدار کنیم , متاسفانه بارها اعلام کرده‌ام رفتارهایی صورت گرفته که انگیزه را از کارمندان گرفته و استخدام و انتصاب اتوبوسی فارغ التحصیلان مدرسه یا دانشگاهی خاص در دوره گذشته باعث شده کارمند شهرداری هیچ پیشرفتی را برای خود متصور نباشد , تضارب ارا همیشه موجب قدرتمند تر شدن شورا یا مجلس می‌شود / طرح‌ها و لوایح به نفع مردم چکش کاری می‌شود مدت کوتاهی است که اعضای شورای ششم برنامه‌های خود را اغاز کرده‌اند .

ولی برخی اختلاف نظرها در شورای شهر سبب بروز شائبه هایی شده ، نظرتان در مورد این موضوع چیست ؟ اینکه اتفاق خوبی است , تضارب ارا همیشه موجب قدرتمند تر شدن ان شورا یا مجلس می‌شود , طبیعتا همه همکاران من در شورای شهر تهران در مدیریت شهری صاحب تجربه و نظر هستند و همین سبب می‌شود تا طرح‌ها و لوایح حسابی چکش کاری شود و این در نهایت به نفع شهر و شهروندان است .

لزوم انتخاب 21 نفر در شورا بهره مندی از نظرات متفاوت و مختلف است ببینید , اصلا یک شورایی که در همه موارد اعضای ان هم نظر باشد که پویایی ندارد , اصلا در این زمان شورا معنای خود را از دست می‌دهد .

اگر قرار باشد که یک صدا و نظر شنیده شود ، چه لزومی به وجود 21 نفر در این شوراست ؟ این اتفاق نظرهاست که سبب می‌شود تا شورای ششم ، شورایی قدرتمند شود , شهردار منتخب یکی از نمادهای مبارزه با فساد است / باج خواهی در اداره شهر را فریاد بزنید فشاد در شهرداری‌ها از معضلات اصلی است و بسیاری در مورد موریانه فساد در این مجموعه‌ها هشدار داده‌اند , به نظر شما مدیریت شهری جدید و شورای ششم چگونه می‌توانند با این معضل مقابله کنند ؟ الحمدالله شهردار منتخب یکی از نمادهای مبارزه با فساد به شمار می‌رود .

سابقه اقای زاکانی گویای این امر است , ما نیز در کنار ایشان هستیم و همان طور که در نطق خود در شورای شهر اعلام کردم ، از اصحاب رسانه هم دعوت می‌کنیم که در مبارزه با فساد کنار ما باشند و در مقابل فساد سکوت نکنند , یکی از وجوهی که شورای ششم و جامعه خبری می‌توانند حول ان همکاری مشترکی داشته باشند ، تعامل سازنده در ریشه کن‌سازی فساد است بنابراین به عنوان منتخب مردم تهران از این جامعه فرهیخته می‌خواهم در دوره مسولیت ما هر جا ردی از باج خواهی و فساد در اداره شهر دیدند ان را فریاد کنند و بازوان پرتوان ما در فسادستیزی و ریشه کن‌سازی رانت خواری و ویژه خواری باشند .

بخش کوچکی از شهرداری دارای فساد / بخش اعظم شهرداری را پرسنل پاکدست تشکیل می‌دهند در کل شهرداری تهران را نمی‌توان یک سیستم فاسد دانست ، شاید بخش کوچکی دارای فساد باشند اما بخش اعظم ان را پرسنل پاکدست تشکیل می‌دهند , بنابراین همین بخش کوچک دارای فساد در شهرداری که در مقابل بخشی که پاک هستند به مانند قطره در مقابل دریا ، با همت شهردار و کمک شما از بین خواهد رفت , مبارزه با فساد نیاز به ابزار و ایجاد اگاهی دارد و ما هم به این موضوع توجه داریم .

تاثیر مصوبات شورا بر قیمت مسکن امار ساخت و ساز در تهران طی یک سال گذشته کاهش و نرخ مسکن افزایش یافته است , ایا شورای ششم تهران برنامه ای جهت ورود به این موضوع در قالب تصویب طرح یا لایحه را دارد ؟ در خصوص تاثیر مصوبات بر قیمت مسکن باید بگذاریم جلسات کمیسیون شهرسازی برگزار شود ان شاالله نتیجه بخش خواهد بود , انتهای پیام /.