بازتاب زلزله جنوب ایران در خبرگزاری اسوشیتدپرس

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۱۴:۴۱:۳۷

خبرگزاری امریکایی اسوشیتدپرس دو زمین لرزه روز یکشنبه در جنوب ایران در استان هرمزگان با قدرت‌های 6.4 و 6.3 درجه در مقیاس امواج درونی زمین ( ریشتر ) را بازتاب داد .به گزارش تابناک به نقل از ایرنا ، اسوشیتد پرس روز یکشنبه به وقت محلی نوشت : بر اثر دو زلزله متوسط در استان جنوبی هرمزگان ایران حداقل یک نفر جان خود را از دست داد , این رسانه امریکایی به نقل از رسانه‌های ایران افزود : فرماندار بندرعباس گفت یک مرد 22 ساله به دلیل سقوط تیر برق جان باخته است , بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ، این زمین لرزه امروز ( یکشنبه ) ساعت 15 و 36 دقیقه و 56 ثانیه و در عمق 18 کیلومتری از زمین به وقوع پیوسته است .

موقعیت و مرکز زلزله 26,80 شمالی و 55,87 شرقی است که در استان هرمزگان احساس شده است اسوشیتد پرس همچنین با اشاره به تصاویری که در رسانه‌های ایران منتشر شده اعلام کرد تصاویر اولیه نشان می‌دهد دیوار برخی منازل تخریب شده و یک دیوار بر روی یک خودرو سقوط کرده است .

این رسانه امریکایی ادامه داد ( ایت الله ) سید ابراهیم رییسی رییس جمهوری ایران به محمد مخبر معاون خود دستور داد تا هرچه زودتر به استان هرمزگان سفر کند , رییس جمهوری ایران همچنین از تمام نهاد‌های مسول خواست به مردمی که مجروح شده یا متحمل خسارت شده‌اند رسیدگی کنند , اسوشیتدپرس نوشت که ایران روی یک گسل بزرگ قرار دارد و به طور متوسط در روز یک زلزله را تجربه می‌کند .

در سال 2003 یک زلزله 6,6 ریشتری شهر تاریخی بم را تخریب کرد و 26 هزار نفر را به کام مرگ کشاند , در سال 2017 زلزله دیگری به قدرت 7 ریشتر 60، 0 نفر قربانی گرفته و 9 هزار نفر دیگر را مجروح ساخت .

شبکه خبری " ای بی سی نیوز " امریکا نیز با بازنشر خبر اسوشیتدپرس زلزله امروز جنوب ایران را بازتاب داد و نوشت : مرکز زلزله‌نگاری امریکا این دو زلزله را با قدرت 6 و 6,3 ریشتر اعلام کرده است , به گزارش ایرنا ، بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران ، زلزله 6.

4 ریشتری امروز ( یکشنبه ) در فین هرمزگان ساعت 15 و 37 دقیقه و 4 ثانیه و در عمق 15 کیلومتری زمین به وقوع پیوست , ساعت 15 و 38 دقیقه و 38 ثانیه نیز زلزله دیگری با قدرت 6,3 ریشتر این منطقه را لرزاند و پس از ان دو زلزله 4 ریشتری در قلعه قاضی هرمزگان به وقوع پیوست که اولی در ساعت 16 و 10 دقیقه و دومی در ساعت 16 و 22 در عمق 10 کیلومتری زمین ثبت شده است .

مردم فین هرمزگان پس از وقوع دو زلزله با قدرت بالای 6 ریشتر شاهد پس لرزه 3,9 ریشتری در ساعت 16 و 43 دقیقه نیز بودند که موجب افزایش اضطراب شهروندان این منطقه از هرمزگان شده است , زمین لرزه فارغان 3.

4 ریشتر به ثبت رسیده است و قلعه قاضی نیز اخرین بار با زلزله 4,5 ریشتر و فین هم با قدرتی 3,5 ریشتری به لرزه در امده است .

ایت الله سید ابراهیم رییسی رییس جمهوری در جلسه هیات دولت ، پس از اطلاع از وقوع زلزله در برخی استان‌های جنوبی کشور از تمام دستگاه‌های مسئول استان هرمزگان و همچنین در صورت نیاز استان‌های همجوار و نیز وزارتخانه‌های مسئول خواست در اسرع وقت و با اولویت امدادرسانی ، رسیدگی به وضعیت منطقه را پیگیری کنند , رییس جمهوری همچنین از معاون اول خود خواست در سریع‌ترین زمان ممکن با حضور در محل وقوع زلزله از نزدیک مسائل و مشکلات ناشی از ان را بررسی کند تا مردم احساس ارامش و امنیت داشته باشند و باطمینان پیدا کنند که امدادرسانی به موقع و به خوبی انجام می‌شود ,.