اتمام واکسیناسیون افراد 60 سال به بالا تا 6 مرداد / گردش کرونای دلتا در تمام کشور / عمیقا نگرانیم

۱۴۰۰/۰۴/۲۷ ۰۸:۴۷:۴۰

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت کرونا در کشور ، درباره کاهش رعایت پروتکل‌های در کشور ، افزایش امار ابتلا به کرونا ، وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا در کشور ، وضعیت بیمارستان‌ها و استان‌های پرشیوع و ... توضیح داد .اتمام واکسیناسیون افراد 60 سال به بالا تا 6 مرداد / گردش کرونای دلتا در تمام کشور / عمیقا نگرانیم مجموعه : اخبار پزشکی تاریخ انتشار : یکشنبه , 27 تیر 1400 07:55 سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به وضعیت کرونا در کشور ، درباره کاهش رعایت پروتکل‌های در کشور ، افزایش امار ابتلا به کرونا ، وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا در کشور ، وضعیت بیمارستان‌ها و استان‌های پرشیوع و ,,.

توضیح داد , به گزارش ایسنا ، دکتر علیرضا رییسی با اشاره به وضعیت کرونا در کشور ، گفت : روز گذشته جلسه ستاد ملی کرونا با تمامی اعضا و با ریاست رییس جمهور برگزار شد و مروری بر اخرین وضعیت ویروس و بیماری در سطح دنیا داشتیم , به هر حال ویروس دلتا کشورهای زیادی را درگیر کرده و بیش از 65 کشور در دنیا این ویروس را گزارش کردند .

کشورهایی مانند اندونزی ، امریکا ، انگلیس و ,,.

که موارد ابتلای زیادی را گزارش کرده‌اند و حتی میزان بستری این کشورها به ویژه امریکا و انگلیس علی رغم بحث واکسیناسیون افزایش یافته که یک زنگ خطر و هشدار است , گردش " دلتا " در تمام کشور میزان رعایت پروتکل‌ها به زیر 50 درصد رسیده است عمیقا نگرانیم وی افزود : در کشور خودمان هم که این ویروس از جنوب و شرق کشور سرایت کرد و اکنون می‌توان گفت در تمام کشور این ویروس در حال گردش است و با توجه به قدرت سرایت بالایی که دارد باید بیش از قبل به سمت رعایت پروتکل‌ها رویم که اتفاقا بر عکس شده و این واقعا جای نگرانی دارد , من عمیقا نگرانم که با توجه به وضعیتی که داریم ، میزان رعایت پروتکل‌ها پایین است .

به طوری که ابتدا پروتکل‌های ما از 85 درصد افت کرد و بعد به 70 و 60 و حالا به زیر 50 درصد رسیده است , حال باید پرسید چه اتفاقی فتاده ، ایا ویروس ضعیف تر شده یا از بین رفته ؟ خیر اتفاقا ویروس مرتبا دارد جهش پیدا کرده ، قوی تر شده و قدرت سرایت بالاتری دارد , 169 شهر قرمز است ابتلا در کشور در حال افزایش گذر از مرز 1800 بیمار بستری جدید در روز رییسی ادامه داد : در حال حاضر 169 شهر قرمز داریم و 166 شهر نارنجی .

یعنی از بیش از 500 شهر ما 113 شهرمان زرد است که این نشان دهنده این است که گسترس ویروس در سطح کشور بسیار زیاد است و میزان ابتلا هم در حال افزایش است , در حال حاضر روزانه میزان بستری در کشور دارد از مرز 1700 تا 1800 بیمار مثبت بستری دارد عبور می‌کند که این یک زنگ خطر است که اگر جدی نگیریم و پروتکل‌ها را رعایت نکنیم و زمانیکه رعایت پروتکل‌ها به 48 درصد رسیده ، باید انتظار داشته باشیم که شهرهای بیشتری درگیر شوند و شهرهای قرمز ما قطعا با این وضعیت افزایش می‌یابند , هنوز در هیچ شهری به قله پیک پنجم نرسیده ایم وی تاکید کرد : استان‌های جنوبی و شرقی کشور که ابتدا شروع به افزایش کردند ، همچنان سیر صعودی دارند .

تقریبا می‌توان گفت که هیچ استانی هنوز به قله نرسیده و هنوز در شاخه صعودی این خیز جدید هستیم , البته ما در موج چهارم به طور کامل از موج چهار نگذشتیم و در بازوی پایین رونده موج چهارم بودیم که ویروس دلتا وارد شد و با توجه به قدرت سرایتی که داشت ، روند نزولی متوقف و بعد صعودی شد , اکنون هم در شهرهای جنوبی ، استان‌های شرقی کشور اعم از بوشهر ، هرمزگان ، سیستان و بلوچستان ، خراسان جنوبی ، کرمان ، یزد و .

,, موارد دارد افزایشی می‌شود .

در خود استان تهران و البرز هم در حال افزایش است , از ان طرف شهرهای شمالی ما اعم از گلستان ، مازندران و گیلان در حال افزایش هستند , تقریبا می‌توان گفت که به جز دو سه استان که فعلا شاید هنوز خیلی روند شتابانی برای افزایش ندارند ، سایر استان هایمان درگیرند .

اذربایجان شرقی هنوز وارد پیک اصلی و ملایم تر است , اما سایر استان‌های درگیرند , پروتکل هایی که مطابق با رنگ بندی شهرها رعایت نمی‌شوند سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه ما به عنوان وزارت بهداشت تمام ابزارها را در اختیار نداریم و بیشترین ابزار ما ابزار نظارتی است ، گفت : ما در قالب تیم‌های نظارتی عمل می‌کنیم .

البته بسیاری از سطوح نظارتی هم در اختیار اصناف و مشاغل است که باید انجام شود , ما گزارش می‌کنیم که رستوران‌ها باز هستند ، مشاغلی که در گروه دو و سه و چهار و در شهر قرمز هستند که نباید فعالیت کنند ، باز هستند , واقعیت این است که طبق رنگ بندی شهرها پروتکل هایی که باید رعایت شود ، متاسفانه رعایت نمی‌شود .

اگر در سطح شهر تهران چرخ بزنید ، می‌بینید که همه جا اعم از پاساژ ، رستوران و ,,.

باز است , در حالیکه ما تاکید کرده بودیم که این‌ها باید بسته باشند , همچنین تاکید کرده بودیم که مشاغلی مانند رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها ، تالارها و .

,, بسیار خطرناکند و سرایت در ان‌ها بالاست و باید بسته باشند ، اما این هفته شاهد بودیم که متاسفانه خیلی برای تعطیلی ان‌ها توفیقی نداشتیم .

جلسه اضطراری در زمینه پروتکل ها رییسی گفت : امروز رییس جمهور دستور دادند و وزیر بهداشت هم درخواست یک جلسه اضطراری کردند که صبح روز یکشنبه ساعت 8 صبح جلسه اضطراری با حضور وزیر کشور برای وضعیت پروتکل‌ها به ویژه در تهران برقرار است , زیرا وضعیت خاص است و افزایش زیاد بیماری را شاهدیم , همیشه باید یادمان باشد که سیستم درمانی در حوزه سلامت یک ظرفیتی دارد که اگر قرار باشد ، موارد خیلی زیاد شود ، ممکن است دچار مشکل شود .

برای رهایی از پاندمی ایمن‌زایی یک یا چند کشور کافی نیست یک پیام مشخص کرونایی به رهبران دنیا وی با اشاره به تاثیر واکسن بر روی ویروس دلتا ، گفت : باید توجه کرد که برای رهایی از یک پاندمی ، صرفا ایمنی‌زایی یک یا چند کشور کافی نیست , به همین دلیل سازمان جهانی بهداشت هم توصیه می‌کند که اگر درصد بالایی از مردم دنیا حتی تک دوز واکسن بزنند ، بهتر از این است که چند کشور اعم از اروپا و امریکا به طور کامل دو دوز واکسن را بزنند , زیرا هیچ کشوری حتی اگر 70 تا 80 درصد مردمش را هم واکسن بزند ، نمی‌تواند خیالش راحت باشد که همه محدودیت‌ها را می‌تواند بردارد .

تا زمانیکه زنجیره قطع نشده ، از این پاندمی رهایی نمی‌یابیم , باید زنجیره انتقال ویروس در سطح دنیا قطع شود , هرچه از عمر این ویروس می‌گذرد ، مرتب شاهد جهش‌های جدید خواهیم بود .

فرض کنید زمانیکه امریکا و انگلیس و ,,.

واکسیناسیون را شروع کردند ، اصلا چیزی به نام ویروس دلتا نبود ، اما از انجایی که در کشورهای دیگر ویروس در حال گردش است و جهش صورت می‌گیرد ، وقتی ویروس جهش یافته وارد ان کشور می‌شود ، ممکن است این ویروس جهش یافته واکسن گریز بوده و افرادی را درگیر کند , بنابراین این یک پیام بسیار مشخص به تمام رهبران دنیاست که اگر می‌خواهید جهان سالمی داشته و از شر این ویروس راحت شوید ، باید همه واکسینه شوند ، اینکه ده کشور فکر کنند که اگر کامل واکسیناسیون را انجام دهند ، خیالش راحت است ، اشتباه است , هین فوتبالی که اخیرا بین انگلیس و ایتالیا و با حضور تماشاگر اتفاق افتاد ، بعد از ان اتفاقات بدی افتاد و میزان شیوع بیماری به شدت بالا رفت .

بنابراین اصلا نباید از این نکات مهم غافل شویم , چه زمانی به زندگی عادی بازمی گردیم ؟ وی گفت : سوال کلیدی این است که چه زمانی می‌توانیم به زندگی عادی برگشته و ماسکمان را برداریم ؟, زمانیکه همه مردم دنیا ایمن شوند و به درجه ای از ایمنی برسند تا زنجیره انتقال قطع شود .

در سطح کشورهایی که واکسیناسیون چندانی انجام نشده است هم افرادی که واکسن زدند خیال شان راحت نباشد , ممکن است شما واکسینه شده باشید ، اما در برابر جهش‌های جدید ایمن نباشید , البته این موضوع درباره سرایت بیماری است .

مقوله مرگ و میر موضوع دیگری است و کشورهایی که واکسیناسیون بالا انجام دادند ، ممکن است که اپیدمی یا خیز بیماری در ان‌ها اتفاق بیفتد ، اما قطعا میزان مرگ و میرشان خیلی بالا نخواهد بود , بهترین راه این است که به سمت واکسیناسیون عمومی رفته و درجه واکسن را بالا بریم , هر واکسنی هم که مورد تایید سازمان‌های بین‌المللی است را تزریق کنیم .

اصلا این نگاه درست و علمی نیست و باید به سمت واکسیناسیون حداکثری رویم تا یک ایمنی جمعی ایجاد شده و زنجیره ویروس قطع شود , گام پنجم طرح شهید سلیمانی با تمرکز بر واکسیناسیون وی در ادامه درباره طرح شهید سلیمانی ، گفت : در گام پنجم طرح شهید سلیمانی با تمرکز بر واکسیناسیون پیش می‌رویم , در حال حاضر در تعداد بسیار زیادی از مراکز تجمیعی ما عزیزان بسیج ، سپاه ، هلال احمر و .

,, پای کار امدند .

در سیستان و بلوچستان هم که نیرو و مرکز تجمیعی کم داشتیم ، همه پای کار امدند و باید از انها تشکر کنیم , در عین حال مراقبت در منزل و قرنطینه هم برقرار است و روزانه بین 200 تا 250 هزار نفر در قالب این طرح در حوزه سرپایی رصد و تست می‌کنیم , بیشترین انرژی مان را هم علاوه بر ردیابی و بیماریابی و قرنطینه روی واکسیناسیون گذاشتیم .

در عین حال هر کس که علامت دار باشد ، در مراکز حتما باید از او تست گرفته شود , وضعیت واکسیناسیون علیه کرونا در کشور گذر از مرز تزریق روزانه 300 هزار واکسن در روز معاون بهداشت وزارت بهداشت ، گفت : خدا را شکر در بحث واکسیناسیون بعد از کندی که اتفاق افتاد ، با رسیدن واکسن‌ها به دست مان و فعال‌سازی مراکز تجمیعی ، روز گذشته از مرز 300 هزار واکسن در روز گذشتیم که رکوردی تازه است و برای اولین بار رخ داد , به هر حال اکنون همه دانشگاه‌ها خیال شان راحت شد که به اندازه کافی واکسن در دسترس دارند ، در عین حال تعداد مراکز تجمیعی و تیم‌های واکسن افزایش یافت .

به طوری که اکنون 2800 تیم واکسیناسیون در کشور داریم ، در تهران 81 مرکز تجمیعی راه اندازی شده است و در سطح کشور هم 800 مرکز فعال است , علل تجمع در برخی مراکز تزریق واکسن کرونا رییسی با اشاره به بحث نوبت‌دهی الکترونیکی برای واکسیناسیون ، گفت : این موضوع که راه اندازی شد ، ابتدا یکسری اشکالات داشت و هنوز هم برخی جاها به ویژه در تهران تجمعاتی برای واکسن بود , ابتدا من این تضمین و قول را می‌دهم که ما برای افراد 60 سال به بالا هم نوبت اول و هم نوبت دوم واکسن کافی در اختیار داریم .

بنابراین عجله ای نداشته باشید , در عین حال علت اینکه همچنان در برخی مراکز تجمع را شاهدیم ، این است که به عنوان مثال روز گذشته 307 هزار نفر را واکسینه کردیم که بر اساس امار حدود 8500 نفر بدون نوبت مراجعه کردند ، اما واکسینه شدند و همین تعداد باعث اختلال کل سیستم در کشور می‌شود , من از مردم خواهش می‌کنم که اگر پیامک برایشان نیامده ، مراجعه نکنند .

زیرا هم خودشان معطل می‌شوند و هم سایر افراد را معطل می‌کنند , ما بر اساس ظرفیت مراکز واکسیناسیون نوبت‌دهی می‌کنیم , اشکالاتی هم در سامانه وجود دارد که اصلاح خواهد شد .

اتمام واکسیناسیون افراد بالای 60 سال تا ششم مرداد ماه وی تاکید کرد : مطمئن باشید که تمام افراد بالای 60 سال تا پایان هفته نوبت‌دهی می‌شوند و مطمئن باشید تا چهارشنبه هفته بعد یعنی 6 مرداد ماه همه 60 سال به بالاهای ما واکسینه خواهند شد , بنابراین عجله نکنند , بیشتر هم این موضوع در تهران اتفاق می‌افتد .

خیلی‌ها می‌ایند و اسم می‌نویسند و ,,.

درست نیست , طبق دستورالعمل ما افراد باید در سامانه salamat,gov.

ir ثبت نام کرده و منتظر پیامک نوبت‌دهی بمانند , در عین حال از همکاران هم می‌خواهم که به هیچ وجه به افرادی که پیامک برایشان ارسال نشده واکسن نزنند , از مردم هم خواهش می‌کنم که اگر پیامک برایشان نیامده ، مراجعه نکنند .

بالاخره باید نظمی ایجاد شود , نمی‌دانم چرا فقط در تهران این اتفاقات می‌افتد , از مردم می‌خواهم صبر کنند .

شاید برخی فکر می‌کنند که واکسن تمام می‌شود و به انها نمی‌رسد ، اما من قول می‌دهم که اصلا چنین اتفاقی نمی‌افتد , ورود شش میلیون واکسن کرونا تا پایان این هفته رییسی گفت : تاکنون 11 میلیون و 200 هزار واکسن در سطح کشور توزیع کردیم , ان شاءالله صبح امروز هم یک میلیون و 200 تا 300 هزار واکسن به دست مان می‌رسد .

تا پایان این هفته هم چهار میلیون واکسن دیگر به دستمان می‌رسد که همه وارداتی است , تا پایان این هفته هم بین 900 هزار تا یک میلیون برکت به دستمان می‌رسد و بنابراین امیدواریم در این هفته شش میلیون واکسن به دست مان برسد که با احتساب ان 11 میلیون ، حدود 17 میلیون دوز واکسن می‌شود , حال تمام افراد 60 سال به بالای ما 8 میلیون و 300 هزارتاست که دوز اول را می‌زنند .

با این 16 میلیون می‌توانیم افراد 60 سال به بالا را پوشش دهیم , ضمن اینکه در برخی استان‌ها مانند خوزستان ، بوشهر ، هرمزگان ، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی تزریق واکسن به افراد بالای 50 سال را اعلام کرده‌ایم , وی گفت : نوبت‌دهی ما هم به این صورت است که دانشگاه‌ها بر اساس ظرفیت شان از سن بالا به پایین نوبت‌دهی می‌کنند .

تا چهارشنبه هفته اینده همه افراد 60 سال به بالا را واکسینه کرده و بعد از ان هم هرکس که مانده ، واکسینه می‌شود , یعنی از افراد 70 یا 80 سال به بالا هم که اگر ثبت نام نکرده‌اند ، می‌توانند ثبت نام کرده و به انها نوبت‌دهی می‌شود , از خرید واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی چه خبر ؟ واکسن کرونا ؛ کالایی سیاسی رییسی درباره خرید واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی ، گفت : به هیچ وجه مخالفتی برای واردات واکسن از سوی بخش خصوصی انجام نشده است .

ما تاکنون بیش از 35 مجوز به بخش خصوصی داده‌ایم ، اما دریغ از یک واکسن , نه اینکه ان‌ها توانایی نداشتند ، بلکه بخش خصوصی بسیار قوی داریم که داروهای کمیاب و تک نسخه ای وارد می‌کنند ، اما چرا نمی‌توانند ؟, زیرا این واکسن فراتر از سلامت رفته و به یک کالای استراتژیک و سیاسی بدل شده است و معامله دولت با دولت هاست .

واکسن را دولت می‌تواند از دولت بخرد نه اینکه بخش خصوصی از دولت بخرد , جایی نداشتیم که بخش خصوصی واکسن تهیه کند , اگر یک بخش خصوصی بخواهد برود واکسن بخرد ، ان کشور می‌گوید نامه از دولتت بیاور که نشان دهد که نماینده دولت هستی .

حال سفیر خود ما که در ان کشور هست و هر روز هم خرید واکسن را پیگیر می‌کند , اگر ان کشور می‌خواست واکسن بدهد که به سفیر ما واکسن می‌دادند , 3 شرط وزارت بهداشت برای واردات واکسن کرونا از سوی بخش خصوصی وی ادامه داد : حال فرض کنید که ان کشور به بخش خصوصی واکسن بدهد ، ما چند شرط برای بخش خصوصی گذاشتیم ؛ اولا واکسن باید اصالت داشته باشد .

زیرا ما به عنوان وزارت بهداشت مسئول سلامت مردم هستیم و باید واکسنی وارد کشور شود که از ان مطمئن باشیم , به عنوان مثال گفته می‌شد در تهران واکسن فایزر می‌فروشند که خوشبختانه پلیس هم ورود کرد و بسیاری از این‌ها که فیک بودند جمع شدند , حال فرض کنید واکسن فایزری که باید در دمای زیر 80 درجه باشد ، چطور وارد اران کرده‌اند ؟.

بنابراین این موارد مهم است , شرط دوم این است که اگر بخش خصوصی واکسن وارد می‌کند باید رایگان تزریق کنند , سوم اینکه مواردی داشتیم که کشوری بوده که اعلامم کرده ما می‌خواهیم 1.

5 میلیون واکسن به ایران بدهیم ، حالا 200 هزار تا را به شما می‌دهیم و بعد 1 میلیون و 300 هزارتا را به دولت ایران می‌دهیم , قرار بود بخش خصوصی به ما کمک کند ، نه اینکه سهمیه خودمان را بردارد , بنابراین کسی که بتواند خارج از سهمیه مقرر ما که ان را خریداری کردیم ، واکسن وارد کند ، دستش را هم می‌بوسیم و باید در سامانه ما هم ثبت کنند .

بعد خودشان می‌توانند تزریق کنند و ما هم کمک شان می‌کنیم , نظر وزارت بهداشت درباره تزریق واکسن در کشورهای همسایه رییسی درباره گفت : افرادی که خارج از سیستم ما واکسن می‌زنند ، دو گروه هستند ، یکی افرادی که قاچاق می‌زنند که واقعا خطرناک است و گره دیگری هم که واقعا جای تاسف دارد که به یک کشور همسایه می‌روند یا به بهانه واکسن یا به خاطر واکسن , چند هزار نفر برای واکسن به این کشور رفته‌اند ؟ ما روز گذشته 300 هزار واکسن تزریق کردیم ، حال اگر قبلش نمی‌زدیم ، دلیلش این بود که واکسن نداشتیم اما اکنون واکسن موجود است .

در عین حال ما واکسن خارج از زنجیره وزارت بهداشت را تایید نمی‌کنیم , زیرا به هر حال تجمعاتی که در انجا رخ می‌دهد و خودش منجر به ابتلای افراد به کرونا می‌شود زیرا واکسن که بلافاصله ایمنی ایجاد نمی‌کند , وقتی این صحنه‌ها را می‌بینیم نارحت کننده است و از نظر غرور ملی ناراحت کننده است .

ما فرزند همین کشوریم ، اگر واکسن دست ما بود که کوتاهی نمی‌کردیم ، اما الان شرایط خوب است , ما شبانه روز وقت می‌گذاریم که این اتفاق بیفتد , وی درباره ورود داروها به پروتکل‌های درمان کرونا ، گفت : در سطح دنیا از داروهای متعددی صحبت می‌شود .

ما یک کمیته علمی کرونا در کشور داریم که افراد صاحبن نظر کشور بر اساس مطالعات و شواهد و همچنین هزینه و اثربخشی هر دارو تصمیم می‌گیرند که دارویی وارد پروتکل درمانی بشود یا خیر , همین داروی رمدسیویر هم هنوز درباره‌اش شک وجود دارد و نمی‌توان گفت که درمان قطعی کروناست , هنوز هیچ درمان قطعی برای کرونا وجود ندارد .

برخی داروها ممکن است در برخی افراد تاثیر داشته باشد و ممکن است در برخی هم تاثیر نداشته باشد و در عین حال داروها در فازهای مختلف تاثیرهای مختلفی دارد , رییسی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد ، گفت : در اکثر بیمارستان‌ها تخت‌ها در حال اشغال هستند , پروتکل 48 درصد از نظر ما یعنی صفر .

اگر به سرعت رعایت پروتکل‌ها را بالا نبریم ، دچار مشکلات بیشتر می‌شویم , الان مهمانی رفتن ، جشن ، مسافرت و ,.

, بسیار خطرناک است و باید به سمت رعایت دقیق پروتکل‌ها رویم ,.