باید به مردم بگوییم که دولت درامدی ندارد ! / دلایل اصلی کمبود کالا در کشور را به مردم بگویید

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۱۹:۵۱:۳۲

محمدرضا نعمت زاده که در دولت‌های بنی صدر ، شهید رجایی ، موسوی ، هاشمی ، خاتمی ، احمدی‌نژاد و روحانی حضور داشته ، نسبت به ابعاد معضلات کنونی اقتصادی کشور واکنش‌های صریحی ابراز کرد .باید به مردم بگوییم که دولت درامدی ندارد ! / دلایل اصلی کمبود کالا در کشور را به مردم بگویید https://media,sarpoosh,com/images/0004/00-04-admin1-1876.

jpg 600 400 محمدرضا نعمت زاده که در دولت‌های بنی صدر ، شهید رجایی ، موسوی ، هاشمی ، خاتمی ، احمدی‌نژاد و روحانی حضور داشته ، نسبت به ابعاد معضلات کنونی اقتصادی کشور واکنش‌های صریحی ابراز کرد , محمدرضا نعمت زاده وزیر پیشین صمت در گفت وگوی تلویزیونی در برنامه تلویزیونی جهان ارا به دفاع از برخی از نقاط عملکرد دولت تدبیر و امید و پرداخت و با ذکر خاطراتی از ابتدای انقلاب تا کنون ، به ارائه تحلیل نسبت به شرایط کنونی اقتصادی و بین‌المللی کشور پرداخت , محمدرضا نعمت زاده اظهار داشت : همزمان با نوروز 58 به اتفاق اعضای کمیته اعتصابات پیش از انقلاب ، برای عرض تبریک پیروزی انقلاب و فرا رسیدن سال نو ، خدمت حضرت امام رسیدیم .

اعضای این کمیته حدود 50 یا 60 نفر بودند که پیش از انقلاب در اعتصابات نفت و سایر اعتصابات کارگری و صنعتی و بازار فعالیت داشتند و مردم ، کارگران و صنعتگران را به اعتصاب دعوت می‌کردند , حدود سه روز پس از پیروزی انقلاب بود که حضرت امام فرمان از سرگیری کارها را صادر فرمودند و همه به سر کارهایشان رفتند , در این نشست از ایشان پرسیدم که ایا قرار است که تکلیف سیاست‌های اقتصادی را به سرعت مشخص کنند ؟ که در پاسخ فرمودند ممکن است تا 20 سال هم تکلیف برخی از مسائل روشن نشود و نیازمند گذر زمان است .

اکنون که من با شما صحبت می‌کنم ، 43 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته و هنوز تکلیف بسیاری از سیاست‌های کلان اقتصادی مشخص نشده است , سیاست‌های کلان کشور مشخص نشده است وزیر کار دولت شهید رجایی عنوان کرد : متاسفانه جنگ تحمیلی یک دهه کشور را متوقف کرد و ما پیش از ان نیز متفکرینی همچون شهید بهشتی و شهید مطهری را از دست دادیم که در واقع ان‌ها می‌بایست سیاست‌های کلان اقتصادی ما را تدوین می‌کردند ! به واقع ما وزنه‌های تعیین کننده در این زمینه را از دست دادیم و حضرت امام به ناچار شخصا نسبت به برخی از مسائل ورود می‌کردند , به طور مثال در قانون اساسی ما عنوان شده که بازرگانی خارجی به طور کامل در اختیار دولت باشد .

جمعی از بازاریان زیان دیده خدمت امام رسیدند و به امام شکایت کردند که در نهایت باعث شد امام فرمان بدهند که این امور دوباره به دست بخش خصوصی سپرده شود ، در حالی که نص صریح قانون اساسی چیز دیگری بود و امام صف شکنی کردند وزیر صنایع دوره سازندگی همچنین یاداور شد : در ارتباط با مبحث اصل 44 قانون اساسی ما دچار معضلات اساسی بودیم و مانده بودیم که باید دقیقا چه کنیم و من به عنوان وزیر چندین مرتبه اقدام به طراحی و تعیین حدود سرمایه‌گذاری کرده بودم که در نهایت در اویل دهه هشتاد مقام معظم رهبری دیدند که این موضوع زمین مانده و شخصا اقدام به ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی کردند , به رییسی راهکار مدیریتی دادم وی افزود : حکمرانی که فقط منحصر به جمهوری اسلامی نمی‌شود و در بسیاری از کشورهای جهان ، شاخص‌های حکمرانی همواره مورد پایش و بازنگری قرار می‌گیرد , پیش از انتخابات با پیش بینی پیروزی دکتر رییسی ، نامه ای در 18 بند خطاب به ایشان نوشتم و راهکارهایی برای این وضعیت کشور به ایشان ارائه دادم .

من وقتی که دیدم دکتر روحانی به دیدار دکتر رییسی رفتند بسیار خوشحال شدم , بعدا هم که دیدم دکتر رییسی وزرای دولت فعلی را هم برای مشاوره دعوت کردند ، بسیار خوشحال تر بودم , من تئوریسن و استاد دانشگاه نیستم و سعی کردم که تجاربی که اندوخته‌ام را در اختیار ایشان قرار بدهم .

اجازه بدهید که به یک خاطره اشاره کنم , در دولت شهید رجایی وزیر بودم ، که انقلاب فرهنگی اتفاق افتاد و دانشگاه‌ها تعطیل شدند و بحث این بود که دانشگاه‌ها باید چگونه باشند , اقای هاشمی گلپایگانی من را دعوت کرد تا نظراتم را بگویم .

من گفتم که شما دارید خلاف جهت انقلاب‌های جهان حرکت می‌کنید , در دانشگاه‌های کشورهای انقلابی ابتدا امدند و سیلابس دروس را کاهش دادند تا بتوانند با تعداد دانش اموختگان بیشتری ، سطح مملکت را ارتقا بدهند , ما امدیم و نظم دانشگاه‌ها را که بر اساس نیازهای خاص در کشور شکل گرفته بودند ، برهم ریختیم و همه را یک شکل کردیم .

دلایل اصلی کمبود کالا در کشور را به مردم بگویید محمدرضا نعمت زاده در ادامه سخنانش با اشاره به این که پرداختن به معلول‌ها هرگز نمی‌تواند علت‌ها را پوشش دهد ، خاطرنشان ساخت : مثلا یک بار دان مرغ کم می‌اید و یک بار دیگر برنج و تخم مرغ کم می‌شود ! یک جا سیل می‌اید و دولت بودجه ندارد که به حل مشکل بپردازد و اقدام به استقراض یا چاپ پول می‌کند و در نهایت تورم به وجود می‌اید ! حالا اسمش را بگذارند اوراق قرضه یا خرید دین یا هر چیزی دیگری در اصل ماجرا تغییری ایجاد نمی‌کند , وقتی یک پروژه را اجرا می‌کنیم و پول نداریم ، می‌رویم و از بانک مرکزی پول قرض می‌کنیم ، هرچند که ابادانی می‌اورد اما در نهایت با افزایش تورمی که در پی دارد ، پروژه‌های اینده را هم گران تر می‌کند , ما که نمی‌توانیم به اندازه درامدهای خودمان در دوره‌های فراوانی ، در دوره‌های کمبود درامد هم هزینه کنیم .

همواره می‌گفتیم در جنگ اقتصادی هستیم اما شرایط جنگی را مراعات نکردیم , من به اقای روحانی قبل از عید نامه نوشتم و گفتم : یا جنگ اقتصادی واقعیت دارد یا نه ! اگر واقعیت دارد باید ارایش زمان جنگ تحمیلی را به خودمان بگیریم , مبدع کوپن بودم ! وزیر صمت در دولت یازدهم همچنین مدعی شد : شاید یکی از نخستین مبدعان ایده کوپن در دوره پیش از جنگ محمدرضا نعمت زاده بود ! من وزیر بودم که فرودگاه مهراباد و پالایشگاه ابادان بمباران شد .

ما دیدیم که با این درامد و سوخت و انرژی که داریم نمی‌توانیم زندگی عادی و نرمالی داشته باشیم , با شهید تندگویان برای تامین سوخت صنایع و مردم بحث کردیم و گفتیم که حالا باید چه کنیم , شرایطی شبیه الان پیش امده بود که ما به علت قطعی برق کارخانه‌های سیمان با کمبود سیمان در کشور مواجه شدیم .

به طور مثال ما پروژه ای در مکران را مدیریت می‌کنیم که روزانه به حدود 50 تن سیمان احتیاج دارد و در دو هفته اخیر کلا 50 تن سیمان در اختیار این پروژه قرار گرفت که یک چهاردهم نیاز پروژه را در بر می‌گرفت , کمبود انرژی در همه چیز اثر می‌گذارد اما ما فقط گرانی سیمان را می‌بینیم و ریشه هایش را بررسی نمی‌کنیم , همواره مقادیری جنس در گمرک هست و الان فقط پروسه تخلیه کالاها از گمرک طولانی تر شده است و بانک مرکزی درخواست کد می‌کند .

محمدرضا نعمت زاده در ادامه اظهار داشت : نمی‌شود که کاهش شدید درامد دولت را دستکم گرفت و نتایجی برای ان متصور نشد , دولت باید ارز را ازاد کند و از محل ازادسازی درامد ارزی یارانه ای برای فقرا در نظر بگیرد که بتوانند با ان امرار معاش کنند , ادامه دارد .

,, 16 1 50 % https://www.

sarpoosh,com/sites/default/files/default/raticon,png 40 30 sarpoosh با این خبر موافقم با این خبر مخالفم.