ردپای پوپولیسم در سفرهای استانی رییسی / کلیپ هایی که منتشر می‌شود در شان یک رییس جمهور نیست !

۱۴۰۰/۰۷/۱۸ ۱۸:۳۲:۱۰

حشمت الله فلاحت پیشه گفت : به اقای رییسی پیشنهاد می‌کنم که برای انکه سفرهای استانی‌اش موفق شود ، در هر استانی که سفر می‌کند یک کمیته پیگیری سفرهای استانی تشکیل بدهد که اعضای ان سه نفر هستند . این کار اگر صورت بگیرد سفرهای استانی دولت نه گرفتار پوپولیسم می‌شود و نه گرفتار سستی مدیریتی .به گزارش تابناک سمنان سردمدار سیاست‌های پوپولیستی را می‌توان محمود احمدی‌نژاد نامید که در سال 84 پس از تکیه زدن به کرسی ریاست جمهوری ، در نخستین اقدامات خود شعارهای پوپولیستی را در دستورکار قرار داد تا برای خود محبوبیت بخرد , حشمت الله فلاحت پیشه پوپولیسم را یک افت برای سیاست توسعه ای کشور می‌داند و معتقد است که بسیاری از سیاست‌های توسعه ای ایران به دلیل همین افت دچار مشکل و شکست شدند , او تاکید دارد قانون هدفمند کردن یارانه‌ها یکی از سیاست هایی است که با شکست مواجه و ضربه مالی جدی را به کشور زد و مهم‌ترین عامل شکست ان پوپولیسم بود .

همچنین این نماینده سابق مجلس می‌گوید که جامعه ایران ظرفیت شکل‌گیری پوپولیسم جدید را ندارد ؛ مشکلات مردم به حدی جدی است که اولین داور دولت‌ها مردم هستند ؛ یعنی ، خیلی زود متوجه می‌شوند که یک دولتی مشکلاتشان را حل کرده یا به ان اضافه می‌کند , گپ و گفت قرن نو با حشمت الله فلاحت پیشه ، رییس اسبق کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم را درباره خطر پوپولسیم در دولت ابراهیم رییسی در ادامه می‌خوانید , اقای فلاحت پیشه ! بیشتر از یک ماه از تشکیل دولت سیزدهم می‌گذرد ، چقدر خطر پوپولیسم در کمین دولت اقای رییسی هست و شائبه‌های پوپولیستی را در اقدامات و تصمیمات ایشان می‌پذیرید ؟ همواره رانت و پوپولیسم دو افت توسعه در ایران هستند .

رانت افتی است که در سطح مدیران شکل می‌گیرد و پوپولیسم در حوزه ارتباط با مردم است , در واقع این دو افت در بخش‌های بالا و پایین جامعه شکل می‌گیرد و برهمین اساس ، سیاست‌های توسعه ای ایران با مشکل مواجه می‌شود , در گذشته هم دولت‌های مختلف کماکان با این دو افت مواجه بوده و از انها مصون نبودند .

افت رانت و پوپولیسم مختص دولت رییسی نیست در برخی دولت‌ها ، رانت‌های مدیریتی مانند رانت اطلاعاتی و رانت هایی که ایجاد فساد می‌کرد ، صاحب نقش بود و مانع توسعه شدند , در برخی از دولت‌ها هم حوزه پوپولیستی بیشتر به توسعه اسیب زده است و من اعتقاد دارم که توسعه کشور باید از این دو افت مصون باشد و این افت‌ها مختص دولت اقای رییسی نیست , برای ارزیابی دولت سیزدهم ، زود است و باید یک دوره کوتاه مدت صدروزه بگذرد تا هم استراتژی دولت مشخص شود و هم یک بودجه سنواتی یک ساله را جمع بندی کنند تا ارزیابی بهتری صورت بگیرد ؛ لذا تا زمانی که یک سال بودجه اجرا نشود ارزیابی کاملی را نمی‌توان از دولت جدید ارائه داد .

احتمالا رانت در دل دولت رییسی کمتر رخ می‌دهد ؛ زیرا ,,.

البته ، به علت سابقه حضور اقای رییسی در قوه قضاییه و هم نگرانی هایی که اعلام کردند ، احتمالا کمتر شاهد رانت هایی باشیم که در دل دولت شکل می‌گیرد , برخی رانت‌ها به دلیل انکه فراتر از دولت‌ها هستند ، نمی‌توان جلوی انان را گرفت ، اما رانت هایی که در دل دولت شکل می‌گیرد ، با توجه به سابقه اقای رییسی ، اجازه رانت مدیریتی در بالا کمتر داده می‌شود و می‌توان گفت امیدواریم که این اتفاق بیفتد و کمتر رانت‌های فاسدی که در دولت‌های گذشته شکل گرفت را شاهد باشیم , مهم‌ترین عامل شکست هدفمند کردن یارانه‌ها پوپولیسم بود منتهی پوپولیسم یک افت اساسی در کشور ایران است و بسیاری از سیاست‌های ایران به دلیل همین افت دچار مشکل و شکست شدند .

قانون هدفمند کردن یارانه‌ها یکی از سیاست هایی است که با شکست مواجه شد و ضربه مالی جدی ای را به کشور زد , بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عامل شکست قانون هدفمند کردن یارانه‌ها پوپولیسم بود , دولت‌ها در شرایطی که باید به نیمی از مردم یارانه می‌دادند و جلوه مردمی خود را حفظ کنند ، متاسفانه با توجه به نیاز خود در انتخابات‌ها ، به علت نفوذ پوپولیسم به همه مردم یارانه دادند .

اقای رییسی باید از این موضوعات بپرهیزد و بعضا مشاهده می‌کنیم که کارهایی صورت می‌گیرد که در شان ایشان نیست و برخی از اطرافیان ایشان اقداماتی پوپولیستی انجام می‌دهند که سودی برای مدیریت کشور ندارد ؛ به طور مثال ، در زمانی که اقای احمدی‌نژاد به سفرهای استانی می‌رفتند ؛ سفر اولی که ایشان به کرمانشاه رفتند 220 هزار نامه به اقای احمدی‌نژاد داده شد ؛ یعنی به صورت میانگین در هر خانواده دو تا سه نامه به رییس جمهور وقت داده شده بود , یک رییس جمهور چگونه می‌تواند این نامه‌ها را پاسخ بدهد ؟ رییسی در سفرهای استانی نباید گرفتار رفتارهای پوپولیستی شود درحال حاضر نیز در برخی سفرهایی که صورت می‌گیرد به جای برگزاری جلسات کارشناسی و حل مشکلات مدیریتی ، رییس جمهور در معرض ارباب رجوع‌ها قرار می‌گیرد و در میان 85 میلیون تن انسان ، شاید چند میلیون نفر بتوانند نامه خود را به رییس جمهور برسانند , این یک کار پوپولیستی است ؛ درصورتی که سفر استانی دولتمردان زمانی موفق است که بیش از سی شورا در دولت شکل بگیرد ؛ یعنی هر هفته سی جلسه شورا ، کمیته و کمیسیون باید تشکیل شود که در این شوراها مجوزهای لازم برای استان‌ها در ان صادر شود و اقای رییسی ، به جای انکه گرفتار کارهای پوپولسیستی شود که در گذشته نتیجه برای توسعه کشور نداشته است ؛ می‌تواند این جلسات و شوراها را در سفرهای استانی تشکیل داده و مشکلات استان‌ها را حل کند .

راه حل پرهیز از پوپولیسم را در قانون تحت عنوان نظام مدیریت پاسخگو نوشته است , نظام مدیریت پاسخگو ، نظامی است که براساس الگوی حکمرانی خوب در شرق اسیا شکل گرفته است , در شرق اسیا ، ده کشور موفق دولت توسعه‌گرا که الگوی حکمرانی را به خوبی اجرا کردند به جای انکه شعارها و گفته‌ها و حتی نمایش رسانه ای در انها صاحب نقش باشد ، استانداران ، وزرا و مسئولان مربوطه طی دو سال متوالی نتوانند به ارقام مشخص شده در قانون برنامه را دست پیدا کند ، برکنار می‌شود حتی اگر فامیل افراد خاصی باشند .

در قانون برنامه ایران هم ارقام مشخص است مانند رشد اقتصادی هشت درصدی یا کاهش بیکاری و افزایش علم و فناوری به چهار و نیم درصد , به جای انکه پوپولیست شکل بگیرد باید از مدیران بخواهند که ارقام توسعه ای را عملیاتی کنند و این ارقام است که می‌توان اثار ان را در توسعه کشور دید , دولت روحانی ، دولت تنبل و سستی بود شما اشاره کردید که رانت و پوپولیست در دولت‌های گذشته وجود داشته است .

با توجه به انکه کابینه اقای رییسی از مدیران دولت اقای احمدی‌نژاد و سابقه مدیریتی انان انتخاب شدند ، چقدر باعث می‌شود که دولت سیزدهم از مسیر خود خارج شود یا مشاوره‌های اشتباهی به ایشان داده شود ؟ دولت سیزدهم باید یک بودجه سنواتی را ثبت کند و ان زمان این دولت را ارزیابی کرد , به هرحال ، ارقام و احکام قانون برنامه و بودجه مشخص است و باید براساس ان دولت را مورد ارزیابی قرار داد , دولت سیزدهم باید تنبلی دولت گذشته را جبران کند .

واقعیت این است که دولت اقای روحانی ، یک دولت تنبل و سستی بود , مدیرانی که انگیزه ای برای کار نداشتند ، باعث شدند که برخی جلسات چند ماه به طول بکشد , من شاهد بودم که برخی جلسات توسعه که نیازمند تشکیل یک کمیته خاص در دولت بود ، نه ماه به تعویق می‌افتاد .

کلیپ هایی که منتشر می‌شود در شان یک رییس جمهور نیست دولت سیزدهم تلاش کند که این تنبلی را نداشته باشد اما باید یک سال صبر کرده تا ببینیم دولت چه کارنامه ای را از خود به جا می‌گذارد , در مواردی که گفتم ، براساس شناختی که از توسعه کشور دارم ، دولت و مدیران را از گرفتار نشدن به رانت و پوپولیسم پرهیز داده‌ام , راه حل ان نیز ارقام و احکام است .

یعنی اگر ارقام‌ها تامین شود ، دولت هر کاری که انجام بدهد ، قابل دفاع است , اگر ارقام‌ها تامین نشود ، هر کاری که دولت انجام بدهد قابل نقد و انتقاد است ؛ زیرا دولت موظف است که رشد اقتصادی و صنعتی کشور را به هشت درصد برساند , بیکاری باید هفت درصد و تورم تک رقمی شود .

این امارها در قانون امده است , دولت می‌تواند در سفرهای مختلف یا به صورت مدیریت از راه دور در سیاست کلان این اقدامات را انجام بدهد , لذا ، قضاوت کردن زود است .

البته نشانه‌ها و کلیپ هایی منتشر می‌شود که در شان یک رییس جمهور نیست ؛ مانند کلیپی که اقای رییسی به راننده خود گفتند که خودم پشت فرمان می‌نشینم , متاسفانه بعضا این اطرافیان هستند که روسای جمهور را گرفتار پوپولیسم می‌کنند , خود روسای جمهور و مدیران باید مراقب باشند تا گرفتار همچین فضایی نشوند .

در واقع ما هیچ دولت مقدسی نداریم , گاهی دولت‌ها می‌توانند به یک کارنامه موفقی برسند و مورد تقدیر قرار می‌گیرند ؛ اگر هم کارنامه قابل دفاعی نداشته باشند هیچ جلوه ویژه ای نمی‌تواند انان را از نقد مصون کند , دولت رییسی دولت سوم احمدی‌نژاد نیست با توجه به شباهت هایی که بین دولت اقای رییسی و احمدی‌نژاد وجود دارد ، برخی دولت سیزدهم را دولت سوم اقای احمدی‌نژاد می‌دانند ، شما این را می‌پذیرید ؟ من همچین اعتقادی ندارم .

واقعیت این است که دولت اقای رییسی دولت سومی است که نه ادامه‌ی دولت اقای روحانی است و نه دولت اقای احمدی‌نژاد , دولت اقای روحانی یک دولت سستی بود که از خودش نتوانست دفاع کند و مدیران ان عقده مدیریتی داشتند , یعنی ، جمعی از مدیرانی بودند که به صورت رفاقتی روی کار امده و مناصب مختلف را بین خودشان تقسیم کرده بودند .

بسیاری از وزرای دولت ایشان دغدغه مشکلات مردم را نداشتند , رییسی از پوپولیسم دولت احمدی‌نژاد و رانت دولت روحانی پرهیز کند دولت اول اقای احمدی‌نژاد بیشتر از چهار سال دوم ایشان قابل دفاع بود , در چهار سال اول ، سفرهای استانی که رفتند پیگیری‌های بهتری هم انجام می‌شد ؛ اما در دولت دوم ، ایشان گرفتار پوپولیسم شدید شدند .

اقای رییسی باید هم از جنبه‌های مثبت دو دولت گذشته خودش را در نظر بگیرد و هم از پوپولیسم دولت اقای احمدی‌نژاد و رانت دولت اقای روحانی پرهیز کند , ایشان باید یک دولت و کارنامه قابل دفاع را شکل بدهد ؛ ضمن انکه باید سرکشی به مردم و سفرهای استانی را انجام بدهد اما طبق برنامه و احکام مربوطه پیش برود , به اقای رییسی پیشنهاد می‌کنم که برای انکه سفرهای استانی‌اش موفق شود ، در هر استانی که سفر می‌کند یک کمیته پیگیری سفرهای استانی تشکیل بدهد که اعضای ان سه نفر هستند .

یک وزیر معین ، یکی از نماینده‌های مجمع نمایندگان استان‌ها و شخص استاندار از اعضای این کمیته باشند که در هرسه یا شش ماه به رییس جمهور پاسخ بدهند , این کار اگر صورت بگیرد سفرهای استانی دولت نه گرفتار پوپولیسم می‌شود و نه گرفتار سستی مدیریتی , جامعه ظرفیت تشکیل پوپولیسم جدید را ندارد ممکن است در دولت سیزدهم شاهد ظهور یک پوپولیسم جدید باشیم ؟ بعید می‌دانم که جامعه ایران ظرفیت شکل‌گیری پوپولیسم جدید را داشته باشد ، مشکلات مردم به حدی جدی است که اولین داور دولت‌ها مردم هستند ؛ یعنی ، خیلی زود متوجه می‌شوند که یک دولتی مشکلاتشان را حل کرده یا به ان اضافه می‌کند .

لذا ، جامعه ظرفیت شکل‌گیری پوپولیسم جدید را ندارد لطفا مارا در شبکه‌های اجتماعی یاری کنید : اینستاگرام تابناک سمنان email: semnantabnak@gmail,com منبع : قرن نو.