خواسته هزاران نفری « فارس من » درباره جهانگیری / پشت پرده گرانی گوشت و رب گوجه فرنگی چیست ؟

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۳:۱۲:۲۰

گزارشی درباره مهم‌ترین پیگیری‌های « فارس من » در هفته گذشته . از مشکلات اذراب و قیمت رب گوجه فرنگی گرفته تا اظهارات خلاف واقع جهانگیری .به گزارش خبرگزاری فارس ؛ سفره‌های مردم کوچک شد ؛ بعد از ان که 18 میلیارد دلار از ذخایر مملکت را به نام « دلار جهانگیری » دو دستی به باد دادند , تقریبا روزی نیست که سوژه ای درباره گرانی یا نایابی اجناس در « فارس من » نداشته باشیم , همکاران من شبانه روز پیگیر اقایان مسول هستند .

همان‌ها که تامین اولیات معیشت مردم وظیفه‌ی ان‌ها است , هفته‌ی گذشته مثلا مورد عجیب دو کالای اساسی را بررسی کردیم : « گوشت » و « رب گوجه فرنگی », بگذریم از این که حضرات به جای رفع مشکلات مردم ، دوره افتاده‌اند برای امتیازدهی دوباره .

اقای معاون اول همین چند روز پیش گفته مشکلات ممکلت به خاطر این است که لوایح مرتبط با fatf تصویب نشدند , و تازه به رهبری خلاف هم بسته ؛ این که معظم له گفته پالرمو و cft را تایید کنید ! گزارشی که در ادامه می‌خوانید درباره‌ی همین‌ها است , کمپینی که مردم برای تعقیب قضایی جهانگیری به دلیل انتساب کذب به رهبری امضا کردند .

مشکلات اذراب و گرانی عجیب گوشت و رب گوجه فرنگی , همراه ما باشید , اول | خلاف گویی به سبک جهانگیری ؛ کاربران « فارس من » خواستار تعقیب قضایی معاون اول شدند ادعای عجیب اقای معاون اول هفته گذشته حسابی سر و صدا کرد ؛ این که رهبری تاکید کردند لوایح مرتبط با fatf باید تصویب شوند .

مدعایی که خیلی زود توسط مطلعین فراوان تکذیب شد , مهم‌ترین ان‌ها بیانیه مجمع تشخیص مصلحت نظام بود , مجمعی که براساس قانون اساسی در واقع بازوی مشورتی مقام رهبری است و حیثیت مستقلی ندارد .

این مجمع با انتقاد از عدم « امانت داری » جهانگیری ، اعلام کرد : « معظم له هیچگونه اظهار نظر یا مکتوبی دال بر موافقت با تصویب و اجرای لوایح پالرمو و cft نداشته‌اند , مجمع تشخیص مصلحت نظام جلسات و بررسی‌های خود را در خصوص این لوایح فارغ از هرگونه فشار و اعمال نظر و با در نظر گرفتن منافع ملی پیگیری خواهد کرد ,» نسبت‌های دروغ جهانگیری به رهبر انقلاب ، واکنش منفی افکار عمومی را در پی داشت .

از جمله گروهی از مردم با تاسیس یک کمپین در « فارس من » خواستار تعقیب قضایی اقای معاون اول بابت اتهام زنی به مقام عظمای ولایت شدند , در این کمپین امده بود : « از قوه قضاییه درخواست داریم صحت سخنان اقای جهانگیری را سنجیده و در صورت کذب بودن ایشان را به عنوان انتساب سخن کذب به شخص رهبری مورد پیگرد قضایی قرار دهد تا در اینده شاهده این پدیده شوم انتساب سخنان بی مورد به رهبری نباشیم ,» کمپینی که خیلی زود موردتوجه کاربران قرار گرفت و هزاران امضا جمع کرد .

( برای ملاحظه یا حمایت از ان به این لینک مراجعه کنید ,) اتهامات خلاف اقای جهانگیری به رهبری معظم له ، واکنش‌های فراوانی را درمیان علما و چهره‌های دانشگاهی در پی داشت , ایت الله مجتهد شبستری نماینده مردم در مجلس خبرگان از جمله در گفت وگو با همکاران من در گروه سیاسی ، خواستار عذرخواهی رسمی معاون اول شد : « اقای جهانگیری اقدام خلافی را مرتکب شده و یکی از راه حل‌ها این است که ایشان بگویند اشتباه کرده‌اند .

اما اینکه چه برخوردی باید با وی صورت بگیرد را قانون مشخص می‌کند , از لحاظ مقررات ، اینکه در این گونه موارد که مسئولان دولتی حرف خلاف واقعی را مطرح می‌کنند ، ایا قوه قضاییه باید ورود کند یا مرجع دیگری به ان رسیدگی کند ، تشخیص ان با قوه قضاییه است ,» مجتبی ذوالنوری رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورا هم اظهارات اقای جهانگیری را مصداق « تشویش اذهان عمومی » دانست .

وی در این باره به خبرنگار پارلمانی فارس گفت : « اقایان بخاطر اظهارات خلاف واقعشان باید پاسخگو باشند , اینگونه نمی‌شود اقای رییس جمهور چون رییس قوه است و زور دارد بخواهد با ادبیات دیکتاتور مابانه دستگاه‌های دیگر را مرعوب کند که انها نظر رییس جمهور را تامین کنند , رییس جمهور که مدعی است حقوقدان است با مستندات قانون اساسی حرف بزند .

اگر نکته ای در رابطه با شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام دارد با مستندات و مدارک عنوان کند اگر تخلفی رخ داده کجا بوده است ,» وی خاطرنشان کرد : « بدبختی که امروز مردم دچار ان شدند نتیجه برجام است که اگر اقایان از برجام نتیجه گرفته‌اند و امریکا و دیگر کشورهای غربی به تعهدات خود پایبند هستند خب بسم الله , این تعهد و پایبندی را نشان دهند تا cft و پالرمو و دیگر موارد را با همان انها مقایسه کنیم اما وقتی ما هر چه وفا کرده‌ایم جفا دیده‌ایم چرا می‌خواهند هزینه دیگری را بر مردم تحمیل کنند .

چرا می‌خواهند حلقه فشار دشمن را با تصویب این لوایح تکمیل کنند ؟» احمد توکلی نماینده سابق مردم تهران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم با انتقاد از خلاف گویی جهانگیری ، اظهارات وی را « تعجب اور » خواند , وی در این باره به خبرنگار ما می‌گوید : « مصالح کشور باید دیده شود و نباید زمینه بحث استدلالی ، تنگ شود , نباید با سخنانی از این قبیل که رهبر انقلاب fatf را تایید کرده است ، همه را به سکوت وا دارند .

مجمع تشخیص مصلحت نظام ، رییس دارد و اگر تصمیمی از سوی رهبر انقلاب درباره لوایح مرتبط با fatf اتخاذ می‌شد ، به رییس مجمع ابلاغ می‌شد ؛ حال اینکه رییس مجمع از چنین خبری بی اطلاع است , دفتر اقای رییسی هم گفته است که چنین موضوعی در جلسه سران قوا مطرح نشده است ,» یک عضو هیات علمی دانشگاه علم وصنعت هم اعلام کرد حاضر است به نمایندگی از جامعه دانشگاهی از معاون اول شکایت کند .

وی در این باره به خبرنگار ما گفت : « اگر گفته می‌شود تعقیب قضایی نیاز به شاکی خصوصی دارد ، بنده الان از اقای جهانگیری به دلیل دروغ هایی که گفته شکایت دارم , اقای جهانگیری دارد با اعصاب و روان این ملت بازی می‌کند ؛ همانگونه که جان مهم است ، روان هم مهم است و نباید اجازه داد تا چنین اظهاراتی موجب ازار روان مردم شود ,» این استاد دانشگاه تاکید کرد دادستان کشور به دلیل اظهارات کذب باید علیه جهانگیری اعلام جرم کند .

وی اضافه کرد : « ایا چون یک فردی معاون رییس جمهور است می‌تواند هر حرفی را بزند ؟ این مصونیت‌های قضایی تا کی قرار است اتفاق بیفتد , این اقایان تا کی قرار است با دروغ‌های خود با ارامش و روان مردم بازی کنند ؟» دوم | مورد عجیب گوشت و رب گوجه فرنگی ؛ جهانگیری دقیقا کجاست !؟ « هر کیلو رب ، پنج کیلوگرم گوجه است , گوجه اگر کیلویی 700 تومان باشد ، قیمت ان می‌شود کیلویی 3500 تومان ! این درحالی است که امروز در بازار قیمت یک قوطی 800 گرمی به 18000 تومان هم می‌رسد !» این‌ها را مسیح انصاری رییس کارگروه صنایع تبدیلی وزارت کشاورزی به خبرنگار ما گفته و اضافه کرده : « طبق بررسی‌های کارشناسی ، هر یک قوطی رب گوجه فرنگی 800 گرمی با احتساب سود فروشنده نباید بیش از 12 هزار تومان باشد اما قیمت در بازار بیش از 16 هزار تومان به فروش می‌رود .

باور کنید ما هم دلیلش را نمی‌دانیم !» رییس گروه صنایع تبدیلی محصولات زراعی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به فارس تاکید می‌کند قیمت‌ها در بازار بسیار بالاتر از نظر کارشناسی وزارت جهاد است , تخفیف‌های بعضا 40 درصدی که فروشگاه‌های بزرگ می‌دهند خود بیانگر این مسئله است که انها از فروش ، سود خوبی دارند که حاضر هستند چنین تخفیفات درشتی هم بدهند , باور کنید این هم از ان اتفاقاتی است که فقط در ایران رخ می‌دهد ! ان روزها که دلار سیر صعودی داشت شبانه قیمت‌ها را بالا می‌بردند .

ان هم اقلامی مانند گوشت یا رب گوجه فرهنگی که بالطبیعه کم‌ترین وابستگی به قیمت ارز را داشتند , حالا که ریال دوباره تقویت شده ، انگار نه انگار ! مردم هم از همین چیزها شاکی هستند دیگر , برای ما کمپین ثبت کردند .

مثل این کمپین که از بالا بودن قیمت رب گوجه فرنگی انتقاد می‌کرد یا این یکی که از قیمت گوشت می‌نالید , هر دو را هم پیگیری کردیم , پاسخ‌های اقای مسول در وزارت کشاورزی را که خواندید ؛ مسولی که خودش هم نمی‌داند دقیقا به چه علت قیمت‌های رب گوجه فرنگی در بازار تا این اندازه نجومی است ! مورد عجیب قیمت گوشت را هم از رییس شورای تامین دام کشور پیگیری کردیم .

اقای پوریان در گفت وگو با خبرنگار ما از افزایش روند تولید دام سنگین در کشور گفت و تاکید کرد انقدر تولید بالا رفته که لاشه‌ها در کشتارگاه‌ها روی هم انبار شده‌اند ! خبرنگار ما از وی پرسید : « جنابعالی در گفت وگوی تلویزیونی چند ماه پیش گفتید تولید دام سنگین در کشور به حدی بالا رفته که خریداری برایش نیست و قول دادید قیمت گوشت تا کیلویی 65 هزار تومان کاهش یابد اما تاکنون چنین نشده است »، وی پاسخ داد : « بررسی تولید دامداری‌ها و امارهایی که مرکز امار از تعداد دام‌های سبک و سنگین ارائه می‌دهد حاکی از افزایش تولید به ویژه دام سنگین در کشور است ، اما برخی نمی‌گذارند قیمت‌ها پایین بیاید ,» وی تاکید کرد تولید گوشت در دام داری‌های کشور تا 50 درصد افزایش یافته است ! با این حساب باید قیمت گوشت هم پنجاه درصد کاهش می‌یافت , ولی نشده ؛ چرا ؟ اقای پوریان معقتد است یکی از دلایل این مطلب فروشگاه‌های زنجیره ای است .

فروشگاه هایی که علاقه‌ی خاصی به لوکس فروشی گوشت و بسته بندی‌های گران قیمت ان دارند , دلیل دیگر هم البته دلالی و واسطه‌گری در اقتصاد ایران است , اقای پوریان البته دقیقا توضیح نداد پس وظیفه تشکیلات متبوع ایشان چیست ؟ چرا قیمت گوشت هم چنان بالا است گمان نمی‌کنم شهروندان مالیات پرداز تمایل چندانی برای پرداخت حقوق و مزایا به مدیرانی که توانایی تنظیم بازار را ندارند ، داشته باشند .

شما چه فکر می‌کنید ؟ سوم | مرثیه ای برای تولید ؛ برای نجات اذراب چه باید کرد ؟ اذراب هم مثل بقیه ؛ مثل همه غول هایی که با « خصوصی‌سازی » به خاک سیاه نشستند , کارگران معترضند , حق دارند .

چند ماه حقوق معوق بدون هیچ پشتوانه و امنیت شغلی , « کارگران اذراب گرسنه نیستند , انسان‌های شریف و باحیایی هستند که فقط مطالباتشان را می‌خواهند .

ما با بچه‌های نیروی انتظامی هم با احترام برخورد کردیم ,» این‌ها را یکی از کارگران مجموعه به خبرنگار ما گفته بود , ح .

ق , از دیگر کارگران مجموعه اضافه می‌کند : « مگر اقای جهانگیری ان روزها در مناظرات نمی‌گفت ما شما را سهام دار شرکت‌های بزرگ می‌کنیم ؟ حالا وضع شرکت بزرگی مثل اذراب این طوری است , اذراب بهترین شرکت غرب اسیا است .

ان قدر ظرفیت دارد که متخصصین ژاپنی در بازدید می‌گفتند اگر این کارخانه دست ما بود ، هر شش ماه یک بار سقفش را بر می‌داشتیم و موشک به فضا می‌فرستادیم ,» یکی دیگر از کارگران نیز گفت : « کاملا مشخص است نمی‌خواهند اوضاع را درست کنند , می‌خواهند بلایی که سر « رشت الکتریک » اوردند ، سر اینجا بیاورند .

اگر همه ابزار و سیستم‌های پیشرفته اینجا را کیلویی به عنوان اهن قراضه بفروشند ؛ ارزشش بیشتر از چیزی است که شرکت را به ان فروخته‌اند !» برای تولید هم که شده ؛ برای خاطر ایران باید صدای این کارگران را شنید , اذراب غول صنعتی غرب اسیا است , چه ان روزها که در کوران دفاع مقدس زیردریایی و خمپاره می‌ساخت ؛ چه در سال‌های بعد که برای خودکفایی صنعت نفت وگاز ، برای تکمیل پالایشگاه « ستاره خلیج فارس » پای کار امد .

مشروح گزارش همکاران من در دفتر اراک درباره دردودل‌های این مردم شریف را اینجا بخوانید , کمپین ان‌ها در فارس من هم از این ادرس قابل دسترسی است , سهامدار عمده‌ی اذراب « بانک کشاورزی » است .

شریعتمداری وزیر کار با اشاره به این موضوع ، از تلاش هایی که برای احیای کارخانه انجام داده می‌گوید : « یک نماینده ویژه در مذاکره با سازمان خصوصی‌سازی و بانک کشاورزی پیگیر مسئله شرکت اذراب شده و در جلساتی باحضور وزیر ، مشکلات مطرح می‌شود ,» اقای وزیر معتقد است این کارخانه « چشم وچراغ » صنعت کشور است و برای احیای تولید هم که شده باید ان را سر پا نگاه داشت , وزیر کار همچنین تاکید کرد : « ما خود را در کنار کارگران کارخانه اذراب می‌دانیم و معتقد هستیم باید مطالبات انها از طریق قانونی پیگیری شود .

عدم پرداخت حقوق به مدت دو ماه برای کارگر دغدغه مهمی است که حتما در جلسات هیات مدیره و مالکان شرکت بررسی می‌شود , مالکیت شرکت و هیات مدیره مسئول هستند و باید پاسخ دهند ، ولی از طریق قانونی و نمایندگان کارگران می‌خواهیم به نتیجه برسیم ,» هفته گذشته هم چنین در ایینی باحضور وزیر صنعت تفاهم نامه‌ی داخلی‌سازی تجهیزات پتروشیمی‌های کشور امضا شد .

یک تفاهم نامه‌ی 60 میلیون یورویی که بین شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت ( اویک ) با شرکت‌های ماشین‌سازی اراک و صنایع اذراب منعقد گردید , اقای قلعه بانی رییس هیات مدیره‌ی اذراب معتقد است این اتفاق می‌تواند میزان تولید کارخانه را تا 8 درصد افزایش دهد , احمد قلعه بانی به خبرنگار فارس گفت : « ظرفیت اذراب خیلی بیشتر از این‌ها است .

در حال حاضر این مجموعه صنعتی با کمتر از 15 درصد ظرفیت کار می‌کند , هم چنین بزودی مانده حقوق مرداد ماه پرداخت شده و حقوق شهریور ماه را هم ظرف دو ماه اینده پرداخت خواهد شد ,» امیدواریم .

دست همه‌ی کسانی که برای احیای اذراب پای کار امدند را باید بوسید , « فارس من » هم چنان پیگیر ماجرا است , همکاران من تا تعیین وضعیت کار و روشن شدن اوضاع کارگران کنار انها ایستاده‌اند .

اخبار تکمیلی را همین جا دنبال کنید , مشکلات مردم کم نیست , از گرانی تا تعطیلی واحدهای تولیدی .

همکاران من شبانه روز پیگیر کمپین‌های شما هستند , این که پیگیری‌ها کمتر به نتیجه می‌رسد ، باور بفرمایید از کم کاری ما نیست , اقایان مسول درگیرند .

درگیر موضوعاتی که کمترین نسبتی با واقعیت‌ها و مسلمات سفره‌های مردم ندارد , گزارش از محمد ازادی انتهای پیام / ع.
فارس ایران رشت الکتریک اراک فارس اذراب خبرگزاری فارس FATF مجمع تشخیص مصلحت نظام قوه قضاییه مجلس خبرگان شورای نگهبان امریکا وزارت جهاد وزارت کشاورزی ایران شرکت غرب اسیا ژاپنی اذراب غول صنعتی غرب اسیا پالایشگاه ستاره خلیج فارس دفتر اراک بانک کشاورزی سازمان خصوصی سازی و بانک کشاورزی شرکت اذراب کارخانه اذراب صنایع اذراب جهانگیری رهبری مقام رهبری رهبر انقلاب مقام عظمای ولایت اقای جهانگیری رهبری معظم له ایت الله مجتهد شبستری مجتبی ذوالنوری احمد توکلی اقای رییسی مسیح انصاری اقای پوریان جنابعالی شریعتمداری اقای قلعه بانی احمد قلعه بانی رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورا خبرنگار پارلمانی فارس رییس جمهور رییس قوه نماینده سابق مردم تهران عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام رهبر انقلاب FATF عضو هیات علمی دانشگاه علم وصنعت دادستان کشور معاون رییس جمهور رییس کارگروه صنایع تبدیلی وزارت کشاورزی رییس گروه صنایع تبدیلی محصولات زراعی وزارت جهاد کشاورزی رییس شورای تامین دام کشور وزیر کار وزیر صنعت تفاهم نامه ی داخلی سازی تجهیزات پتروشیمی های کشور رییس هیات مدیره ی اذراب خبرنگار فارس جلسه سران قوا