میراث 2 هزار ساله ما پاتوق تجمع معتادان شده است

۱۴۰۰/۰۹/۰۹ ۰۶:۰۰:۴۳

وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گفت : میراث فرهنگی ما در حال نابودی است . در سه ماه گذشته جلسات مختلفی تشکیل دادم و در این مدت به مکان‌های مختلفی رفتم و دیدم کسی به فکر میراث فرهنگی نیست .به گزارش تابناک ، فارس نوشت : وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گفت : میراث فرهنگی ما در حال نابودی است , در سه ماه گذشته جلسات مختلفی تشکیل دادم و در این مدت به مکان‌های مختلفی رفتم و دیدم کسی به فکر میراث فرهنگی نیست , نشست هم اندیشی وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی با اساتید و پیشکسوتان معماری برگزار شد .

سیدعزت الله ضرغامی در این نشست اظهار داشت : میراث فرهنگی شناسنامه کشور است و شما بزرگان و اساتید ، سرمایه بزرگ ما هستید , وی افزود : انچه مهم است و باید به ان توجه شود این است که میراث فرهنگی ما در حال نابودی است , در سه ماه گذشته که جلسات مختلفی تشکیل دادم و در این مدت به مکان‌های مختلفی رفتم ، دیدم کسی به فکر میراث فرهنگی نیست .

زمانی که به سمنان رفتم ، دیدم اثار 2 هزار ساله به حال خود رها شده و محل تجمع معتادان شده است , ضرغامی تصریح کرد : در بازدیدی که از محله پامنار تهران داشتم ، دیدم که بسیاری از اثار تاریخی این محله رها شده ، باید این موضوعات را حل کنیم ؛ به همین منظور برای ان بودجه در نظر گرفتیم و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد , وی گفت : در سفری که به استان زنجان داشتم ، دست مرمتگر گنبد سلطانیه را بوسیدم ، از من پرسیدند چرا این کار را انجام دادی ؟ گفتم او 50 سال عمر خود را صرف مرمت ایات و روایت این گنبد کرده و فداکاری کرده است .

این دست برکت است و من افتخار می‌کنم , وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد : برای رفع مشکل بودجه وزارتخانه طرحی را شروع کردیم تا از تمام ظرفیت‌های بخش خصوصی و دستگاه‌های دولتی استفاده کنیم , به امید خدا با کمک تمام اساتید و پیشکسوتان میراث فرهنگی مشکلات را حل خواهیم کرد .

وی افزود : در تمام نقاط کشور اثار زیادی داریم اما برای حفاظت ان‌ها نیرو نداریم , اعلام کردم در فضای مجازی همه افرادی که درباره تخریب یک اثر به ما اطلاع می‌دهند جزو سربازان افتخاری میراث فرهنگی هستند , تمام کسانی را که در فضای مجازی در این حوزه می‌نویسند ، جزو نیروهای خودمان می‌دانیم .

زیرا با این اطلاع‌رسانی از تخریب اثار جلوگیری می‌کنند , باید یک جشنواره ای در اینده برگزار کرد و از خدمات ان‌ها تقدیر کرد , وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گفت : در این نشست دیدم که شما اساتید و پیشکسوتان نسبت به میراث فرهنگی و حفاظت از ان متعهد هستید .

همان طور که مطرح کردید در کنار حفظ میراث مادی باید میراث معنوی و ناملموس را نیز حفظ کنیم و ان را درست تفسیر کنیم , میراث معنوی و مجموعه میراث فرهنگی ما به اعتقادات ، باورها ، ریشه‌ها و دیانت ما بازمی گردد ، بنابراین نباید این دو موضوع را دو قطبی کنیم , ضرغامی در پایان گفت : قرار است معاون میراث فرهنگی کمیته‌های مختلفی را در این حوزه تشکیل دهد و اساتید سوالات خود را در این بخش به صورت دقیق مطرح کنند تا در نشست‌های بعدی با حضور اساتید و پیشکسوتان مورد بررسی قرار گیرد و با ارائه پیشنهادها و راهکارها بتوانیم میراث فرهنگی را به سمت جلو پیش ببریم .

.