مجلس در جلسه علنی به بررسی وضعیت بازار سهام پرداخت / تب داغ بورس در مجلس

۱۴۰۰/۰۸/۱۹ ۱۰:۰۹:۱۱


به گزارش بورس امروز ، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد دولت رییسی امروز ( سه شنبه ، 18 ابان ) با حضور در جلسه علنی مجلس در مورد شرایط بازار سهام و برنامه‌های وزارت امور اقتصادی و دارایی درباره بازار سرمایه به نمایندگان گفت : اقتصاد ایران در یکی از مهم‌ترین نقطه‌های تحولی قرار دارد , چالش اصلی اقتصاد ایران چیست ؟ وی افزود : بیش از یک دهه رشد اقتصادی نزدیک به صفر و تورم مزمن و بی سابقه ، بخش عمده بنگاه‌ها را با چالش تامین مالی مواجه کرده است , وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت : بازار سرمایه با توجه به موقعیت خود می‌تواند و باید نقش بی بدیلی در غلبه بر چالش تامین مالی تولید ایفا کند .

وی ادامه داد : سوءمدیریت گذشته در بازار سرمایه که منجر به رشد بی منطق و حبابی شاخص بورس در نیمه نخست سال 99 و در پی ان کاهش 45 درصدی شاخص در نیمه دوم همان سال شد ، زیان ، ناراحتی و خشم بخش مهمی از سهامداران خرد و تازه وارد را به دنبال داشت , اقتصاد پیش بینی‌پذیر از ضرورت‌های بازار سرمایه است فراز و فرودهای بازار سرمایه به سیاست‌های دولت و مجلس بستگی دارد , حتی اظهارنظرهای یک مقام دولتی و مجلسی در بازار موثر است .

ثبات قوانین و مقررات برای فعالان اقتصادی کلیدی است , ما هر چند ماه نباید شاهد تغییرات فرمول‌ها و قوانین باشیم و باید ثبات ایجاد کنیم , باید اقتصاد را پیش بینی‌پذیر کنیم .

سخنان نمایندگان خطاب به وزیر اقتصاد دولت سیزدهم بعد از اظهارات سیداحسان خاندوزی ، برخی از نمایندگان مجلس به اظهار نظر در این باره پرداختند , مجتبی رضاخواه خطاب به خاندوزی : وزیر اقتصاد بفرمایند در نزول شدید در سال گذشته ، ایا دولت دخالت داشت ؟ و به طور مشخص بگویند این دولت چه برنامه ای دارد ؟ برنامه دولت فعلی برای جبران زیان‌های مردم چیست ؟ نرخ سود بین بانکی افزایش یافته و بانک‌ها به جای سرمایه‌گذاری در بازار بین خود سود را جابه جا می‌کنند , اقای خاندوزی ! سرمایه مردم نابود شد و شما هم مثل ما تماشاگر بودید .

سرمایه مردم در بورس دود شد , این چه بورسی است که با یک اظهار نظر جابه جا می‌شود و افت می‌کند , حقوقی‌ها ، سهامداران حقیقی‌ها را بیچاره کردند .

ما غیر از بورس دغدغه ای نداریم , روزانه هزاران پیامک برای ما می‌اید ما را نجات دهید , بورس یعنی شفافیت ، شرکت‌های صوری ، ضربه به اعتماد مردم است .

الان وضعیت ، بدتر از دولت قبلی است , محمدرضا پورابراهیمی ، دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس : وضعیت نظارتی بر بازار سرمایه باید تغییر کند , شرایط حوزه نظارت هیچ تناسبی با بازار ندارد .

بحث تخلفات و برخورد با ان ایجاد یک ساختار دقیق نظارتی را می‌طلبد , فضای مجازی نقش موثری در بازار دارند , شبکه‌های مجازی مسیر را تعیین می‌کنند و ساماندهی شبکه‌های مجازی اولویت اصلی سازمان باید باشد .

شفافیت در ارکان هم باید باشیم , ابزارهای پوشش ریسک باید برای مردم فراهم شود , گزارش جامع از مصوبات شورای عالی بورس باید بدهید .

اقای قالیباف به قیمت‌گذاری دستوری شما ورود کنید , این موضوع فساد دارد و رانت ایجاد کرده و به بازار سرمایه اسیب زده است , امروز هر تصمیمی که برای بازار گرفته می‌شود انتفاعش برای محروم‌ترین افراد است .

بودجه و مفروضات که باعث شود شرکت‌ها باعث ضرر و زیان شود ، ضررش به مردم است , ذینفع این موضوع مردم است , انها اسیب می‌بینند .

امروز به شکل مستقیم مردم در بازار حضور دارند , عرضه اوراق و نرخ بین بانکی اثرگذار بوده و افزایش پیدا کرده و شما باید نظارت دقیق کنید , موضوع اوراق عرضه شده و نرخ اوراق ، مسئله مهمی است ، اگر نرخ افزایش یابد ، اثر منفی‌اش همین چیزی است که اکنون می‌بینیم حسینی نماینده مجلس : بازار سرمایه مهم است چون کارکرد ان تامین مالی تولید است .

چه اتفاقی افتاده که بازار سرمایه اینقدر اهمیت یافته ؟ دعوت بی وجه مسئولان اقتصادی دولت قبل و عدم وجود شفافیت ، منجر به سیل حضور مردم در بازار شد ، خودرو و خانه را فروختند و اوردند تا سودی گیرشون بیاد ولی الان همه متضرر شده اند ما انتظار داریم بگویند برای کارکرد بازار سرمایه چه برنامه ای دارند ؟ بسته سیاست اقتصادی دولت چیست ؟ مگر می‌شود اقتصاد ما رشد صفر داشته باشد و بازار ما بهتر شود , دولت برنامه اقتصادی خود را هنوز باز نکرده است ؟ در حوزه سیاست تجاری ، پولی و مالی چه برنامه ای دارد , نماینده مجلس : با شرکت‌های تامین سرمایه جلسه داشتیم و گفتند که بانک مرکزی اجازه نمی‌دهد بسته‌های خود را اعمال کنیم .

نماینده مجلس : قیمت‌گذاری دستوری باید حذف شود , در بودجه باید دقت شود تا اوراق بیش از حد منتشر نشود , سیاست‌های پولی و مالی باید هماهنگ باشند .

مدیریت عشقی کاظم دلخوش : بورس و اقتصاد دارد عشقی اداره می‌شود , تاکید رییس سازمان بورس بر برنامه‌های بلندمدت : عشقی ، رییس سازمان بورس گفت : با این دغدغه نمایندگان و دید وزرای اقتصادی قطعا بازار سرمایه شرایط خوبی را خواهد دید , برنامه ریزی‌های خوبی برای بهبود وضعیت انجام شده .

مهم‌ترین ماموریت ما ایجاد ثبات و بازسازی اعتماد مخدوش شده عامه سهامداران است , عشقی همچنین اضافه کرد : مهمترین برنامه ما بحث حمایت از حقوق سهامداران برای بلندمدت است ، بازار سرمایه را باید با دید بلندمدت ببینیم ؛ روند سوداوری در بلندمدت مشکلی ندارد ولی نوسانات کوتاه مدت سرمایه گذاران را اذیت می‌کند که قابل مدیریت است , لازم است سامانه‌های هوشمند نظارتی داشته باشیم .

برخی از انها تکمیل شده‌اند و حتما باید با مشارکت عامه سرمایه گذاران باشد , بحث تعامل و ابتکار عمل در فضای مجازی هم وجود دارد و ما هم در برنامه هایمان اوردیم و فعالیت‌های خوبی در این زمینه خواهیم داشت , قیمت‌گذاری دستوری در برخی صنایع وجود دارد و بر اعتماد سهامداران موثر است .

ما در طول یک ماه گذشته جلسات متعددی با حقوقی‌ها داشتیم و خواستیم در هیجانات منفی ، فروش‌های خود را کنترل نمایند , واقعیت این است که همین شرکت‌های حقوقی بخش عمده بازار را در تملک دارند و اصلا منطقی نیست که بازار را تخریب کنند , بازار مطمئن باشد که به نفع حقوقی هاست که بازار مثبت باشد .

سخنان قالیباف خطاب به وزیر اقتصاد : در ادامه جلسه امروز قالیباف ، رییس مجلس خطاب به احسان خاندوزی ، وزیر اقتصاد دولت سیزدهم گفت : جمع بندی امروز این بود , ما یک خطاب کلی و انتظار توقع از دولت داریم , یک توقع از وزیر محترم به طور خاص .

مردم سرمایه‌های خود را وارد بازار کردند , ما نسبت به همه مردم در بازار مسئول هستیم و باار سرمایه مستقل نیست و تحت تاثیر سیاست‌های اقتصادی دولت است , جناب اقای خاندوزی شما فرزند مجلس هستید .

از شما انتظار خاصی داریم , سهامداران خرد ما احتیاج دارند که شما ابزار لازم را برای پوشش ریسک بورس در نظر بگیرید و حمایت انجام شود , باید سیاست دولت سیاست روشن و مشخصی باشد .

در استانه بودجه 1401 هستیم و خوب است که این سیاست‌ها روشن و مشخص شود , نقدشوندگی همینطور , شفافیت و نظارت همچنین .

بازار سرمایه برای رونق تولید و زیرساخت هاست , ما از بورس در بحث نظارت و کنترل انتظار داریم , اگر بحث سیاست‌ها ، قیمت‌گذاری اوراق و باقی موارد از این دست روشن بشود ما امیدواریم بورس با ثبات و منطقی رشد داشته باشد .

این توقع مردم از وزارت اقتصاد و دارایی است , در جلسات بعد هم پیگیر این موضوع می‌شویم ,.