قرار است خوزستان را زمین سوخته نمایند

۱۴۰۰/۰۴/۲۹ ۱۳:۴۶:۲۹


فانوس زاگرس ؛ گروه سیاسی : روزنامه جمهوری اسلامی نوشت : دولت‌ها در عدم رسیدگی به رفع مشکلات و تنگناهای روستاها و شهرهای خوزستان از نظر حل مشکل فاضلاب و ابرسانی و ده‌ها مشکل دیگر ، در عمل و نتیجه ، و پس از چهل سال ، عملکردی یکسان داشته‌اند , « اب را برده‌اند و مشکلات اولیه مردم را نیز حل نکرده‌اند », گویی قرار است خوزستان را زمین سوخته نمایند .

ظاهرا کاری هم از دست خوزستانی برنمی‌اید , امام جمعه و اعضای خبرگان خوزستان و نمایندگان مجلس خوزستان و سایر شخصیت‌های دانشگاهی و رسانه‌ها ، با دیدگاههای متفاوت ، مجدانه و صادقانه پیگیر مشکلات اب بوده و هستند ، اما صدایشان به جایی نمی‌رسد , چرا ؟ انهم داستانی است .

صاحب منصبان سنتی ثلاث و سرقفلی داران مرکزنشین خوزستانی ، در معادلات اجرایی کشور هم تنها نقشی درجه سوم و چهارم دارند ، و یا چهل سال است منافع خود را بر منافع استان ترجیح داده‌اند , شمشیرهای مرصع نشان ، برای پست‌ها و مراسم و ایام خاص ، اما نقشی تعیین کننده در تصمیم‌سازی یا تصمیم‌گیری استان نداشته‌اند , یا به بازی گرفته نشده‌اند و یا نخواسته‌اند که نقشی تعیین کننده داشته باشند .

همه دولت‌ها از نظر منابع اب استان خوزستان ، یک الگو و برنامه واحد را تاکنون دنبال کرده‌اند , مردم خوزستان هم این را فهمیده‌اند که با دلخوش کردن به اصول‌گرا یا اصلاح‌طلب ، هاشمی ، خاتمی یا احمدی‌نژاد و روحانی و حالا رییسی ، هیچ تفاوت و تغییری در سیاست‌های کلان انتقال اب نخواهد افتاد , سیاستمداران و مدیران اجرایی خوزستانی ، در وزارتخانه‌های مربوط به اب ، برق ، نفت و گاز ، حداکثر در رده‌های دوم و سوم اجرایی ، انهم به ندرت حضور دارند .

داستان مصائب منافع خوزستان ، نیازی به تفصیل ندارد , نخبگان خوزستانی و ان جی اوهای مستقل و فعال هم در تنگنا و در محاق ، در افت و خیزند ، و چون کارون بی رمق و بی جانشان کرده‌اند , مردم با مشکلاتشان رها شده‌اند .

خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد ، اما مسئولان خوزستان را فراموش کردند و با نقمت‌های جنگ و پس از ان تنها رها کردند , چه کسی می‌داند ، گریه کهن مردی در کنار گاوی افتاده بر زمین ، که همه چیز او بود یعنی چه ؟ چه کسی می‌داند نابودی زمین و کشت و ماهی و هور یعنی چه ؟ چه کسی گریه و بغض جوان بیکار خوزستانی را در کنار نفت و بندر و پتروشیمی و فولاد و نیشکر را می‌فهمد ؟ چه کسی از تشنگی حتی روستاهای شمال خوزستان و در کنار سد و سرچشمه کارون خبر دارد و این یعنی چه ؟؟ روحانی ، با کارگردانی امثال واعظی و حمایت برخی اصلاح‌طلبان ، با انتخاب برخی استانداران بی لیاقت و بی کفایت ، به بدترین وجه ناسپاسی خود را به مردم خوزستان نشان دادند و توسعه خوزستان را سال‌ها به عقب راندند , البته در این مساله دست برخی اصول گرایان منفعت طلب هم در کار بود .

خوزستان با چوب و تفنگ و تشر ، اداره نمی‌شود با مهر و محبت و احترام به راه می‌اید , اعتراض مردم و کشاورزان تشنه طبیعی است ، انهم مردمی که در دفاع از تمامیت ارضی ایران و اسلام ذره ای کم نگذاشته‌اند , تدبیر و بصیرت در برخورد با معترضان وظیفه قانونی و اخلاقی و انسانی همه مسئولان انتظامی و امنیتی است .

با این حال ، نه تجزیه‌طلبان و وابستگان انها ، به بهانه‌های قومی ، و نه افراطی‌های تندمزاج داخلی و خارجی از اعتراض مردم تشنه سودی نمی‌برند , مردم و زمین و تالاب ، پرنده و گیاه و گاومیش اب می‌خواهند اب , راه حل کلی پیش روی نظام ، همانگونه که هزاران بار گفته شده است ، انجام طرح جامع امایش سرزمینی است .

راه نجات خوزستان و بلکه کشور ، اجرای طرح کلان امایش سرزمین برای توسعه ایران است , تخصیص امکانات و منابع کشور در قالب کار کارشناسی علمی و بی طرفانه و با حضور شخصیت‌های علمی و مستقل و با حضور کارشناسان سازمان‌های مردم نهاد ، می‌تواند زمینه و بستر اعتماد‌سازی برای اجرای هرگونه طرحی است , باید به فکر اعتماد و سرمایه اجتماعی جامعه خوزستان و ایران بود .

انان که به خواسته‌ها و گرایشات متنوع و متکثر مردم وقعی نمی‌نهند ، باید باور کنند که اعتماد مردم روز به روز به مسئولان ، و در تمامی سطوح ، اعم از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا در حال فروپاشی است , منبع خبر انتهای خبر /.