رضایی : اهانت به اقوام ایرانی جرم است

۱۴۰۰/۰۳/۰۸ ۰۳:۱۱:۰۸


fa-ir رضایی : اهانت به اقوام ایرانی جرم است مشخصات منتشر شده در 07 خرداد 1400 تهران - محسن رضایی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری درگفتگوی خود در رسانه ملی به تبیین نگاه فرهنگی دولت « اقدام و تحول » پرداخت و گفت : اهانت به اقوام ایرانی را به عنوان یک جرم تلقی می‌کنم و لایحه ان را به مجلس خواهم فرستاد , زبان مادری اقوام ایرانی را در مدارس جاری و ساری خواهم کرد , به گزارش ایرنا از سایت محسن رضایی ، عصر روز جمعه هفتم خردادماه 1400 در ویژه برنامه « انتخاب و فرهنگ » در رادیو فرهنگ گفت : من محسن رضایی میرقائد هستم ، فعلا دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام هستم .

در بیست سال گذشته عمده سیاست‌های کلی اقتصاد ملی را به رهبر معظم انقلاب پیشنهاد دادم و متاسفانه این سیاست‌ها در دولت‌های گوناگون دنبال نشد و امروز می‌خواهم در خصوص دیدگاه‌های خودم در حوزه فرهنگی با مردم صحبت کنم , وی با تاکید بر ضرورت تحول فرهنگی گفت : شرایط امروز کشور ما نیازمند تحول و جهش است , در امر اقتصاد و فرهنگ یا متوقف شده‌ایم یا به سوی عقب در حرکتیم .

این وضعیت نامطلوب است و من و بسیاری از مردم از این وضع حال خوشی ندارند , ورود نااهلان و ناکارامدان این وضعیت را ساخته و با این اوضاع نباید از مردم انتظار داشته باشیم که علی‌وار و فاطمی زندگی کنند , ما نیاز به تحولی داریم که از مسئولین شروع شود .

تحول فرهنگی و ارزشی هم باید از دولت شروع شود , ما نیاز به یک قیام فرهنگی و اقتصادی داریم , بدون یک قیام فرهنگی و اقتصادی قادر به سامان دادن پیشرفت در کشور نخواهیم بود .

دولت من به فرهنگ توجه جدی می‌کند نه به عنوان کالای لوکسی که در اختیار همه مردم نباشد , رضایی در خصوص موضوع « جمعیت و ازدواج جوانان » گفت : ده سال است که با این پدیده اشنا هستم و از پنج شش سال پیش سیاست‌های کلی جمعیت را تقدیم رهبر انقلاب کرده‌ایم ولی دولت‌ها و مجالس توجهی به این نداشته‌اند , ما به سرعت قانون این سیاست‌ها را تنظیم می‌کنیم .

از تصمیم‌گیری های اشتباه در وزارتخانه‌های بهداشت و ,,.

جلوگیری می‌کنیم و مقررات جدیدی را برای ساماندهی سالخوردگان تنظیم می‌کنیم , استفاده از پنجره جمعیتی را بیشتر خواهیم کرد و سن بازنشستگی را از 50 تا 70 سال خواهیم داشت , برنامه‌های ترویجی و تشویقی برای ازدواج جوانان را دنبال خواهیم کرد .

نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت : یکی از کارهایی که دنبال خواهم کرد نظام اموزشی کشور را به یک سبد ذهنی حرفه ای تبدیل خواهم کرد , درصد اموزش‌های حرفه ای را افزایش خواهیم داد و از مهدکودک روحیه کار و خلاقیت را با زندگی دانش اموزان اشتی خواهیم داد و حرفه ای‌گری و تخصص گرایی را ترویج خواهیم کرد , رضایی در خصوص موضوع « اموزش و پژوهش » گفت : مساله اساسی این است که از هدفی که شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ان اساس تشکیل شده دور شده‌ایم .

مدارس ، دانشگاه‌ها ، وزارت ارشاد و هنرمندان شاهد مشکلاتی هستند که از گسست تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری ناشی است , شورای عالی اموزش و پرورش ، مدارس خصوصی و غیردولتی هر کدام مشکلاتی را پدید اورده‌اند که نظارت بیشتری را طلب می‌کند , ارتباط بین پژوهش ، اموزش و صنعت را باید تقویت کنیم .

به همین دلیل است که اکثر پژوهش‌های دانشگاهی ما به خارج از کشور می‌رود و به عنوان کالا به داخل کشور بر می‌شود , وی افزود : در دهه اخیر تلاش‌های خوبی در زمینه ارتباط دادن مقالات با نیازهای جامعه و کاربردی شدن علم و پژوهش انجام شده است , معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری حرکت خوبی داشته ، پارک‌ها علم و فناوری و مراکز رشد باید تقاضای جامعه را دریافت کنند و رسالات دانشجویان ما برای بهبود پیشرفت کشور مورد استفاده قرار گیرند .

نیازهای اجتماعی ، صنعتی و کشاورزی باید به مقالات و پژوهش‌ها متصل شوند , رضایی درباره « هنر طراز انقلاب اسلامی » گفت : اگر بین هنر و انقلاب پیوند برقرار می‌کردیم شاهد نواوری هایی برای جهانیان می‌بودیم , صیقل یافتن روح انسانی مهمترین کارکرد هنر است و مبنا تحول هنری می‌تواند باشد .

پژوهش هایی مستند به قران و پژوهش‌های علمی می‌تواند هنر را تقویت کند , من مخالف دوگانه‌سازی هستم , دولت من دولت همه ایرانیان است .

سابقه من هم همین را نشان می‌دهد که از همه نیروهای مفید و شایسته باید استفاده کنیم , هنرمندان انقلابی می‌توانند پیشران و پیشگام در تحول در گسترش هنر کشور باشند , رضایی در خصوص « فرهنگ کار و اسیب‌های اجتماعی » گفت : نفرت از کار در ایران ذاتی نیست .

راحت طلبی به جنبه تربیتی ایرانیان ربط دارد , مبنای نظام اموزشی را باید به تربیت و ساماندهی رفتاری بگردانیم , کار را باید از مدارس اغاز کنیم و سازگاری با کار را باید از مدارس اموزش داد .

من زمانی که دبیرستان بودم ، تابستان‌ها کار می‌کردم , وقتی دانشجو بودم هم در کارخانه ارج کار می‌کردم , ما باید به مساله تربیت و روحیه خلاقیت و فعالیت و مهارت اموزی توجه کنیم .

دانشکده‌های ما باید به مهارتکده تبدیل شوند , در کنار اندیشکده به مهارتکده نیاز داریم , وی در بخش دیگری از این برنامه در خصوص نظرش درباره « شورای عالی انقلاب فرهنگی » و « شورای فرهنگ عمومی » گفت : متولیان فرهنگی همه در دولت نیستند .

حوزه‌های علمیه و دستگاه‌های فرهنگی مرتبط به نهاد رهبری هم کارهای خوبی را دارند , با مشورت مقام معظم رهبری اختیاراتی را برای شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهم گرفت و شورای انقلاب فرهنگی را به این سمت خواهم برد که تاثیر گذار باشد وگر نه بهتر است وظیفه این شورا را به نهادهای دیگر بسپاریم , این نامزد انتخاباتی درباره « فرهنگ مطالعه » گفت : شاخص کتابخوانی و گرایش به کتاب بسیار پایین امده و متاسفانه متون مجازی با حداقل تامل و تعمق خطر جدی برای فرهنگ کتابخوانی ایجاد کرده .

دولت من یک یارانه فرهنگی از خرید کتاب تا تشویق نقد و مناظره درباره کتب را دنبال خواهد کرد , نظریه پردازی بدون ترویج فرهنگ مطالعه در کشور ممکن نیست , سعی می‌کنیم جوایز بین‌المللی و ملی برای کتابخوانی به وجود بیاوریم .

وی درباره « حاکمیت نگاه تجاری در محصولات فرهنگی » گفت : دولت ما فرهنگ را به دو گروه فرهنگ زیربنایی و محصولات فرهنگی تقسیم خواهد کرد و سرمایه‌گذاری و حمایت مالی از این بخش‌ها صورت خواهد گرفت , محصولات فرهنگی از صنایع دستی تا گردشگری و میراث فرهنگی و سایر محصولات را با بازاریابی ترویج خواهیم کرد , گردشگری طبیعی و هنری و درمانی می‌تواند درامد ملی ما را افزایش بدهد .

نمایشگاه‌های فرهنگی انلاین و سه بعدی را به صورت دائمی برگزار خواهیم کرد , متاسفانه در این دولت فرش و صنایع دستی ما 60 درصد کاهش فروش را تجربه کرد و این را علاج خواهیم کرد , رضایی در ادامه بیان دیدگاه هایش درباره « فرهنگ و اموزش » گفت : در دولت من روحیه کار تیمی را در نظام اموزشی تقویت خواهیم کرد .

هیچ دولتمردی در دولت من بدون پژوهش و کار جمعی ، تصمیمی نخواهد گرفت , مدارس کادرسازی و تربیت زمامداران را تاسیس می‌کنم , نویسنده کتاب ایران اینده افزود : تلاش خواهم کرد جوانان را در تمامی امورات کشور دخالت بدهم و سطوح انها را ارتقا می‌دهم .

اهانت به اقوام ایرانی را به عنوان یک جرم تلقی می‌کنم و لایحه ان را به مجلس خواهم فرستاد , زبان مادری اقوام ایرانی را در مدارس جاری و ساری خواهم ساخت , دکتر رضایی در پایان صحبت‌های خود گفت : « حاج قاسم ، قهرمان شکست‌ناپذیر ما بود و کاش امروز در کنار ما بود .

» به امید یک قیام فرهنگی و اقتصادی برای ایجاد تحول در زندگی ایرانیان ,/ ایرنا.