مشکلات ، با فکر مردمی و با کنار مردم بودن حل می‌شود

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۲۰:۴۱:۴۷


فانوس زاگرس ؛ گروه سیاسی : رییس جمهور سابق ایران به مناسبت تحولات جاری در خوزستان در پیامی گفت : می‌خواهند مردم را ناراضی کنند و مقابل هم قرار بدهند ! محمود احمدی‌نژاد در این پیام گفت : خدمت ملت بزرگ ایران و مردم مظلوم خوزستان سلام عرض می‌کنم , قلب ملت ایران از مشکلات جاری امروز در خوزستان در فشار است و عموم مردم ، نگران شرایط سخت زندگی مردم ان دیار هستند , مردم خوزستان از بهترین ملت ایران و پیشگام استقلال خواهی و عزت طلبی ایرانیان هستند .

مردمانی شریف ، نجیب ، اهل کار و تلاش ، وفادار و فداکار در راه ارمان‌های انقلاب ملت ایران و ارمان‌های انسانی هستند , بیش از 23 هزار شهید و 35 هزار جانباز ، سند افتخار خوزستان در دفاع از سرزمین ایران و ارمان‌ها و اندیشه‌های والای ملت ایران است , تحت سنگین‌ترین بمباران‌ها ، موشک باران‌ها و فشارهای دشمن غدار ، مردم خوزستان ایستادند و اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک پاک ایران جدا شود .

خوزستان پرچم برافراشته عزت و استقلال ایران است اما متاسفانه امروز شرایط زندگی در خوزستان ، فوق طاقت مردم ، سخت شده است , کشاورزی در حال اسیب دیدن جدی است ، دامها دارد تلف می‌شود ، در بسیاری از نقاط خوزستان حتی اب هم برای اشامیدن وجود ندارد و برق هم بطور مکرر قطع می‌شود , دو دسته عوامل موجب بروز مشکلات در خوزستان است دسته اول ؛ برمی‌گردد به کارهای زیربنایی و زیرساختی .

خوزستان دو بار اسیب جدی دید , یک بار در 8 سال دفاع مقدس که تقریبا تمام زیرساخت‌ها از بین رفت و همزمان ، عمران و ابادی هم انجام نشد یعنی چیزی به داشته‌های خوزستان اضافه نشد و داشته‌های قبلی ان هم از بین رفت , بعد از جنگ هم 16 سال ، غرب کارون از سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اساسی اقتصادی و عمرانی محروم ماند .

سال 85 بود که من متوجه شدم هر تصمیمی برای خوزستان به خصوص غرب کارون می‌گیریم ، با موانع جدی مواجه می‌شویم , وقتی پیگیری کردم ، دیدم یک مصوبه مربوط به شورای عالی امنیت ملی است که بعد از جنگ از ترس جنگ مجدد یا با پیش بینی جنگ مجدد ، تصویب کرده بودند که در غرب کارون ، سرمایه‌گذاری های اساسی انجام نشود ! من خیلی ناراحت شدم ، پیگیری کردم و گفتم این چه حرفی است ؟ الان جنگ و مدل جنگ عوض شده و دیگر مانند سابق نیست , از اقیانوس هند با موشک ، نقطه زنی می‌کنند .

این چه مصوبه ای است که ما گذراندیم ؟ اصلا فرض کنیم که احتمال جنگ هم باشد ، مگر می‌شود ما بخشی از میهن و مردم خودمان را رها کنیم ؟ ان هم خوزستان !؟ مصوبه را لغو کردیم و اولین کاری که انجا اغاز شد ، مین روبی بود , بیش از یک میلیون هکتار زمین‌های کشاورزی مردم ، مین روبی شد که امکان عبور و مرور و تحرک و کار در ان وجود نداشت , کانال اب کشیده شد ، برنامه احیای هور طراحی و اغاز شد ، برنامه گسترده ابرسانی به تمام شهرهای خوزستان طراحی شد و عملیات ان اغاز شد که متاسفانه مانند خیلی از برنامه‌های دیگر نیمه کاره رها شد .

لایحه دادیم که حداقل 2 درصد درامد نفت به خوزستان اختصاص پیدا کند که در مجلس تکه پاره شد و چیزی گیر مردم خوزستان نیامد ولی ما تلاش کردیم از هر محل ممکن و از اختیاراتی که بود ، سهم را بالا ببریم و اجرای طرح‌های بزرگ صنعتی ، پتروشیمی و بنگاههای کوچک زود بازده را پیگیری کردیم , من به عنوان خادم کوچک مردم ، بیش از 30 بار خودم به خوزستان سفر کردم و از نزدیک کارها را پیگیری می‌کردم , گرچه خوزستان تقریبا به یک کارگاه بزرگ ، تبدیل شده بود اما من باز هم راضی نبودم .

معتقد بودم که هم سرعت کارها باید بیشتر شود و هم اینکه حداقل 20 سال باید با سرعت بالا کار شود تا شرایط خوزستان به تعادل برسد و به نحوی ان 24 سال عقب ماندگی و خرابی ، جبران شود , نمی‌شود در تهران نشست و خوزستان را اداره کرد یا مشکلات را در خوزستان و سایر نقاط کشور حل کرد ! دسته دوم علت‌ها به نظر من مربوط به مدیریت منابع اب است , گرچه خشکسالی است ولی اب هم هست .

سدهای خوزستان اب دارد , امروز متاسفانه با مدیریت ناصحیح ، مردم را دچار مشکل کرده‌اند , اصلا می‌خواهند مردم را مقابل هم قرار بدهند .

شاید ! من اینگونه برداشت می‌کنم که می‌خواهند مردم را ناراضی بکنند , اب هست ، باید ان را مدیریت کنند و در اختیار مردم قرار بدهند , متاسفانه این ضعف مدیریت چند سال قبل هم مشکلاتی ایجاد کرد .

در فصل کشاورزی اب را به روی مردم بستند ، اب را در سدها نگه داشتند و در فصل بارندگی شدید ، مجبور شدند بیش از ظرفیت رودخانه‌ها ، اب از سد‌ها رها کنند ! با ان اب ندادن ، کشاورزی از بین رفت و در این جاری کردن بیش از حد ، زندگی مردم از بین رفت , سیل ایجاد شد ، خانه‌ها ویران شد و زندگی مردم از بین رفت , تمام اینها به مدیریت‌ها برمی‌گردد .

به نظر من اب هست ، مدیریت نیست , امروز بی ابی و بی برقی در خوزستان فقط یک مشکل مدیریتی است , با اصلاح مدیریت ، ان شاءالله این مشکل حل می‌شود اما کارهای اساسی باید در خوزستان همچنان ادامه پیدا کند .

در این شرایط مردم چه کار باید بکنند ؟ اب هم نباید بخواهند ؟ ایا مقامات یک روز در این شرایط زندگی کرده‌اند ؟ یا می‌توانند زندگی کنند ؟ چطور در گرمای بالای 50 درجه و نبودن اب و قطع مکرر برق ، می‌شود انتظار داشت مردم در خانه بنشینند ؟ دام‌ها تلف می‌شوند و نخل‌ها خشک می‌شوند , مردم بارها به شکل‌های مختلف ، شکایت و اعتراض خودشان را به این شرایط ، به مقامات محلی و بالاتر اعلام کرده‌اند ولی نتیجه نگرفته‌اند , امروز مردم خوزستان به حق صدای اعتراض خودشان را بلند کرده‌اند .

متاسفانه در کشور ما تحت تاثیر باند فاسد امنیتی ، با هر نوع مطالبه ، شکایت و اعتراض مسالمت امیز مردم برخورد می‌شود , بلافاصله ان باند امنیتی وارد می‌شود و دو کار انجام می‌دهد ؛ اول اینکه به خشونت می‌کشد ، درگیری ایجاد می‌کند ، اتش می‌زند ، تیراندازی می‌کند و بهانه سرکوب مردم را فراهم می‌کند , دوم اینکه خواسته به حق مردم را به بیگانگان و گروه‌های ضد انقلاب یا وابسته به بیگانه منتسب می‌کند و باز هم بهانه سرکوب را می‌دهد و راه اعتراض مسالمت امیز را بر مردم می‌بندد .

و بعد هم با گستاخی می‌گویند ما فقط به سرهای مردم شلیک نکردیم ، به پاها هم شلیک کردیم ! خب مردم چه باید بکنند ؟ من به مسئولین نصیحت می‌کنم ؛ این مردم خوزستان و مردم ایران ، ضد انقلاب نیستند , ملت ، عین انقلاب است ، ملت همان خواسته‌های زمان انقلاب را دارد , مردم از ارمان‌ها و خواسته‌های زمان انقلاب ، یک سرسوزنی نه بیشتر خواستند و نه خواهند خواست ، همانها را می‌گویند و همان‌ها را می‌خواهند .

ضدانقلاب یک اقلیتی هستند که این شرایط را برای مردم خوزستان و مردم ایران ایجاد کرده‌اند و بعد هم این طور با مردم برخورد می‌کنند , امیدوارم حرف مردم را بشنوند و زود اقدام کنند , بسیاری از مشکلات ، با مدیریت ، با فکر مردمی و با کنار مردم بودن حل می‌شود .

اگر همان مقدار که برای سرکوب مردم اهتمام می‌کنند ، همان را برای رفع مشکلات هزینه کنند ، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد , من امیدوارم که این نصیحت مشفقانه این خادم کوچک را بشنوند ، حرف مردم را بشنوند ، اقدام کنند ، در خدمت و کنار مردم باشند ، انهایی که مسئول هستند ، حرف مردم را بشنوند و ان‌ها را مستقیما ببینند , از افراد امین گزارش بگیرند و اینقدر به حرف باند فاسد امنیتی توجه نکنند که تحریف می‌کند و می‌خواهد مردم را عاصی ، سرکوب و تحقیر کند و درخواست شیطان را در کشور پیاده کند .

گوش هایشان را باز کنند ، بشنوند ؛ اینها مردم خوزستان هستند که مشکل دارند و دارند می‌گویند , به جای برخورد با انها ، حرفشان را بشنوید , این یک خواست عقلانی و دلسوزانه است .

نمی‌شود به همه انگ ضد انقلاب زد , الان اکثر ملت از شرایط مدیریت کشور ناراضی هستند ، خب اصلاح کنید ، تغییر بدهید ، درست کنید ، با مردم همراه شوید ، با مردم خوزستان همراه شوید ، حتما ضرر نمی‌کنید , هم به نفع خودتان هست و هم به نفع کشور است .

ممکن است فردا فرصت جبران نداشته باشیم , منبع خبر انتهای خبر /.