از میزان توهین‌های جنسی به زنان نماینده شوکه‌ایم !

۱۴۰۰/۰۶/۲۲ ۲۰:۴۲:۱۶


خانه / اخبار سیاسی / اخبار ایران / از میزان توهین‌های جنسی به زنان نماینده شوکه‌ایم ! اخبار ایران از میزان توهین‌های جنسی به زنان نماینده شوکه‌ایم ! 17 شهریور 1397 ساعت 23:12 0 روزهای بروجرد - زنان نماینده در مجلس هم با انواع و اقسام محدودیت‌های جنسیتی روبه رو هستند و این موضوعی است که بعد از نطق اخیر پروانه سلحشوری و واکنش‌های بعضی از نمایندگان ، بیشتر مورد بحث قرار گرفته است , روزنامه شهروند نوشت : « پروانه سلحشوری »، نماینده تهران ، جامعه شناسی که از همان بدو ورودش به مجلس دهم خبرساز شد ، چهارشنبه پشت تریبون مجلس رفت تا نطق 7 دقیقه ای سالانه‌اش را انجام دهد و حرف هایش درباره حصر ، وضع معیشتی مردم ، حضور نیروهای نظامی در رکن‌های حکومتی و … بعضی‌ها را ان چنان در مجلس و بیرون ان خشمگین کرد که انها را پیش و بیش از هر موضوعی ، یاد « زن بودن » او انداخت , در روزهای گذشته ، پروانه سلحشوری با انواع و اقسام ناسزاها در فضای مجازی و واقعی و حتی رسانه ای مانند روزنامه کیهان روبه رو شده و می‌گوید ؛ در این باره حیران است .

او می‌گوید : فعلا نمی‌خواهد درباره این موضوع صحبت کند اما از این واکنش‌ها شوکه شده است , « طیبه سیاوشی »، همکار « پروانه سلحشوری » در مجلس و فراکسیون زنان ان است , او در گفت وگوی تفصیلی با « شهروند » از فضای مجلس در روز چهارشنبه ، نوع واکنش‌ها به پروانه سلحشوری و محدودیت هایی که در مجلس ، سد راه زنان نماینده است ، می‌گوید .

او می‌گوید به دلیل قوانین ایران ، مردان از همه نوع و قشر و سوادی ، خودشان را بهتر از زنان ، حتی زنان نخبه و نماینده می‌دانند و به همین دلیل هم هست که به خودشان اجازه می‌دهند در فضای مجازی و واقعی هرطور می‌خواهند ، با انها رفتار کنند , خانم سیاوشی همانطور که می‌دانید بعد از نطق خانم سلحشوری در جلسه روز چهارشنبه مجلس ، واکنش‌های بسیاری را برانگیخت , شما پیش بینی می‌کردید که چنین بشود ؟ بحث نطق‌ها به عنوان یکی از حقوق اصلی نمایندگان است که هرسال این حق را دارند در بحث‌های سیاست‌های کلان و فرهنگی اجتماعی و … نطق سالانه 7 دقیقه ای داشته باشند .

ان روز اقای حیدری و خانم سلحشوری نطق سالانه شان را در مجلس کردند و بعد ان خانم چنارانی در نطق 5 دقیقه ای صحبت کرد ؛ او انتقاداتش به دولت را مطرح کرد و هرچه که خواست ، گفت , من هم از او تشکر کردم بابت نطقش ، چون حق یک نماینده است که انتقادش را بکند ولی بدون تهدید یا کلام خارج از چهارچوب قانون , ان روز هم خانم سلحشوری صحبت کرد و هم خانم چنارانی ولی ببینید که چه وضعیتی را برای سلحشوری ایجاد کرده‌اند ! درحالی که نطق اقای حیدری خیلی خیلی تندتر از نطق خانم سلحشوری بود .

در کدام جامعه ای دیده‌اید که زن و مرد دارند فعالیت می‌کنند و این طوری توهین امیز با زنان فعال سیاسی انجام شود ؟ همین چند روز پیش که نخست وزیر انگلیس به افریقای جنوبی رفته و در برنامه ای حرکات موزون انجام داده بود ، به او انتقادهایی شد اما تا جایی که من می‌دانم ، برخوردهای تند این چنینی با او نشد , بله ، او به مدرسه ای رفته بود و ان جا موزیک افریقایی زده بودند ، خانم می‌هم شروع کرده بود به رقصیدن که ترکیبی از رقص افریقایی و غربی بود , بعد از ان بدون اینکه بخواهند به جنسیتش توهین کنند ، گفته بودند خانم نخست وزیر ، نرقص ، رقص شما عجیب و غریب است .

البته بعدش که او رفته بود به جای دیگری در همان شهر ، دوباره با ساز رقصیده بود ؛ او نقدها را شنیده بود ولی فکر کرده بود که کارش ایرادی ندارد و می‌تواند ادامه دهد , حرف من این است که وقتی توهین و برخورد جنسیتی با کسی می‌کنید ، طرف مقابل قفل می‌شود و نمی‌داند که واقعا جواب کدام حرکت است که این برخوردها دارد با او می‌شود , الان حال خانم سلحشوری هم همین است ؛ او حیران مانده که چرا چنین حرف هایی را دارند درباره‌اش می‌زنند ؟ می‌گوید کجای بحث من می‌توانست چنین حرف‌های زشتی را به دنبال داشته باشد ؟ موضوع این است که در جامعه ما نقد و توهین و فحش دادن با هم برابر است ، افراد همه اینها را با هم انجام می‌دهند .

به بحث واکنش‌ها برمی‌گردیم , کمی از جو مجلس در روز چهارشنبه و زمان نطق خانم سلحشوری بگویید , حین و بعد نطق او ، فضای مجلس چطور بود ؟ ان طور که از فیلم‌ها برمی‌اید ، تعدادی از نمایندگان با صدای بلند به او اعتراض می‌کردند و بعدش هم خبر امد که تعدادی از نمایندگان به خانم سلحشوری توهین کرده‌اند ؛ هرچند بعضی شان الان می‌گوید که حرف هایش توهین امیز نبوده است .

حدود 6-5 نفر بودند که یا زیرلب یا بلند به سخنان او اعتراض می‌کردند , این افراد چه کسانی بودند ؟ من ترجیح می‌دهم اسم نیاورم , فضا طوری بود که این افراد توهین می‌کردند ولی افراد دیگری بودند که مخالف حرف‌های خانم سلحشوری بودند اما با ادبیات بدی در این باره صحبت نمی‌کردند ؛ حتی بعضی افراد در شهرهای این نماینده‌ها اسم انها را برده و انتقاد کرده بودند که چرا با این زن نماینده بد رفتار کرده‌اید .

یعنی مردم قم که اقای امیرابادی نماینده‌اش است ؟ نه ، این ماجرا درباره نماینده دیگری بود که شانش متفاوت از اقای امیرابادی است , با وجود این که عضو فراکسیون ولایی است , می‌خواهم بگویم مردم ان حوزه انتخابیه با وجود این که خط و خطوط سلحشوری را می‌دانند و می‌دانند که چقدر با نماینده شان متفاوت است ، در عین حال به او حق نمی‌دهند که بیاید هر چه می‌خواهد بگوید و به او انتقاد می‌کنند .

این نماینده هم حالا درصدد برامده که به مردم شهرش ثابت کند حرف بدی در این باره نزده است , به هرحال اسم هایی مطرح شده است و البته من چندان موافق امدن اسم‌ها نیستم , ولی بعضی از این افراد ، طوری واکنش نشان داده‌اند که به نظر می‌اید خودشان با امدن اسمشان هیچ مشکلی ندارند ؛ مانند اقای کریمی قدوسی .

بله ، او نوشته است که استکبار جهانی یک اتاق فکر دارد و بعضی نمایندگان از این اتاق فکر خط می‌گیرند ؛ چند نفر را هم مانند اقای حیدری ، خانم سلحشوری ، اقای کریمی و کواکبیان اسم برده است , این سنت اسم اوردن واقعا کار غلطی است ، این رسم باید از مجلس بیفتد , الان این افراد را دارند به خیانت متهم می‌کنند ، درحالی که اینطور نیست .

همین چند روز پیش عده ای از زنان بیرون مجلس از من می‌پرسیدند که نطق‌های خانم سلحشوری را چه کسی می‌نویسد و من در پاسخ گفتم که یک نطق پنج دقیقه ای هم که به او می‌افتد ، خودش می‌رود در اتاق چایخوری ، نطقش را می‌نویسد و معمولا به من می‌دهد می‌خوانم ، اگر ویرایشی داشته باشد ، می‌گویم ، ولی اینکه کسی به او ایده و نظر بدهد ، اصلا و ابدا , به ان روز مجلس برگردیم , بعد از ان که نطق خانم سلحشوری تمام شد ، واکنش‌ها چطور بود ؟ من و عده ای از نماینده‌ها رفتیم جلو و از او تقدیر کردیم که کار مرسومی است ، ولی بعدا شنیدم که وقتی نشسته است ، عده ای به او اعتراض‌های تندی کرده‌اند .

عده ای که بعضی شان می‌گویند ما نگفته‌ایم , من با گوش خودم ان حرف‌ها را نشنیدم , خود اقای کریمی قدوسی هم ان روز پشت سر من نشسته بود ، ولی من نشنیدم حرفی بزند ؛ حالا هم که دراین باره نوشته ، از بعد سیاسی با موضوع برخورد کرده است .

شما گفتید که در جامعه ایران ، فضا برای کار زنان فعال باز نیست , این فضا در مجلس چطور است ؟ متاسفانه این فضای حاکم در جامعه است , ما 6 درصد ان مجلسیم ؛ تعداد کم ما باعث شده فضای راحتی برای فعالیت و پیشبرد موضوعاتی که در چارچوب قانون است ، وجود نداشته باشد ، یعنی ما برای مباحثی که فکر می‌کردیم بعد از دوسال می‌توانیم انها را پیش ببریم ، دچار محدودیت هایی هستیم .

منظورتان بیشتر محدودیت‌های جنسیتی است یا سیاسی ؟ هم محدودیت‌های جنسیتی است و هم اینکه به دلیل چارچوب سیاسی که ما داریم ، وقتی می‌خواهیم کاری را پیش ببریم ، کارمان را در ان چارچوب می‌بینند , ما ناچاریم حداکثر تلاشمان را در این مجلس بکنیم , این مجلس ، مجلسی نبوده که 17 زن فعال را به خودش دیده باشد .

فرصت هایی که زنان در مجلس به دست می‌اورند ، واقعا محدود است و خیلی ارام پیش می‌رود , یعنی غیر از موقع نطق‌ها ، در مواقع دیگر هم مدام این را حس می‌کنید که اگر یک نماینده مرد بودید کارتان خیلی بهتر پیش می‌رفت , بله ، معلوم که اینطور است .

نطق ، یک صدم کار ما است , ما مدام در صحن و در کمیسیون‌ها و … فعالیت می‌کنیم ، ولی سخت به نتیجه می‌رسد , این فرصت بعد از 40 سال برای زنان ایرانی مهیا شد که 17 زن به مجلس بیایند ؛ من فکر می‌کنم ما باید همه تلاشمان را در این مجلس بکنیم ، با وجود اینکه هم تنگ نظری‌ها زیاد است ، هم تنگناها .

برگردیم به واکنش‌های بیرون مجلس به نطق خانم سلحشوری , همان روز او فیلم نطقش را در حساب توییتری‌اش گذاشت و نظراتی که کاربران برای این پست او گذاشتند ، خیلی تند و حاوی رکیک‌ترین اهانت‌ها بود , تحلیل شما دراین باره چیست ؟ بله ، در فضای مجازی و بعد در روزنامه (…)، رسانه رسمی کشور که مردم ان را می‌خوانند ، واکنش‌ها بسیار وحشتناک بود .

من معتقدم که اگر یک زن ، نماینده هم باشد ، یک مرد عادی و عامی و حتی بی سواد جامعه هم فکر می‌کند شانش از او بالاتر است , خب راست هم می‌گوید , راست می‌گوید ؛ این که شانش از یک زن باسواد فعال بیشتر است ؟ بله ؛ از این نظر که قانون شان او را بالاتر از من زن قرار داده ، می‌دانید چرا ؟ برای اینکه وقتی شما برای ازدواج به محضر می‌روید ، 20 تا شرط ضمن عقد را اقا به شما می‌بخشد که شما یک مهریه را به او ببخشید ؛ یعنی او 20 تا حق دارد ، شما یکی .

بعد تازه الان عده ای راه افتاده‌اند و به دلیل اینکه قیمت سکه بالا رفته ، می‌خواهند قانون را دست کاری کنند و میزان مجاز مهریه را کم کنند , من گفتم حق ندارید این کار را بکنید ؛ شما 10 تا از حقوق ان مرد را کم کنید ، زن هم خود به خود مهریه‌اش را کم می‌کند , وقتی این همه حق قانونی به مردان داده شده ، خب معلوم است که انها خودشان را بهتر از زنان می‌دانند .

وقتی هم که خانواده‌ها را نگاه می‌کنیم که مثلا زن می‌خواهد از ان جدا شود ، دائم چه کسی را متهم می‌کنیم که نمی‌تواند در این شرایط بماند و زندگی کند ؟ زن را , دائم او را متهم می‌کنیم که دارد زیاده طلبی می‌کند یا چه کسی دارد مخالف عفاف و حجاب و حریم خانواده حرکت می‌کند ؟ زن , بنابراین ان مرد عامی بی سواد شان خودش را بالاتر از من نماینده می‌داند .

خب شاید حق دارد که بیاید این طوری کامنت بگذارد , حال خود خانم سلحشوری این روزها چطور است ؟ فعلا او ترجیح داده که با رسانه‌ها درباره این واکنش‌ها صحبت نکند , اینها فقط واکنش نبود ؛ حجم زیادی از ان برخورد سکسیستی با ماجرا بود .

به نظرم این باید بررسی شود ؛ این جامعه هنوز موجودیت یک زن را در عرصه سیاسی و در بالاترین سطح حاکمیتی نمی‌تواند بپذیرد , خانم سلحشوری می‌گوید شوکه شده‌ام و فکر نمی‌کردم این برخوردهای جنسیتی با من شود , نطق اقایان حیدری و نعمتی خیلی تندتر از نطق خانم سلحشوری بود اما واکنش‌ها اینطور نبود .

.