خوزستان با چوب و تفنگ و تشر اداره نمی‌شود

۱۴۰۰/۰۴/۲۸ ۲۱:۵۸:۱۶


فانوس زاگرس ؛ محمد کیانوش راد ، با ابزار تاسف از انتقال اب سرشاخه‌های کارون به فلات مرکزی ایران ، گفت : کاش حداقل در قبال انتقال اب کارون ، شهرها و روستاهای خوزستان را تشنه لب نمی‌گذاشتند , گویی قرار است خوزستان را به زمین سوخته تبدیل کنند و ظاهرا کاری هم از دست ما خوزستانی بر نمی‌اید , امام جمعه ، نمایندگان خوزستان در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و سایر شخصیت‌های دانشگاهی و رسانه‌ها با دیدگاه‌های متفاوت ، مجدانه و صادقانه پیگیر مشکلات اب بوده و هستند ، اما صدایشان به جایی نمی‌رسد .

کیانوش راد با تاکید بر اینکه خوزستانی‌ها از مصائب و این استان گفته‌اند و نوشته‌اند ، اظهار داشت : خوزستانی‌ها همیشه گفته‌اند انتقال کارشناسی شده ، علمی و مبتنی بر پیوست‌های زیست محیطی اب ، صرفا باید برای شرب استان‌های بالا دست باشد و هرگز برای مصرف صنایع و کشاورزی به کارگیری نشود , این موضع اصولی ، عادلانه و منطقی مردم خوزستان مبتنی بر توجیهات اقتصادی ، زیست محیطی و امنیتی است , با تاسف ، همه دولت‌های مرکز‌نشین پس از انقلاب ، از چپ و راست ، اصلاح‌طلب و اصول‌گرا ، در انتقال اب از سرشاخه‌های کارون به فلات مرکزی ایران برای مصرف صنایعی چون فولاد ، کشاورزی و برنج کاری همداستان بوده و هستند .

البته در عدم رسیدگی به رفع مشکلات و تنگناهای روستاها و شهرهای خوزستان از نظر حل مشکل فاضلاب و ابرسانی و ده‌ها مشکل دیگر نیز عملکردی یکسان داشته‌اند , صدای مردم خوزستان به جایی نمی‌رسد وی با اشاره به این مسئولین اب رودخانه‌های خوزستان را برای استان‌های دیگر برده‌اند و مشکلات اولیه مردم این استان را حل نکرده‌اند ، افزود : کاش حداقل در قبال انتقال اب کارون ، شهرها و روستاهای خوزستان را تشنه لب نمی‌گذاشتند , گویی قرار است خوزستان را به زمین سوخته تبدیل کنند و ظاهرا کاری هم از دست ما خوزستانی بر نمی‌اید .

امام جمعه ، نمایندگان خوزستان در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی و سایر شخصیت‌های دانشگاهی و رسانه‌ها با دیدگاه‌های متفاوت ، مجدانه و صادقانه پیگیر مشکلات اب بوده و هستند ، اما صدایشان به جایی نمی‌رسد , صاحب منصبان مرکز‌نشین خوزستانی نیز تنها نقشی درجه سوم و چهارم در معادلات دارند و یا چهل سال است منافع خود را بر منافع استان ترجیح داده‌اند , شمشیر‌های مرصع نشان برای پست‌ها و مراسم و ایام خاص اما نقشی تعیین کننده در تصمیم‌سازی یا تصمیم‌گیری استان نداشته‌اند .

یا به بازی گرفته نشده‌اند و یا نخواسته‌اند که نقشی تعیین کننده داشته باشند , وی تاکید کرد : همه دولت‌ها از نظر منابع اب استان خوزستان ، یک الگو و برنامه واحد را تاکنون دنبال کرده‌اند , مردم خوزستان هم این را فهمیده‌اند که با دلخوش کردن به اصول‌گرا یا اصلاح‌طلب ، هاشمی ، خاتمی یا احمدی‌نژاد و روحانی و حالا رییسی ، هیچ تفاوت و تغییری در سیاست‌های کلان انتقال اب نخواهد افتاد .

نخبگان خوزستانی و ان جی او‌های مستقل و فعال هم در تنگنا و در محاق ، در افت و خیزند ، و چون کارون بی رمق و بی جانشان کرده‌اند , این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت : مردم خوزستان با مشکلاتشان اعم از بی ابی ، بیکاری ، فقر و تبعیض رها شده‌اند , خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد ، اما مسئولان خوزستان را فراموش کرده‌اند و با نقمت‌های جنگ و پس از ان تنها رها کرده‌اند .

چه کسی می‌داند ، گریه کهنسال مردی در کنار گاوی افتاده بر زمین ، که همه چیز او بود یعنی چه ؟! چه کسی می‌داند نابودی زمین و کشت و ماهی و هور یعنی چه ؟! چه کسی گریه و بغض و تحقیر جوان بیکار خوزستانی را در کنار منابع عظیم نفت و گاز و بندر و پتروشیمی و فولاد و نیشکر می‌فهمد ؟! چه کسی از تشنگی حتی روستاهای شمال خوزستان ، ایذه و مسجدسلیمان ، ان هم در کنار سد و سرچشمه کارون خبر دارد ؟! خوزستان با چوب و تفنگ و تشر اداره نمی‌شود وی با تاکید بر اینکه بی کفایتی دولت دوازدهم توسعه خوزستان را سال‌ها ره عقب راند ، اظهار داشت : خوزستان با چوب و تفنگ و تشر اداره نمی‌شود و با مهر و محبت و احترام به راه می‌اید , اعتراض مردم و کشاورزان تشنه طبیعی است ؛ ان هم مردمی که در دفاع از تمامیت ارضی ایران و اسلام ذره ای کم نگذاشته‌اند , تدبیر و بصیرت در برخورد با معترضان وظیفه قانونی و اخلاقی و انسانی همه مسئولان انتظامی و امنیتی است .

با این حال ، نه تجزیه‌طلبان و وابستگان انها ، به بهانه‌های قومی ، و نه افراطی‌های تند مزاج داخلی و خارجی از اعتراض مردم تشنه سودی نمی‌برند , کیانوش راد در خصوص راه حل مشکل خوزستان نیز گفت : راه حل کلی پیش روی نظام ، همانگونه که هزاران بار گفته شده است ، انجام طرح جامع امایش سرزمینی در کشور است , راه نجات خوزستان و بلکه کشور ، اجرای طرح کلان امایش سرزمین برای توسعه ایران است .

تخصیص امکانات و منابع کشور در قالب کار کارشناسی علمی و بی طرفانه و با حضور شخصیت‌های علمی و مستقل و همچنین با حضور کارشناسان سازمان‌های مردم نهاد ، زمینه و بستر اعتماد‌سازی برای اجرای هر گونه طرحی است , باید به فکر اعتماد و سرمایه اجتماعی جامعه خوزستان و ایران بود , انان که به خواسته‌ها و گرایشات متنوع و متکثر مردم وقعی نمی‌نهند ، باید باور کنند که اعتماد مردم به مسئولان روز به روز در حال فروپاشی است .

منبع خبر انتهای خبر /.