قیمت‌های دستوری چه بر سر بورس می‌اورد ؟

۱۴۰۰/۰۹/۰۴ ۱۴:۴۷:۱۱

طی چند روز گذشته لغو ازادسازی قیمت خودرو ، قیمت دلار و اعلام قیمت دستوری برای 25 کالا بیش از هر چیز دیگری بورس را تحت تاثیر قرار داد .به گزارش بورس تابناک ، در حالی که فعالان بازار سرمایه با ازادسازی قیمت خودرو به وضعیت بورس امیدوار بودند ، لغو این تصمیم بازار را به شدت تحت تاثیر قرار داد , افزایش قیمت دلار در بازار ازاد ، حذف ارز 4200 تومانی و قیمت‌گذاری دستوری 25 قلم از کالاهای اساسی از دیگر اخباری است که این روزها بورس را بیش از هر چیز دیگری تحت تاثیر قرار داده است , سیگنال‌های داخلی که به نظر می‌رسد اگر کنترل نشوند بر افزایش بی اعتمادی نسبت به بازار سهام دامن خواهند زد .

ایمان رییسی ، کارشناس بازار سهام گفت : در طول چند سال گذشته و با سیستم موجود برای فروش خودرو ، عرضه‌ها به مصرف کننده واقعی نرسیده است , سودی که باید به سهامداران برسد نیز به جیب دلالان رفته است , وی ادامه داد : اگر قرار برکنترل قیمت خودرو است ، چرا قیمت‌ها در بازار با اختلاف حداقل 50 درصدی ارزش‌گذاری می‌شوند .

در بسیاری از کالاها که در لیست 25 کالای اساسی که مشمول قیمت‌گذاری دستوری شدند ، نیستند ، افزایش نرخ چند 10 درصدی داشتیم , این افزایش نرخ‌ها باعث می‌شود برخی به فکر واسطه‌گری بیفتند , رییسی اظهار کرد : در اقتصادی که برخی کالاها را دپو می‌کنند تا از این افزایش نرخ‌ها سود ببرند .

برخی دیگر در صف سکه دولتی می‌ایستند , عده ای خودرو را با قیمت دولتی می‌خرند و با حداقل 50 درصد سود در بازار ازاد می‌فروشند , سودی که باید به واسطه تولید ایجاد شود در دلالی و واسطه‌گری حاصل می‌شود .

این کارشناس تصریح کرد : در چنین وضعیتی سود به جیب کسانی می‌رود که سودای ثروتمند شدن یک شبه دارند , کسانی که صادقانه قدم در عرصه اقتصاد کشور گذاشتند و سرمایه‌های خرد و کلان خود را در بازار سرمایه در اختیار شرکت‌ها قرار دادند روز به روز شاهد کم شدن ارزش داراییشان و رشد تورم هستند , رییسی افزود : این که نوسان ، جزیی از روند حرکت قیمت‌ها است را می‌پذیریم .

اما چرا این نوسان منفی شدید را در بورسی شاهدیم که مالیات خود را چه با سود و چه با ضرر در زمان نقد شدن سهام می‌پردازد , بورسی که است و فرار مالیاتی ندارند , وی تصریح کرد : هیچکس موافق افزایش قیمت‌ها نیست و همه امیدوارند با افزایش تولید و اشتتغال ، تورم گذشته تکرار نشود .

انچه مسلم است بورس اینه تمام نمای اقتصاد کشور بوده و اگر تغییری ایجاد شود در دماسنج اقتصادی کشور باید قابل مشاهده باشد , | تجارت نیوز.