سالگرد شریعتی در حسینیه ارشاد برگزار نشد

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۱:۱۴:۵۰

سی و هفتمین سالگرد درگذشت « علی شریعتی »، به مراسمی کوچک میان اعضای خانواده ، دوستان و جمعی اندک در خانه « احسان » محدود ماند .روزنامه شرق : سی و هفتمین سالگرد درگذشت « علی شریعتی »، به مراسمی کوچک میان اعضای خانواده ، دوستان و جمعی اندک در خانه « احسان » محدود ماند , پنجشنبه گذشته جمعی کمتر از 50 نفر در منزل « احسان شریعتی » گرد امدند تا فرزند ارشد درباره پروژه - کتاب « چه باید کرد ؟» پدر و تاکید « شریعتی » بر « عرفان ، برابری و ازادی » برایشان سخن بگوید و اینکه این سال‌ها و روزها نیاز است تا برخی اثار شریعتی رواج داده شود , اگرچه همزمان هم اعلام شده بود که مراسمی هم در مزینان محل تولد « شریعتی » برگزار شده است ؛ مراسمی که برایش ستاد مردمی تشکیل شد و حتی گفته شد که از وزیر ارشاد برای حضور در این مراسم دعوت شده است .

این در حالی است که هیچ یک از اعضای خانواده در این مراسم حضور نداشتند , تا پنج سال قبل ، 29 خرداد ، حسینیه ارشاد هرساله محل برگزاری مراسم یادبود شریعتی بود , مراسم سال 86 اما ویژه تر بود چرا که برای نخستین بار همه خانواده شریعتی ( همسر و سه فرزند ) هم که به ایران بازگشته بودند ، همزمان در این مراسم شرکت کردند .

از سال 89 به بعد اما سالگرد درگذشت شریعتی به همان جمع خانوادگی و دوستانه محدود مانده است , خانواده شریعتی امسال هم درخواست برگزاری مراسم را در حسینیه ارشاد داشتند اما مدیریت حسینیه اعلام کرد که با این درخواست موافقت نشده است , از « حسینیه » تا « کانون » مکان هایی که زمانی پاتوق نواندیشان دینی بود ، این روزها دوران فترت خود را می‌گذراند .

به طور مشخص « حسینیه ارشاد » و « کانون توحید » این روزها به خاطره جمعی از نسل ایرانی بدل شده است , حسینیه ارشاد فعالیت خود را از سال‌های اول دهه 40، با حضور « مرتضی مطهری » و بعد « فخرالدین حجازی » اغاز کرد اما هویت اصلی خود را مدیون « علی شریعتی » است که از ابان 1347 به جمع سخنرانان حسینیه ارشاد می‌پیوندد و با قدرت بیان و سبک و رویکرد ویژه‌اش به مباحث دینی و سیاسی ، عملا سایر سخنرانی‌های موسسه را تحت تاثیر قرار می‌دهد , از سال 50 تا 51، علی شریعتی 70 بار در حسینیه ارشاد سخنرانی می‌کند .

این رقم برای « مطهری » در سال‌های قبل از ان نیز چیزی در همین حدود است , اگرچه سخنرانی‌ها به این دونفر محدود نبود و بسیاری دیگر هم پشت تریبون چوبی حسینیه قرار گرفتند , بعد از انقلاب هم تا پنج سال قبل نه تنها سالگرد شریعتی بلکه بازرگان ، دکتر سحابی و ایت الله طالقانی هم مرتب در حسینیه برگزار می‌شد .

از دیگربرنامه‌های به یادماندنی حسینیه در سال‌های اخیر مراسم شب‌های احیا و ایام عاشورا بود که ان هم فعلا برگزار نمی‌شود , این سال‌های اخیر بیشتر کتابخانه حسینیه فعال بوده و برخی کلاس‌های معمول , چندباری هم که پیش امده بود مجوزی برای یک برنامه صادر شود ، اما دقیقه 90 لغو شده است .

شاید اخرین موردش ، مراسم روز عرفه همان اوایل بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بود , با درگذشت « ناصر میناچی » اینده « حسینیه ارشاد » بیشتر در ابهام فرو رفته است , او وصیت کرده بود که در حسینیه به خاک سپرده شود و سال 84 هم شهرداری در نامه ای موافقت خود را با این اقدام اعلام کرده بود .

در نامه شهرداری امده بود : « احتراما بازگشت به نامه مورخ 25 اردیبهشت سال 1384 در ارتباط با تخصیص ارامگاه تهیه شده در پشت تالار حسینیه ارشاد به نام ان جناب به عنوان بنیانگذار و تنها عضو موسس باقیمانده از هیات سه نفره اصلی موسسه حسینیه ارشاد ، مراتب به استحضار شهردار محترم تهران رسید , چنین مرقوم فرمودند خداوند همه را مشمول لطف ، رحمت و مغفرت خود قرار دهد ، با پیشنهاد مزبور موافقت می‌شود ,» اما به دلیل مخالفت شهردار تهران تدفین پیکر زنده یاد میناچی در حسینیه ارشاد محقق نشد .

کانون توحید را « ایت الله موسوی اردبیلی » برای تقویت روحیه دینمداری و بسط فرهنگ تشیع و نیازهای اعتقادی ، دینی ، اخلاقی ، اجتماعی و سیاسی جامعه در سال 1350 شمسی احداث کرد , اکبر « هاشمی رفسنجانی »، ایت الله « مهدی مهدوی کنی »، دکتر « سیدمحمد حسینی بهشتی » و « محمدجواد باهنر » بانیان کانون بودند , بعد از انقلاب هم برنامه‌های کانون توحید ادامه داشت .

دامنه میهمانانش هم گسترده بودند , از « عبدالکریم سروش » که بعدها به کیان پیوست تا « هاشمی رفسنجانی » که رییس جمهوری شد , « هاشمی » به دعوت ایت الله موسوی اردبیلی شهریور سال 65 انجا سخنرانی می‌کند .

این روزها اما وضع « کانون توحید » امیدبخش تر از حسینیه ارشاد است , به تازگی همایشی از سوی سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار و با حضور فعالان اصلاح‌طلب انجا برگزار شد , ایت الله حسین موسوی تبریزی ( دبیرکل مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم ) و « غلامعلی رجایی » مشاور رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام سخنرانی کردند .

از این مراسم با عنوان جان دوباره یافتن کانون توحید یاد شد , ان هم بعد از ان رکود و رخوتی که طی هشت سال گذشته بر ان حاکم بوده , یک ماه پیشتر از ان هم اولین گردهمایی شاخه جوانان بنیاد امید ایرانیان در کانون توحید برگزار شد ؛ بهانه ای که سالن اجتماعات کانون توحید شاهد شور و نشاطی از جنس دوران اصلاحات شود .

« محمدرضا عارف » به همراه همسرش در این مراسم شرکت کرده بود , مدیریت « کانون توحید » از سال 1389 با مدیریت حجت‌الاسلام رحمانی خلیلی ، عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه ازاد بوده است , بر اساس انچه در سایت کانون اعلام شده او به دنبال این است که برنامه‌های کانون توحید را گسترش دهد .

در مطلبی در همین باره امده است : « کانون توحید در نظر دارد با همفکری و مشارکت فراگیر و همه جانبه شهروندان خیر و نیکوکار ، نخبگان و اندیشمندان در توسعه و تقویت کمی و کیفی فعالیت‌های دینی و فرهنگی و بسط فرهنگ و تمدن اسلامی برای عموم جامعه خصوصا نسل جوان حرکت نماید , فعالیت‌های فراگیر ان در اساسنامه کانون گنجانده شده است , عزیزان می‌توانند با مراجعه به دفتر از اهداف ازپیش تعیین شده اگاهی یابند و با مشارکت مسولانه ، کانون را یاری نمایید .

» اما اینکه سمت وسوی این فعالیت‌های فرهنگی چه خواهد بود و ایا می‌خواهد یا می‌تواند بازگشتی باشد به هویت گذشته‌اش ؟.