پیش بینی قیمت خودرو در هفته دوم مهر

۱۴۰۰/۰۷/۱۰ ۰۵:۱۲:۳۱

تهران ( پانا ) - دو ماه از شروع کار دولت جدید می‌گذرد اما خودروهای خارجی و داخلی انچه که انتظار می‌رفت ، ارزان نشد . یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید وعده هایی که دولت مبنی بر افزایش میزان تولید یا واردات خودرو داد ، محقق نشده است . بنابراین پیش بینی می‌شود قیمت خودرو در نیمه دوم سال روند افزایشی داشته باشد !تهران ( پانا ) - دو ماه از شروع کار دولت جدید می‌گذرد اما خودروهای خارجی و داخلی انچه که انتظار می‌رفت ، ارزان نشد , یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید وعده هایی که دولت مبنی بر افزایش میزان تولید یا واردات خودرو داد ، محقق نشده است , بنابراین پیش بینی می‌شود قیمت خودرو در نیمه دوم سال روند افزایشی داشته باشد ! به گزارش تجارت نیوز ، دولت اب پاکی را روی دست مردم ریخت .

روز گذشته سید رضا فاطمی امین ، وزیر صمت گفته بود « در شرایطی که تراز تجاری و ارزی کشور متعادل است ، واردات خودرو می‌تواند مفید باشد اما تا پایان سال جاری و تا زمانی که ما به یک توازن در تراز خارجی برسیم ، اشتباه است ,» او پیش از این درباره مساله واردات خودرو سکوت کرده بود , این در حالی که دو ماه پیش او در مجلس به نمایندگان مردم وعده ساماندهی بازار خودرو را داده بود اما به نظر می‌رسد که منظور او صادرات خودرو بوده و قرار نیست واردات خودرو را ازاد کند ! وعده دولت قابل اجرا نیست ! حالا گمانه زنی‌های فروشندگان خودرو نشان می‌دهد خودرو از فردا شنبه دوباره روند افزایشی پیدا می‌کند .

یک کارشناس بازار خودرو با اشاره به پیش بینی خود از روند بازار توضیح داد : روند افزایشی قیمت خودرو با رد مصوبه مجلس از سوی شورای نگهبان قابل پیش بینی بود ، چرا که درامد دولت به دلیل تحریم‌ها نه تنها افزایش پیدا نکرده بلکه در این میان کسری بودجه هم داریم , فربد زاوه گفت : دو ماه از شروع کار دولت می‌گذرد اما وعده‌ها هنوز اجرا نشده است , تورم روند افزایشی دارد و برنامه غیر تورمی در برنامه دولت رییسی دیده نمی‌شود .

همچنین بحث مذاکرات هسته ای نیز مسکوت مانده است , او ادامه داد : تنش‌های منطقه میان تهران و باکو هم زیاد شده و این مسائل برای اقتصاد کشور نا امیدکننده است , به نظر می‌رسد تا زمانی که دولت روند اصلاحی را در بخش سیاست خارجی و داخلی در نظر نگیرد تورم همچنان زیاد می‌شود .

خودروهای ناقص چقدر است ؟ انچه مشخص است واردات خودرو به کشور منتفی شده است , هم اکنون به گفته امارها حداقل 140 هزار دستگاه خودروی ناقص در انبار خودروسازان دپو شده و امکان تکمیل و تحویل ان را ندارند , وزارت صمت اعلام کرده که خط تولید پنج محصول ایران خودرو متوقف شده و یکی از علت‌های این مساله هم کمبود قطعه است .

زاوه گفته است برای اینکه بازار خودرو سامان یابد باید عرضه خودرو زیاد شود و این مستلزم ان است که خودروسازان از دولت تسهیلات سنگینی دریافت کنند که چنانچه تسهیلات بگیرند تورم زیاد می‌شود و اگر برای کنترل تورم دولت از سمت بانک‌ها تسهیلاتی به انها اختصاص ندهد ، عرضه خودرو کم می‌شود , یعنی در هر دو صورت بازار خودرو در سال 1400 با بحران‌های عجیبی رو به رو می‌شود , هر چند کارشناسان درباره بحران جدید در بازار خودرو هشدار داده بودند .

.