ابراهیم نکو : سفرهای استانی رییسی برای مردم نان و اب نمی‌شود / دولت سیزدهم برنامه مشخصی برای حل مشکلات اقتصادی کشور ندارد

۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۰۷:۳۰:۲۵


به گزارش دیده‌بان ایران ؛ بیش از 100 روز از دولت ابراهیم رییسی سپری شده است اما ان چیزی که این روزها مشاهده می‌شود افزایش لحظه ای اجناس باعث , دولتی که قرار بود که در طی 100 روز مشکلات اقتصادی کشور را بکاهد حالا حتی توان کنترل کردن شرایط برایش سخت شده است , ابراهیم نکو ، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس نهم در گفت وگو با خبرنگار دیده‌بان ایران درباره عملکرد دولت ابراهیم رییسی به گفت وگو نشسته است که در ادامه می‌خوانیم .

* اقای ابراهیم نکو ! عملکرد 100 روزه دولت ابراهیم رییسی را به چه شکل تحلیل می‌کنید ؟ با 100 روز نمی‌شود دولتی را سنجید و در ترازوی عدالت قرار داد که ایا با توجه به این 100 روز دولت در اینده موفق عمل خواهد کرد یا خیر , 100 روز زمان زیادی نیست و ابتدای راه دولت است اما یک علمی وجود دارد که میتوان پیش بینی‌های جزیی در این خصوص کرد که اگر بدان توجه ویژه ای نشود چه بسا عملکردهای ضعیف دولت افزایش پیدا خواهد کرد , در بحث کرونا و توزیع واکسن ، دولت سیزدهم اقدامات قابل توجه و گسترده ای انجام داد ؛ حتی اگر مبنا بر این باشد که خرید واکسن در دولت قبلی صورت گرفته باشد به هر حال ان که کار را تمام کرد دولت ابراهیم رییسی بود .

یکی دیگر از اقدامات جزیی و البته غیرضروری این دولت ، سفرهای استانی است که به نظر بنده این سوال مطرح خواهد شد که ایا سفرهای استانی و واردات واکسن برای بهبودی وضع حاضر کفایت می‌کند ؟! که جواب بنده « خیر » است این اقدامات مسکن‌های معمولی و موقتی هستند که در بلند مدت راه به جایی نمی‌برند , در بحث سفرهای استانی تصور خوشایندی که دولت از این اقدام دارد این است که دولت می‌خواهد به مردم این حس را القا کند که مردم برایش مهم است اما به اعتقاد بنده در ابعاد دیگر اقتصادی نه تنها اقدامات مشهود و قابل مقایسه ای را شاهد نیستیم بلکه نسبت به قبل از حضور دولت سیزدهم شاهد عمیق تر شدن شکاف‌های اقتصادی هستیم به طوری که شکاف طبقاتی به شدت گسترده تر شده ، قدرت خرید مردم کاهش چشمگیری داشته ، معیشت مردم تحت شعاع قرار گرفته و وضعیت بورس و ارز نگفته هم وضعیت اشهم مشهود است ؛ بنابراین در شرایط خطرناکی قرار داریم , * اما در این 100 روز حداقل می‌توانستند که بحران اقتصادی را به نوعی کنترل کنند ، مردم انتظار کاهش قیمت‌ها را در کوتاه مدت نداشتند اما حداقل‌ترین خواسته ان‌ها تثبیت نسبی قیمت‌ها بود ! ضمن این که وعده حل مشکلات در 100 روز اول دولت را خود اقای رییسی بیان کرده بود .

من کاملا با شما موافقم , مردم با روی کار امدن دولت اقای رییسی حداقل انتظارشان این بود که ارامش به حوزه‌های مختلف اقتصادی برگردد , در حال حاضر مردم همچنان منتظر بهبود شرایط هستند .

این حرکت‌های ظاهری و سفرهای استانی و یا اقدامات شبیه به ان برای مردم نان و اب نمی‌شود , مردم می‌خواهند اقدامات دولت را در سفره‌های خود مشاهده کنند , من این نکته را هم بگویم اقای رییسی و برخی از اعضای کابینه ایشان به دنبال انجام اقداماتی متفاوت از دولت‌های گذشته هستند که مردم رضایتمندی شان بیشتر حاصل شود اما هنوز این اقدامات صورت نگرفته که به نظرم این قضیه به تیم اقتصادی دولت برمی‌گردد که هنوز یک تیم مسنجم نیست .

از طرفی حرف‌های واحدی از دهان کابینه دولت و اعضای او بیرون نمی‌اید و این نبود انسجام لازم به ضرر دولت تمام خواهد شد , هر چند انتظار می‌رفت با حضور افرادی که مدعی ریاست جمهوری و داشتن برنامه برای حل مشکلات مردم در کابینه دولت سیزدهم ، کارایی دولت چند برابر شود اما در حال حاضر ما چنین چیزی را مشاهده نکردیم , * باتوجه به دیدگاه‌های متفاوت اقای مخبر ، رضایی و میرکاظمی نسبت به حل مشکلات اقتصادی کشور ؛ به نظر شما ایا چنین تیمی از پس حل مشکلات کشور را دارند ؟ با این رویه بنده امیدوار نیستم ؛ چون هنوز مدل قابل قبولی از سوی این تیم مشاهده نکردیم .

بیشتر مطالبی که از سوی این تیم گفته می‌شود در قالب شعارهای متداول گذشته است که قابلیت اجرایی ندارد و یا از پشتوانه مالی مناسبی برخوردار نیست , به همین دلیل تیم فقط مدعی هستند و ما در جمع بندی ان چیزی که باید قبول واقع شود ، شاهد نبوده و نیستیم , هر چند که ما با مشکلات دیگری هم از قبیل کسری بودجه ، تورم بالا و افزایش جمعیت زیر خط فقر و تحریم‌ها رو به رو هستیم بنابراین همه این‌ها باعث شده است که دولت نتواند انطور که دلش می‌خواهد برنامه هایش را اجرا کند یعنی این واقعیت را باید بپذیریم که شرایط امروز کشور چه درونی و چه بیرونی در نقطه ای قرار گرفته ان چیزی که دولت به دنبالش است ، قابلیت عملیاتی شدن را ندارد .

* با عطف به اظهارات حسین کنعانی مقدم که اذعان داشتند که دولت باید از شعاردرمانی بگذرد و به مرحله عمل به وعده هایش برسد , به نظر شما ایا کابینه و دولت اقای رییسی برنامه ای مشخص برای حل مشکلات اقتصادی دارند ؟ حقیقتا قسمتی از اظهارات دولت صرفا شعار است , مردم خیلی وقت است که از مرحله شعاردرمانی عبور کرده‌اند .

انتظار امروز مردم عملیاتی شدن این وعده‌ها است , در ابتدا وعده‌ها و شعارهای اقای رییسی از دید مردم عادی بسیار موردپسند بود و انتظار جامعه این بود که در ابتدای کار قسمتی از شعارها عملیاتی شود , به اعتقاد بنده دولت برنامه مشخصی برای حل مشکلات کشور ندارد چون برنامه باید پشتیبانی اجرایی و امکانات لازم را داشته باشد اما وقتی وعده ای داده شود و امکان اجرا شدن را نداشته باشد ، این وعده‌ها تبدیل به « شعار » می‌شود .

بنده برنامه ای در تیم اقتصادی دولت سیزدهم مشاهده نکردم و اقایان بیشتر کلی گویی می‌کنند و با جزییات اشاره نمی‌شود , امیدوار هستیم دولت یک کالبدشکافی انجام دهد تا بتواند برای 100 روز اینده برنامه داشته باشد , * باتوجه به 100 روز گذشته مجلس همواره همراه دولت سیزدهم بود به طوری که چیزی حدود 230 نماینده از اقای رییسی تقاضا کردند که در انتخابات شرکت کند اما در حال حاضر ما مشاهده کردیم که به دو وزیر دولت سیزدهم یعنی وزیر کار و وزیر اقتصاد تذکراتی از جانب مجلس یازدهم داده شد ، به نظر شما با توجه به این شرایط در اینده شاهد چالش میان روابط دولت و مجلس خواهیم بود ؟ من اسم این تذکرات را چالش نمی‌گذارم .

این تذکرات اسمش انتقادات سازنده است , چون چالش زمانی ایجاد می‌شود که یک انتقاد غیرمنصفانه ای صورت گیرد اما در حال حاضر مجلس و دولت همسو با یکدیگر هستند , دلیل این که عده زیادی از نمایندگان مجلس از اقای رییسی خواستند که در انتخابات شرکت کند یکی دلسوزی‌های شخص اقای رییسی نسبت به حل مشکلات و دیگری همسو بودن ایشان با مجلس انقلابی است .

این دعوت صورت پذیرفت تا با یکدست شدن قوا مشکلات کشور قدری کاهش یابد اما این انتظار ، انتظار مطلوب و درستی نبود , به نظر بنده باتوجه به شرایط حال حاضر نمایندگان مجبور هستند که به دولت تذکر دهند و امکان این که کار به استیضاح هم برسد وجود دارد , به هر حال دولت توانمندی خود را در اذرماه یعنی با تحویل لایحه بودجه 1401 نشان خواهد داد ، باید منتظر بمانیم ببینیم ایا دولت سیزدهم می‌تواند اعتماد مردم را بازسازی کند یا خیر .

منبع : دیده‌بان ایران - نازیلا معروفیان کپی لینک کانال رسمی دیدبان ایران در تلگرام ارسال به تلگرام.