روایت شهید باقری از رزمنده‌های لاغر با وزن سربی ! + صوت منتشرنشده

۱۴۰۰/۰۷/۱۲ ۰۱:۲۴:۲۵

شهید حسن باقری در عملیات رمضان با اشاره به اینکه رزمندگان پس از حضور در جبهه تاب شهر را ندارند ، گفت : کسی که اینجا می‌اید و این حال و هوا را می‌بیند ، دیگر برگشتی نیست و وقتی هم برمی‌گردد ، اصلا در حال و هوای دیگری است .به گزارش مشرق ، غلامحسین افشردی معروف به حسن باقری از فرماندهان جوان دفاع مقدس است که در عملیات فتح المبین ، رمضان و بیت المقدس نقش موثر و فعالی داشت , او جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران بود , شهید باقری در بحبوحه عملیات رمضان در جمع همرزمانش در 28 تیرماه سال 1361 درباره علت اینکه چرا رزمندگان پس از حضور در جبهه تاب شهر را ندارند ، سخن به میان اورد .

انچه در ادامه می‌شنوید ، سخنان منتشرنشده از شهید حسن باقری است که خبرگزاری فارس این صوت تاریخی را برای نخستین بار منتشر می‌کند : عجایب جنگ ؛ رزمنده‌های لاغر با وزن سربی بچه‌های ما لاغر شدند ولی وزنشان زیاد شده است ، می‌گوییم چرا ؟ می‌گویند : از بس ترکش توی بدنمان است ! همین‌ها که دارند می‌جنگند ، کلی از ان‌ها یکی ترکش اینجای ان است ، یکی توی دستش و یکی توی تنش است , کسی که اینجا می‌اید و این حال و هوا را می‌بیند ، دیگر برگشتی نیست و وقتی هم برمی‌گردد ، اصلا هوای دیگری است , خدا شاهد است ما به تهران و این طرف و ان طرف که می‌رویم می‌بینیم اصلا نمی‌شود ماند ، نمی‌شود جای دیگر ماند .

درباره عملیات « عملیات رمضان » عملیات تهاجمی گسترده نیروهای مسلح ایران در خلال جنگ ایران و عراق بود که به مدت 17 روز در تابستان 1361 در جنوب عراق ، شمال شرقی شهر بصره و در منطقه شلمچه انجام شد , این عملیات در 5 مرحله به طور مشترک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرماندهی محسن رضایی و نیروی زمینی ارتش به فرماندهی علی صیاد شیرازی ، طراحی و اجرا شد , عملیات رمضان 50 روز پس از ازادسازی خرمشهر انجام شد و رزمندگان اسلام برای نخستین بار وارد خاک عراق شدند .

از عملیات رمضان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نبردهای زرهی ، پس از جنگ جهانی دوم نام می‌برند , در این نبرد سه موج جداگانه از سپاهیان داوطلب در زمینی مسطح به سوی بصره حرکت کردند , در این عملیات بیشتر از 1077 دستگاه تانک و نفربر عراقی منهدم شد و تیپ 9 زرهی عراق به طور کامل از بین رفت و در کل 7715 سرباز عراقی کشته ، زخمی و اسیر شدند .

.