پشت پرده هایی از تصویب ارز 4200 تومانی / پورابراهیمی : جهانگیری گفت شما کار خودتان را کنید و ما هم کار خودمان را !

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۱:۴۶:۴۳

جلسه در اردیبهشت سال 97 در دفتر اقای جهانگیری برگزار شد . ما بدون نگاه سیاسی نظراتمان را بیان کردیم اما خروجی جلسه این بود : « اقای پورابراهیمی شما در مجلس هستید و اختیارات مشخص است و ما هم به عنوان دولت اختیارات مان معلوم است ؛ پس شما کار خودتان را کنید و ما هم کار خودمان را .»به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس ، روزنامه جام جم گفت وگویی با محمدرضا پورابراهیمی ، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس انجام داده است که بخش‌های مهم ان در ادامه امده است , قطعا در دولت حضور نخواهم داشت در تاریخ انقلاب اسلامی اولین بار است که 80 درصد نمایندگان یک مجلس از حضور یک نفر در انتخابات حمایت می‌کنند و برای رای اوری او کمک کردند اما این حمایت‌ها نباید تبدیل به سهم خواهی شود , به نظر من در مجلس حمایت بیشتری می‌توان از دولت انجام داد تا این که در خود دولت باشیم .

در طول سال‌های گذشته برنامه ریزی غلط ، اقدامات نابخردانه دولت ، سوء مدیریت و بعضا خیانت هایی را در کشور شاهد بودیم که اکنون معیشت مردم به خطر افتاده است , اغلب مردم به یاد شهدا و سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پای صندوق رای امدند و باید پاسخگوی رای مردم باشیم , صریحا اعلام می‌کنم قطعا در دولت حضور نخواهم داشت .

مانند زمان جنگ ، ساختمان سالمی باقی نمانده است ! گزارشی تهیه کردیم از فعالیت اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم , امارها تا پایان اذر 99 است و بقیه به صورت تخمینی محاسبه شده که با واقعیت فاصله زیادی ندارد , از سال 92 تا 99 سالانه حدود منفی 4/5 درصد نرخ رشد درامد ملی بوده است .

در حوزه پس‌انداز ملی در طول هشت سال گذشته منفی 7/8 محاسبه شده , بهره وری ، نیروی کار ، سرمایه‌گذاری خارجی و همه این موارد منفی است , کسری بودجه در سال 99 حدود 48 هزار میلیارد تومان و الان پیش بینی می‌شود به 400 هزار میلیارد تومان برسد .

نرخ رشد اقتصادی طی هشت سال گذشته صفر بوده و مانند زمان جنگ ، ساختمان سالمی باقی نمانده است , ما باید امیدوار باشیم اما باید مشخص شود که از کجا به کجا می‌رسیم , با این وضعیت ابتدا باید منفی‌ها به سمت صفر برود و پس از ان به سمت مثبت شدن حرکت کنیم .

هر تحریمی قابلیت مقابله دارد اگر کسی بگوید تحریم در اقتصاد ایران اثر نداشته صحبت غیر کارشناسی است اما تجربه کشور خودمان و کشورهای دیگر نشان می‌دهد هر تحریمی قابلیت مقابله دارد , اوج تحریم ایران در زمان باراک اوباما رییس جمهور دموکرات امریکا اوایل دهه 90 انجام شد , دونالد ترامپ هم رییس جمهور جمهوریخواه امریکا بعد از او همان‌ها را پیگیری کرد اما به نکته ای می‌خواهم اشاره کنم .

تحریم نظامی ایران در زمان جنگ باعث شد تا ما به قدرت نظامی برسیم , تصمیمات علمی و تخصصی در کنار باور دینی باعث شد تا در این زمینه پیشرفت کنیم , اگر نگاهی که اکنون در کشور وجود دارد و گفته می‌شود تحریم هستیم در زمان جنگ وجود داشت باید تسلیم می‌شدیم و نیمی از ایران را تقدیم می‌کردیم تا از تحریم نظامی خارج شویم .

قدرت نظامی ایران نه تنها در ایران بلکه در منطقه هم تضمین کننده امنیت است , روحانی در بیرون از کشور به دنبال کلید حل مشکلات اقتصادی بود تحریم‌های اقتصادی هم با مدیریت درست کم اثر خواهد شد , نگاه به حل مشکلات اقتصادی در ظرفیت درونی تبدیل شد به نگاه بیرونی .

به طوری که کلید مشکلات اقتصادی در داخل کشور بود و می‌توانستیم با رویکرد اقتصاد مقاومتی بخشی از مشکلات را حل کرد اما اقای روحانی در بیرون از کشور به دنبال کلید حل ان بود , من برجام را نفی نمی‌کنم و ایران حتما باید در مذاکرات حضور پیدا کند اما نباید همه مسائل اقتصاد را به برجام گره بزنیم , تصمیمات غیر تخصصی و غیر کارشناسی مشکل دیگری بود که در شرایط تحریم گرفته شد .

سه عضو ارشد اقتصادی کابینه با یک تصمیم اقتصادی مخالف بودند ! در بحث سیاست‌های ارزی در سال 96 با التهاب ارزی روبه رو شدیم , همان زمان رییس کل بانک مرکزی و وزیر امور اقتصادی و دارایی را به مجلس دعوت کردیم , در ان جلسه گفتیم ما نگران هستیم و اگر کمکی از ما بر می‌اید بگویید تا انجام دهیم .

هم اقای سیف ( رییس کل وقت بانک مرکزی ) و هم اقای کرباسیان ( وزیر وقت اقتصاد ) اعلام کردند که یک برنامه جامع در این زمینه دارند اما نه برنامه دادند و نه مشورت کردند , در یک بازه زمانی متوجه شدیم در حال تصمیم‌گیری در حوزه ارز هستند , روسای بانک‌ها برای مدیریت بازار ارز به بانک مرکزی دعوت شدند و نتیجه ان جلسه ، افزایش سود سپرده بانکی بود .

با شنیدن این خبر از اقای حسین زاده رییس شورای بانک‌های دولتی و اقای پرویزیان رییس شورای بانک‌های خصوصی دعوت کردیم به مجلس بیایند , در مورد تصمیم اتخاذ شده پرسیدیم که ایا این کار درست است و قبول دارید که هر دو نفر گلایه کردند ما مخالف بودیم اما رییس کل بانک مرکزی در ان جلسه اجازه صحبت به ما را نداد , پس از این اظهارات ، رییس کل بانک مرکزی را دعوت کردیم و سوال شد بر چه مبنای علمی چنین تصمیمی گرفته شده که اقای سیف ان را توجیه کرد و البته متوجه شدیم این توجیهات برای فشار به اقای سیف از خارج از بانک مرکزی بود .

بابت ان تصمیم 15 هزارمیلیارد تومان به نظام بانکی زیان وارد کردند و به اندازه یک سر سوزن در التهابات ارزی تاثیر نداشت , در این مورد سوال از رییس جمهور مطرح شد که نمایندگان رییس دولت در مجلس حاضر شدند , اقای محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور ، اقای مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد ، اقای ولی ا .

,, سیف رییس کل بانک مرکزی و اقای حسینعلی امیری معاون پارلمانی رییس جمهور در ان جلسه حضور داشتند .

در حاشیه جلسه از اقای نهاوندیان سوال کردم شما که اقتصاد خوانده‌اید ایا با افزایش نرخ سودسپرده برای مدیریت التهاب ارزی موافق هستید ؟ ایشان پاسخ داد من صد در صد مخالف بودم اما در این زمینه صحبت دارم , به اقای کرباسیان گفتم شما که به عنوان وزیر اقتصاد بهتر می‌دانید وقتی 5 واحد نرخ سود سپرده زیاد می‌شود به معنای این است که نرخ تامین مالی در کشور 5 واحد زیاد خواهدشد و خیلی از طرح‌ها از توجیه خارج می‌شوند و سوداوری شرکت‌ها پایین می‌اید که در این صورت درامد مالیاتی کاهش می‌یابد , شما به عنوان متولی مالیات کشور با افزایش سود سپرده موافق بوده‌اید که با همان لهجه شیرین اصفهانی و با لحنی تند و عصبانی گفت من از اساس مخالف این تصمیم بودم و کار به جایی رسید که من اقای کرباسیان را به ارامش دعوت کردم .

از اقای سیف هم این نکته را پرسیدم که ایا شما شخصا موافق افزایش نرخ سودسپرده بانکی بودید که پاسخ داد قطعا مخالف بودم , سه عضو ارشد اقتصادی کابینه با یک تصمیم اقتصادی مخالف بودند اما تصمیم‌گیری و ابلاغ شده است , جهانگیری گفت شما کار خودتان را کنید و ما هم کار خودمان را ! در نوروز سال 97 قیمت‌ها روزانه تغییر می‌کرد و من هشتم فروردین سال 97 در تهران مستقر شدم .

در این زمینه از یک تیم تخصصی دعوت کردیم و برنامه ای جامع با عنوان طرح دو فوریتی کمیسیون اقتصادی ساماندهی بازار سرمایه نوشتند , حرف مان هم علمی بود , از تجربه دولت‌های قبلی تا کشورهای دیگر که با شوک ارزی مواجه شده بودند استفاده کردیم .

از تیم اقتصادی دولت‌های گذشته دعوت کردیم تا راهکار ارائه کنند و همه پای کار امدند و جمع بندی شد , در اولین روز کاری مجلس ، جلسه ای سه ساعته با برخی اعضای تیم اقتصادی دولت از جمله اقای سیف ( رییس وقت کل بانک مرکزی ) داشتیم و خروجی ان موافقت انها با طرح مجلس بود , حتی اعضای تیم اقتصادی دولت با رسانه‌ها مصاحبه کردند و از مزایای طرح گفتند .

شب همان روز با اقای لاریجانی ( رییس وقت مجلس ) تماس گرفتم و گفتم با دولت در زمینه ساماندهی بازارهای سرمایه ای توافق کردیم , فردا این را به هیات رییسه تقدیم می‌کنیم و شما هم در دستور بگذارید تا پس از تصویب به دولت ابلاغ شود , اعضای تیم اقتصادی ( وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی ) از مجلس راهی جلسه ای در دولت شدند .

همان شب (20 فروردین سال 97) اقای اسحاق جهانگیری ، معاون اول رییس جمهور یک باره اعلام کرد « از الان قیمت ارز 4200 تومان است و هر کسی به هر میزان برای هر تقاضایی که داشته باشد ارز می‌دهیم و صرافی‌ها تعطیل خواهند شد ,» این جمله را که شنیدم گویی دنیا بر سر ما خراب شد , شب با اقای لاریجانی تماس گرفتم و ماجرا را شرح دادم و درخواست جلسه غیر علنی کردم .

اقای لاریجانی هم تیم اقتصادی دولت را در 21 فروردین به مجلس دعوت کرد تا درباره این تصمیم‌گیری پاسخ دهند , حدود سه ساعت بحث‌ها بالا گرفت , اقای لاریجانی به من ابراز نگرانی کرد .

رییس وقت مجلس نگرانی خود را این گونه بیان کرد که دولت اکنون می‌گوید کشور با این نرخ ارز اداره خواهد شد اما مجلس اجازه نمی‌دهد , من همان موقع صریحا گفتم از روز برایمان روشن تر است که نمی‌توان با این روش با بحران ارزی مقابله کرد , اقای لاریجانی گفت اگر موفق شوند قطعا نتیجه را اعلام می‌کنند اما ما به حرف خودمان باور داشتیم .

اجازه دهید چند روز کار کنند تا فضا مشخص شود , ما بنا به درخواست رییس مجلس تبعیت کردیم اما هر روز بدتر از روز قبل شد , کار به جایی رسید که در کمیسیون اقتصادی تعداد زیادی اعضا اعلام کردند استعفا می‌دهند .

دوباره نزد اقای لاریجانی ( رییس وقت مجلس ) رفتم و گفتم بنده دیگر توان اداره جلسات کمیسیون را ندارم , در این باره جلسه ای با اقای لاریجانی داشتیم , در ان جلسه هم تصمیم‌گیری شد که جلسه ای با تیم اقتصادی دولت داشته باشیم که یا ما انها را متقاعد کنیم یا انها با دلایل شان ما را متقاعد کنند .

جلسه در اردیبهشت سال 97 در دفتر اقای جهانگیری برگزار شد , ما بدون نگاه سیاسی نظراتمان را بیان کردیم اما خروجی جلسه این بود : « اقای پورابراهیمی شما در مجلس هستید و اختیارات مشخص است و ما هم به عنوان دولت اختیارات مان معلوم است ؛ پس شما کار خودتان را کنید و ما هم کار خودمان را ,» این موضوعاتی را که می‌شنوید دام ابستن راهی کشتارگاه می‌شود نتیجه تصمیم‌گیری همان روز است .

اعتقاد ما این بود که با دلار 4200 تومانی اگر دولت بتواند کالا را ارزان به دست مردم برساند کمک کنیم تا کالا ارزان به خانوارها برسد , اقای رییس جمهور و معاون اول رییس جمهور و همچنین تیم اقتصادی دولت اصرار کردند که ان را حذف نکنیم , ما اکنون در حال ارزیابی هستیم .

نتایج ما نشان می‌دهد دلار 4200 تومانی به هدف اصابت نکرده و تبدیل شده به یک مسیر رانتی در اقتصاد ایران , ما به جای ارز ترجیحی ، مابه التفاوت ان را به خود مردم بدهیم و این به عدالت نزدیک تر است , دلار ترجیحی ، تولید را در کشور نابوده کرده ، به طوری که برای واردات مرغ دلار 25 هزار تومانی پرداخت می‌کنند اما 5000 تومان در نظر می‌گیرند .

در این شرایط کدام تولید کننده می‌تواند با کالای خارجی که ارز ترجیحی دریافت می‌کند رقابت کند ؟ در کنار این موارد قاچاق در کشور را زیاد کرده است اما مافیای واردات اجازه حذف ان را نمی‌دهد , انتهای پیام /.