تیم ضدانقلاب ، یار جدیدش را نپذیرفت

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۳:۲۰:۳۰

اعلام موجودیت گروه اپوزیسیون « فرشگرد » توسط 40 فعال سیاسی ناشناس ، هرچند با استقبال هماهنگ شبکه‌های ماهواره ای و برخی رسانه‌های ضدانقلاب مانند بی بی سی روبه رو شد اما واکنش‌های منفی بسیاری نیز در جبهه اپوزیسیون به همراه داشت .مجله فارس پلاس : اعلام موجودیت یک گروه وابسته به اپوزیسیون با عنوان « فرشگرد » توسط 40 فعال سیاسی ناشناس و کم سن و سال ، هرچند با استقبال هماهنگ شبکه‌های ماهواره ای و برخی رسانه‌های ضدانقلاب مانند بی بی سی روبه رو شد اما واکنش‌های منفی بسیاری را نیز در جبهه اپوزیسیون به همراه داشت , در یکی از این موارد ، حسن یوسفی اشکوری ، در یادداشتی به نقد این جریان سلطنت طلب پرداخته و نوشته است : « چنین می‌نماید که هم وطنان فرشگردی ما و همفکرانشان ، حداقل حامل پاره هایی از ارتجاع‌اند و از ترقی و ترقی خواهی مدرن بسی فاصله دارند ,» اشکوری ، محتوای بیانیه فرشگردی‌ها را دلیل این مدعا اورده و می‌نویسد : « چنان که اشکار است این جریان ، دل بسته تجدید نظام پادشاهی ایرانی در قالب تداوم سلطنت پهلوی است و به همین دلیل ولیعهد سابق ، یعنی رضا پهلوی را به عنوان نماد و نماینده خود برگزیده است .

,, در واقع می‌توان گفت استفاده از دوگانه سرخ و سیاه و نیز فرشگرد از ماهیت واپسگرای این جریان پرده برمی‌دارد .

ایا احیای تعبیر منسوخ ( و صد البته مهمل ) استعمار سرخ و سیاه محمدرضا شاهی تصادفی است ؟ شواهد حالیه و مقالیه نشان می‌دهد که احیای تعبیر مشخص اعلی حضرت فقید ! و رشیدی مطلق در چهل و یک سال پیش ، برای زنده کردن یاد و خاطره ارتجاعی پهلویسم زوال یافته است ,» اشکوری همچنین در بخش دیگری از یادداشت خود ، انقراض نظام ارتجاعی سلطنتی را از محاسن انقلاب اسلامی ایران برشمرده و می‌افزاید : « فکر نمی‌کنم کسی تردید داشته باشد که اگر انقلاب ایران یک حسن داشته باشد ، همان انقراض نظام ارتجاعی سلطنتی ( و ان هم از نوع استبدادی پهلوی‌ها ) و هدیه جمهوری به تاریخ ایران است , از این منظر انقلاب ایران جامعه و تاریخ ایران را یک گام بلند به پیش برده است .

» او فرشگردی‌ها را در زمره دشمنان ایران ( نه لزوما دشمن جمهوری اسلامی ) از جمله ترامپ ، بن سلمان و نتانیاهو برشمرده و ان‌ها را مورد پرسش عتاب امیز قرار می‌دهد : « از نظر اینان ترامپ و پمپئو و بولتون و نیکی هیلی مترقی‌اند ؟ ایا اینان می‌خواهند برای من و شما دموکراسی و ازادی و حقوق بشر به ارمغان بیاورند ؟,,.

از این فرشگردی‌ها می‌پرسم این ترقی خواهی است که با چماق کسانی چون ترامپ و بولتون و بن سلمان و ناتانیاهو و اقمارشان چون سازمان مجاهدین و ,,.

به ویرانی ایران و تهیدستی بیشتر مردم تحت ستم وطن خود کمک کنید ؟ البته خواهید گفت که مراد سرنگونی رژیم ایران است و نه اسیب رساندن به مردم ولی این دیگر شوخی بی مزه و از مد افتاده ای است و فقط موجب گریه می‌شود و نه خنده ,» انتقادی که مصطفی تاجزاده نیز ان را به حق شمرده و در توییتی چنین می‌نویسد : « هدف براندازان خارج‌نشین ، بهم زدن توازن قوا در منطقه به سود تل اویو و ریاض است ، نه ازادی و رفاه ایرانیان , معترضان ، اصیل و بی رسانه‌اند .

ترامپیست‌ها با پول بن سلمان دررسانه‌ها شلتاق می‌کنند ,» انتقادها به تحرکات اخیر سلطنت‌طلبان در قالب جریان فرشگرد به سایر رسانه‌های اپوزیسیون نیز سرایت می‌کند ؛ وبسایت ضدانقلاب رادیو زمانه نیز در یادداشتی مفصل با اشاره به نقش محوری رضا پهلوی در این جریان سلطنت طلب تازه تاسیس ، به بازخوانی کارنامه سیاه حقوق بشری خاندان پهلوی پرداخته و نوشته است : « با این کارنامه سیاه حقوق بشری ، میراثدار سلسله پهلوی بسیار سیاستمدارانه رفتار می‌کند که نگاه به اینده را به جای نقد گذشته لازم می‌بیند , او به درستی می‌داند که در قرن بیست و یکم نمی‌توان به مخاطبان داخلی و بین‌المللی ایده یک حکومت خودکامه را فروخت به همین دلیل او حاضر نیست به گذشته نقب بزند و از سویه‌های استبدادی و خودکامه پدر و پدربزرگش سخن بگوید .

او با انکه خود را شاهزاده می‌خواند و بر میراث ژنتیک در گفتمان سلطنت طلبی خود انگشت می‌گذارد ، اما حاضر نیست مسئولیت اعمال این سلسله را بپذیرد ,» از منظر نویسنده یادداشت رادیو زمانه ، مطرح شدن یکباره نام فرشگرد ، تحت لوای حمایت‌های خارجی صورت پذیرفته وگرنه چگونه می‌شود که « بیانیه تعدادی از افراد خارج‌نشین که هیچ یک معروفیت چندانی در سپهر سیاسی ایران ندارند و حتی یک زندانی سیاسی ، خود را وامدار مرام و نظر انان نمی‌داند ، در رسانه‌های فارسی زبان با استقبال روبرو شود ,» حمایت این تعداد افراد ناشناس از رضا پهلوی در حالی صورت می‌پذیرد که دو سال پیش از این نیز ، گروهی از سلطنت‌طلبان با انتشار بیانیه ای به رضا پهلوی هشدار داده بودند که اگر انتقادهای ان‌ها را نپذیرد ، او اخرین ولیعهد این سلسله پادشاهی خواهد بود .

دلایل صدور بیانیه سلطنت‌طلبان برای خلع وی از سلطنت نیز بیشتر از همه مربوط به سیاست‌ها و رفتارهای سیاسی رضا پهلوی بود که امضاکنندگان ان را موافق جنگ ، مخالف تمامیت ارضی ایران و مخالف یکپارچگی ملی ارزیابی کرده بودند , انتهای پیام /.