دلار جهانگیری و هفت تپه !

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۳:۰۳:۳۶

یک وجه مشترک دلار جهانگیری و ماجرای هفته تپه هزینه‌های سنگین سیاسی بود که به نظام تحمیل شد و اعتماد عمومی اسیب دید .گروه سیاسی خبرگزاری فارس ، یادداشت میهمان - امیرابراهیم رسولی : چه نسبتی بین دلار جهانگیری و هفت تپه وجود دارد ؟ شاید در بادی امر برقراری ارتباط بین این دو عجیب و غریب به نظر برسد , اما اینگونه نیست ! تصمیم به تعیین نرخ دلار دولتی به قیمت 4200 تومان و نیز واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با خمیر مایه واحد شکل گرفت , اما هر دو به منبع رانتهای بزرگ تبدیل شدند .

مبنای تصمیم‌گیری دولت روحانی با مبنای ظاهرپسند دفاع از قدرت خرید مردم و خصوصی‌سازی صنایع دولتی بود اما کنار زدن روتوش و ظاهرسازیهای امیخته به توجیهات قانونی نشان می‌دهد هدف اصلی هر دو تصمیم توزیع رانت بوده است , دلار 4200 تومانی که به دلار جهانگیری معروف شده است دستکم 30 میلیارد دلار از ذخایر ارزی کشور را در شرایط تحریم و سختی بر باد داد , به نام کنترل تورم و قیمتها و به کام رانتخورانی که دسترسی به این خوان گسترده داشتند .

از فامیل نزدیک که با این دلار موز وارد کرد تا رانتخوار سیاسی که اساسا کالایی وارد نکرد ! همگی متنعم از این خوان گسترده شدند , در ماجرای هفته تپه هم به نام کارگران و تقویت بخش خصوصی اما در باطن اعطای رانت به نورچشمی که حامی سیاسی دولت روحانی بود , از همان ابتدا کارگران شرکت هفت تپه ناراضی شده و حق هم داشتند .

بماند که موج سورانی هم با اغارض سیاسی در صدد بهره برداری از اب گل الود برامدند , وجه مشترک دیگر دلار جهانگیری و هفته تپه هزینه‌های سنگین سیاسی بود که به نظام تحمیل شد , اعتماد عمومی اسیب دید .

توزیع رانت موجب تشکیک در افکار عمومی نسبت به پاکدستی مسئولان می‌شود , جوانانی که باید یاد بگیرند برای پیشرفت به توان خود تکیه کرده و کار افرین باشند ، در می‌یابند باید دنبال رانت باشند !! لذا اثر ثانویه توزیع رانت و فساد بسیار شدیدتر از اثر اولیه ان است , در فاز اول داریی‌های ریالی و در فاز دوم دارییهای معنوی کشور به یغما می‌رود .

حالا قوه قضاییه هم به داستان ورود پیدا کند که ورود پیدا کرد ممکن است موضوع واگذاری هفت تپه را منتفی کند و مانع رانت شود , اما در ماجرای 30 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی نمی‌شود براحتی یقه متخلفان را گرفت و تازه مسبب را هم پیدا کرد معلوم نیست بتوان همه پولهای بر باد رفته را به بیت المال بازگرداند , بر فرض هم که پولها به بیت المال بازگردد ، وقتی دولتی با مشخصات روحانی بر سر کار باشد ، باز هم پولها را بصورت رانتی بین نورچشمی‌ها توزیع می‌کند .

تازه ضرباتی که به حاکمیت وارد می‌شود و افکار عمومی را دچار شک و تردید می‌کند ، به این راحتی قابل ترمیم نیست و ای بسا اثراتش برای همیشه باقی بماند , لذا باید زنجیره رانت را باطل کرد , اگر دلار جهانگیری و واگذاری هفت تپه به شکلی که شاهد بودیم از اساس اتفاق نمی‌افتاد ، ایا الان این همه هزینه را داده بودیم ؟ واضح است که خیر ! لذا به قول سهراب سپهری چشمها را باید شست جور دیگر باید دید ! باید سر افعی فساد را کوفت .

رانتخوارانی که افعی‌وار در دولت لانه کرده و قصد دارند با تشکیل دولت سوم روحانی همچنان به رانتخواری ادامه بدهند , اقای رییسی بر اساس برنامه و کارنامه‌اش ثابت کرده می‌تواند این زنجیره فساد و رانت را برای همیشه پاره کند , سر افعی فساد را خواهد کوبید ! انتهای پیام /.