کاهش قدرت خرید ، تولید زباله را کم کرد

۱۴۰۰/۰۷/۲۱ ۱۸:۱۰:۴۲


خانه / اخبار سیاسی / اخبار ایران / کاهش قدرت خرید ، تولید زباله را کم کرد اخبار ایران کاهش قدرت خرید ، تولید زباله را کم کرد 21 مهر 1400 ساعت 12:36 0 روزهای بروجرد - میزان زباله جمع اوری شده روزانه در تهران در سال 1400 نسبت به سال 98 کم شده است , از سوی دیگر اخیرا نیز وزارت کار اعلام کرده بود سرانه مصرف گوشت و برنج خانوارها در دهه 90 کم شده , مرتضی افقه ، کارشناس اقتصادی می‌گوید : « کاهش پسماند رابطه تنگاتنگی با کاهش مصرف برخی از مواد غذایی دارد .

این موارد نشان دهنده این است که قدرت خرید مردم کم شده است ,» به گزارش تجارت نیوز ، میزان زباله ماهانه تهران در سال 1400 نسبت به سال 98 حدود 12 هزار و 500 تن کاهش داشته است , سوالی که مطرح می‌شود این است که ایا مردم با تفکیک زباله‌ها توانسته‌اند از میزان زباله‌های جمع اوری شده کم کنند یا مصرف مواد غذایی انها کم شده است ؟ ماهانه در تهران 159 هزار و 510 تن پسماند تر در سال جاری جمع اوری می‌شود که این رقم نسبت به پسماند تولیدی ماهانه در سال 98، 12 هزار و 420 تن کاهش داشته است .

امیر جعفری ، معاون برنامه ریزی سازمان پسماند درباره میزان پسماندهای تهران به تجارت نیوز می‌گوید : « در 6 ماهه اول سال 1400 به طور میانگین روزانه پنج هزار و 317 تن پسماند تر در تهران جمع کردیم ,» او ادامه می‌دهد : « در سال 99، روزانه پنج هزار و 618 تن بوده این در حالی بود که در سال 98 این حجم از پسماند روزانه پنج هزار و 731 تن بوده است که روندی کاهشی یوده ,» کاهش پسماند به دلیل کاهش مصرف مواد غذایی اما ایا مصرف مواد غذایی مردم کم شده است ؟ جعفری می‌گوید : « این موضوع نیاز به بررسی دارد و نمی‌توان گفت که کاهش پسماند به دلیل کاهش مصرف مواد غذایی مردم بوده است .

» البته مرتضی افقه ، کارشناس اقتصادی در این مورد به تجارت نیوز می‌گوید : « به نظرم کاهش پسماند رابطه تنگاتنگی با کاهش مصرف برخی از مواد غذایی دارد , این موارد نشان دهنده این است که قدرت خرید مردم کم شده ,» این کارشناس می‌گوید : « چنین وضعیتی قابل انتظار بود وقتی طی سال‌های اخیر رشد اقتصادی کم شد و تعداد زیادی افراد طبقه متوسط به زیر خط فقر سقوط کردند .

بنابر این قدرت خرید مردم کاهش پیدا می‌کند و به دنبال ان مصرف مواد غذایی مردم کم می‌شود ,» پیش از این بارها کارشناسان اقتصادی دیگر از کاهش قدرت خرید مردم گفته بودند , سال گذشته نیز محسن هاشمی ، رییس وقت شورای شهر تهران گفته بود : « از نظر اقتصادی وضعیت مناسبی نداریم .

ما شاهد کاهش 85 درصدی ارزش پول ملی بودیم , این یک انفجار است , تورم 300 درصدی را تجربه کردیم .

تمام فشار روی نرخ بیکاری امده است , اثارش را در تولید زباله هم می‌بینیم , از طرفی کاهش تولید زباله خوب است اما از طرفی نشان دهده وضعیت معیشت مردم است .

» بر اساس داده‌های مرکز امار ایران ، تورم نقطه ای شهریورماه 1400 به 43,7 رسید , ضمن اینکه قیمت برخی مواد خوراکی غذایی مانند برنج ، مرغ ، ماهی ، گوشت گاو و … درشهریور سال جاری بیش از 50 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته گران تر شده است .

کاهش سرانه مصرف کالاهای اساسی اخیرا وزارت کار گزارشی منتشر کرد که بر اساس ان مصرف گوشت و برنج مردم در دهه 90 نصف شده , انطور که در این گزارش امده مصرف لبنیات نیز کاهش داشته است , پیش از این نیز تجارت نیوز در گزارشی به کاهش مصرف موادغذایی ایرانیان نوشته بود .

بر اساس این گزارش ، موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی پژوهشی در دوران شیوع کرونا ( اواخر سال 98 و 99) انجام داده که بر اساس ان بیش از 76 درصد بیکارشده‌ها مجبور به کاهش هزینه‌های مواد خوراکی خود و خانواده‌ها شده‌اند , روایت هایی نیز به دست تجارت نیوز رسیده نشان از کاهش مصرف موادغذایی دارد , یکی می‌گوید یک سال است گوشت نخریده و ان یکی می‌گوید نه توان خرید گوشت دارد و نه حتی جایگزین کردن لبنیات .

حسن می‌گوید : « با این گرانی‌ها درامدم به خرید گوشت و برنج به اندازه کافی نمی‌رسد , اول ماه کمی برنج و … می‌خرم که انهم به اخر ماه نمی‌رسد , گوشت را هم که حذف کرده‌ایم .

» مریم نیز می‌گوید بیش از دو سال است که نتوانسه‌اند گوشت بخرند , تهیه برنج هم برایشان سخت شده است ,» با همه این اوصاف معاون برنامه ریزی سازمان پسماند با تاکید بر اینکه این موضوع باید بررسی شود ، ادامه می‌دهد : « گفته شده اماری که از کاهش سرانه مصرف برخی مواد غذایی منتشر شده ، به دلیل بسته شدن تالارهای پذیرایی بوده .

» جعفری می‌گوید : « طرح کاپ و مدیریت پسماند از مبدا را اجرا کردیم , پسماندهای حجیم را وارد ارادکوه نکردیم , برخی هم خودجوش زباله‌های تر و خشک را در خانه جدا می‌کنند که این باعث کاهش میزان پسماند می‌شود .

» او ادامه می‌گوید : « پسماندهای خشک جمع اوری شده در تهران ، در سال 1400 روزانه 468 تن است , این پسماندها شامل شیشه نوشابه ، بطری اب معدنی ، قوطی کنسرو ، کاغذ و هر چیزی که قابل بازیافت باشد ، می‌شود ,» گفتنی است پسماند تر هم ، شامل باقی مانده مواد غذایی ، سبزیجات و به طور کلی پسماندی که در سطل زباله خانه هاست و فسادپذیر باشد ، می‌شود .

تگ ها پسماند زباله.